3com ADSL Wireless Modem kurulumu resimli anlatım

3com modem

Aşağıdaki resimli anlatım 3com ADSL Wireless modem kurulumunu içermektedir. Anlatımın sonunda sizde rahat bir şekilde 3com modeminizi kurup internete bağlanabileceksiniz.Modem, bilgisayar ve telefon arasındaki gerekli kablolama işlemlerini yaptıktan sonra güvenlik ile ilgili bir kaç şeyden bahetmek istiyorum.Kuruluma başlamadan önce kablosuz modem güvenliğiniz hakkında tavsiyelerde bulunmak isterim. Kablosuz ağınızı kesinlikle wep-wpa şifreleme yöntemlerinden biri ile şifreleyiniz.

Kablosuz ağınızın adını değiştiriniz, gerekmedikce ESSID yayını durdurunuz. ESSID yayını ne demek derseniz manası şudur: Bilgisayarınızda yaptığınız kablosuz ağ aramalarında eğer siz modeme ait ESSId yayını disable konumda tutarsanız sizin modeminiz bu arama sonuçları arasında yer almayacaktır. İkinci olarak modem arayuz şifrenizi değiştirmek olacaktır.Çünkü aynı marka ve model modemlerin başlangıç (default) arayüz giriş kullanıcı adı ve parolaları aynıdır. Kablosuz ağ güvenliğiniz için bu değişikliği de yapınız. Bir ekstra güvenlik önlemi olarakta eğer modemi sizden başka kullanan kişiler sabit ve sayı olarak az ise modemde MAC filtreleme kullanın. MAC de şu demektir: Her bilgisayarın kendine özgü ve bağımsız tek bir bir numarası vardır; aynı numaradan başka bilgisayarda olmaz. Modeminize bağlanacak kullanıcıların MAC adreslerini modeme belirttikten sonra sizin belirlediğiniz MAC adreslemeleri dışında modeminize erişim olmayacaktır.Bu basit ama etkili güvenlik yöntemlerinden bahsettikten sonra 3com modemimizin kurulumuna geçebiliriz. Herkese kolay kurulumlar diliyorum. Modeminizin kurulumu hakkında aklınıza takılan soruları lütfen yorum kısmında belirtiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplanacaktır.

1-2) Kurulumuzu webarayüz kullanılarak gerçekleştirilecektir. Kullandığımız browserın (internet explorer, firefox, opera, maxthon vb..) adres satırına resimde görüldüğü üzere 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna tıkladığımızda karşımızıa bir giriş ekranı gelecektir. Bu şifre deault olarak admin dir. admin yazıp logine bastığımız zaman modem arayüzüne erişiriz.Bundan sonraki adımlar modem bilgileri ve kurulum aşamını içerir.

3com

3com

3) Sol menüde yer alan Setup Wizard a tıkladığımız zaman kurulumun ilk aşaması karşımıza gelmiş bulunmaktadır. Connection Type kısmında biz PPPoE seçeneğine tıklayıp next ile diğer adıma geçiyoruz.

3com

4)Parameter Settings kısmında ise kullanıcı adı ve parola, VPI ve VCI ayarları,Encapsulation kısımları bulunmaktadır. Bunlarıda resimde gördüğünüz şekilde yazınız.Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur:

ttner, smile adsl , superonline gibi ADSL hizmeti veren firmaların verdiği kullanıcı adı ve paroların sonlarına gelen ekler farklılık göstermektedir. Örnek ile belirtmek gerekirse:

ttnet için:
örnek@ttnet

smile adsl için:
örnek@smileadsl.com

superonline için:
örnek@superonline

şeklinde olmalıdır.

3com

5)Wireless Setting kısmında ise Channel sekmesinde modemimizin bilgisayarlar arasında hangi kanal yolu ile bağlantı kuracağını seçebilirsiniz. Herhangi bir problem yaşamıyorsanız bu kısma dokunmayınız. SSID kısmı ise kabloğuz modemimize vereğimiz ismin yazılacağı yerdir. Kablosuz modemleri tarattığımızda burada vereceğiniz isim kapsama alanındaki tüm alıcılar tarafından görüneceği için bu kısma çok özel bir şey yazmamanız tavsiye olunur:)

3com

6-7) Configuration Summary kısmında ise son adıma gelmiş bulunuyoruz. Buaraya kadar herhangi bir problem yaşamadıysak kurulumumuz sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir.Your data is being saved ekranından sonra modem arayüzü tekrar karşınıza gelecektir. Bu aşamadan sonra aldığıız ADSL servis sağlayayıcı tarafından hattınız açılmış ise; sizde kablo bağlantılarınız doğru ve problemsiz bir şekilde yaptıysanız internet bağlantınız kontrol ediniz. Eğer karşınıza erişmek istediğiniz sayfa geliyorsa kurulum doğru bir şekilde tamamlanmıştır. Fakat 173…. ile başlayan telekom sayfasına yönlendiriliyorsanız önceki adımlarda yer alan kullanıcı adı ve parola kısmında yanlışlık yapmtınız demektir.Tüm kontrolleri yaptıktan sonra ve doğruluğundan emin olduktan sonra internete bağlanmanızda artık önünüzde engel kalmamıştır demektir:) iyi sürfler…

3com

3com

8)Status: Modeminize ait genel bilgilerin görüntülendiği ekran.

3com

9) LAN Settings: Bu kısımdan manuel olarak ip verebilir, modemin otomatik ip numarası dağıtımını durdurabilirsiniz. İp kiralama sürelerinden değişiklikler yapabilirsiniz.Modeme bağlı kullanıcıların listesini görebilirsiniz.

3com

10) Wireless Settings: Modemin kablosuz özelliğini açıp-kapama ya yaran menüdür.

3com

11) Sol menülerden Wireless Settings in altında yer alan Configuration: Bu kısımda modemin kullandığı kanal frekans numarasını SSID adını, SSID yayın yapılıp yapılmayacağını, Wireless in kullanacağı Mode ları değiştirebilirsiniz.

3com

12) Sol menülerden Wireless Settings in altında yer alan Encryption: Bu kısımda kablosuz ağımıza dışarıdan erişimleri engellemek için şifre veririz, verdiğimiz şifrede ve şifreleme tekniğinde değişiklik yapabiliriz. Şifreleme tipi olarak WPA-PSK seçmeniz tavsiye edilir. Burada dikkat edilmesi gereken ve kullanıcıların en çok karıştırdıkları şey şu: Burada verilen şifre kesinlikle modem arayüzüne erişmek için kullanılan şifre değildir. Modem arayüzü şifresi modemin içine erişmek, değişiklik yapmak vs. için, kablosuz ağ şifresi ise modeme erişmek ve oradan web üzerine çıkmak için kullanılır.

3com

13)Firewall: Bu kısımda modeme ait güvenlik duvarına ait değişiklikler yapabiliriz. Firewall kısmında dikkat etmemiz gereken bir iki husus vardır. Firewallın aktif durumda olması VPN, Remote Administrator, RDC vb. gibi uzaktan erişim ile çalışan programları etkileyebilir.

3com

14)Firewall kısmında yer alan Special Application: Bu kısımda özel bazı uygulamaların çalışabilmesi için gerekli portların aktif duruma getirebilmesi sağlanmaktadır.

3com

15-16-17)Firewall kısmında yer alan Virtual Servers: Bu kısımda özel bazı programların kullanılabilmesi için port tanımlamaları yapılması gerekmektedir. Örnek verecek olursak emule, azureus, limewire vb. programların sağlıklı çalışabilmeleri için belirli portların açık olmasına ihtiyaç duyarlar. Buarada bu düzenlemeleri yapabiliriz. Modeme bağlı kullanıcılarda port düzenlemelerini bu kısımdan kolayca yapabiliriz. görülen resimlerde port kullanımı anlatılmıştır.

3com

3com

3com

18)Firewall kısmında yer alan MAC Address Filtering: Bu kısımda kurulumdan önce bahsettiğim gibi bir önleyici güvenlik önlemidir. Burada belirlediğimiz MAc adreslerine sahip bilgisayarlar dışında herhangi bir olağan durum (hacked) olmadıkça başka hiçbir bilgisayar sizin kablosuz ağınıza erişemeyecektir. MAC adresinizi öğrenmek için şunu yapmalısınız.

Başlat>Çalıştır>cmd enter tuşuna bastığınızda karşınıza bir dos ekranı gelecektir. Burada şu komutu vermelisiniz.

ipconfig -all

entera bastığınızda bir dizi şey karşınıza gelecektir Physical Address (fiziksel adres) kısmındaki:

00-16-41-34-FG-89 (bu her pc için farklıdır) numara sizin MAC adresinizdir.

3com

19)Sol menüde yer alan Advanced: Bu kısımda nat ı açıp kapatabilir. pinglemelere izin verebilir, modeminize uzaktan erişim için ip numarası belirleyebilirsiniz.

3com

20-21)Sol menüde yer alan System Tools: Bu kısımda modeme ait değişiklikler yapabilirsiniz: Yeniden başlatma, fabrika ayarlarına geri dönme, ayarları yedekleme, modem upgrade, modem arayüz şifre değişikliği, zaman ayarları, loglama gibi işlemleri bu menüden
gerçekleştirebilirsiniz.

3com

3com

Burada yer alan resim ve içeriği kaynak göstermek şartı ile dilediğiniz gibi yayımlayabilirsiniz.

177 yorum

 1. Remzi Koçyiğit Yanıtla

  Yukarıda bahsedilen şekilde kurulum yaptım. Cihaz doğru çalışıyor. Ancak cihaza belirlenen saatler arasında çalışmaması için zaman sınırlaması yapılabileceğini duymuştum. Bu ayarları nereden yapabileceğim konusunda bilgi verirseniz memnun olurum.
  Teşekkürler
  Remzi Koçyiğit

 2. Engin Uymaz Yanıtla

  Remzi Bey merhaba ben de 3 com kullanıyorum. Gayet memnunum. Daha önce robotics 9108 kullanıyordum bircok sorun ile karşılaştım. 3 com evde 24 saat acık hiç bir sorun yok.herkese tavsiye ederim.Bahsettiğiniz durum modemin menülerinde sol kısımda yer alan firewall bölümünde yer alması gerekiyor yanlış hatırlamıyorsam.Eve gittiğim zaman bakıp size haber vermeye çalışacağım 🙂

 3. Neşe Aydoğan Yanıtla

  merhaba, ben wireless internet kullanıyorum. fakat bu ayki fatura cok yuklu bir miktarda geldi ve ben komşuların kullandığından şupheliyim. hemen şifre koydum fatura gelince fakat geçmiş aylarda benim bilgisayarımdan başka hangi bilgisayarların internetime girdiğini oğrenmem mumkun mu? bilgisayar kullanıcı isimleri falan cıkar mı? cok teşekkur ederim şimdiden iyi gunler

 4. Engin Uymaz Yanıtla

  Merhaba Neşe Hanım;
  Sorduğunuz sorunun cevabı yukarıdaki kurulumun 9. maddesinde görünmektedir.
  Sol menüden Lan settingse tıkladığınız zaman sağ tarafta görünen DCHP Client list kısmında o an da ki modeme bağlı kullanıcıları görebilirsiniz.İster iseniz bu kısımda ki istemediğiniz kullanıcıları fix butonuna basarak çıkarta bilirsiniz. Ayrıca modeminizi kurulum anlatımını inceleyerek mutlaka şifreleyiniz.Şifreleme işlemi yapmaz iseniz hem yüklü fatura ödersiniz hem de pc de güvenlik sorunu çıkabilir.Kötü niyetli kullanıcılar bilgilerinize erişebilir. 🙂

 5. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Remzi Bey ve Neşe Hanım;
  Öncelikle ilginize teşekkür etmek ve sorularınızın cevabını vermek isterim.

  Remzi Bey; sizin sorunuzun cevabı Engin Beyin dediği gibi firewall kısmında mevcut olması gerekiyor. Bu kısmı biraz incelersiniz zaman durumu ile ilgili detayları görebilirsiniz. Bilahare modem webarayüzünü incleyip net cevabı size bu haber başlığı altından geri döneriz. Lütfen haber başlığını takip ediniz.

  Neşe Hanım sizin sorunuzn cevabıda yine Engin Beyin söylediği gibi Lan Settings kısmında mevcuttur. Bu kısımda hangi kullanıcı o anda modem bağlı ise görebilirsiniz. Yalnız burada birkaç istisna hariç. Öcenlikle kullanıcı herhangi bir ip gizleme (ip spoofing) kullanıyorsa burada göremeyebilirsiniz. Birde bağlı kullanıcı linux işletim sistemi kullanıyorsa yine bu kısımda görememe riskiniz mevcuttur. Bunun dışındaki her durumda bağlı kullanıcılar burada listelenir.

  Remzi Bey ve Neşe Hanım umarım sağlıklı cevaplar verebilmişizdir. İlginize teşekkür ederim. Ayrıca yardımları için Engin Beyede teşekkürlerimizi iletiriz.

 6. Neşe Aydoğan Yanıtla

  Cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkur ederim. Şuanda zaten şifre koydum,giremezler. benim istediğim geçen ay kimlerin girdiğini oğrenebilmek. Yani geçmiş zamanlarda kimler kullanmış wireless’imi..Bunu oğrenmek mümkün mü? tekrardan teşekkur ederim iyi günler.

 7. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Neşe Hanım;
  Bahsettiğiniz şekilde geçmiş zamanlarda bağlanan kullanıcıları bir ihtimal yine modem menüleri içerisinde sol kısımda yer alan System Tools altında yer alan Syslog Server ve Status and Logs kısmında görme ihtimaliniz olabilir. Bunun kontrolünü yapmak size kalmış.

 8. faruk Yanıtla

  arkadaşlar bu modemde subnet mask numarasını nasıl değiştirebiliriz default da 255.255.255.0 olarak ayarlı ben bunu 255.0.0.0 yapmak istiyorum fakat nereden yapıldığını bulamadım yardımlarınızı bekliyorum

 9. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Faruk Bey;
  Modeme ait Subnet ayarlarını webarayüzüne girdiğinizde sol kısımda yer alan Lan Settings kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

 10. serkan Yanıtla

  Geçenlerde modem internete bağlanamaz oldu.IP alamıyordu.Tekema danıştım. 3-5 kere geldiler problemi çözemediler.Modeminiz arızalı dediler.Ben de eve götürdüm.Evde çalıştı.Telekom portlarda değişiklik yapmış ve adsl2+ a geçirmiş.Ama bundan kendilerinin haberi ve bilgiler yok.Bunu kendim tespit ettim. Modemin updatelerini inceledim.Son updatinde adsl2+ u destekleyecek bir yasılım çıkartmışlar.
  Bunu yükledim ve modem çalışmaya ve IP almaya başladı. Ancak ciddi bir yavaşlama söz konusu oldu.Sayfaları 3-5 sefer tıkladıktan sonra açabiliyorum.Yani çok kesintili.
  Bunun nedeni nedir acaba. Diğer modemlerde böyle olmuyor.

 11. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Serkan Bey;
  Telekom starndart olarak ADSL2 hizmeti vermemektedir şuanda. Sorunuzun farklı sebeplerden çıkmış olabilir. ADSL’ hizmetini alabilmeniz için farklı durumların sağlanmış olması gerekmektedir. Birinci olarak ADSL’ ye geçtiğiniz zaman hız olarak 8Mbit hızına erişmiz olmalısınız ki bu şuanki mevcut aboneliğinizle gerçekleşmemiştir. Sizin yaşamış olduğunuz bağlantı problemi kullanılan hat-modem ile ilgili olabilir. Öncelikle çekilen telefon hattını kontrol ediniz. (ek, oksitlenme vs vs) ikinci olarak modeminizi başka bir abonenin bağlantısı ile test ediniz. Başka hat, başka bilgisayar ile. Bir diğer çözüm yolu ise sayfa açılma sürelerini kontrol için farklı tarayıcılar deneyiniz. Firefox, Opera, Maxthon

  Ayrıca ADSL’ ile iligili aşağıdaki makaleyi ve telekom açıklamasını inceleyiniz.

  Telekom açıklaması

  ADSL2 Makalesi

 12. serkan Yanıtla

  Ahmet bey yanıt için teşekkür ederim. Modemin adsl2+ updateini yapmadan önce her yolu denedim.Aklınıza ne gelirse.Hat voltajlarını bile ölçtüm.Şirketteki iki adsl hattından da çalışmadı.Ama eve götürünce çalışıyordu.Evdeki hat volyajı 9 volt iken şirketteki hatlarda 50 V vardı.Bundan kaynaklanabileceğini düşünmüştüm. Ancak telekom kabul etmedi ve normal dedi.Demedikleri hattınızı adsl2+ geçirdik. Evet hizmet vermeye başlamadılar ama alt yapıyı hazırlıyorlar.ADSL2+ taki hat voltajları falan farklı gaiba.
  Ayrıca modemi update ettikten sonraki kesinti problemini de söyle çözdüm.Gözümden kaçmış ki şöyle bir not vardı.Modem config inizi eski olanla kullanmayın yada yedek almış olduğunuz config i geri yüklemeyin. Fabrika ayarlarına dönün ve bütün ayarlarınızı baştan elle yapınınız. Bunu uyguladıktan sonra kesinti de düzeldi.

 13. serkan Yanıtla

  eskisi kadar olmasada hala kesintiler oluyor.

  Şu soruyu sormak istiyorum. ADSL Status bölümünde şu değerler var.
  Bu değerler normalmidir.

  Operation Data
  Operation Data Upstream Downstream
  Noise Margin 7 dB 30 dB
  Attenuation 6 dB 8 dB

 14. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Serkan Bey;

  Aşağıdaki ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Sizin sorununuz kesinlikle hat ile ilgili bir durumdur. Belirttiğiniz değerlerde aslında olması gerekenlerin altında bir değer. 6DB in altında bağlantı kurulamaycağını blimeniz gerekmektedir. Sizin bağlantınız bir sınır çizgisinde olduğundan sürekli kopmalar, gecikmeli bağlanmalar ve buna bağlı düşük download hızı gibi birçok bağlantı sorunsalı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Tek çözüm Telekomun tekelinin bitmesi yada hattınızın yenilenmesi:)

  Aşağıdaki Makaleyi lütfen okuyunuz.
  Telekom ile ilgili bir yazı…

 15. ahm3t YazarYanıtla

  Amacımız siz değerli kullanıcılarımızla bilgilerimizi paylaşmak. Buradaki bilgileri insanlar dışarıda servis bedeli ödeyerek almaktalar, Ama bizim amacımız asla maddiyat olmadı. Siz sevgili kullanıcılarımızın ilgisi takibi bizlerin şevkini arttırmaktadı. Bu gayret ve çaba içinde şuanda halen daha kavuşamadığımız özün içeriklerimize ağırlık vermeye çalışacağız. Sizler bizlerden desteğinizi bizlerde sizden bildiklerimizi esirgemeyelim:)

 16. ali Yanıtla

  merhaba.sorunum gecen pzt den beri devam ediyor.3 com modemimi iş yerine götürüyorum orda bağlanıyorum eve getiriyorum evde bağlanmıyor.şimdi iş yerimdeki modemimi evde kullanıyorum.ev köyde işyerim ilçede.anlayamadığım telekomda santralda sorun var diyorlar.sorun olsa bütün modemler çalışmaz.ama 3 com çalışmıyor key smart diye bir modem var o çalışıyor.yardımcı olursanız sevinirim.

 17. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Ali Bey;
  Öncelikle şunu öğrenelim sizden. Modemi hem iş yerinizde hem evinizde kullanıyorsunuz. Bu iki durum için sürekli modem içerisindeki bilgileri değiştirmeniz gerekmektedir. Evde iken ordaki adsl hattına ait kullanıcı adı ve parolanız; iş yerinizde ise buradaki adsl hattına ait kullanıcı adı ve parolanızı her defasında modeme kayıt etmek zorundasınız. Bu durumları yaparken birşeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz. Yada modeminizde bir sorun vardır ayarları değiştiremiyordur. Sorunuzu biraz daha detaylandırırsanız size daha fazla yardımcı olabiliriz.

 18. serkan Yanıtla

  slm arkadaşlar bi sorum olcak bilen varsa yardımcı olurmu lütfen benim modemde şifreleme yerinde adı admin olarak şifre olması gerekirken şimdi kabul etmiyo kurraken değiştirmişler servistekiler onlarada ulaşamıyorum ve kulanım klavuzuda yok napabiliriz bu konuyla ilgili teşekkürler.

 19. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Serkan Bey;
  Modem webarayüze erişmeniz için gereken şifre değiştirilmiş ise ya şifreyi öğreneceksiniz kurulumu yapan arkadaştan yada modeminize reset atacaksınız. Reset atma işleminden sonra tüm ayarlarınızın silinip modemin default (varsayılan) ayarlarına geri döneceğini unutmayınız.

 20. Metin Başaran Yanıtla

  Merhaba,

  Ben diz üstü bilgisayarımdan modeme kablo ile bağlanabiliyorum. Kablosuz olarak modemi görüyor. Sinyal gücü mükemmel. Ancak “Ağ adresi alınıyor” yazısı çıkıyor. Ve sürekli böyle devam ediyor. Bağlanamıyorum.

 21. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Metin Bey;
  Modeminizde şifreleme var mı? Şifreli yada şifresiz nasıl bağlanmaya çalışıyorsunuz?
  Eğer şifreli ise şifreleme tekniğini destekleme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. İkinci durum modeme olan mesafeniz sorun çıkarıyor olabilir yada modemin sinyal durumunu değiştiren bazı şeylerin etkisinden kalıyor olabilir modem. Örnek telsiz telefon gibi.

 22. Erhan Yanıtla

  Merhaba 3Com wireless modemim var taşınmadan önce problemsiz kullanabiliyordum. PC kablo ile 2LTop Wireless ile sorunsuz bağlanıyordu. Şimdi Ltoplar mahalledeki bütün ağları görüyor ama benim ağı görmüyor. Hatta modemin hemen yanına götürüyorum yine de görmüyor. Acaba bir arızası mı var yardımcı olursanız sevinirim…
  Eğer arıza sözkonusuysa nerede tamir ettirebilirim. Tel Adres?

 23. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Erhan Bey;
  Modeminizin ESSID ayını gizli konumda kalmış olabilir. Bu durumu kontrol ediniz. Modeminiz arızada yapmış olabilir. Kablosuz yayın yapmıyordur muhtemelen. Farklı bir notebook ile de denedikten sonra teknik servisine başvurunuz.

 24. fikrican Yanıtla

  merhaba..
  bende de 3com wireless var ilk zamanlar düzgün çalışıyordu ama son günlerde tüm ışıkları yanmasına rağmen internette bağlı görünmesine rağmen internete bağlanamıyorum.. bazen 2 gün gidiyor 1 gün geliyor internet.. sorunu bir türlü anlayamadım.. Yalnız ben wirelessi kablolu olarak kullanıyorum masaüstü bilgisayarımda. reset atmak çözüm verirmi? eğer öyle birşey olursa reset atmayıda bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 25. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Fikrican;
  Öncelikle modeminiz kilitlenmiş olabilir. Uzun kullanımlarda ve sürekli açık modemlerde bu gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda modemi açıp kapatmak sorunu çözebilir fakat sizin sorununuz sanırım biraz farklı. Cihanınızda teknik bir arıza olabilir, eğer modeminiz şifreniz ise farklı kullanıcılar modeminize hatta bilgisayarınıza giriş yapabilirler, bilgisayarınızda genel bir antivirüs taraması yapınız. Bağlantı sorunu bilgisayarıızdaki varolabilecek zararlı uygulamalardan da kaynaklanabilir. Ayrıca telekomu arayıp hat ve bağlantı durumu hakkında bilgi alınız. Zaman zaman telekom kaynaklı bağlantı sorunları yaşanabilir. En iyi çözüm modemi resetlemek olacaktır. Modeminizin arkasında reset butonu bulunmalıdır. Bunu kullanarak modemi yukarı anlatılanlara bakaraktan baştan kurup yapılandırınız.

 26. kadir Yanıtla

  Ben 3com modem kullanıyordum.2 masaüstü birbirine bağlı idi.Arızalandı firma 3 defa değiştirdi..En son modemi bilgisayar görmüyor.Yani ”dos”ta ipconfig ile ip numarası alıp almadığını kontrol ediyorum. 0.0.0 görünüyor.

 27. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Kadir Bey;
  Arızalanan sanıdım masaüstü bilgisayarınız? Bilgisayarınız modeminizden IP almıyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Benim tavsiyem öncelikle modemde bir sorun olmamasına rağmen resetleyip kurulumu baştan yapınız. İkinci olarak ethernet kartınız doğru çalışıyormu kontrol ediniz. Çalışır durumda görünebilir fakat bazen sürücü sorunları nedeni ile çalışmayabilir. Bu yüzden ethernet sürücünüz birebir kullandığınız aygıta ait olsun. Bir diğer husus bilgisayarınızda herhangi bir firewall programı veya antivirüs programı varsa engel oluyor olabilir. (Norton gibi berbat programlar mesela). Modeminize taktığınız kablonun port ışığı yanıyor mu? Bu durumu kontrol ediniz. Port ışığı yanmıyorsa (LAN1, LAN2 gibi ifade edilir) kablonuzda veya modeminizde arıza var demektir. Ayrıca komut olarak şunları yapınız. Öncelikle komut satırını başlat>çalıştır>cmd kullanarak açınız. İlk olarak şu komutu veriniz. ipconfig -release bu işlem alınan ip numarasını bırakır. Daha sonra ipconfig -renew komutunu veriniz.Son kontrol olarakta ipconfig -all komutunu vererek tüm bilgileri görebilirsiniz. Buda bağlı bulunan cihazdan ip isteiğinde bulunur. Eğer bu komutlardan sonra herhangi bir ip alamadıysanız bilgisayarınızda bir problem var demektir. Şayet modemde kesinlikle arıza olduğunu düşünmüyorsanız u geçerlidir. Eğer bilgisayarlarınız modemden ip alıyorsa bilgisayarlar aynı workgroupa dahil iseler birbirini görecektir.

 28. olasılıksız Yanıtla

  merhaba .. ben 3.com kullanmıyorum hiç de kullanmadım ama burdaki bu kardeşimizin bu resimli anlatımı gerçekten tebrik edilesi bi durum .. çok teşekür ederim.. forumlarda yorum yazma gibi bi lüksüm yoktur..ama bu açıklama… on numara..

 29. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Olasılıksız:)
  İsim belirtilmediği için bu şekilde hitap ediyorum. Tüm yorumlara verdiğim cevaplara “Merhaba” yı mutlaka eklerim:) Değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Buradaki amacım bilgilerimi ve deneyimlerimi kullanıcılarımızla paylaşmak. Sitemizde buna benzer birçok resimli anlatım mecvuttur. Tüm anlatımlarımızda birçok kullanıcımızın sorununu gidermiş bulunmak bizi çok mutlu ediyor.Umarım kalite ve çizgimiz sizin gibi değerli birçok kullanıcı tarafından fark ediliyordur. Sizin adınıza tüm değerli kullanıcılarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Sizler bize destek oldukça bizlerde size doğru işler sunmaya devam edeceğiz.

 30. kadir Yanıtla

  merhaba,
  Arızalanan 3com whirless modemdi.
  *Resetledim olmadı
  *ethernet kartı çalışıyor.(yerel ağ bağlantısından -realtek… -yapılandırma bölümünden baktım sorunsuz çalışıyor.)driver yeniden yükledim.
  *modemdeki 3 port ışıgı yanıyor…power-synch-wlan
  *ipconfig komutlarını girdim.yanıt alamadım.
  *Ekranın alt çubuğundaki bağlantı simgesi- bağlanıyor- yani bağlanmaya çalışıyor,görünüyor.

  Üzerindeki ibare;
  Yerel ag bağlantısı
  Hız:100.0
  Durumu: ag adresi alınıyor.:

  Onar dediğimde,
  İp adresi yenileniyor –yazıyor.

  Ayrıca çevirmeli modemim ver onunla sorunsuz nete bağlanıyorum.
  İlginize teşekkür ederim..

 31. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Kadir Bey;
  Anladığım kadarıyla ethernet bağlantısı sorunu yaşıyorsunuz ve bu modem kaynaklı. Modeminize ethernet kablosunu bağladığınız zaman sağ kısımda yer alan yanılmıyorsam “Lan Status” olan kısımda taktığınız port led veriyor mu? Yani modemin herhangi bir portuna ethernet kablosunu taktığınız zaman o porta ait numarada bir ışık yanması gerekmektedir. Eğer herhangi bir hareket yoksa modeminiz veya kullanmış olduğunuz kablo arızalı demektir. Ethernet bağdaştırıcınıza manuel ip numarası vermeyi deneyiniz. Örneğin 192.168.1.x (2-254 arası)

 32. burak Yanıtla

  3 com modem kullanıyorum diz üstü bilgisayarıma eternetten bağlıyken kablosuzu açtığımda o giriş kullanılmaz hale geliyor bu yüzden 4 eternetten 2 sini kullanamıyorum yani kabloyu taktığımda ne ışık yanıyo ne internet geliyo dikkatli olmanızı tavsiye ederim bunun tamiri olabilirmi teşekkürler

 33. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Burak Bey;
  Öncelikle Ethernet kablosu ve kablosuz bağlantıyı bir bilgisayarda aynı anda kullanamazsınız bunu belirtelim. Terchinizi ikisinden biri yönünde olmalıdır. Örnek olarak elinize 4masaüstü birde notebook var. Notebook kablosuz diğer 4 bilgisayar modem üzerindeki portları kullanarak rahatlıkla bağlanabilir. Fakat bir bilgisayar aynı anda iki türlü bağlantı kuramaz. İnternetiniz olur fakat bağlantı birinden sağlanır sadece. Yani bu durum bir modem arızası değildir.

 34. esra Yanıtla

  Merhaba,
  bende 3com wireless modem kullanıyorum. benim yaşadığım sorunda şu modemle kablolu bağlandığında sorunsuz çalışıyor. ama kablosuz bağlanmak istediğimde bağlanmıyor. daha doğrusu bazen bağlanıyor bazen bağlanmıyor bağlanmadığı zamanda 3-5 kez denediğimde bağlanıyor.şifre var bütün ayarlar doğru resette attım sorun devam ediyor.şifreden olabilir diye şifreyide değiştirdi. yine sorunu tekrarlıyor. adsl hattını modemden çıkartıp denediğimde de bazen bağlanıyo bazen bağlanmıyor. sorun nerden kaynaklanıyo anlamadım. adsl hattından olsa kabloluda bağlanmaz.wireless le ilgili ama nerde anlayamadım. en kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürker…

 35. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Esra Hanım;
  Öncelikle sizden birkaç bilgi istemem gerekiyor. İşletim sisteminiz nedir? Kablosuz olarak bir notebook mu kullanıyorsunuz yoksa bir desktoptan wireless usb dongele vasıtası ile mi kablosuz iletişim sağlıyorsunuz? Modeminizde kullandığınız şifreleme tipi nedir? (WEP yada WPA – Diğer). Modeminiz ile kablosuz iletişim kuran cihazın mesafesi ne kadardır. Evinizdeki ADSL hattınız üzerinde paralel bir telefon ve telsiz telefon cihazı mevcut mu? Modeminizin konumu nedir (çevresindeki elektronik donanımlar nelerdir) Bu sorularımıza dönüş yaparsanız size daha sağlıklı bir cevap verebiliriz.

 36. esra Yanıtla

  merhaba
  sorularınızı sırayla cvplıyorum. işletim sistemim windows xp sp3. kablosuz notebook kullanıyorum.modemin şifreleme tipi WPA-PSK. 10m ve yanında da kullanmayı denedim.ADSL hattında paralel hat var yanlız bu modemle birlikte hattı 1buçuk senedir sorunsuz kullanıyorum bu 1 haftadır bu sorunla karşılaşıyorum.masaüstü bilgisayarın yanında modem duruyor başka donanım bulunmamaktadır.ilginize teşekkürederim…

 37. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Esra Hanım;
  Öncelikle ADSL hattınızda bulunan paralel telefonu uzun süre kullanmanız daha sonrası için sorun teşkil etmeyeceği anlamına gelmez. İkinci hattınızı ADSL hattınızın sağlıklı çalışabilmesi için splitter cihazının ucuna hat çoklayıcı takarak buradan çalıştırınız. Yani splitterdan sonra iki telefon hattı çıkışınız ve bir adsl çıkışınız olmak üzere 3 adet kablo kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Kullanmış olduğunuz WPA şifreleme tipi kırılması daha güç, güvenlik seviyesi daha üst bir seviye olmasına rağmen bazı işletim sistemlerinde (özellike vista) ve notebooklarda sorun çıkartabilmektedir. Bu yüzden öncelikle şu adımları yaparak ilerleyiniz. Önce sorun kaynağının tespiti için ilk olarak modeme herhangi bir şifre vermeden kablosuz iletişim kurmayı deneyiniz. Eğer sonuç sağlıksız ise modeminizin kablosuz donanımı arızalı demektir. Bu durumda satıcınız ile görüşünüz. İkinci adım olarak eğer şifresi bağlantı sağlıklı olduysa modeminize WEP şifreleme tekniği kullanarak 10 karakter (64 bit için) yada 13 karakter veya üzeri (128 bit için) olmak üzere şifre veriniz ve bağlantı kurmayı deneyiniz. Bağlantı sağlıklı bir şekilde kurulduysa ve sorun yoksa sizin modem-bilgisayar arası iletişim için standartınız bu şifreleme tipidir. WPA ya geçtiğiniz zaman sorunlar yaşıyorsanız eğer son olarak modem kanalını sabitleyiniz. Bu arada modeme şifreleme yaptığınız zaman kablosuz iletişim gücünüzün yaklaşık %50 oranında mesafe kaybına uğrayacağını unutmayınız. Ayrıca bu mesafeye etken evde kullanılan diğer elektronik cihazların oluşturduğu trafiğide eklerseniz modem-bilgisayar arası normal kullanım şartlarına yakın olmamalıdır.(açık alan 400mt, kapalı alan 100mt)

 38. tuana Yanıtla

  bende modemin ara yüzüne bağlanamıyorum 3 comun servisine nasıl ulaşabilirm varsa tel teşekkürler

 39. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Tuana;
  Modem webarayüzüne neden bağlanamıyorsunuz. Sorunu biraz daha açarmısınız. Her problemde teknik servise başvurmayınız.

 40. esra Yanıtla

  Merhaba Ahmet Bey,
  öncelikle kusura bakmayın biraz geç cvp veriyorum size , yardımlarınız ve ilginiz içinde teşekkürederim.söylediklerinizin hepsini denedim. paralel hattı çıkarttım sorun devam edince TT ile görüştüm hattımın kontrol edilmesini istedim hatta herhangi bir problem yoktu yalnız bağlantıda kesilmeler oluyordu gelip baktılar priz tarafında sorun varmış o düzeltildi.daha sonra notebook tan bağlanmak istediğimde yine aynı sorun oluyordu.uzun süre bekledikten sonra bağlanıyordu yada bağlanmıyordu modemin yanında bağlanıyor yan oda da bağlanmıyor gibi sorunlar devam ediyordu.wireless driverını kaldırıp tekrar yüklediğimde düzelmiyordu. en son çare windows xp SP3 ü kaldırı SP2 yi yükledim bi problem yok şifreli şekilde her odadan bağlanıyorum yani sorun büyük ihtimalle SP3ten kaynaklanıyo.notebook Asus F3M SP3 için update edilmiş driverlarına baktım ama bulamadım öyle gözüküyor ki sorun driverlarda.bu konu hakkında sizin bildiğiniz herhangi bir bilgi(driver,yama..)var mı?
  Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim Ahmet Bey.

 41. Eren Cankurtaran Yanıtla

  Bendede Airties Modem Var Fakat Sürekli Nette Kopa Oluyor 2 ISIĞI yanmıyor

 42. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Eren Cankurtaran;
  Yorum yaptığınız haber başlığı ile yorumunuz alakalı olmadığı için yanıtlanmamaktadır. Lütfen konu başlığı airties modem olan haberlerimizden birinde sorunuzu tekrar belirtiniz.

 43. mehmet Yanıtla

  arkadaslar ben internet cafe işletiyorum şöyle bir sorunum var
  ibdirme işlemi yaparken son 1 saniye kala işlem duruyor
  bana yardımcı olabilirmisiniz sebebini bulamadım.şimdiden teşekürler

 44. ahm3t YazarYanıtla

  Merhaba Mehmet;
  Kullanmış olduğunuz indirme programı nedir. Direkt download yapıyorsanız ie, firefox, maxthoni chrome gibi alternatif tarayıcılar ile deneyiniz. Modeminizin markası nedir acaba? Bu tarz sorunlar modem yazılımları ile alakalı olabiliyor. Son olarak sisteminizde “deep frezee” gibi programlar mevcutsa sorun çıkarıyor olabilir. Sistemden uninstall ederek indirme işlemlerini tekrar deneyiniz.

 45. Emrah Yanıtla

  Slm Bende 3com kullanıcısıyım ayrıca bilgilerinizden dolayı size çok teşekkür ederim ahm3t bey Benim Sorunum Yukarda Serkan arkadaşımızla aynı dediğiniz şekilde Modeme reset attım ama varsayılan ayarlara geri dönmedi bi türlü Wlan Kapalı onu açmak istemiştim ama şifreyi sanırım unuttum Başka bi şekli varmıdır modemin arayüzüne ulaşabilmem için ?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Emrah;
   Öncelikle ilginizden ötürü biz teşekkür ederiz. Modem arayüze erişmek için ya varolan şifreyi bilmelisiniz yada modemi bir şekilde resetlemelisiniz. Bunu dışındaki bir alternatif maalesef söz konusu değildir. Ayrıca 3Com Adsl çözümleri için firmadan teknik destek talebinde bulunulmuştur. Olumlu gelişmeler olursa sayfalarımızda 3com yetkili kişileri tarafından yapılan yorumları görebileceksiniz.

 46. sultan Yanıtla

  merhabe ben 3com modemin windows wista ile uyumunu soracaktım gecen güna ldığım modemi bir türlü yükleyemedim set up bölümü açılmıyor acaba wista olduğu için mi sorun var yardım ederseniz çok sevinirim şimd
  iden teşek,rler

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Sultan;
   Öncelikle bu konu hakkında net bir fikrim yok. Ama 3Com modemler ile ilgili Vista uyumu yetkili kişilere sorulmuştur. Onlardan gelecek cevabı siz değerli kullanıcılarımız ile yine bu sayfadan paylaşacağız. Bu arada sizde webarayüz kurulumu yaparken farklı internet tarayıcıları kullanın. Firefox, Chrome, Opera gibi.

   3Com Yetkilisi tarafından bize gönderilen maili sizinle aynen paylaşıyorum:

   Merhaba,

   3Com modemlerde ya da farklı marka modemlerde Ethernet bağlantısı üzerinden yapılan kullanımlarda işletim sistemlerinin modeme herhangi bir etkisi olmamaktadır. Yalnız hangi marka olursa olsun Usb üzerinden yapılan ADSL modem bağlantılarda sizinde bildiğiniz gibi işletim sistemine uygun sürücünün mutlaka kullanılması gerekmektedir.

   İyi çalışmalar.

   Cihan GEÇER
   Teknik Destek Elemanı
   Penta Bilgisayar A.Ş.
   t: (216) 528 00 00 / 408
   f: (216) 528 00 94
   e: tde8@penta.com.tr

 47. murat Yanıtla

  merhaba
  ben ttnet in verdiği exper marka ewm-01 model adsl kablosuz modemim var
  fakat telefonumda wifi özelliği var girmek istediğimde wep şifresi istiyor ama ben bir türlü wep şifresini ayarlayamıyorum. modemin yönetim sayfasına giriyorum wep şifreleme kısmında 2 hane açık ama ben bir türlü yapamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Murat;
   Kullandığınız modem hakkında detaylı teknik bilgimiz bulunmamaktadır. Fakat WEP şifelemede şuna dikkat ediniz. 64Bit şifrelemede 10 karakter sayısal ve ingilizce karakter 128 Bit şifrelemede ise en az 13 karakter sayısal ve harf kodlamaları ile 13 ten 26 ya kadar karakter kullanabilirsiniz. WEP şifrelemeyi kullanmak için öncelikle modeminizin kablosuz menüsünden WEP şifrelemeyi etkin hale getirmelisiniz.

 48. tufab Yanıtla

  Merhabalar, ben 3com modemi yeni aldım ancak bazı online oyunlara giremiyorum (metin2 ) acaba modem ile ilgili olabilirmi ? modemi değişmeden önce girilebiliyordu aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler..

 49. Bir Dost Yanıtla

  Arkadaşım bildiğim kadarıyla online oyunlarda port açman gerekiyor. Oyunun istediği Port numarasıyla port açarsan büyük ihtimalle sorunun çözülecek.

 50. ahm3t YazarYanıtla

  @tufab
  Merhaba;
  Oynadığınız oyunlar hakkında bilgi verirseniz Bir Dost arkadaşımızın dediği gibi port açma konusunda sizi bilgilendirebiliriz. Bunun dışında yaşadığınız problemler DNS kaynaklı da olabilir. Bazı online oyunlar Türkiye üzerinden çıkışlı IP nolarını kabul etmeyebiliyorlar.

 51. tufab Yanıtla

  İnternet kafem olduğu için 1 den fazla oyunum var knight Online, Hero Online, Silroad,Alapia ve Cross Fire…. bunların tamamına sorunsuz girebiliyorum ancak METİN2 nin Türk ve İngiliz serverlerine giremiyorum Metin2 oyununun DNS sorunuda yok çünki türkiye serveri var. Oyunun PORT numarasını nasıl tespit edebilirim ? s

 52. ahm3t YazarYanıtla

  @tufab
  Merhaba;
  Metin2 oyununun sitesini inceledğim zaman herhangi bir port açma işlemine gerek olmadığını gördüm. Oyun açıklamasında şöyle bir ibare ile karşılaştırm:

  “Güncelleştirme sonrası giriş ekranından server seçip kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapınız. Çıkan ekranda oluştur tuşuna basıp 3 krallıktan birini seçerek karakter seçim ekranından oynamak istediginiz karakter türünü ve cinsiyetini belirleyin. Unutmayın bu karakterler yalnızca o sunucuda kullanılabilir.”

  burada yazan “Unutmayın bu karakterler yalnızca o sunucuda kullanılabilir” cümlesinen kaynaklanan bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Açıkcası bu soru teknik bir mesele değilde daha çok oyun ile ilgili bir mesele gibi geldi. Bu yüzden oyunun forum bölümlerini kullanan arkadaşlardan yardım alınız.

 53. furkan faruk Yanıtla

  bununla uğraşacağınıza 192.168.1.1 e girin kullanıcı adına admin yazıp halledin şahsen ben böyle yapıp rapidsharenin 15 dk lik beklemesini engelliyorum…:ddd

 54. bro Yanıtla

  furkan faruk :
  bununla uğraşacağınıza 192.168.1.1 e girin kullanıcı adına admin yazıp halledin şahsen ben böyle yapıp rapidsharenin 15 dk lik beklemesini engelliyorum…:ddd

  admin olarak girip sonra nasıl ip değişimi yapıyorsun açıklarmısın

 55. ahm3t YazarYanıtla

  @bro
  Merhaba;
  furkan faruk arkadaşımız aslında şunu yapıyor. Webarayüze girip bağlantıyı kesip tekrar kuruyor. Böylelikle modem farklı bir ip adresi alıyor. Rapidshare gibi uygulamalarda devam edebiliyor. Bunu aslında modemin power tuşuna basarakta yapabilirsiniz. Yani bir nevi açma-kapama.

 56. kemal kartal Yanıtla

  merhaba, Evde birkaç gün önceye kadar 3 farklı dizüstü bilgisayarla 3Com OfficeConnect ADSL Wireless 11g Firewall Router modem ile kablolu ve wireless olarak sorunsuz bağlanırken bilemediğim nedenden ötürü 2 dizüstü kablolu bağlanabiliyor ancak wireless olarak bağlanmak istenildiğinde “Ağ Bekleniyor” hata mesajından sonra mesajını alıyorum. Şifreyi yanlış girebileceğimi düşündüğüm için, wireless ağımı seçip, gelişmiş ayarlar seçeneğinden kablosuz ağımın özelliklerini girip baktığımda, ağ kimlik doğrulamasının WPA-PSK, veri şifrelemenin TKIP olduğunu görüyorum. Ancak ben 14 karakterli alfa-numerik bir şifre girmeme rağmen ağ anahtarı onayla seçeneğinde 8 karakter olduğunu görüyorum. Çözüm için yardımınızı diliyorum. Saygılarımla

 57. ahm3t YazarYanıtla

  @kemal kartal
  Merhaba;
  Öncelikle bilgisayarınızdaki var olan kablosuz ağları siliniz(otomatik veya manuel bağlantılar). Daha sonra kablosuz modeminizi bir kez açıp-kapatınız. Kablosuz ağları tekrar aratıp bağlantı kurmayı deneyiniz. Eğer sonuç yine başarısız ise bilgisayarınızda muhtemelen problem mevcuttur. Antivirüs ve trojan programları ile sisteminizi genel bir taramadan geçiriniz.

 58. ONUR ERYILMAZ Yanıtla

  selam ben econ marka modem aldım ama 192.168.1.1 adresıne giremiyorum acaba neden şimdiden cok teşekkür ederim saolun

 59. ONUR ERYILMAZ Yanıtla

  modeme bı sekılde gırdım ama sıfreyı admin olarak kabul etmıyor ve gırmıyor ara yuzune :(:(:(:(

 60. ahm3t YazarYanıtla

  @ONUR ERYILMAZ
  Merhaba;
  Default şifre “admin” olmalıdır. Bu şekilde giriş yapamıyorsanız bu ekrana bir şey yazmadan giriş yapmayı deneyiniz. Yine başarısız olursanız modeme reset atıp tekrar deneyiniz.

 61. Hasan Dinç Yanıtla

  Önceliklle teşekkür ederim çok güzel makale hazırlamışsınız. Benim modemle ilgili bir sorunum var cevaplarsanır sevinirim.

  Modeme Default ayara dönerek reset attım tabi kullanıcı adı falan gitti. Tekrar kurduğumda ağı doğru bir şekilde alıyor yani ip alıyor ama internete bağlanamıyorum. Ledlerde sadece biri yanmıyor oda internete bağlandığını gösteren led. Sizce sorun ne olabilir ben kullanıcı adını mı yanlış girdim dedim ttneti aradım kullanıcı adı ve şifresi doğru. Kablolardada sorun yok.

 62. ahm3t YazarYanıtla

  @Hasan Dinç
  Merhaba;
  İnternete bağlandığını gösteren led PPOE nin olduğu led mi yoksa ADSL linkinin olduğu led mi?
  Yapılandırma ayarlarınızda sorun olabilir. VPI/VCI ayarlarının 8/35 olduğundan emin olunuz. Ayrıca kurulumda seçtiğiniz PPOE ayarını değiştirmeyi deneyiniz. LLC ise VCMUX seçiniz. Ayrıca kurulumdan sonra modem açık şekilde bir müddet beklemeniz gerekebilir. Sinyal durumunda bir problem olabilir.

 63. Hasan Dinç Yanıtla

  @ahm3t
  Bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

  Online yazan led yanmıyor. VPI/VCI ayarlarını hiç değiştirmedim default neyse onu yapmıştım tam olarak hatırlamıyorum akşam bakarım tekrar teşekkürler. Sinyal durumunda bir problem olacağını sanmıyorum 3-4 saat açık kaldı ve bişey olmadı.

 64. ahm3t YazarYanıtla

  @Hasan Dinç
  Merhaba;
  Bu durum ADSL hattınızın olmadığınız gösterir. Telekomu arayıp hattı kontrol ediniz, adsl ekipmanlarınızı kontrol ediniz. (splitter, kablolar, splitter girşinin doğru takılması vs.) Bu led ya arızalıdır, yada hattınız yoktur. İnternete giremediğiniz için sanırım hattınız şuanda sorunlu. Ayrıca kurulumu yaptıktan sonra modem içerisinde manuel connect linki varmı kontrol ediniz.

 65. Hasan Dinç Yanıtla

  @ahm3t
  Çok saolun kurdum modemi VPI/VCI ayarlarındanmış 8/35 yapınca oldu. Yanlız kopmalar var arada, oda normal sanırım öle yazmıştınız.

 66. cumhur Yanıtla

  selam.bir arkadaşımdan 3 com wıreless modem aldım normal bilgisayara bağladım ve internete sorunsuz bağlanabiliyorum ancak laptop la kablosuz bağlandığmda güvenlik anahtarı hatalı diyor ve bağlanmıyor.(modemin eski sahibine ulaşamadığım için modemle ilgili dahaönceki bilgileri bilmiyorum,ama adminle modeme ulaşabiliyorum)bana yardımcı olursanız veya bir telefon nosu verirseniz sevinirim

 67. Hasan Dinç Yanıtla

  Çok saol modemi kurdum VPI/VCI ayarını 8/35 yapınca oldu ama arada gidip geliyor(sadece internet gidip geliyo ağ hala var admine bağlanabiliyorum). Normal mi?

 68. ahm3t YazarYanıtla

  @Hasan Dinç
  Merhaba;
  Gidip gelme var dediğiniz eğer ADSL ışığı sönüp bir müddet sonra tekrar sabitleniyorsa normal değildir. Bunun dışında zaman zaman kopmalar olabilir ama normal olmadığını unutmayınız. Evinizde paralel telefon kullanıyorsanız, tek telefon kullanıyorsanız ve bu telefon hattını splitter ile ayırmadıysanız, telefon kablolarınızda ekleme varsa: Bu durumların tümünde adsl sinyaliniz zayıflayacağı için kopmalar yaşayabilirsiniz.

 69. ahm3t YazarYanıtla

  @cumhur
  Merhaba;
  Eğer web arayüze erişiyorsanız tüm anlatım yukarıda mevcut. Arkadaşınızın verdiği şifreyi değiştirmeyide makaleyi okuyarak yapabilirsiniz. Eğer kurulumu yapamazsanız ücretli teknik servis talep etmek için telefon numarası verebiliriö. Teknik servis bilgileri için yukarıda yer alan Teknik Servis linkimizi okuyunuz.

 70. kaan karabey Yanıtla

  mrb ben de 3 com kablosuz modem var ama internetten birsey indirirken %99 da kalıyor bunun nedeni nedir? yardımcı olursanız sevinirim..

  birde yazılım güncelleme falan yok mu bu modemin..

 71. Erdinç SUNAR Yanıtla

  arkadaşlar
  modemim ttnetin vermiş olduğu exper EWM-01
  sorun şu
  Exper EWM-01 Tek portlu Kablosuz ADSL Modem sorunu

  bende bir masaüstü bligisayarım birde laptopum var masaüstü bilgisayarıma ethernet kablosuyla bağlıyım ancak laptopumla 40 yakın wireless ağı görmeme rağmen kendiminkini göremiyorum
  dünden beri cihazın ayarlarıyla oynadım ama sonuç alamadım
  acaba laptopun ayarlarında mı bi problem var ne yapmam lazm
  yardımcı olursanız çok sevinicem
  şimdiden teşkkr ederim..

 72. ahm3t YazarYanıtla

  @Erdinç SUNAR
  Merhaba;
  Eğer notebokunuzda farklı kablosuz ağları görebiliyorsanız sorun modeminizdedir. Bu durum aşağıdaki sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

  1- Modemin kablosuz modülü açık değildir.
  2- SSID (Görünen yayın adı) kapalıdır.
  3- Modem şifrelenmemiş olabilir.
  4- Modemin duruş pozisyonu uygun değildir. (modem-notebook mesafesi)

 73. ümit tapmaz Yanıtla

  bende 3 com modem var evde kuruyorum bağlanmıyor. arkadaşta deniyorum bağlanıyor. hatta hiç bi sorun yok başka bi modemle bağlantı var. sizce sorun ne olabilir yardım ederseniz sevinirim…

 74. ahm3t YazarYanıtla

  @ümit tapmaz
  Merhaba;
  Bağlantı yoktan kasıt evinizde kurduğunuzda ADSL linkimi gelmiyor yoksa tüm ışıklar yanıyor hattınızda da sorun yok ve bu halde mi yinede sayfa açamıyorsunuz. Ayrıca evinizde başka bir modem denediniz mi?

 75. ümit tapmaz Yanıtla

  @ahm3t
  evet evimde başka modem kurulu şuan ve internette, adsl bağlantısında hiç bi sorun yok . 3com benim evimde çalışmıyor ama arkadaşın evinde sorunsuz çalışıyor anlamadım nedenini.kurulumlarıda aynı yapıyorum ama kendi evimde çalışmıyor.

 76. ümit tapmaz Yanıtla

  @ahm3t
  ahmet bey öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. sorunum kablosuz internet değil; internet kablolu veya kablosuz hiç bağlanmıyor(3com). başka modemle(airties) evimde bağlanabiliyorum arkadaşta ise modem(3com )sorunsuz bağlanıyor.

 77. ahm3t YazarYanıtla

  @ümit tapmaz
  Merhaba;
  O zaman şu ayarları değiştirmeyi deneyiniz. PPOELLC olan ayarı PPOAVCMUX şeklinde değiştirip bağlantı kurmayı deneyiniz. Ayrıca TCP/IP ayarlarınızın otomatik olup olmadığına dikkat ediniz.

 78. ahm3t YazarYanıtla

  @ümit tapmaz
  Merhaba;
  Modeminizi resetleyip tekrar kurmayı deneyiniz. Modemin tüm ışıkları sağlıklı yanıyor mu acaba? Ayrıca son dönemde telekom bir DNS altyapı çalışması yaptı. DNS ayarlarınızın 195.175.39.39 – 195.175.39.40 olduğundan emin olunuz. Manuel olarak bu verileri giriniz.

 79. HAKAN AYDEMİR Yanıtla

  merhaba elimde bir tane exper evm-01 modem var ancak bu modemde kullanıcı adı kısmında otamatik olarak @ttnet geliyor ben bu modemi @biricom olarak kullanmak istiyorum ne apabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 80. arzu Yanıtla

  3 com modem kullanıorum.kablolu bağlanıo ama kablosuz olmuo.şifresiz de kablolu olarak bağlanabiliyorum.vista kullanorum

 81. ahm3t YazarYanıtla

  @arzu
  Merhaba;
  Modeminizi WEP yada WPA şifreleme yöntemi kullanarak şifrelediniz mi? Kullandığınız işletim sistemi Vista Servicepack 1 ise WEP şifreleme kullanınız.

 82. PHI Yanıtla

  selam,bende 3 com modem kullanıyorum ama bi sıkıntım var.evde kablosuz kullanmak istiyorum ama sürekli hata veriyor bende bu yüzden dolayı eternet kablosuyla kullanıyorum.lap top u işterindeki air tries modemle test ettim orada sorunsuz giriyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler!

 83. ahm3t YazarYanıtla

  @PHI
  Merhaba;
  Sorun derken neyi kastediyorsunuz. Şifreleme sorunu mu yaşıyorsunuz. Şifreleme tiplerini değiştirmeyi deneyiniz. WEP 64Bit 10 karakter sayısal değer girmeyi deneyiniz.

 84. PHI Yanıtla

  selam,dediğiniz gibi wep şifreleme yaptım ama kablosuz ağ özellikleri nasıl olacak bilmiyorum.wpa2 kişisel mi seçmeleyim,ağ güvenlik tkıp mi olacak?bi de bu ayarları söyler misiniz?vakit ayırdığınız için çok teşekkürler…

 85. PHI Yanıtla

  selam,pc deki wep şifreleme sorununu halledebildim ama bu seferde modemdeki sinyal gücü mükemmel olmasına rağmen bağlanmıyor tek sorunum bu.sanırım artık son aşamaya geldim bu sorunda hallolursa kablosuz bağlanabileceğim.tşkler…

 86. ahm3t YazarYanıtla

  @PHI
  Merhaba;
  Öncelikle bilgisayarınızda kayıtlı kablosuz bağlantıları siliniz. Daha sonra modeminize wep şifreleme verdiğinizden ve şifrelemenin WEP olduğundan emin olunuz.

 87. PHI Yanıtla

  selam,tekrar bağlantı kurduğumda şöyle bi uyarı çıktı,aynen aktarıyorum:bu bilgisayarın 3com bağlantısı var,ancak internet erişimi yok, Bu yanlış bir wep anahtarından veya düşük kablosuz iletişim sinyalinden kaynaklanabilir(sinyal gücü mükemmel).kablosuz etkin noktaya bağlanıyorsanız,bağlanmayı tamamlamak için bir web tarayıcısı açmanız gerekebilir.ayrıca ağ ve paylaşım merkezine bakdığım zaman şu yazıyor: tanımlanmayan ağ,yardımınızı bekliyorum.çok teşekkürler…

 88. ahm3t YazarYanıtla

  @PHI
  Tekrar merhaba;
  WEP şifreleme olarak kaç karakter kullanıyorsunuz. İşletim sisteminiz nedir? Ayrıca kablosuz bağlantı kurmak için bir yazılım mı kullanıyorsunuz yoksa windowsun kendi arabirimini mi kullanıyorsunuz? Ayrıca bu modeme farklı bir bilgisayar ile kablosuz bağlanılabiliyor mu? Son olarak var olan tüm bağlantıları silip bağlantınızı sıfırdan oluşturdunuz mu?
  Modeminizde herhangi bir kısıtlama varmı? Mesela MAC filtreleme yaptıysanız bu bağlantı sorunu yaşamanıza neden olabilir.

  Son olarak kullanmış olduğunuz kablosuz bağdaştırınızın sürücü güncellemesini yapınız. Hatta Vista kullanıyorsanız aynı donanımın XP sürücüsünü çekip bu sürücüyü kurmayı deneyiniz.

 89. PHI Yanıtla

  10 karakter kullandım.vista starter,32 bit işletim sistemi.yazılım yok sanırım tam emin değilim.evet bağlanıyor kardeşim cep telefonundan sorunsuz bağlanabiliyor.mac filtreleme nedir bilmiyorum,yapıldıysa eğer nasıl düzeltilir?ben bu konularda çok uzman değilim,eminim ki çok basit bi işlemle sorunsuz bağlanılabilinir ama bi türlü sonuca varamadım 🙁 ilginiz için çok teşekkür ederim…

 90. ahm3t YazarYanıtla

  @PHI
  Merhaba;
  Aşağıdaki linkte yer alan anlatımı inceleyerek Vista işletim sistemi ile ilglii kablosuz bağlantıyı tekrardan oluşturabilirsiniz. Bu işleme başlamadan önce resimli anlatımda gelen 2.adımda sizin ekran bağlantılar görünüyorsa bunları tek tek silip kuruluma devam ediniz.

  http://kablosuz.erciyes.edu.tr/vista_ayar.htm

  Ayrıca bundan sonra soru sormanız sanırım pek birşey ifade etmeyecek. Sorun buradan çözülemeyecek durumdadır. Bizden ücretli Teknik Servis talep edebilirsiniz.

 91. Çağrı Yanıtla

  Selamlar.. Ben de bu modemin kullanıcısıyım ve bu rehbere hayran kaldım açıkcası. Şu ana kadar windows xp kullanıyordum ve asla modem driverı kurmamıştım. Windows kendisi tanıyordu modemi sağolsun. Öyle ki, formattan sonra masaüstüm ilk geldiğinde doğrudan Internet Explorer a tıkladığımda girebiliyordum internete. Ancak yakın gelecekte (1 hafta içinde) win7 ye geçme düşüncesindeyim. İnternette araştırmama rağmen bu modemin win7 64 bitte sorun yaşatıp yaşatmayacağını bulamadım. Modemden kablolu olarak ben bağlanıyorum ve benim dışımda 1 adet iPhone, 1 adet Laptop ve 1 adet netbook internete girecekler. Sizce sorun yaşar mıyız?

  Bir de, win7 x64 driverlarını bulamadım, bu sefer kuriyim diyordum driverları. Elinizde driverlara ulaşabileceğim bir link var ise paylaşabilmeniz beni çok mutlu eder.

 92. ahm3t YazarYanıtla

  @Çağrı
  Merhaba;
  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Win7 işletim sistemine geçmeniz herhangi bir problem oluşturmaz. Modeminiz sorunsuz çalışacaktır. Fakat yeni bir işletim sistemine geçtiğiniz için “Kablosuz Yapılandırmanızı” baştan yapmalısınız. Win7 işletim sisteminde “Kablosuz Yapılandırma”nın Windows XP işletim sisteminden farklı olduğunu unutmayınız. Takıldığınız yerde lütfen sorunuzu bize bildiriniz.

 93. Taner Yanıtla

  Mehaba, Öncelikle bu yararlı bilgiler için teşekkürler. Modemimdeki sık kopmalar nedeni ile telekom dan servis istedim. evin giriş kabloları yenilendi. Lakin kopmalar bir türlü bitmeyince eski airties kablosuz modemi denedim kopmalardan kurtulamadım. pikatel ve airties tan istediğimi alamayınca bu modemi aldım ve bugün kurulumunu yaptım, pek çok ayar var. evde özellikle dreambox uyduda bağlantı kopması nedeniyle görüntü donması ara ara oluşuyor. Bu sorunu çözmek için ayarlarda ne yapmalıyım, birde bu diğer tüm ayarların ne işe yaradığını konusunda bilgi sahibi yaparsanız sevinirim.
  Saygılar

 94. ahm3t YazarYanıtla

  @Taner
  Merhaba;
  Dreambox uydu alıcısı ile 3com modeminizin ne alakası var açıkcası anlayamadım. Sorunuzu daha kısa ve anlaşılır hale getirirseniz sevinirim. Modemin diğer özelliklerini anlatma olayına gelince bu imkansız değil ama bunu yapamayız. Sizin modeminizin diğer menüleri ile alakalı bir sorusu varsa lütfen iletiniz buradan cevaplayalım. Eğer biz modemin tüm teknik özelliklerini ve ayrıntılarına burada yer verseydik açıkcası buraya 2-3 yorumdan fazla gelmezdi:)

 95. Taner Yanıtla

  Merhaba;
  Dreambox internetten server üzerinden veri aldığından, internetteki kopmalar cihazın veri alamamasından dolayı ekranda donmalar oluşuyor ve bir tv programı izlemek evdekileri çileden çıkarıyor. Kopma sorunu olmayan bir modem olarak düşündüğümden 3 com modemi aldım. Ancak ne yazıkki 10- 15 dk da bir kopmalar genede oluyor. Cihazın ayar seçeneklerinin olması nedeniyle örneğin QoS menüsünü kullanarak Linux yazılımı kullanan dreamboxa öncelik vermek uygun olurmu diye düşündüğümden tüm ayarların kullanımını öğrenmeyi faydalı olur diye düşünmüştüm. Şu an 3com un arkasına bağlı Qos özellikli zyxel marka swich üzerinden bu özelliğin verilmiş olduğu 6-7-8 nolu portlardan birini dreambox a bağladım, ne derece fayda sağladı bilemiyorum. Bu kopmaları en aza indirebilecek ayarlamalar yapabilirmiyim diye size yazdım. Tabii bu şikayetlerim ttnet ten de kaynaklanıyor olabilir ancak yapılabilecek en iyi ayarları yapmak istiyorum, ttnet e laf anlatılmıyor ve yaptırım gücümüz yok nasılsa kuzu kuzu faturaları ödüyoruz.
  Özellikle hafta sonları daha yoğun şekilde kopma problemleri olduğundan. Belkide DNS lerin yoğunluğu sonucu oluşan sıkıntılar olabilir, cihazın sonuçta DNS ayar bölümüde var ve daha effektif kullanım ayarları yapmak mümkün olabilir.
  O yüzden sizden ricam özellikle, DNS ayarları ve QoS menüsü hakkında detaylı ayarlar hakkında bilgi yazmanızı rica edicektim. 3com un üstün bir cihaz olduğunu düşünüyorum.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
  Saygılarımla.

 96. mustafa Yanıtla

  ben laptoptan kablosuz bağlanacam arada 5 metre zor var ama duvar olduğu için çekmiyo bu modem çift antenli iyi çeker diyorlar bu konuda yardım ederseniz sevinirim

 97. ahm3t YazarYanıtla

  @Taner
  Merhaba;
  İnternet bağlantınız koptuğu zaman sadece yayın mı gidiyor yoksa o anda bağlı olan bilgisayarların da mı bağlantısı gidiyor. Mesela komut satırında şu komutu veriniz

  ping http://www.bilgisayar-destek.com -t

  Bu komut sürekli belirtilen adresi pingler. Bağlantı kesildiği zaman ise hata verir. Bu komutu verdikten sonra yayınınızın kesildiği zaman durumu kontrol ediniz. Bağlantı gerçekten kopmuşmu yoksa dreambox cihazı ile ilgili bir problem mi var. Ayrıca forumlardan edindiğim bilgi kadarıyla DNS problemlerinin yaşanma nedenide dinamik ip kullanımı olabiliyor. Sabit IP kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz sanırım. Ayrıca yine forumlarda “Dreambox DNS yapılandırması” aratmasını yaparsanız karşınıza bilgiler çıkacaktır. Buradan “Dynamic DNS Client” ayarlarını sizin bigilerinizle yapılandırmanız gerekmektedir. Tabi bunun için gerekli olan kullanıcı adı ve parolayı http://www.dyndns.com/ sitesine üye olarak almalısınız.

  Modeminize ait DNS ve QoS menüleri hakkında detaylı bilgi vermemiz zor. Herhangi bir ticari firma olmadığımız için tüm modemleri elimizde bulundurmak zor. Yalnız modemi bize gönderebilirseniz. Detaylandırılmış anlatımına hem sitede yer veririrz hemde siz konu hakkında istediğiniz bilgilere ulaşmış olursunuz. Konuyu düşünürseniz iletişim bilgilerinizi admin (at) bilgisayar-destek.com adresine gönderiniz.

 98. ahm3t YazarYanıtla

  @mustafa
  Merhaba;
  Modeminizin yayın gücünü ve notebookunuzun çekim gücünü azaltan çevresel ve yazılımsal faktörler bulunmaktadır. Çevresel faktörlerden: Cep telefonu, telsiz telefon, elektronik cihazlar (tv, player, ses sistemi gibi), bina yapısı vs. modeminizin yayın gücünü dolaylı olarak etkilemektedir. Cihaz mükmmel yayın yaparken bir anda 2 seviye birden yayın gücü düşebilir. Çevresel faktörler modem dilindi gürültü olarak algılanır. Ne kadar az gürültü o kadar kaliteli yayın. İkinci olarak yazılımsal durum: Modeminizde yaptığınız kablosuz yayın şifreleme işlemi modemin yayın gücünü yaklaşık %40 oranında düşürmektedir. Tabi şifreleme artık günümüzde zorunlu bir hal aldığı için bu sorunu şu an için aşamayız.

  Size tavsitem modeminizi mümkün olan en yakın seviyeye çekiniz. Yerden yüksek bir yere sabitleyiniz. Bilgisayarınız ile arasında yukarıda saydığım durumların en az derecede olmasına dikkat ediniz.

 99. hakan Yanıtla

  merhaba
  şu an kablonet kullanmaktayım ama evde iki bilgisayar mevcut bundan dolayı daha once kullandığım 3com adsl modemi switch gibi kullanmak ıstıyorum bağlantıları yaptım kablolu bağantı olan bilgisayar bağlanıyor fakat kablosuz olarak bağlanmak istediğim laptop bağlanmıyor sorun tanımla dediğimde dns sunucu yanıt vermıyor uyarısını veriyor yardımcı olabılırmısınız simdiden tesekkurler

 100. ahm3t YazarYanıtla

  @hakan
  Merhaba;
  Öncelikle 3com modeminizin DHCP özelliğini kapatınız. Kablonet modem ile adsl modemlerin birlikte kullanımlarında bağlantı problemleri gözlemlenmiştir. Tüm bilgisayarları öncelikle kablo vasıtası ile bağlamayı deneyiniz. Sonra kbalosuz bağlantı kurmayı deneyiniz.

 101. sevim Yanıtla

  Arkadaşlar modemi resetledim.Ayarlarını yaptım ama online ışığı hiç yanmıyor.Bağlantıyı görüyor status ekranından ama bağlantı sağlayamıyor.Resetlemeden önce çalışıyordu.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

 102. sevim Yanıtla

  MErhaba arkadaşlar.Bendede aynı modem var ve modeme reset attıktan sonra internete bağlanmıyor.Online ışığı yanmıyor bir türlü.Ayarları doğru.Yardımcı olurmusunuz..

 103. ahm3t YazarYanıtla

  @sevim
  Merhaba;
  Online ışığının yanmama nedeni ADSL hattınızın olmamasıdır. Telekomu arayıp hat durumunu kontrol ettiriniz. Kabloların doğru bağlandığından emin olunuz. VPI/VCI ayarlarının 8/35 ve PPOE ayarının LLC olmasına dikkat ediniz. Ayrıca hangi servis sağlayıcı kullanıyorsanız girişin doğru yapıldığından emin olunuz.

 104. sevim Yanıtla

  MErhaba;
  Ayarlar söylediğiniz gibi.TTnet kullanıyorum.Başka bir modemle internete bağlanabiliyorum.SAdece modeme reset attım ondan sonra bu oluşdu.Status ekranındada adsl bağlantımı görüyor online yanmıyor.

 105. ahm3t YazarYanıtla

  @sevim
  Merhaba;
  Sorununuza bu aşamadan sonra buradan çözüm bulmak zor. Yani sorun belirttiğiniz doğrultuda kesinlikle modemden kaynaklanmaktadır. Tavsiye olarak modeminizi fabrika ayarlarına geri döndürüp kurulumu baştan yapmanız olacaktır. Web arayüze girerek sol menüden “System Tools” menüsü altından “Reset to Factory Defaults” kısmına tıklayıp modemi ilk ayarına çevirip kurulumu baştan yapınız.

 106. beytullah cura Yanıtla

  merhaba
  bende 3 com wireless var fakat kurulum cd si yok
  cihazı kuramıyorum
  ne yapmalıyım ?

 107. ahm3t YazarYanıtla

  @beytullah cura
  Merhaba;
  Cihazınızı kurmak için bir CD ye ihtiyacınız yoktur. Yukarıdaki anlatımda olduğu gibi web arayüzü kullanarak sorunsuz bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Lütfen makalemizi detaylı bir şekilde okuyunuz.

 108. mrt Yanıtla

  wireless ile baglanamiyorum . wireleess için encryption ile sifreleme yapip apply dedgmde birdaha modemime ulasamiyorum tekrar resetlemek zorunda kaliyorum wirelless ile baglanamiyorum ve online isigida yanmiyor ayni zamanda.her defasinda ayni sorun oluyor. mecbur kablolu girmek zorunda kaliyorum o da tabi çok iskence oluyor her tarfta kablo. lutfn bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim
  tskrler

 109. ahm3t YazarYanıtla

  @mrt
  Merhaba;
  Eğer modeminize ait online ışığı hattınız açık ve kablo takılı olduğu halde hiçbir şekilde yanmıyor veya sabit hale gelmiyorsa hat, modem veya kablolamanızda sorun var demektir; bu durumu kontrol ediniz. İkinci olarak işletim sisteminiz ve versiyonu nedir. Kullanılan kablosuz bağdaştırıcıya göre bazı şifreleme tipleri sorun çıkaramaktadır. WEP şifreleme yapıp 10 karakter sayısal bir değer kullanmayı deneyiniz.

 110. Serdar Yanıtla

  Öncelikle ayrıntılı bilgiler için teşekkürler. Benim gibi acemiler için çok iyi bir açıklama. Ancak yine de bağlanmayı başaramadım. Yazdığınız adımları aynen uyguladım. Benim kurmuş olduğum ağ adının yanında kırmızı bir x işaretiyle beraber “bu bilgisayardaki ağ için kaydedilen ayarlar ağın gereksinimleriyle eşleşmiyor” mesajı var. Adsl hattım açık. Masaüstü bilgisayarıma kablolu modemimle internete bağlanabiliyorum. Laptopum asus marka. Vista kullanıyorum. Yadrdımcı olursanız çok sevinirim.

 111. ahm3t YazarYanıtla

  @Serdar
  Merhaba;
  Ağ ve Paylaşım Merkezini açınız. Burada “Kablosuz Ağları Yönet” kısmına girin. Burada sizin bağlantınız görünecektir. Bağlantızın üzerine sağ tıklayıp özelliklerine giriniz. Açılan menüde üst kısımdaki “Güvenlik” kısmına tıklayın. Buradaki yerleri kendi modeminize verdiğiniz şifreleme tipi ve şifreye göre doldurunuz.

 112. Geri bildirim: Evde wireless kurulumu

 113. salih Yanıtla

  merhaba yıllar sonra 3 com modemımı kurdum fakat sıfreleme yaptıgım zaman ınternet baglantısını kapatıyor sıfrelemeyı disable yaptıgımda tekrar acılıyor . yazılımı upgrade ettım fakat cozum bulamıyorum .

 114. ilhami Yanıtla

  3com modemimin admin yerine şifre yazmiştım şifremi unuttum fabrika ayarlarını nasıl yükleye bilirim yardımcı olursanız memnun olurum

 115. ahm3t YazarYanıtla

  @salih
  Merhaba;
  Şifreleme tiplerinde yaptığınız seçimlerde problem olabilir. Öncelikle bilgisayarınızda var olan tüm kablosuz bağlantıları siliniz. Daha sonra modeminizin web arayüzüne girip şifreleme tipini WEP 64 veya 128 Bit seçip tekrar deneyiniz. Son olarak modeme sadece sizin bilgisayarınız mı bağlanamıyor yoksa farklı bilgisayarlarda mı erişemiyor?

 116. ahm3t YazarYanıtla

  @ilhami
  Merhaba;
  Modemin arkasında içeri gömülü olarak bir reset tuşu vardır. Modem açık durumda iken ince uçlu bir vasıta yardımıyla uzun süreli olarak bu düğmeye basınız. Modeminiz bir kaç tıklamadan sonra fabrika ayarlarına geri dönecektir.

 117. barishacisalih Yanıtla

  bende 3com modem var ama 2 bilgisayardan internete bağlanamıyorum sebebini bilen veya ateknik bilgisi olan yazabilirse sevinirim???

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba barishacisalih;
   İki bilgisayardan derken aynı anda mı bağlantı kuramıyorsunuz? Sorunuzu biraz daha detaylandırarak sorarsanız daha iyi olur.

 118. metin Yanıtla

  MERHABA, 3 com modem’ime ilk başta şifre yokken giriyordum, şifre koyduktan sonra windows 3com bağlantısını yapamadı diye bir yazı çıkıyor, modeme reset de attım, modeme girip şifrelemeyi devre dışı da bıraktım, bayaa bi kurcaladım ama malesef beceremedim, yardımcı olursan minnettar olurum, şimdiden tşkler

  • ahm3t YazarYanıtla

   metin merhaba;
   Şifrelemeyi belirtilen hususlara uygun yapıp yapmadığınızdan emin olunuz. Hang şifreleme tipiniz kullanıyorsunuz (wep veya wpa). Kablosuz ağlarda modeminizi arattığınız zaman görünüyor mu? Yanında “güvenlik türü” kısmında şifreli olduğunu görebiliyormusunuz?

 119. burak Yanıtla

  slmlar, 3com modem var… elimizde 2 tane nokai c7 tel var bu tellerle wlan aracılığı ile bağlanmak isyioruz ancak, hem pcden hemde cepten bağlanmıyor hata veriyor… mesela modeme reset atınca pcden wlan ı devre dışı bırakıyorum ilk olarak sadece tellerden biri ile bağlanıyorum bağlanıyor… ancak 2. tellede bağlanmak istediğimde bağlanmıyor… yada ilk olarak pcden bağlanınca tellerin hiçbiri ile girmiyor… güvenlik ayarları kapalı durumda mac filtreside kapalı durumda , sorun ne olabilir acaba?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba burak;
   Modeminizin şifreleme tipini WEP olarak belirleyiniz. Ayrıca modeminizde bulunan DHCP otomatik IP atayacak şekilde (varsayılan budur) yapılandırınız. Ayrıca kablo ile modeminizin web arayüzüne erişim sağlıyormusunuz?

 120. burak Yanıtla

  WEP olarak verince bir türlü pcye bağlanamıyorum… kablodan modeme ulaşabiliyorum.bunu soruyorsanız.
  dediklerinize dikkat edeceğim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Tekrar merhaba burak;
   Peki bu modeme farklı bilgisayarlar kablosuz olarak bağlanabiliyor mu? Ayrıca bağlanamadığınız zaman ne hatası alıyorsunuz?

 121. burak Yanıtla

  benim sorunum mobil cihazlarda doğuyor… ps3 oyun konsolu ile bağlanabiliyorum pc ile bağlıyken.. ama nokia c7 tel ile bağlanamıyorum.. hatta ilk olarak c7 ile bağlanınca 2.bir tellede bağlanamıyorum. mobil cihazları engelleyici vs. bi ayar var sanırım.

  • ahm3t YazarYanıtla

   burak merhaba;
   Sorununuzu bu aşamadan sonra soru-cevap şeklinde çözebilmemiz zor görünmektedir. Daha iyi çözüm için Teknik Servis linkimize göz atınız.

 122. ersin Yanıtla

  slm ben dediğiniz tüm işlemleri yaptım ama internete kablosuz bağlanamıyorum pc modemi bazen görüyor bazen görmüyor görsede bağlanmıyor kablolu bağlantım mükemmel onda sorunum yok kablosuz sorununu çözemiyorum lütfen yardım

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba ersin;
   Modeminizi WEP veya WPA olarak şifrelediniz mi? Modeminize başka bilgisayarlardan kablosuz bağlanmak mümkün mü? Ayrıca kendi notebookunuzla farklı kablosuz ağlara bağlanabiliyormusunuz?

 123. ersin Yanıtla

  modemi wpa şifreledim başka modemlere bağlana biliyorum modemi başka ortamdada denedik başka pclerle onlarda bağlanamadı

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba ersin;
   Muhtemelen şifrelemede bir hata yapıyorsunuz. WPA şifresini belirlemiş olabilirsiniz ama modemin kullanacağı şifreleme tipini belirlediniz mi? Ayrıca WEP şifreleme yapıp bağlantı durumunu deneyiniz.

 124. mustafa Yanıtla

  stelefonla modemi aynı anda çalştıramıyorum. siplenterla internet çalışmıyor telefon çalışıyor. siplenter sıfır. iki tane siplenter denedim olmuyor. telefonda paralel bağlantı yok. tek hat var. kablulu bağlanmaya çalışıyotrum. telefon hattını direkt taktığımda internet çalışıyor. ama bağlantıları dağıtamıyorum.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba mustafa;
   Eğer modem ve ekipmanlarınızda problem olmadığını düşünüyorsanız Telekom’u arayarak hattınızı kontrol ettirmelisiniz. Kablolarda sıkıntı olabilir.

 125. nihal Yanıtla

  cok uzun zamandır modemı kullanıyoruz ama yenı taşındıgımız evde sorun yaşıyoruz modemden uzaklaştıkca cekım cok azalıyo yardımcı olursanız. iletişim numaranızı bulamadık . sinir oldum yaaa !!!

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba nihal;
   Modem konumu değiştirmeyi deneyiniz. Modem yakınlarında telsiz telefon, cep telefonu, elektronik cihazlar, kablo boğumları bulundurmayınız. Modemi evinizin ortasında ve duvara monte konumlandırmayı deneyiniz.

 126. ERDAL Yanıtla

  arkadaşlar bu modemin wirelesine ulaşamıyorum ben sadece telefonla bağlanacağım telefonun wifi özelliği var ayarları şifresizde yapsam ne benim ne de başka birinin telefonuyla bu modemin wirelesine giremiyorum telefonların sorunu yok modemi buluyor ve başka modemlerde çalışıyor ancak bu modeme gelince sadece modemi buluyor ve bağlan diyince lütfen bekleyin yazısı çıkıyor doğal olarak anında etkin yazması lazım ancak bağlanamıyor yazısı çıkıyor telefonda modemin bu ayarını hiçbiryerde bulamıyorum…

 127. ERDAL Yanıtla

  bunuda denedim ahmet bey saolun ama sonuç aynı bağlanmıyor bir türlü ilginize teşekkürler…

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Erdal;
   Modeminizde teknik bir problem olabilir. Modem yazılımınızı güncellemeyi deneyiniz.

 128. oğuzhan Yanıtla

  merhaba 2 sorum var cevaplarsanız sevinirim

  1)giriş sayfasındaki admin sifresini nasıl değistiriyoruz.
  2)bu modem adsl den güncelleyerek adsl2 ye geçebilirmuş acaba son güncellemesinin setup dosyasını nasıl bulabilirim.evede nasıl yukleyebilirim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba oğuzhan,
   Modem kurulumu ezberimde olmadığı için sorularını net bir biçimde yanıtlayamayacağım. 1nci sorunu çözmek için modemin web arayüzünde sol kısımdaki menüleri kullanmalısın. 2nci sorunuz hakkında bir bilgim yok maalesef.

 129. salperde Yanıtla

  modemi resetledim artık kuramıyorum takınca tüm ışıklar yanıyo sadece online ışığı yanmıyor internet var ama modeme bişeyleroldu

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba salperde,
   Modem üzerindeki ledlerle ilgili bir sorun var muhtemelen. Yada kullandığınız adaptörde bir arıza olma durumu yüksek.

 130. metin Yanıtla

  merhabalar ben kablosuz bağlantıdan 3com office modem ile kablosuz bağlatı yaptım bin pişman etti beni şöyle sorunlar çıktı yardımcı olurmusunuz:
  1.bazen modeme bağlanmak istediğimde bağlatı yapılamadı hastası alıyorum
  2.bağlantı olduğu halde nete bağlanmaya çalıştığımda sağ alttaki bağlantı sinyali üzerinde sarı nokta çıkıyor bu sorunları nasıl çözebilirim….

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba metin,
   Bahsedilen hatalar aynı modeme farklı bir bilgisayar bağlandığında da oluyor mu? Eğer aynı problemler farklı bir bilgisayarda da yaşanıyorsa modeminizin şifreleme tipini değiştirin.

 131. metin Yanıtla

  merhaba ahmet bey
  Eğer aynı problemler farklı bir bilgisayarda da oluyor şifreleme tipinide değştirdim yine olmadı.sonunda sanırım duvara vurup parçalıyacam modemi bir hafta oldu uğraşıyorum önceden şifre vermeden bağlanabiliyordum şimdi o bile olmuyor
  başka ne problemler olur acaba

  • ahm3t YazarYanıtla

   Tekrar merhaba metin,
   Modeminizi fabrika ayarlarına getirip baştan kurmayı deneyin. Şifreleme tipi WEP olsun 10 karakter sayısal değer kullanın. Sonuçları tekrar paylaşın benimle lütfen. Bu arada işletim sistemleriniz hakkında bilgi verir misiniz? SP yüklemeleri dahil.

 132. metin Yanıtla

  reset attım kaç defaa wep şifrelemede keyler isteniyor olnları anlamadım .wpa psk yaptım bağlanılıyor ama tek seferde bağlanılamıyorr her bağlanmaya çalışığımda windows bağla. yapılamadı gibi hata çıkıyorr sonra çok kez denemeden sonra bağlanılıyorrr…
  işleetim sist. win7 home premium sp1

  • ahm3t YazarYanıtla

   Tekrar merhaba metin,
   Sorununuzun çözümünü sanırım buradan tespit edemeyeceğiz. Google’da baktığım sonuçlardan çıkardıklarımı sizinle paylaşayım.
   Öncelikle işletim sisteminiz bilgisayarınızla verilen bir sistem mi yoksa siz sonradan mı yüklediniz. Kablsouz Bağdaştırıcınızın sürücüsünü güncellemeyi deneyiniz. İkinci olarak yazılanları inceleyiniz. Daha sonra yazılanları inceleyiniz.

 133. metin Yanıtla

  merhaba ahmet bey
  işletim sistemini ben yükledim ama bilgisayarda önceden yüklü olanı tekrardan yükledimm…modem sürücüsünü dosyayı bilgisayra indirerekmi güncellemem gerekiyor
  ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba metin,
   Online update yapabildiğiniz gibi üreticinin sitesinden bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Marka ve modeliniz söylerseniz bilgisayarınızın yardımcı olabilirim.

 134. metin Yanıtla

  tekrardan merhaba ahmet bey
  benim bilg.:asus n61jv model win7 home pr.sp1 64 bit yüklü modem de zaten bahsettiğimz modem hp sitesine girdim ama bulamadım orada

 135. metin Yanıtla

  benim bilgisayarda değil sorun.bilgisayarım başka kablosuz ağlara sorunsuz bağlanıyorr fakat 3com modeme bağlanırken sorun oluşuyor araştırdım başka kullanıcılardada bu sorun varmışş win7 de böyle sorunlar veriyormuşş bu modemin resmi web sayfası yokmu googleda o kadar aradım hp sayfasına yönlendiriyor ordada aratığımda bulamıyorum modemi nasıl güncelleyebilirim acaba

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba metin,
   Muhtemel sorun eski teknolojinin yeni yazılım (win7) ile çalışmaması durumu. Firmware güncellemesi ile sorun çözülebilir belki. Ama 3com sanırım HP bünyesine dahil oldu. Onlarda kullandığınız modem hakkında destek veriyorlar mı bilemiyorum. En iyi çözüm Hp Müşteri Merkezini arayıp destek almanız olacaktır.

 136. Zeynepnaz Yanıtla

  3com modemde sadece tek ışık yanıyor diğerleri yanmıyor. Modem yanmış olabilirmi?

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Zeynepnaz,
   Modeminiz veya kullandığınız adaptörde bir arıza olma ihtimali oldukça yüksek görünmekte.

 137. Seçkin Yanıtla

  Merhabalar,

  3com modemle ilgili bir çok kişiye yardımcı olmuşsunuz. Benimde bir sorum olacak. TTNet ten KabloNet e geçtim. Netmaster marka modem verildi. 25mbps olması gereken hız 3 ile 20 mbps arasında sürekli dalgalanıyor. Netteki araştırmalarımda kesin çözümün router bağlamak olduğu yazılmakta Benim 3com modemin isminde router yazdığı için acaba olabilir mi diye araştırdım fakat bulamadım. Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Seçkin,
   Hangi hızdan bahsediyorsunuz acaba internet erişim hızından mı yoksa modeminiz ile bilgisayarınızın arasındaki erişim hızından mı? Eğer internet hızınızda sorun varsa servis sağlayıcınız ile görüşmelisiniz. Şayet modeminiz ile bilgisayarınız arasındaki erişim hızından bahsediyorsanız eğer bunun nedeni kablosuz erişimdeki bazı teknik sorunlardan kaynaklıdır. Bulunduğunuz ortamdaki kablosuz yayınların ve manyetik alanların fazlalığı, modem-pc arasındaki uzaklık, modem kanal frekans atlaması vs. buna sebep olabilir. Net çözüm için modem ile pc bağlantısını kablo ile sağlamanız olacaktır. Bunun dışındaki çözümler geçici olacaktır.

   • Seçkin Yanıtla

    Merhaba,

    İnternet hızından bahsediyorum. Kablonet in Netmaster Modemine yaklaştığımda 20 mbps leri görürken 5-6 metre ileri gittiğimde hız 3 ila 20 mbps arasında dalgalanıyor. Alt katımda hala kapatmadığım TTnet modeminden ( 3com dan ) 8 mbps ye kadar tarifesinde sabit 7 mbps görüyorum ve dediğim gibi modem alt katta olmasına rağmen sabit 7 mbps. Benim sizden ricam 3com modemi router gibi kullanabilirmiyim ve nasıl cevabınız ve ilginiz için teşekkürler.

    • ahm3t YazarYanıtla

     Merhaba Seçkin,
     Kablonet’in vermiş olduğu modemin ethernet girişi varsa yapmanız gereken şey 3com ile birbirine bağlamak olacaktır. Daha sonra iki cihazdan birinin DHCP ayarını kapatmanız gerekecektir 3com’un DHCP ayarını kapatmanız sağlıklı olacaktır. Daha sonra siz 3Com modeme bağlandıktan sonra internet erişiminiz kablonetin modemi üzerinden olacaktır. Şayet kablonetin modem yapısını pek bilmediğim için bu durum gerçekleşmeyedebilir. En iyi bilgiyi kabloneti arayıp öğrenebilirsiniz aslında.

 138. gurkan Yanıtla

  Ben denilenleri yaptim bir turlu telecomdan ip alamadim herşey doğru işletim sistemi win7 cagri merkezini aradim eski ayarlar gözüküyor dediler bundan sonra ne yapmaliyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir