950 Milyon Cihaz Tehlikede Olabilir

stag1    ,

Birkaç hafta önce bir güvenlik araştırma şirketi olan Zimperium tarafından anons edilen “Stagefright“açığı, Android telefonlarda şu ana kadar bulunan en önemli açık olarak belirtilmektedir.

Güvenlik açığı istismar edilerek kullanıcıların kişisel verilerine ulaşılabildiği raporlanmış durumdadır.

Henüz açığın tamamen kapatılmasını sağlayacak yamaların yayınlanmamış olması nedeniyle android cihazlarda aşağıdaki kontrollerin yapılması ve önlemlerin alınması gerekmektedir.

stag2

 

–      Güvenlik açığını bulan firma tarafından Google Play üzerinde yayınlanan “Stagefright Detector” uygulamasını indirerek telefonunuzda açık olup olmadığını kontrol ediniz.

stag6

Uygulamayı indirmek için; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zimperium.stagefrightdetector linkine tıklayınız.

–      Uygulama kurulduktan sonra “Begin Analysis” butonuna basarak cihazınızda açık olup olmadığını kontrol ediniz.

stag5

–      Cihazınızdaki yazılım güncellemelerini kontrol ederek güncel durumda olduğunuzdan emin olunuz. Güncellemeleri son haline getirdikten sonra yukarıdaki uygulamayı tekrar çalıştırarak açık durumunu kontrol edebilirsiniz.

stag3

–      ÖZELLİKLE : Cihazınızda açık varsa güvenlik yamaları yayınlana kadar MMS özelliğini kullanmayınız. “Gmail Hangouts” ve “Messenger” gibi mesajlaşma programlarından gönderilen ekli dosyaları açmayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir