Acronis Snap Deploy 5 Kurulumu ve Kullanımı

imageac1

Bu yazımda sizlere IT sektöründe çalışan bilgi işlem uzmanlarının kullanmış olduğu işletim sistemi imajı alma ve bunu dağıtma programlarından biri olan “Acronis Snap Deploy 5” programının kurulumunu ve kurulum sonrası işletim sistemi imajını alma ve bu alınan imajı hedef bilgisayarlara dağıtma olayını anlatmaya çalışacağım. “Acronis Snap Deploy 5” ve benzeri programlar tek tek işletim sistemi kurmanın yapmış olduğu zaman kaybını minimuma indirmeye yaramaktadır. Ayrıca alınan işletim sistemi imajını dilediğimiz cihazlar için özelleştirebilmemizi sağlamaktadır.  Kısacası IT sektöründe çalışan bilgi işlem uzmanının alet çantasında yer alması gereken olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer almaktadır. “Acronis Snap Deploy 5” ile çalıştığınız ortamdaki farklı departman ve bölümler için kullanılabilir ayrı ayrı program standartlarını içeren imajlar hazırlayabilir ve bu imajları tek makinada toplayıp networkünüzde yer alan her hangi bir bilgisayarı LAN üzerinden boot edip Acronis sunucusuna bağlanıp hazırlamış olduğunuz işletim sistemi imajlarından dilediğiniz imajı bu bilgisayara tek tuş ile yüklemeniz mümkün. Bu imajlar için oluşturduğunuz “Deployment tasks” lar sayesinde imaj yüklemesi sonrasındaki işlemlerde (domaine alma, computer name atama, ek program kurulumları vs.) otomatik olarak devam edecektir. “Acronis Snap Deploy 5” hakkında bu kısa bilgileri verdikten sonra dilerseniz programın kurulumuna ve kullanım anlatımına geçelim.

“Acronis Snap Deploy 5” in 15 günlük deneme sürümünü aşağıdaki linkte yer alan formu dolurup indirebilirsiniz.

http://www.acronis.com/en-us/enterprise/download/snapdeploy/

 • İndirmiş olduğunuz dosyaya çift tıklayıp kuruluma başlayabiliriz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. “Install Acronis Snap Deploy 5” yazısına tıklayıp diğer adıma geçiyoruz.

acsd51

 • Karşımıza gelen ekran kutucuğu doldurup “Next” tuşuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

acsd52

 • Burada “Typical” seçip “Next” butonuna basıyoruz. “Custom” seçeneği ileri seviye bilgisayar kullanıcıları için tercih edilmelidir.

acsd53

 • “Add license” kısmına tıklanır. Alttaki kutucupa programı indirirken size verilen “key” numaraları girilmelidir. Server veya PC için olan keyler bulunmaktadır.

acsd54

 • “KEY” doğru bir şekilde girdikten sonra karşımıza bu ekran gelmelidir. Eğer bu ekran gelmiyorsa kullandığımız “key” geçerli değil veya süresi dolmuştur. Bu adıma geldiysek “OK” a basıp kurulumun diğer adımına geçiyoruz.

acsd55

 • Girmiş olduğumuz lisansın deneme sürümünü içerdiğini gösteren yazı karşımıza gelmektedir. “Next” tuşuna basıp kuruluma devam ediyoruz.

acsd56

 • Kurulumun nereye yapılacağını ve kurulumun hangi kullanıcıları kapsadığını gösteren ekrandır. Değişiklik yapmadan “Next” tuşuna basıyoruz.

acsd57

 • Acronis ile ilgili kullanıcı deneyimi programına katılıp/katılmayacağınızı soran bir ekrandır. Ben genelde bu tarz sorulara “No” diyerek kuruluma devam ederim ama tercih sizindir.

acsd58

 • Kurulacak olan bileşenleri ve gerekli alanı gösteren ekrandır. “Install” diyerek kuruluma başlıyoruz.

acsd59

 • Kurulum devam etmektedir.

acsd510

 • Acronis Snap Deploy 5’in çalışabilmesi için gerekli bileşenler kurulmaya başlamıştır.

acsd511

 • Kurulumun tamamlandığını gösteren ekran. Alt kısımda yer alan “Run Acronis Snap Deploy 5 Managament Console” seçeneğini işaretlersek ve ardından “Close” tuşuna basarsak program çalışmaya başlayacaktır.

acsd512

 • Acronis Snap Deploy 5’in sunucu üzerinde yer alan karşılama ekranıdır. İmaj alma ve alınan imajları yükleme işlemlerini bu pencereden yürütebilirsiniz.

acsd513

 • “PXE server” kısmına girip yukarıda yazan “Upload Components to PXE” kısmına tıklayıp sırası ile “Acronis Snap Deploy 5 Agent”, “Acronis Snap Deploy 5 Master İmage Creator”, “Acronis System Report” bileşenlerini yüklemelisiniz. Bunlar networkünüzdeki bir bilgisayarı LAN üzerinden boot ettiğinizde o bilgisayarın “Acronis Snap Deploy 5” in yüklü olduğu sunucuya erişmesini sağlar. Ardından bu bilgisayarın imajının aldırılmasını ve geri yüklenmesini veya bu imajın farklı bir bilgisayara dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. Bileşenleri yüklerken resimde gösterildiği şekilde bu bilgisayarın hostname veya IP bilgilerini girmelisiniz. Şifre kısmını boş geçmemenizi öneririm. Zira bulunduğunuz networkteki herhangi bir bilgisayar LAN üzerinden boot edilip sunucuya erişimi sağlanabilir. Bunun önüne geçmek için şifre tedbir amaçlı konulmalıdır. Şifre kullanılmadığı takdirde bilinçsiz bir kullanıcı LAN üzerinden cihazını boot edip buradaki bir imajı bilgisayarına yanlışlıkla yükleyebilir. Bu konuya dikkat etmenizi öneriyorum.

acsd513  acsd514 acsd515                                                        acsd516  acsd517  acsd518  acsd519

 

 • “Machines” kısmına “Acronis Snap Deploy 5”in yüklü olduğu sunucuya yapılan istekleri görebilirsiniz. Burada bağlı gördüğünüz clientler üzerinde belirlediğiniz “Deployment Tasks”ı çalıştırabilirsiniz.

acsd520

 • Sol kısımda yer alan “Deployment Tasks” kısmından almış olduğunuz imaj için özelleştirme yapabilirsiniz. Bu kısım hakkında çok fazla detaya inmeyeceğim. Sorularınız olursa yorum kısmından belirtmeniz halinde yazılı veya görsel olarak izah etmeye çalışırım.

acsd521  acsd522  acsd523

 

Yukarıdaki kısımda kısaca sizlere “Acronis Snap Deploy 5” in kurulumunu anlatmaya ve program arayüzü hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Takdir edersiniz ki programın her detayını burada göstermek ve anlatmak imkansız. Ama genel hatları ile program hakkında bilgi sahibi olabileceğinizi düşünüyorum. Yazımın bundan sonraki kısmında ise sizlere “Acronis Snap Deploy 5” ile bir bilgisayarına “Master İmajını” nasıl alacağınızı ve bunu nasıl geri atacağınızı anlatmaya çalışacağım. İmajını alacağımız bilgisayarın LAN üzerinden boot edilebilme özelliği bulunmalıdır ki buda son dönemde kullanılan tüm cihazlarda mevcut.

 • Bilgisayarımızı açarken “F12” tuşuna basıp cihazımızı nereden başlatacağımızı gösteren ekranın gelmesini sağlıyoruz. Bu ekranda “PCI LAN” seçeneğini belirleyip ilk aşamayı geçiyoruz.

imageatmak (1)

 • Gelen erkanda cihazınızın Acronis sunucusu ile bağlantı kurduğunu ve bir takım başlangıç dosyalarını yüklediğini göreceksiniz. Bu adımlar otomatik devam etmektedir.

imageatmak (2)

 • Daha sonra karşımıza Acronis ekranı gelecektir. Burada sıfır imaj almak için “Acronis Snap Deploy 5 Master İmage Creator” seçeneğini seçip ilerliyoruz.

imageac1 imageac2

 • Bağlantı kurulacak cihaz bilgileri gelmektedir.

imageac3

 • Bu kısımda bilgisayarımızdaki disklerin hangi bölümlerinin imajını almak istediğimiz belirtmektedir.

imageac4

 • Aldığımız imajı Acronis sunucusu üzerinde nereye ve hangi isimle kayıt edeceğimizi sormaktadır.

imageac5

 • Alacağımız imajın şifreleme, sıkıştırma, bölme gibi bazı özelliklerini belirleyebileceğimiz ekran. Genelde burada değişiklik yapmamanız önerilir.

imageac6

 • Son aşamada bilgisayarınızın belirlediğiniz özelliklerde imajının alındığını gösteren ilerleme ekranıdır.

imageac7

 • Son olarak aldığınız imaj için hazırladığınız “Deployment Tasks” larda yine aynı şekilde LAN üzerinden bilgisayarınızı boot edip yükleme yapabilirsiniz. Resimlerden bunu görebilirsiniz.

imageatmak (1) imageatmak (2)                                                          imageatmak (3) imageatmak (4)                                                          imageatmak (6) imageatmak (7)

Yukarıda “Acronis Snap Deploy 5” programının kurulumunu, ana ekranın kullanımını, imaj alma ve bu imaja ait task oluşturma ve sonrasında bu imajları cihazlara dağıtma konusunda kısaca sizi bilgilendirmeye çalıştım. Program oldukça kapsamlı olduğundan tamamına maalesef burada yer veremedim. Programın kullanımı hakkında sorularınız olursa yorum bırakarak bana iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir