Alexa Sıralamasında (Alexa Rank) Yerinizi Yükseltmek İçin Webmaster’lara Tavsiyeler

Merhaba Sevgili Okurlar;

Bu makalemizde size Alexa Sıralamasındaki yerinizi nasıl yukarılara çekeceğinizi anlatacağız. Alexa sıralamasında yükselmek demek sitenizin ve yayınlarınızın itibarının yükselmesi anlamına gelmektedir. Bir iş başvurusu yaptığınızda bile CV’nize yazdığınız web siteniz incelendiği zaman Alexa değeri kontrol edilebilir. Bu sıralamada ne kadar yukarılarda olursanız itibarınızın da o kadar artacağını unutmayın. Alexa sıralamasındaki yerinizin artması için çok çaba sarfetmekten ziyade akıllıca paylaşımlar yapmanız, web sitenizin içeriğini uygun bir çizgide konumlamanız yeterlidir. Bunu yanında Facebook, Twitter gibi popüler sosyal paylaşım siteleri ile web sitenizi senkronize etmeniz Alexa sıralamanızdaki yerini yükseltecek önemli etkenlerden biridir. Alexa sıralamasındaki yerinizi nasıl yükseltirsiniz sorusunun cevabına geçmeden önce gelin Alexa’yı bir tanıyalım.

Alexa ABD merkezli, bir internet şirketidir. Amazon.com bünyesinde hizmet vermektedir. Alexa Rank değeri yüklenen “Alexa Toolbar”  ile ölçümlenmektedir. Bu tollbarı yükleyen kullanıcılar eğer sitenize giriş yaptıysa bu size skor olarak yansımaktadır. Alexa sırlamasını belirlerken her ne kadar “Alexa Toolbar”  verilerini baz alsada; Google Search, Alexa Widget gibi  farklı faktörlerden de yararlanmaktadır. “Alexa Toolbar” sayesinde ziyaret ettiğiniz site ile ilgili; sahibi, e-posta adresi, telefonu, iletişim bilgileri vb. detayları görebilirsiniz.

Alexa Rank Değerini Yükseltmenin Yöntemleri:

 1. Web sitenize Alexa Wigdet ekleyin. Sitenize giren kullanıcıların bu ekrana tıklamaları faydalı olacaktır.
 2. Bilgisayarınıza “Alexa Toolbar” kurun. Daha sonra tarayıcınızın başlangıç sayfasını kendi siteniz yapın. Hatta çevrenizde müdahale edebileceğiniz bilgisayarlar varsa toolbarı bu sistemlerede kurup açılış sayfalarını kendi sitenize yönlendiriniz.
 3. Kullanmış olduğunuz mail hesaplarında imza kısmına web sitenizi ekleyiniz.
 4. Sitenizden çeşitli linkleri Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşın.
 5. Facebook üzerinde web siteniz adına bir sayfa açın. Hatt mali bütçeniz yeterli ise bir süre reklamını yapınız.
 6. Bütçenize göre kısa süreli “Google Adwords” ile sitenizi tanıtabilirsiniz.
 7. Sitenizin içeriğini özgün makaleler ile doldurmaya özen gösteriniz. Unutmayın sıralamadaki yeriniz ve sitenizin itibarı özgünlükle ölçülendirilir.
 8. Web sitenizdeki güncellemeleri günlük olarak yapmaya çalışınız.
 9. Sitenizdeki SEO (Arama motoru optimizasyonu) yapılandırmasını doğru yapılandırın. Anahtar kelimelerinizi sitenizin içeriğine en uygun olanlardan belirleyiniz.
 10. Link değişimi kapsamında farklı sitelerle link paylaşımı yapınız.
 11. Sitenizden alınıp farklı yerlerde yayımlanan haberlerde kaynak kullandırtmaya özen gösterin.

 

Yukarıda sayılan maddelere riayet edildiği takdirde Alexa sıralamanızdaki yükselişi yaklaşık 15-20 gün içerisinde gözlemleyebilirsiniz. Son olarak sitemizi Alexa’da değerlendirmenizi rica ederim.

Aşağıdaki kodu sitenizde uygun yere yerleştiriniz.

<A href=”http://www.alexa.com/siteinfo/www.siteniz”><SCRIPT type=’text/javascript’

language=’JavaScript’ src=’http://xslt.alexa.com/site_stats/js/s/a?url=www.siteniz’></SCRIPT></A>

4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir