AirTies 5341 4 Portlu Kablosuz Modem Kurulumu

airties5341

Blogumda bir çok adsl modemin kurulumuna yer verdim. Birçok kullanıcı bu anlatımlar sayesinde herhangi bir teknik servis ücreti ödemeden kendi adsl modemini kurabilecek hale geldi. Bu yazımda sizlere AirTies 5341 4 Portlu Kablosuz Modemin kurulumun nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Ayrıca kablosuz modem şifreleme, port yönlendirme vb. konularda da bilgiler vermeye çalışacağım. Bu tarz yazılarda modemin tüm teknik özelliklerine değinemeyeceğim için modem hakkında yazıda yer almayan sorularınız için yorum kısmını kullanmanızı rica ederim.

Modeminizin üç türlü kurulumunu yapabilirsiniz. Ethernet kablosu ile modemi bilgisayarınıza bağlayıp kurulum yapabileceğiniz gibi kablosuz olarak da kurulum yapabilirsiniz. Son olarak kurulum CD si ile de modem kurulumunuzu yapabilirsiniz. Benim tercihim kablo bağlantısı ile web arayüzü üzerinden kurulum yapmak olacaktır. Kurulumu yaptıktan sonra modemimizin kablosuz şifrelemesini de yapmalıyız. Bu işlemlerden sonra modemimiz 10 dk içerisinde internete çıkış yapmaya hazır hale gelecektir. Kuruluma başlamadan önce modeminizin kablo bağlantılarını yaptığınızdan emin olunuz. Splitter denilen hat ayırıcı cihazında düzgün takıldığını kontrol ediniz. Zira modem ve telefon hattını farklı yerlere takmanız durumunda modem adsl linkini alamayacaktır. Son olarak ISS firmanın size vermiş olduğu kullanım bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. Bunlarıda yanınıza aldıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

1- Ethernet kablosunu bilgisayarınıza takdığınızda modeminizin web arayüzüne internet tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazıp enter tuşuna bastığınızda erişebilirsiniz. Karşınıza gelen şifre kısmına herhangi birşey yazmadan “Tamam” tuşuna basınız. Bu kısma şifre vermeyi ilerleyen kısımlarda anlatacağım.

air5341k1

2 – Modeminizin kurulumunu “Hızlı Kurulum” ekranında yapabileceğiniz gibi adım adımda yapmanız mümkün. Açıklayıcı olması için ben uzun olan yoldan kurulumu yapacağım.

air5341k2

3- Sol kısımda yer alan “İNTERNET” kısmına tıklıyoruz.

air5341k3

4 – Açılan menülerden “İnternet Ayarları” kısmına tıkladıktan sonra sağ kısımda açılan yerde “Düzenle” kısmına tıklıyoruz.

air5341k4 air5341k4a

5 – Gelen ekranda “DSL Kullanıcı Adı”, “DSL Şifre” kısmına bize verilen bilgileri giriyoruz. VPI/VCI ayarları 8/35 olacak şekilde bırakıyoruz. Protokol kısmı “PPPOE” olarak bırakıyoruz. Bağlantı adı kısmına dilediğimiz bir adı verebiliriz. Gerekli alanları doldurduktan sonra sağ alt kısımda yer alan “Kaydet” kısmına tıklayıp modem kurulumunu sonlandırıyoruz.

air5341k5

6 – Bu kısımda eğer herhangi bir yanlışlık yapmadıysak ve modemimiz telefon hattına takılı durumda ise bağlantı durumunu, hızınızı ve aldığınız IP numarasını göreceksiniz. Ben kablosuz şifreleme yapmadan telefon hattımı bağlamadığım için burada yer alan kısımlarda herhangi bir değer görünmemektedir.

air5341k6

7 – Kablosuz modeme ait şifreleme, sınırlama ve güvenlik ayarlarını yapmak için sol kısımda yer alan “KABLOSUZ” kısmına tıklıyoruz. Burada yer alan “Gelişmiş Ayarlar” kısmına dokunmamanızı öneririm. Genelde burası varsayılan kullanım ayarları için yapılandırılmıştır. Şayet bağlantı sorunları yaşarsanız ve orta seviyede bilgisayar bilginiz varsa bu kısma girip kanal veya protokol kısımlarında gerekli düzenlemeleri yapıp bağlantınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu kısma dokunmadan alt tarafta yer alan “Kablosuz Ağ Adı” (SSID) kısmına modeminizin taramalarda görünmesini istediğiniz adı yazabilirsiniz, hemen yanındaki sekmeye tıklayıp vermiş olduğunuz adı (SSID) gizlemeniz mümkün. “Güvenlik” kısmında modeminize vereceğiniz şifreleme tipini seçebilirsiniz. Bu modeme bağlanacak cihazların kullanmış olduğu kablosuz ağ adaptörlerinin teknik özelliklerine göre şifreleme tipini seçebilirsiniz. Bazı eski bilgisayar veya akıllı telefonlar karmaşık şifre algoritmalarını desteklemediklerinden bağlantı sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Eğer bilgisayarınız veya akıllı telefonunuz 5 seneden eski ise şifreleme tipinizi WEP 10 karakter sayısal yapmayı deneyiniz. Bu bilgilendirmeden sonra eğer gerekli alanları düzgün olarak doldurduysak “Kaydet” kısmına basarak modemimizi şifreli ve güvenli bir hale getirmiş oluyoruz. Bu kısımda gördüğünüz üzere alt alta bir kaç satır bulunmaktadır. Bunun nedeni şudur. Buraya birden fazla modem ismi verebilir ve her biri içinf farklı şifreleme tipi seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sol kısımda yer alan “Etkin” yazısının altındaki kutucuğa tıklamak. Örneğin birinci sıradaki bağlantıya bağlandınız ve daha sonra alt satırdaki SSID adına sahip olan ağa bağlanmayı denediniz. Bu iki bağlantı için kablosuz ağ şifresinin farklı olabileceğini unutmayın. Yani aynı modeme aynı cihazla bağlanmaya çalışırken hangi etkin bağlantıya bağlanacaksanız onun şifresini girmelisiniz.

air5341k7

8 – “Kablosuz Ağ Güvenlik Ayarları” kısmında bir önceki adıma bahsettiğim birden fazla SSID oluşturmanız durumunda hepsini bu pencereden kontrol edebilirsiniz ve verdiğiniz şifreler üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

air5341k8

9 – MAC Filtreleme kısmında modeminize bağlacak aygıtları sınırlayabilirsiniz. Eğer kablosuz ağınızın güvenliğinden şüphe ediyorsanız kesinlikle “MAC Filtreleme” yapınız. Burada unutmamanızı gereken nokta belirlediğiniz cihazlar dışında hiçbir cihaz modeminize erişemez. Modeme bağlanmak isteyip şifreyi doğru girsede sınırlı bağlantıya düşecektir.

air5341k9

10 – “MESH” ayarları kısmında modeminizin kapsama alanını genişletmek için seçenekler mevcut. Mesela oturduğunuz yer üç katlı ve modem alt katta konumlanmış. İkinci kata koyacağınız bir “Kablosuz Menzil Genişletici” (Access Point) cihaz üzerinden üçüncü katınızda bulunan kişiler birinci kattaki modem üzerinden internete erişebileceklerdir. Birden fazla çoklayıcı takarak ağınızı uzak noktalara taşımanız mümkün.

air5341k10

11 – “FIREWALL” kısmında modeminizin güvenlik ayarlarını yapabileceğiniz menüler bulunmakta. Ebeveynler için çocukları için zararlı düşündükleri web sitelerini engelleyecekleri alanlar mevcut.

air5341k11

12 –“NAT” kısmında “Port Yönlendirme” yapabileceğiniz alan mevcut. Torrent, Remote Desktop gibi uygulamalar için port açıp yönlendirmesini yapabilirsiniz.

air5341k12

13 – “ARAÇLAR” kısmında cihazınızı fabrika ayarlarına geri yükleme, firmware güncellemesi, yeniden başlatma, yedekleme gibi seçenekler mevcut.

air5341k13

14 – “YÖNETİM” kısmında “Şifre Ayarları” kısmına tıkladığımız zaman modeminizin web arayüzüne erişmek için şifre koyabilme imkanımız mevcut. Anlatımın başında dikkat ederseniz web arayüzüne girerken bir şifre sormamıştı. Bu yüzden değişim sırasında “Mevcut Şifre” kısmını boş geçip alt kısımda yer alan yerlere yeni şifremizi yazıp “Kaydet” ksımına basıyoruz. Bundan sonra 168.2.1 yazıp giriş yaptığımızda şifre kısmına belirlediğimiz şifreyi yazıp web arayüzüne erişemiz mümkün. Eğer web arayüz şifresini unuttuysanız ve modeminizi de resetlemeniz gerekiyorsa yapmanız gereken cihazın arka kısmında yer alan “Reset” butonuna uzun süre basmanız olacaktır. Bir süre sonra üzerindeki tüm ışıklar yanıp sönecektir. Daha sonrasında modeminiz fabrika ayarlarına geri yüklenmiş olacaktır.

air5341k14

Evet buraya kadar AirTies 5341 4 Portlu Kablosuz Modemin kurulumunu ve kablosuz şifre verme olayını size basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. Modemin diğer menüleri ile ilgili sorularınızı yorum kısmından iletmeniz durumunda size yardımcı olmaya çalışacağım. Modemin 4 adet kablo bağlantısı yapabileceğiniz portu da mevcut. Kurulumu sağlıklı şekilde tamamladıktan sonra arka kısımdaki herhangi bir porta takacağınız ethernet kablosu ile şifre yazmadan bir bilgisayarı internete bağlayabilirsiniz. Hatta bu portun çıkışına bir HUB bağlarsanız bağlantınızı kablolu olarak çoklayabilirsiniz. Tabi ne kadar çok bağlantı o kadar kalitesi ve yavaş bir ağ olacaktır. Bu arada önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Modeminizin şifresini paylaştığınız veya kablo bağlantısı üzerinden internetinizi paylaştığınız kişilerin de güvenilir kişiler olduğundan emin olunuz. Zira bu modem üzerinden internete çıkılıp işlecek “Bilişim Suçları” ndan doğacak ceza hat sahi bine aittir. Dolayısı ile şifrenizi herkesle paylaşmamaya özen gösteriniz. Kişisel bilgisayarınızda da güncel bir Antivirüs veya İnternet Security programı mutlaka olsun. Zira günümüz internet dünyasında özel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi an meselesi. İyi sörfler…

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir