AEGON Emeklilik Microsoft Dynamics CRM altyapısını tercih etti

AEGON Emeklilik ve Hayat, kendisi için çok önemli olan satış gücünü etkin yönetebilmek ve kendi satış / satış yönetim süreçlerinin verimliliğini ölçmek amacıyla kurduğu Satış Gücü Otomasyon Sistemi için Microsoft Dynamics CRM altyapısını tercih etti.

Rekabetçi fark yaratmayı düşündükleri alanların başında “müşterilerinin finansal beklenti ve ihtiyaçlarının analiz edilerek en uygun çözüm paketinin önerilmesi”nin geldiğini ifade eden AEGON Emeklilik ve Hayat, bu amaca ancak etkin yönetecekleri satış ekiplerinin, müşterileri ile aralarında kuracağı güven ilişkisi ile ulaşacağına inanıyordu.
Kurulacak bu doğru ilişki ve sayesinde, poliçe başına satış ve pazarlama maliyetini düşürüp, üyelerinin AEGON Emeklilik ve Hayat sisteminde kalma süresini maksimum düzeye çekebilecekti. Bu amaç için teknolojiden yararlanmanın önemli yardımı olacağını bilen Şirket yönetimi, Satış Otomasyon Sistemini kuracakları güvenilir ve esnek platform olarak Microsoft Dynamics CRM’i seçti.Durum
AEGON Grup, dünyanın en büyük hayat sigortası ve emeklilik gruplarından biri ve güçlü bir yatırım ürünleri sağlayıcısıdır. Genel Merkezi Hollanda The Hague’da bulunan AEGON şirketleri dünya genelinde yaklaşık 32 bin kişiyi istihdam etmektedir. AEGON Amerika, Avrupa ve Asya’da yirmiden fazla pazarda milyonlarca kişiye hizmet götürmektedir.
Faaliyetlerine 2001 yılından itibaren hayat sigortacılığı başlayan AEGON Emeklilik ve Hayat, 2003 yılından bu yana hayat ve emeklilik alanında faaliyet göstermektedir. Temmuz 2008 tarihinden itibaren AEGON Grup bünyesine katılan Şirket, geçmişten gelen birikimini, yeni yönetim anlayışı ve AEGON’un küresel güç ve deneyimi ile birleştirerek yeniden yapılandırılmıştır..

AEGON Emeklilik ve Hayat, genelde büyük bankaların sigorta şirketlerinin kontrolünde olan bireysel emeklilik ve hayat sigortası pazarında ancak farklılaşarak kendine bir alan yaratabileceğini düşündü. Farklılaşma alanı olarak müşteri güvenine dayalı bir sistem oluşturmayı ve bu güven mekanizmasının sürekliliğini sağlayacak yüksek performanslı satış ekibi kurmaya karar verdi. Yüksek performanslı satış ekibi ile daha etkin çalışarak yeni police ve Bireysel Emeklilik planı üretme maliyetini düşürmeyi, müşterilerini iyi analiz edip en uygun çözümü önererek müşteri tarafında güven yaratmayı, bu güveni hem satınalma hem de uzun süre sistemde kalma olarak rekabetçi avantaja çevirmeyi planladı. Bireysel emeklilikte, bir finansal danışmandan bilgi ve tavsiye almadan karar vermek çok zor olduğu için, müşteri adaylarının çoğu finansal danışmanı ile temasa geçmekteydi. Finansal danışmanların müşteriyi analiz etme, en doğru çözümü önerme ve müşteriyi doğru yönlendirme konusunda teknolojiden maksimum faydalanmasının sağlanarak, herhangi bir yanlışlık yapılmasının engellenmesi ve kurumsal imajın pekiştirilmesi istenmekteydi.

Bu stratejide ilerleyerek sektördeki en iyi satış ekibi oluşturulurken, bu yüksek nitelikli ekibin etkin yönetilmesi de oldukça önemliydi. Bu nitelikli satış ekibinin yönetilmesi için doğru araçlar kullanılmazsa, başarıya ulaşılamayacağını düşünerek, teknolojinin sadece satış ekipleri için değil, o ekipleri yöneten gruplar tarafından da kullanılmasını ve yönetim maliyetinin düşürülmesi hedeflendi. Bu hedeflere erişmek için yeni bir satış gücü otomasyonu projesini gerçekleştirmeyi ve en doğru aracı bulma çalışmalarına başlandı.

Çözüm
AEGON Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Sayın.Uğur Tozşekerli, çözüm arayışlarında gözönünde bulundurdukları kriterleri belirlerken hiçbir ürünün herhangi bir firmaya tam hazır olarak geleceğini düşünmediklerini bu yüzden ilk kriterin “Geliştirmeye açık mı? Modüler yüklenebiliyor mu? İsteklere göre esneyebiliyor mu?” olduğunu, bu sorularının üçüne de “Evet” cevabı verilmesi olduğunu belirtmekte. Sayın Tozşekerli, esnekliğe verdikleri önemi “Bilgi teknolojilerinin bizi terbiye etmeye çalıştığı bir çözüme kesinlikle karşıyız. Rekabetçi ortamda ihtiyaçlarımızı çok hızlı yazılıma aktarabilmeli, devreye alabilmeli, işimizi kolaylaştıracak, bilgiye ulaşmamızı kolaylaştıracak her türlü değişikliği sisteme tanıtabilmeliyiz” diyerek belirtiyor.

Bu açılardan bakıldığında Microsoft Dynamics CRM, AEGON Emeklilik ve Hayat için en uygun çözüm olarak öne çıktı. Ancak AEGON Emeklilik ve Hayat için bu ürünü devreye alacak, ürünü iyi bilen teknik iş ortağı ve bu teknik iş ortağı ile aralarında iletişimi kuracak, projenin istenen hedeflere ulaşmasını sağlayacak iş analistliği danışmanlık firması ile çalışmak istiyordu. Bu konuda ürün bilgisi, deneyimi ve ürünü istedikleri şekle sokma konusunda güven veren “Tradesoft” ile çalışmaya karar verdiler. AEGON’un isteklerini iş süreçlerine uygun olarak analiz etmesi ve analiz sonuçlarını MS Dynamics CRM formatına çevirmesi için kendilerini çok iyi anlayan ve hem MS Dynamics CRM’de hem de Sigorta sektöründe çok deneyimli “Bizofis” danışmanlık firması ile çalışmaya karar verdiler.

AEGON Emeklilik ve Hayat içinde Satış Destek Departmanı ve Bilgi Teknolojileri Departmanından oluşan bir ekip kuruldu. Tüm firmayı Satış Destek Departmanı temsil etmekteydi. Satış Destek ekibinin mevcut sorunların teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınmasında çok kritik görevi bulunduğu için, tüm projedeki iletişim noktası olarak satış destek ekibi belirlendi.

AEGON Emeklilik ve Hayat içinde Erdem Gürdağ, Proje Yönetici olarak tüm projeden sorumlu olurken, Sayın Uğur Tozşekerli’de proje sponsoru olarak, proje içinde yer aldı ve istenen kapsamın devreye alınması için tecrübelerini tüm proje tarafları ile paylaştı. Ve proje planlanan tarihte devreye alınarak, zamanında ve bütçesi dahilinde devreye alındı.

Aegon Emeklilik ve Hayat başarı hikayesinin tamamına Aegon Emeklilik ve Hayat başarı hikayesi sayfasından, Microsoft’un çözüm ortakları ile gerçekleştirdiği başarı hikayelerinin tamamına microsoft.com.tr web sitesinde yer alan Microsoft Başarı Hikayeleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Microsoft Çözüm Ortağı Tradesoft hakkında
Tradesoft Business Services, danışmanlık, sistem entegrasyonu ve e-iş alanlarında faaliyet gösteren, finansal uygulamalar konusunda uzmanlaşmış, bilgi teknolojileri çözüm sağlayıcısıdır. Microsoft çözüm ortağı olma sıfatıyla Microsoft Dynamics CRM uygulama ve entegrasyonları ( 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 Microsoft CRM Yılın İş Ortağı ödülü), Microsoft Dynamics NAV (2006 Microsoft NAVISION Yılın İş Ortağı ödülü) uygulama ve entegrasyonları, finans sektörü çözümleri ve sistem yönetimi, sunucu barındırma, güvenlik gibi komple Bilgi Teknolojileri Çözümleri (ITC) ile Tradesoft sektördeki öncü firma konumunu almıştır.

Microsoft Çözüm Ortağı Bizofis hakkında
Bizofis, 2003 senesinde iş dünyasının yönetimsel ihtiyaçlarının belirlenmesi, iş süreçlerinin iyileştirilmesi ve doğru teknoloji ile desteklenmesi konularında danışmanlık hizmetleri vermek üzere kurulmuştur. Şirket’in temel hizmet alanı iş süreçlerinin analizi, iyileştirilmesi ve bu süreçlerin verimli yönetimi için ihtiyaç duyulan teknolojik desteğin belirlenmesi ve uyarlanmasıdır. Bizofis, kuruluşundan bu yana geçen sürede, bankacılık ve finansdan başlayarak, sigortacılık, otomotiv, tekstil, hizmet, kamu, teknoloji, yiyecek içecek gibi bir çok sektörde lider şirketler için proje yapmıştır. Özellikle, satış, pazarlama, satış sonrası hizmetler ve servis konularında derinlemesine bilgi birikimi oluşturmuştur.

kaynak: http://www.kurumsalhaberler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir