Merhaba bilgisayar-destek okurları;
Bu makalemizde yine sizlere bir adsl modem kurulumunu resimli şekilde anlatmaya çalışacağız. Anlatacağımız modem Aztech DSL 600ew modeli kablosuz modem. Kurulumun aşamalarını resimlerle zengişleştirdik. Anlatımda da oldukça sade bir dil kullanmayı tercih ettik. Karmaşık yapılar, terimler, anlatımlar kullanıcı bazında sonuca gidemezler. Önemli olan kısa bir anlatımla konuyu çözümlemek. Kuruluma başlamadan önce şunları yapmanız gerekmektedir. Modeminizin elektrik bağlantısını sağlamak, modemi bilgisayarınıza ethernet kablosu ile bağlamak (kablosuzda yapılabilir ama ilk kurulumu kablolu yapmanızı tavsiye ederim), telefon hattı-splitter-modem-telefon cihazı bağlantılarını düzgün bir şekilde kurmak ve bunların çalışırlığından emin olmak. Bu aşamalardan sonra kuruluma geçebiliriz. Kurulum ile ilgili tüm sorularınız lütfen makalemizin altında yer alan “Yorum” kısımlarından sorunuz. Sorularınız hızlı ve doğru bir şekilde cevaplandırılacaktır. Sorularınızı lütfen özel mail göndererek sormayınız! Kurulum öncesi hazırlıklarımızı bitirdikten sonra adım adım resimli kurulum anlatımına geçebiliriz.

AZTECH DSL 600EW KABLOSUZ ADSL MODEM KURULUMU RESİMLİ ANLATIMI:

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Modemimizi bilgisayara ethernet kartı ile bağladıktan sonra web arayüzüne giriş yapabiliriz. Bu modemin default web arayüz IP no: 192.168.1.1 dir. Tarayıcımızın adres satırına bu numaraları girdikten sonra karşımıza aşağıdaki resimdeki sayfa gelecektir. Eğer bu adıma geçemediyseniz ethernet kartınız, ethernet kablosu veya modeminizde sorun vardır yada modeminin default web arayüz şifresi değişmiştir.Bu sayfaya sorunsuz geldiyseniz eğer aşağıdaki resimde yeralan “Setup” kısmına tıklıyoruz. Bu kurulumumuzun ilk adımı. Yanımıza abonelik bilgilerimizi içeren kullanıcı adı ve parolanızı almayı unutmayınız. “Step 1″ linkine tıklayıp diğer adıma geçiyoruz.

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

“User ID” kısmına kullanıcı adımızı yazıyoruz.”Password” kısmına parolamızı yazıyoruz. “Protocol” kısmında “PPOE” seçilmelidir. “VPI/VCI” ayarları resimde görülen şekilde olmalıdır. Bu adımdan sonra sağ alt kısımda yer alan “Next”butonuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda kablosuz ağımız ve modemimiz ile ilgili bir takım seçimler yapmalıyız. “Wireless Network Name /SSID” kısmı modemimizin kablosuz yayını esnasında görüleceği isimdir. “Country Standart” eğer “Türkiye” yoksa “Europe” seçmeniz yeterli olacaktır. “Wireless Channell” kısmına dokunmanıza gerek yoktur. İstisnai durumlarda kanal değiştirilebilir. Seçimlerimizi yaptıktan sonra “Next” linkine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısım modemimizin kablosuz güvenliği ile ilgilidir. Modeminiz mutlaka şifrelemeniz gerekmektedir. Günümüzdeki sanal tehditler göz önüne alındığında bu adımı kesinlikle boş geçmeyiniz. Bağdaştırıcınız ve işletim sisteminizin desteklediği şifre algoritmalarından birini seçerek şifrelemeyi yapınız. Tavsiyem minimum WPA olmalıdır. Şifreleme yapmadan önce “Enable Wireless Security” kısmı işaretlenerek kablosuz güvenlik modülü aktif hale getirilir. “Chiper” kısmından “128 bits” seçiniz. Bu işlem şifrenizin kırılmasını zorlaştıracaktır. Daha sonra yukarıdaki “Generate” butonuna basarak şifrenizi oluşturunuz. Bu kısmı manuelde yapabilirsiniz ama bu kadar çok harfi ve rakamı ezberlemeniz ve bulmanız zor olacaktır. Bu adımdaki işlemleride yaptıktan sonra “Next” linkine tıklayarak diğer adıma geçiniz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısım modeminizinweb arayüzüne erişim için gerekli olan kullanıcı adı ve parolanın tanımlandığı kısımdır. Bu adımıda kendinize göre mutlaka doldurunuz. Modeminize bağlı bir kullanıcı eğer buradaki verileri biliyorsa modem ile ilgili herhangi bir değişiklik yapamaz. Buda bir önlem olarak aklınızda bulunsun!

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu adımda şu ana kadar yaptığımız işlemlerin genel bir görüntüsüdür. Herhangi bir hata görmediyseniz”Finish” diyerek kurulumu bitirebilir yada yanlış yaptığınızı düşündüğünüz bir adım varsa “Previous” linkine tıklayarak önceki adımlara dönüş yapabiliriz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısım deneyimli kullanıcılar içindir. Modeminizde LAN ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Nat-Port yönlendirme işlemlerini yapabilirsiniz. Paket hizmetlerini kontrol edebilir; modem bağlı kullanıcılarda upload-download hzılarını kontrol edebilirsiniz. Buna benzer birçok network aracını kullanabilirsiniz. Eğer deneyiminiz yoksa bu adımda çok uğraşmayın!

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda “wireless” güvenliğinizi kontrol edebilir, şifrelerinizi değiştirebilirsiniz. Tekrar hatırlatalım:
Modeminizi kablosuz ağ güveniğiniz için mutlaka şifreleyiniz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda “MAC” filtreleme yapabilirsiniz. Modeme bağlanabilecek bilgisayarları kendiniz belirleyebilirsiniz.
Bağlanılacak istasyonları seçebilir, köprü bağlantıları oluşturabilirsiniz.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda modemde her ip nosuna özel portlar tanımlayabilirsiniz. Örenğin online oyunlar için port açabilirsiniz. Bir torrent programı için TCP/UDP portlarını etkinleştirebilirsiniz. Remote Desktop Connection, Remote Administrator gibi uzaktan erişimi sağlayan programlar için gerekli  portları bu adımdan yapılandırabilirsiniz. Eğer deneyimli değilseniz burada yapacağınız port yönlendirmeleri ağınız riske atabilir!

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda modeminizin bağlantı durumunu görebilirsiniz. Eğer bağlantınız yoksa “IP” kısmı boş görünecektir. “State” kısmında “Connected” yazısı varsa ve “IP” kısmında bir numara varsa ADSL bağlantınız sorunsuz çalışıyor demektir.

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısım modemimizin yardım kısmıdır. Eğer ingilizce biliyorsanız modeminizle ilgili tüm soruların cevabını buradan görebilirsiniz. Tabi anlamadığınız yerleri de bize “Yorum” kısımlarından sorabilirsiniz :)

aztech

Resmin orjinal halini görmek için üzerine tıklayınız.

Bu kısımda modem kurulumu bittiğinde ve bağlantımız sağlandığında bize modem hakkında özet bilgiler veren ekranımızdır.

Dörtlü bölmenin sol üstündeki ekranda: Bağlantı durumumuz, aldığımız ip nosu, kullanıcı adımız, kullanılan DNS numaraları ve bağlantıyı kesme ve tekrar bağlantı kurma butonu bulunmaktadır.

Dörtlü bölmenin sağ üst kısmındaki bilgiler: Modeme bağlı kaldığınız süre,modeminizin modeli ve firmware versiyonu, modemin mac adresi ve güvenlik uyarıları görünmektedir.

Dörtlü bölmenin sol at kısmındaki bilgiler: Modeminizin bilgisayarlara verdiği ip noları ve bağlı bulunan
bilgisayarların aldığı ip noları gibi “Yerel Ağ” bilgileri yer almaktadır.

Dörtlü bölmenin sağ alt kısmındaki bilgiler: Kablosuz ağımıza ait genel bilgiler yer almaktadır. SSID adı, şifreleme tipi vs. bilgiler burada listelenmektedir.

Evet arkadaşlar modem kurulumu ve içeriği hakkında size vereceğimiz bilgiler bunlardır. Herkese kolay
kurulumlar diliyorum. Aztech DSL 600ew kablosuz modem kurulumu ile ilgili tüm sorularınız “Yorum” kısımlarından sorabilirsiniz.

Bu makalede yer alan resimler ve anlatım izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz !

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather