AMD ve Synopsys Fikri Mülkiyet (IP) Alanındaki Ortaklıklarını Genişletti

AMD Logo

Çip teknolojisi ve elektronik sistemlerdeki yenilikçi adımları ile dikkat çeken yazılım, IP ve hizmet sağlayıcısı Synopsys ile dünya’nın önde gelen mikroçip üreticilerinden Advanced Micro Devices (AMD) uzun soluklu bir anlaşmaya imza attı. AMD, bu anlaşma ile Synopsys DesignWare® ara yüzü, bellek derleyicisi, mantık kütüphane ve gelişmiş 16/14-nanometer (nm) üzerindeki analog IP’lere ve 10-nm FinFET işlem teknolojilerine erişim sağlayacak. Anlaşma dahilinde Synopsys yaklaşık, 150 AMD IP Ar-Ge mühendisini işe alacak ve AMD’nin lider ara yüzü ve temel IP’sine erişim kazanacak.

Gelişmiş işlem teknolojileri için silikon-tabanlı IP geliştirmede lider olan Synopsys, tasarımcılara yonga üzeri sistemlerde (SoCs) kullanılmak üzere geniş yelpazede yüksek kaliteli IP seçenekleri ve deneyimli teknik destek hizmeti sunuyor. 45 yıldır gelişmiş işlemcilere, grafik kartlarına ve ilgili yonga üzeri sistemlere (SoCs) çeşitli formlarda kompleks IP geliştiren AMD, Synopsys’ten karşılıklı olarak tedarik edeceği ispatlı ve standart IP’ler ile Synopsys’e transfer edeceği ara yüz ve temel IP’leri sayesinde, kendisine ait değerli mühendislik kaynaklarına ve ürün farklılaşmasına odaklanabilecek. AMD böylece, IP tekrar kullanım stratejisini hayata geçirip, uzun vadede maliyet verimliliği sağlayabilecek.

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CTO’su Mark Papermaster konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün açıklanan anlaşma AMD’nin süregelen IP geliştirme stratejisinin bir uzantısı niteliğinde. Bu sayede ekiplerimiz, gelecek yonga üstü sistemlerimiz (SoCs) için standart IP parçaları üretiminde maliyet dostu çözümleriyle, endüstri lideri olan Synopsys ile rekabetçi farklılaşmamızın temelini oluşturan 64-bit işlemci, grafik ve çevresel IP tasarımına odaklanacak” dedi. Papermaster ayrıca: “ Kullandığımız araçlar ve IP’lerimiz için Synopsys ile 10 yılı aşkın bir süredir ortaklık yürütüyoruz. Bu anlaşma ile sağlayacağımız genişletilmiş ortaklık, çoklu çözümler arasında tekrar kullanıma dayalı yüksek kalitede maliyet verimliliği gözeten standart IP kullanımına muhteşem bir örnektir” diye ekledi.

“Bu işbirliği sayesinde AMD ile ilişkimizi güçlendirmekten mutluyuz ve tecrübeli IP Ar-Ge ekiplerinin Synopsys ekibine dahil olmaları için sabırsızlanıyoruz,” diyen Synopsys Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Çözüm Grubu Genel Müdürü Joachim Kunkel, “Bu gibi anlaşmalar aslında müşterilerimizin bizimle uzun vadeli bir etkileşim içerisinde olduklarının kanıtı. Diğer yandan, ortak çalışmaya dayanan bir işbirliği yaratmanın ve IP ihtiyaçlarını karşılamak, böylece çalışmalarında ürün farklılaşması üzerine odaklanabilmeyi mümkün kılmak adına da güzel bir örnek teşkil ediyor” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir