AMD’den Sunucular için Dünyanın En Güçlü Grafik Kartı

amd-firepro-s9150-server-graphics

AMD, Yüksek İşlem Performansı (HPC) için tasarlanmış en güçlü Grafik İşlem Ünitesi olan sunucu grafik kartı AMD FirePro™ S9150’yi pazara sundu. Performansı yükseltmek üzere tasarlanmış ilk AMD mimarisi olan AMD Graphics Core Next (GCN)’i temel alan AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, artırılmış çift duyarlılığı destekleyen ve 2.0 TFLOPS çift duyarlılık engelini aşan ilk sunucu grafik kartı olarak dikkat çekiyor. Rakiplerine kıyasla yüzde 33 oranında daha fazla 16 GB GDDR5 belleği ve 235 watt azami güç tüketimi ile AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, “süper bilgisayarlara” yüksek işlem kabiliyeti sağlarken, kullanılabilir güç kaynağını da maksimize ediyor.

“Yüksek bir performans için, günümüz süper bilgisayarlarında kullanılan grafik işlem ünitesi (GPU), merkezi işlem birimi (CPU) ve eş-işlemci kombinasyonlarının kapasitesi giderek artıyor ve bu kombinasyonların birçoğu, güç kaynağı ve su kullanımını azaltan bir çevresel sorumluluk bilinciyle uygulanıyor” diyen AMD Profesyonel Grafik Kartları Kıdemli Direktörü ve Genel Müdürü David Cummings, “Büyük ölçekli çoklu GPU desteği ile eşsiz hesap performansı sağlamak üzere tasarlanan AMD FirePro S9150, süper bilgisayar dünyasında yeni bir devir başlatıyor. Bellek konfigürasyonu, hesaplama kabiliyeti ve watt başına sunduğu performans ile kendi sınıfında eşsiz olan bu Grafik İşlem Ünitesi (GPU) , performans ve enerji verimliliğinde süper bilgisayarları bir sonraki seviyeye taşıyor” diye ekliyor.

AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, yazılım geliştiricilerin hesap performansından daha çok yararlanmasını sağlayan güçlü bir yazılım ekosistemi tarafından destekleniyor. Halihazırda OpenCL desteği sunan AMD, yılsonunda kullanıma girmesi beklenen OpenCL 2.0’ı da destekleyecek. AMD ayrıca, FirePro S9150 ve diğer FirePro grafik kartlarının OpenMP 4.0’ı desteklemesi için Pathscale ile gerçekleştireceği iş ortaklığını da açıkladı.

AMD FirePro S9150 aşağıdaki özelliklere sahip:

 • 5.07 TFLOPS üst düzey çift duyarlı kayar nokta performansı – rakiplerine kıyasla yüzde 18’e varan performans etkinliği
 • 2.53 TFLOPS üst düzey çift duyarlı hesap performansı sağlayan azami seviyede çift duyarlı kayar nokta performansı
 • Sektör lideri bellek konfigürasyonu – 16GB GDDR5 bellek kapasitesi, 512-bit bellek arayüzü ve 320 GB/s hıza kadar çıkan bellek bant genişliği
 • 2,816 stream işlemci (44 GCN hesap birimi)
 • Hata Düzeltme Kodu Bellek desteği (harici)
 • Halihazırda OpenCL™ 2.0 destekli
 • Azami 235W güç tüketimi
 • AMD STREAM teknolojisi

Bunlara ek olarak AMD, üstün hızlı 12GB GDDR5 belleğe, ECC bellek desteğine ve en ileri teknoloji grafik ve hesap performansına sahip yeni AMD FirePro™ S9050 sunucu Grafik İşlem Ünitesi’ni de duyurdu. Bu yeni sunucu grafik kartı, zorlayıcı hesap iş gücünü hafifletmek üzere, 3.23 TFLOPS üst düzey tek duyarlı ve 806 GFLOPS çift duyarlı kayar nokta performansı sunuyor.

AMD FirePro™ S9050 ise şu özelliklere sahip:

 • 12GB GDDR5 bellek kapasitesi, 384-bit bellek arayüzü ve 264GB/s hıza varan bellek bant genişliği
 • 1,792 Stream işlemci (28 GCN hesap birimi)
 • Halihazırda OpenCL 1.2 desteği
 • Hata Düzeltme Kodu Bellek desteği (dahili ve harici)
 • Azami 225W güç tüketimi

AMD FirePro S9150 ve S9050 Grafik İşlem Üniteleri’nin ikisi de sunucu çevreleriyle daha uyumlu PCIe? x16 çift slot form faktörü ve pasif ısı çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Bunlara ek olarak her iki grafik kartı da, AMD FirePro™ S-Serisi sunucu grafik kartlarının AMD GPU yüksek paralel işlemci gücünü kullanarak yoğun iş akışında yüksek performanslı işlem kapasitesini mümkün kılıp, ekosisteme güç sağlayan AMD STREAM teknolojisini destekliyor.

AMD FirePro S9150 ve S9050’nin, AMD’nin küresel dağıtım ortağı SAPPHIRE Teknoloji tarafından yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Ayrıca, AMD FirePro S9150 için uyumlu sunucular ve anakartlar da sunucu entegratörleri ASUS, GIGABYTE, Supermicro ve TYAN tarafından tedarik edilebilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir