Android Telefonlar ve Tabletler İçin Exchange (Mail) Ayarı Nasıl Yapılır

androidomakur

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda size Android telefonlar veya tablet cihazlarda Exchange (şirket maili olarak da adlandırabiliriz) ayarının nasıl yapılacağını kısaca resimli olarak anlatmaya çalışacağım. Akıllı telefonlarımızı sosyal medya uygulamalarının dışında da bir çok farklı amaç için kullanmaktayız. Bu kullanım alanlarından biri telefon veya tabletlerimiz  üzerinden mail trafiğimizi kontrol etmek. Sosyal yaşamda artık kullanıcılar maillerine internetin olduğu her yerden ulaşmak istemektedirler. Özellikle şirket çalışanları işlerini kolaylaştırması açısından bunu bir gereksinim olarak görmektedirler.  Bu durum bir gereksinim halini alsa da bir çok kullanıcı cihazlarında mail ayarlarını yapmakta zorlanmaktadırlar. Bu yazıyı okuduktan sonra mail ayarlarınızı yapmak sadece birkaç dakikanızı alacak. Umarım sizlere faydası olur.

1-      Bir çok cihazda ana ekran bulunan “Aylarlar” sekmesine tıklayıp mail kurulumuna başlıyoruz.

androidoma1

2-      “Hesaplar” kısmına giriyoruz. Bu kısımda sosyal medya, mail ve farklı iletişim araçlarına ait hesapların olduğunu göreceksiniz.

androidoma2

3-      “Hesap Ekle” kısmına tıklıyoruz ve alt kısımda görünen “Microsoft Exchange ActiveSync” sekmesine tıklıyoruz.

androidoma3

4-      Karşımıza gelen ekranda üst kısma mail adresimizin tamamını alt kısma da parolamızı yazıyoruz. “Parolayı Göster” kısmına tıklarsanız şifreniz görünür halde olacaktır ve yanlış yazma ihtimaliniz olmayacaktır.  Maillerinizi varsayılan olarak bu hesaptan göndermek isterseniz  bu kısımda yer alan yeri de işaretlemeniz gerekmektedir. Seçilerinizi yaptıktan sonra alt kısımda yer alan “İleri” kısmına tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

androidoma4

5-      6- Bu kısımda mail adresinizin tamamını, Etki alanı\kullanıcı adını (domain adı ve kullanıcı adınız), şifrenizi, sunucu adresinizi ve sunucunuzun kullandığı güvenlik protokolünü seçip alt kısımda olan “İleri” kısmına tıklıyoruz. Bu kısımda mobil cihazınıza ait ID numarasını görebilirsiniz.

androidoma5 androidoma6

7-      Bu kısımda gelen sertifika uyarısına eğer sunucunuzun güvenli olduğundan eminseniz “Devam” kısmına basarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

androidoma7

8-      Bu kısımda gelen güvenlik sorusuna da “Tamam” diyoruz. Bu kısım her sunucuda çıkmayabilir.

androidoma8

9-      Mail kurulumunuz tamamlanmak üzere olup bu hesaba ait seçenekleri kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre yapılandırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım “E-posta alma boyutu” dur. Kullandığınız internet paketine göre burada seçim yapmalısınız. Yoksa tatsız faturalarla karşılaşabilirsiniz.

androidoma9

10-   Bu kısımda senkronizasyon ayarlarını ve mail ekleri ile ilgili düzenlemeyi yapabilirsiniz. “İleri” kısmına tıklayıp kuruluma devam ediyoruz.

androidoma10

11-   Mail hesabınızın kurulduğunu gösteren ekran. İsteğe bağlı bir isim verebilirsiniz. “Kaydet” kısmına basarak son aşamaya geliyoruz.

androidoma11

12-   Sunucunuz cihazınızı uzaktan kontrol için sizden bazı kriterleri yerine getirmek isteyecektir. “Etkinleştir” kısmına basarak Android telefon veya tablet cihazınızda “Exchange” ayarlarını tamamlamış bulunuyoruz.

androidoma12

13-   Ayarlarınızı bitirdikten sonra “deneme” maili atmanız kurulumda hata olup olmadığını görmek açısından faydalı olacaktır.

androidoma13

 

Android Telefonlar ve Tablet İçin Exchange Ayarı Nasıl Silinir:

1-      Cihazımızda oluşturduğumuz mail hesabını silmek için “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

androidoma1sil

2-      Hesaplar kısmına girip “Microsoft Exchange ActiveSync” sekmesine tıklıyoruz.

androidoma2sil

3-      Oluşturmuş olduğumuz mail hesabının üzerine bir kez dokunuyoruz.

androidoma3sil

4-      Karşımıza gelen ekranda dilerseniz senkronize olacak bilgileri seçebilirsiniz yada oluşturduğunuz mail hesabını tümden kaldırabilirsiniz. Hesabı sildiğiniz zaman veriler sadece cihazınızdan silinecektir. Sunucu üzerinde yer alan mail ve diğer ayarlarınız saklı kalacaktır.

androidoma4sil androidoma5sil

Android Telefon veya Tablet cihazınızda mail hesabını kullanacaksanız mutlaka mobil cihazlar için üretilen bir antivirüs yazılımlarından birini kullanmanızı öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir