Acer Aspire TimelineX 3830TG İnceleme

Merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımda sizlerle Acer’ın farklı bir ürünü olan Acer Aspire TimelineX 3830TG hakkında deneyimlerimi paylaşacağım. 13.3 inç ekran boyutuna sahip bu cihaz netbook olmasına karşın içerisindeki ikinci nesil  Core i5 2,3GHZ CPU ve 4GB DDR3 bellek ile size bir notebook performansını sunuyor. Ayrıca Nvidia GT 540M ekran kartı ve 500GB disk kapasitesi ile kaliteyi tamamlıyor.  Bu kadar performanslı bir sistem olmasının yanında en büyük avantajınız yaklaşık 10 saat pil ömrünün olması. Sürekli seyehat halinde olan, özgürlüğüne düşkün, sosyal ortamlarda bulunmayı seven ve bunların yanında performans arayan kullanıcıların mutlaka denemesi gereken bir ürün Acer TimelineX 3830TG.

  

Acer Tlimelinex 3830TG tasarım olarak son derece şık. Ultra ince yapısı , kasa tasarımında mat gümüş renkler tercih edilmesi. Kobalt Mavisi aliminyum kapak oldukça dikkat çekici. Dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de pilin cihaza bütünleşik olarak gelmesi; bu sayede pilin mobil kullanım sırasında yanlışlıkla yerinden çıkıp veri kayıpları yaşama şansınız ortadan kalkıyor. Pilin yerinden çıkmaması sizi endişelendirmesin. Çünkü üzerindeki pili yaklaşık 4 yıl boyunca sorunsuz kullanabiliyorsunuz.  Pil şarj durumunu görebilmeniz için cihazın ön sol kısmında bir düğme bulunmaktadır. Bu düğmeye basarak mavi ve kırmızı ledlerle düşük ve orta seviye pil durumunu görebilirsiniz.  Acer TlimelineX 3830TG 1,9 kg ağırlığındadır. Klavye dizilimi gömme değil yeni nesil çıkıntı şeklinde yumuşak yapıya sahip olup oldukça rahat bir kullanım alanı sağlamaktadır. Çoklu hareket özelliğine sahip (MultiTocuh ) Touchpad sayesinde  cihazınını mobil haldeyken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir başka özellikte USB cihazlarınızı Acer TlimelineX 3830TG ile rahatlıkla şarj edebilirsiniz.  Ekran olarak 16:9 en boy oranı ve 1366 X 768 HD Acer CineCrystal arka LED aydınlatmalı ekran kullanılmış. Ses sistemi  “Dolby Home Theater” ile desteklenmiştir. Acer CineCrystal ekranı ve üstün performanslı ses sistemi ile mobil olarak video ve film izlemek son derece keyifli olacaktı. Bu arada yoğun grafik uygulamalarının pil ömrünün kısaltacağını unutmayınız.

Acer TlimelineX 3830TG’yi size genel olarak tanıtmaya çalıştım. Yazımını bundan sonraki kısmında cihazın kasa yapısından, içerisinde kullanılan yazılımlardan bahsetmeye çalışacağım. Bu küçük cihazın içine dünyaların sığdırıldığını göreceksiniz.


Kasa:

Acer TlimelineX 3830TG ultra ince bir tasarıma sahip ve son derece hafif; sadece 1,9 kg. Renk olarak mat fırçalanmış bir renk tercih edilmiş. Aliminyum kasa kapağında kullanılan kobalt mavisi cihaz yüzeyinin bazı yerlerinde de de tercih edilmiş. Klavye takımının olduğu kısım gümüş renk tasarımına sahip. Kasa yüzeyi ve kapak kirlenmeye karşı biraz hassas. Bu yüzden yumuşak dokulu bir temizlik bezi mutlaka kullanmalısınız. Acer TlimelineX 3830TG bir notebook olduğu için üzerinde herhangi bir optik medya bulunmamaktadır. Kasa kapağı 155 º ‘e kadar açılabilmektedir. Cihazın alt kısmında soğutma görevi gören mazgallar bulunmaktadır. Alt kapak bir vida ile sabitlenmiş durumda. Kasa kağaı sağ ve sol tarafta menteşe ile sabitlenmiş durumda.

Bağlantılar:

Acer TlimelineX 3830TG bağlantılar yönünden oldukça kullanışlı. Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik girişleri kasanın ön,sağ ve sol yanında görebilirsiniz. Kasanın arka tarafında herhangi bir giriş-çıkış ünitesi mevcut değil. Ön sol tarafta pil şarj durum gösterge ledi, wi-fi,hdd durumlarını gösteren ledler ve bunların hemen yanında kart okuyucu yuvası bulunmaktadır. Şarj gösterge ledine bastığınız zaman kırmızı ve mavi ledler size pilinizin seviyesini gösterecektir.  Cihazın sol kısmında güç  girişi,  VGA ve HDMI girişleri, 1 adet USB 2.0 ve a adet USB 3.0  girişi konumlandırılmış. Cihazın sağ kısmında ise  ses girişleri bulunmaktadur. Ayrıca bir adet USB 2.0 girişi daha bulunmaktadır.  LAN girişide yine sağ kısımda yer almaktadır. Cihazı masanıza kilitleyebilmeniz için Kensington kilit girişi bulunmaktadır. Cihaza sağ ve sol kısımdan baktığınızda menteşelerin ortasındaki parlak gümüş renkli dairesel dolgu oldukça dikkat çekmekte. Acer TimelineX 3830TG’de ses sitemi hemen klavye setinin üzerinde konumlandırılmış durumda. Sesleri çok rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Tabi yüksek ses performansı bekleyen kullanıcıların taleplerini karşılamasa da “Dolby Home Theater” ile oldukça kaliteli sesleri duyabilirsiniz. Ekran kapağı üzerine monteli görüntülü konuşma yapabileceğiniz 1.3MP webcam bulunmaktadır.

İnternet ve Bluetooht:

Acer TimelineX 3830TG kablosuz internet bağlantısı için kendine özgü piyasadaki en iyi bağlantı olan Signal UP anten teknolojisini kullanmaktadır.  İnternet bağlantısı için cihazın sağ kısmında yer alan Gigabit ethernet girişinide kullanabilirsiniz. Bluetooht 3.0 ile cep telefonu vb. Cihazlardan veri transferi yapmanız mümkün.  Özellikle sağlamış olduğu yaklaşık 10 saatlik pil ömrü ile Acer TimelineX 3830GT ile internnet gezinmek, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda arkadaşlarınızla paylaşımda bulunmak oldukça keyifli.

Giriş Aygıtları:

Acer TimelineX 3830TG üzerinde süngerimsi bir yapıya sahip çıkıntı şeklinde yeni nesil klavye seti bulunmakta. Cihaz boyutları küçük olduğundan doğla olarak yazım alanıda daralmakta. Bu yüzden uzun süreli klavye kullanımında zorlanabilirsiniz. Çoklu haraket özelliğine sahip Touchpad oldukça kullanışlı. Eliniz terlediğinde bile rahatlıkla kullanmanız mümkün. Yine cihaz boyutlarına bağlı olarak çeşitli sıkıntılar yaşamanız mümkün.

Ekran:

Acer TimelineX 3830TG 13.3 inçlik 16:9 en boy oranında 1366×768 ekran çözünürlük desteği olan parlak HD Acer CineCrystal arka LED aydınlatmalı ekrana sahip. VGA ve HDMI çıkışlarını desteklemektedir. Parlak ekran olmasının bir eksi yönü yansımadır. Malum cihaza karşıdan gelen ışık baktığınız ekranda görüntü kaybına neden olacaktır. Ekran 162:1 kontrast değerine sahiptir. 155 º ‘a kadar görüntü kaybı yaşamıyorunuz. Cihaz üzerinde bulunan Nvidia Geforce 540M ekran kartı sayesine oldukça kaliteli görüntüler elde etmeniz mümkün.

Yazılımlar:

Kutu  içerisinden adaptör ve kullanmak klavuzu çıkmaktadır. Cihaz içerisinde bir çok faydalı yazılım bulunmaktadır. Acer TimelineX 3830TG içerisinde “Windows 7 Home Premium” yazılımı ile birlikte gelmektedir. Test için bana gönderilen modelde ingilizce işletim sistemi mevcuttu. Türkiye pazarında ise farklı dil seçenekleri olacaktır.  Cihaz içerisinde yüklü aktivasyon edilmeyi bekleyen “Microsoft Office 2010” yazılımı mevcut. Datalarınızı yedekleyebilmek veya geri yükleme yapabilmeniz için “Acer eRecovery Management” promramıda yüklü olarak gelmektedir. “eSobi Lite” programı ile PDF medya dökümanlarını rahatlıkla okuyabilirsiniz. Acer’a özel “clear.fi” yazılımı sayesinde multimedya dosyalarınızı rahatlıkla sosyal ortamlarda paylaşabilirsiniz. Datalarınızın güvenliği için cihaz içerisinde sınırlı süreli “McAfee Internet Security” yazılımı bulunmakta.

  

  

Sonuç:

Acer TimelineX 3830TG bir netbookdan daha fazlasının size sunmaktadır. Kullanmış olduğu ikinci nesil Core i5-2410M  2.3GhzTurbo Boost özelliği olan CPU ile performansınızı 2.9Ghz’e kadar çıkarabilirsiniz. Üzerindeki ekran kartı ile piyasadaki bir çok oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. 500GB’lık geniş depolama alanıda ayrıca bir performans arttırıcı etken. Üzerindeki 4GB ram bulunmakta. 8GB’a kadar arttırım yapmanız mümkün. Yeni nesil klavyesi, çok fonksiyonlu touchpad, tasarımdaki kullanılan renkler ve dizayn, 13.3 inçlik ekran, 10 saate yaklaşan pil ömrü Acer TimelineX 3830TG’yi benzersiz kılmaya yetiyor. Kesinlikle bu cihazı denemelisiniz.


Teknik Özellikler:

İşlemci: Intel Core i5-2410M 2.3 GHZ işlemci
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT540M
Ekran: 13.3 inç arkadan aydınlatmalı LED
Hard Disk: 500 GB
Bellek: 4GBDDR3
Pil: 6 Hücreli Li-ion (Yaklaşık 10 saat ömür)
Bluetooht, Wi-Fi,USB2.0,USB3.0, VGA, HDMI, Kart Okuyucu
Ağırlık: 1.9 kg
İşletim Sistemi: Windows 7 Home Premium Eng.
Fiyat: 799€

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir