AMD Veri Merkezinde Fiyat, Performans ve Enerji Tüketimine Yeni Standartlar Getiriyor

—Doğrudan Bağlantı Mimarisi 2.0 özellikli AMD Opteron™ 6000 serisi platformları, daha az paraya daha çok çekirdek ve bellek sunuyor.—

—Düşük fiyat ve enerji tüketimi korunurken performans %119’a kadar artıyor.—

AMD yaptığı bir açıklamada, yüksek hacimli iki işlemcili ve ekonomik dört işlemcili sunucu piyasası için dünyanın ilk 8 ve 12 çekirdekli x86 işlemcilerini içeren yeni bir platformun piyasaya sürüldüğünü duyurdu.  AMD Opteron™ 6000 serisi platformu, günümüzde sunucu müşterilerinin en önemli ihtiyaçları olan iş yüküne özel performans, enerji tasarrufu ve genel değer gibi istekleri karşılarken, daha az paraya daha çok çekirdek ve bellek sunuyor.  HP, Dell, Acer Group, Cray ve SGI gibi önde gelen OEM’ler, bu ölçeklenebilir ve güvenilir platforma dayalı yeni sistemleri piyasaya sunmaya başladılar.

“AMD daha önce olduğu gibi şimdi de müşteri ihtiyaçlarına dayanarak sunucu piyasasını baştan tanımlamaktadır,” diyen AMD Sunucu ve İliştirilmiş Sistemler Birimi Genel Müdürü Patrick Patla, şöyle devam etti: “AMD Opteron 6000 serisi platformu, sunucu değeri konusunda yeni bir çağ açıyor, günümüzün sunucu ekonomisini ciddi anlamda altüst ediyor ve müşterilerin gerçek veri merkezi iş yükleri için aradıkları watt başına performansı, değeri ve istikrarı sağlıyor.”

Resmin orijinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Yeni AMD Opteron 6000 serisi platformunun özelliklerinden bazıları şunlardır:

· Sektörün tek 8 ve 12 çekirdekli işlemcileri, AMD’nin önceki nesil 6 çekirdekli işlemcilerinden neredeyse iki kat fazla performans göstererek tamsayı performansında %88, kayar nokta performansında ise %119 artış sağlıyor.

· Gelişmiş tümleşik bellek denetimi, dört kanal DDR3 bellek destekleyerek genel bellek bant genişliğinde 2,5 kata varan artış sağlar.

· Rakip iki işlemcili çözümlere göre işlemci başına %33 daha fazla bellek kanalı vardır.

· Eski nesillere göre %50 artan DIMM kapasitesi, işlemci başına 12 adede kadar çıkarak genel bellek miktarını arttırır ve sanallaştırma, veritabanı ve yüksek performanslı bilgiişlem gibi uygulamaları hızlandırır.

· Giriş-Çıkış sanallaştırma kapasiteli, HyperTransport™ 3.0 ve PCI Express® 2.0 teknolojili AMD 5600 serisi yonga seti kullanılır.

· İki işlemcili ve dört işlemcili tasarımlarda aynı işlemciler kullanılabildiği ve dört işlemcili kullanıma uygun işlemciler artık iki işlemcili sistemlerin işlemcileriyle aynı fiyatta oldukları için, dört işlemcili sistemlere büyük değer sağlanmış olur.

 

Resmin orijinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

· Benzersiz fiyat/performans: En yüksek performanslı 2P rakip platform ile 4P AMD platformu arasında yapılan karşılaştırmada müşteriler, iki kata kadar artan performansı toplam işlemci fiyatında %10 düşüşle elde edebilmektedir.

· Yeni enerji yönetimi özellikleri arasında, boş yükte tasarruf sağlayan bir C1E enerji durumu, uyumlu platformların enerji ve soğutma bakımından uzaktan takibini mümkün kılan Gelişmiş Platform Yönetimi Bağlantısı ve belli bir sıcaklık sınırının aşılması halinde tüketim derecelerini otomatik olarak düşüren AMD CoolSpeed teknolojisi vardır.

· Daha geniş bir güç ve performans seçeneği yelpazesiyle, mevcut özelliklerden ödün verilmesi gerekmemektedir.

· İstikrar ve uyumluluk sürmektedir.  Yeni AMD Opteron platformu, 2P ve 4P arasında yonga seti ve soket bakımından uyumludur ve AMD’nin ileride piyasaya çıkacak “Bulldozer” kod adlı sunucu işlemcisi çekirdeğiyle de uyumlu olacaktır.

Kaynaklar

· AMD@Work web günlüğüne Acer Group, Cray, Dell, HP, ve SGI’dan konuk yazıları

· AMD Opteron 6000 serisi platformu lansman web günlüğü

· AMD Opteron™ Express YouTube Kanalı

· AMD Opteron 6100 serisi işlemcisi lansman sunumu

· AMD Opteron işlemcileri performans verileri

· Fiyat bilgisi

· Fotoğraflar

· Altyapı ve kanal desteği

· Basın seti

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir