AKG'nin 60. Yaşı

akg kulaklık

Kaliteli Sesin 60 Yılı: AKG’nin 60. Yaşı

Sesin profesyonel dünyasında, AKG mikrofon ve kulaklıkları yıllardır üstün kalite ile eş anlamlı olmuştur. 2008 yılında şirket 60. yılını gururla kutlayarak dünya çapında genişlemesindeki bir sonraki safhasına başlamaktadır.

Dünya üzerindeki kayıt stüdyoları, radyo ve TV istasyonları, operalar ve meşhur sahneler AKG ürünlerini kullanırlar. Uluslararası arenada birçok müzisyen ve sahne yıldızı uzun süredir sıklıkla yüksek kalitedeki mikrofon ve kulaklıklarımızı kullanmaktadır. Bugün AKG, yüksek kalitedeki mikrofon, kulaklık ve kablosuz ekipmanlarında başı çeken üreticiler arasında gelir. Aşağıda profesyonel ses dünyasının en ünlü markalarından birinin kısa hikâyesini aktarıyoruz…

akg kulaklık

AKG Viyana’da Dr.Rudolf Goerike ve Ernst Pless tarafından kuruldu ve yakın bir zamanda dünyadaki ses oyuncularının en büyüklerinden biri haline geldi. Bugün AKG iyi sesle eş anlamlı olarak anılmakla beraber, yüksek kalitede müzik sağlamadaki tutkusu ve müzik dünyasına getirdiği yeniliklerle bilinir. Şirket 1947’de yılında kuruldu. Birkaç ay içerisinde ilk AKG mikrofonları radyo istasyonlarında, sahne ve Jazz kulüplerinde kullanılmaya başlandı. AKG ürünleri (AKG DYN serisi) o zamanlar beş işçi tarafından elle üretilmekteydi.

akg kulaklık

1949 yılında, ilk AKG kulaklıkları pazara çıktı. Ardından ellilerin başında AKG birçok yeni ürünle ilerleme kaydetti. Bunlar; dünyanın ilk yüksek kalitedeki yoğuşturucu mikrofonu, kardioit özellikleri ile D 12, dünyanın ilk uzaktan kontrollü çok-modelli kapasitör mikrofonu ve akustik tarihi başlatmış olan C 12 ve D 36 gibi tamamen yeni teknolojilerdi. Meşhur C 12 mikrofonlarının ilk müşterilerinden biri Londradaki BBC oldu.

Global AKG Açılımı
Büyüyen başarısıyla beraber AKG aynı zamanda 1955 yılında kurulan bir Alman şubesi ile coğrafik olarak olarak da büyüdü. 50’lerin sonunda, AKG’nın dünya çapındaki dağıtım ağı Avrupa ve ötesine de ulaşmış oldu. Altmışlarda AKG başarılı bir şekilde eski Doğu bloku ülkelere ve Latin Amerika’ya ihraç etmeye başladı. Teknolojik kaliteyi de düşünerek, AKG yaptığı en iyi şeye odaklandı: Yüksek kalitedeki ses dönüştürücüsü. Sonuç tüm kategorilerde birinci sıradaydı. Müteakip yıllarda AKG dünyanın ilk iki-yönlü kardioid mikrofonları (D 202, D 224) üretti ve CMS modüler yoğunlaştırıcı mikrofon sistemini geliştirdi.

akg kulaklık

Yetmişler: Zamanının AKG yenilikleri
Yetmişler AKG için altmışların sonu gibi başladı: Yeniliklere devam. Şirket yetmişlere dünyanın ilk, gerçek anlamda taşınabilir stüdyo yankılama ünitesi olan BX 20’nin sunumuyla başladı. 1972’de İngiliz Posta Ofisinin BBC’nin 50. yıl dönümü için çıkarttığı özel pulunda AKG kataloğundan modellerle beraber tarihi mikrofonları gösterildi. Bir yıl sonra AKG 1000. patentini aldı. Aynı zamanda şirket “tümleşik açık” mikrofonları olan K 140’ları piyasaya çıkarttı. Bunları, dünyanın ilk iki-taraflı mikrofonu olan AKG Transversal Suspension (TS) sistemi ve gerçek vokal mikrofon hattı gibi AKG’nin ününü uluslararası arenada pekiştiren yenilikler takip etti.

akg kulaklık

Yetmişlersin sonunda Frank Sinatra, Roger Whittaker, Falco ve diğer sanatçılarla ilk onaylı anlaşmalar imzalandı. Teknoloji lideri olarak AKG, yaklaşan dijital teknolojiyi tamamlayanların başında geliyordu. Şirket ilk ünitelerini başarılı bir şekilde Moskova Olimpiyatlarında (1980) kullandı. Bundan sonra, BX 25 ED dijital/analog yankılama ünitesi veya gelişmiş katı durum elektronikleri içeren geniş diyafram stereo yoğunlaştırma mikrofonları gibi dijital yeniliklere devam etti.

AKG Halka Açılıyor
1984 yılında AKG halka açaıldı ve devasa büyümesinde yeni bir safhaya geçti. 1985’te Amerika şubesi kuruldu ve bunu 1989’daki dbx Professional Products’ın kazanılması gibi genişlemeler takip etti. Genişleme İngiltere, Almanya ve diğer ülkelerdeki kazanımlarla doksanlarda da devam etti.

Genişleme aynı zamanda AKG ürünleri ile olan bir kilit stratejiydi: Doksanların başında “Audimir” uzay projesi dış uzaydaki oda simülasyonu için AKG ürünlerini kullanınca şirket yıldızlara ulaşmış oldu. AKG ürün genişlemesi ve başarısını yeni nesil K Serisi olarak adlandırılan ergonomik biçimli, üçgen kesitli Tri-Power Serisi dinamik müzisyen mikrofonları, AKG Blue Line Serisi olan modüler mikrofon sistemi, yeni C 547 sınır mikrofonu, sahneler ve kurulu sistem kullanımı için C 621, C 647 “ince yapılı” kaz boyunlu mikrofonlar gibi ürünlerle devam ettirdi.

akg kulaklık

Harman Internatian’ın Bir Parçası Olarak AKG
1994 yılında AKG Harman International Industries şirketinin bir parçası oldu. Sonraki yıllarda ürün yelpazesini yeniden oluşturma ve iyileştirme, dağıtım strateji konuları işlendi. Harika ürünlerle genişletilen kablosuz mikrofon Rod Stewart, Peter Gabriel ve Simply Red’in turlarında kullanıldı. 1995 yılı dünyanın en küçük çift-diyagram sistemine sahne oldu: CK 77/C 577. Bu sistem yüksek ses sağlamasına rağmen, başparmaktan daha küçüktü ve özellikle sahneler, TV ve film kullanımı için tasarlanmıştı. AKG aynı zamanda Karaoke, ev-kaydı ve müzisyenlerin kullanımı için makul fiyatta olan yeni Permformer Serisini de geliştirdi.

Bu başarılı süreç doksanlarda da devam etti. AKG, WMS 60 Multichannel Wireless Microphone System, AKG Hearo Series veya dünyanın ilk çift geniş diyaframlı mikrofonu olan C 4000 B gibi yenilikçi ürünlerini çıkarttı. Yeni yüzyıl AKG’nin ana ürünlerine daha güçlü odaklanarak başladı. AKG’nin dünyadaki profesyonel ses pozisyonundaki başı çeken teknoloji pozisyonunu daha da kuvvetlendirmek için Viyana’daki R&D Merkezinde yeni üretim stratejileri yürütülmeye başlandı.

60. Yılla Beraber Yeni Ün
2007 yılı itibariyle AKG 60. yıl dönümünü kutlamakta. Ancak geriye doğru bakmak yerine daha fazla büyümeyle beraber parlak geleceğe bakıyor. Dünya üzerindeki yeni pazar yerlerinin geliştirilmesine ilaveten, amaç AKG’nin eski ve yeni pazarlardaki stratejik yeri olacaktır. Bu amaçları başarmak için marka, bir kaç yeni şirket logosu ve resim ile beraber yenilendi. 2007 birçok yenilikçi AKG ürününe sahne olacak. AKG profesyonel ses dünyasında yüksek kalitedeki mikrofonları ve kulaklıklar ile dünyanın en meşhuru olmaya devam etmeyi umut ediyor.

AKG Dünya Genelinde Sahnelerde
AKG mikrofon ve kulaklıkları Frank Sinatra, Eric Clapton, Peter Gabriel, Stevie Wonder, Aerosmith, the Rolling Stones, Rod Stewart, Anastasia, Eros Ramazotti, Kayne West ve Simply Red gibi uluslararası sanatçıların tur ve sahne çalışmalarında uzun bir geçmişe sahip. Sadece uluslararası olarak değil, AKG evine yakın yerlerde de hayranlara sahip: Avusturya’nın en meşhur pop starlarından Falco bir AKG kullanıcısı aynen yakın bir zamanda star olmuş olacak Christina Stuermer gibi.

akg kulaklık

Bazı önemli olaylar:

* 1955: İlk savaş sonrası Salzburg Festival’i (Avusturya) AKG mikrofonlarını kullandı. Herbert von Karajan için tasarlanmış tek yönlü mikrofon.

* 1955: Hans Hass ilk su altı ses filmiolan “Adventures in the Red Sea”de AKG ürünleri kullandı. Film Venedik, İtalyada yılda iki defa düzenlenen Biennale film festivalinde en iyi film seçildi.

* 1972: İngiliz Posta Ofisinin BBC’nin 50. yıl dönümü için çıkarttığı özel pulunda AKG kataloğundan modellerle beraber tarihi mikrofonlar gösterildi.

* 1991: AKG “Audimir” uzay projesi ile beraber dış uzay oda simülasyonunda kullanılarak yıldızlara ulaştı.

* 1997: Kutup soğuklarında bile kaliteli ve güvenilir performans sağlayan AKG Kablosuz Mikrofonları Austrian Broadcasting Company tarafından “Arctic Northeast” projesinde kullanıldı.

* 1999: Caruso’nun sesinin remiksi Hearo 777’ler ile tamamlandı.

* 2003: Öncü roman yazarı Dan Brown en çok satan iki romanı olan “The Da Vinci Code” ve “Deception Point” romanlarında AKG kulaklıklarından bahsetti.

* 2006: AKG Almanyadaki 2006 FIFA Dünya Kupası için kaliteli ses sağladı.

Bu haberin kaynağı burada

1 Yorum

  1. yasin Yanıtla

    gerçekten teşekkürler yararlı bi haber olmuş çalışmalarınızın devamını diler iyi çalışmalar dilerim ahmet bey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir