Blackberry Bold 9780 Ön İncelemesi

Bu yazımızda okurlarımıza BlackBerry Bold serisi akıllı telefonlara son katılan BlackBerry Bold 9780 hakkında genel bazı bilgileri aktarmaya çalışacağız. Blackberry Bold 9780 piyasa beyaz ve siyah olmak üzere iki renk alternatifiyle sunuldu. Tarafımıza gönderilen ürün siyah renkli olduğundan görsel anlatımlarda beyaz renkli model mevcut değildir.

BlackBerry Bold 9780 oldukça şık ve kullanışlı tasarlanmış klavyesi ve trackpadi sayesinde oldukça rahat kullanılabiliyor. 480×360 boyutlarındaki ekranı sayesinde maillerinizi rahatlıkla okuyabilir, videolarınızı rahatlıkla izleyebilirsiniz. Dokunmatik bir telefon kadar olmasada yine de kullanım açısından tek parmak ile cihazı kontrol etmeniz mümkün. Blackberry  Bold 9870 üzerinde işletim sistemi olarak BlackBerry 6 mevcut. Dünyadaki tüm 3G servislerini desteklemektedir. Cihazı kurumsal olarak kullanmayacaksanız wi-fi özelliği sayesinde internet özelliklerini rahatlıkla kullanailirsiniz. Cihaz üzerinde dahili GPS bulunmakta. Blackberry Bold 9870’in en farklı özelliklerinden biride üzerinde barındırdığı otomatik netlik ayarı yapabileni, sarsıntı önleme özelliğine sahip ve video kayıt etme özelliğine sahip, profesyonellere taş çıkartacak kadar güzel çekimler yapabileceğiniz 5MP kamerası. Blackberry Bold 9870 512MB dahili hafızasının yanında 2GB’a kadar genişletilebilir hafıza kartı ile birlikte sunulmakta.

Blackberry Bold 9870 üzerinde bulunan yeni BlackBerry 6 işletim sisteminin sağlamış olduğu özellikler sayesinde internette vakit geçirmek, sosyal ağlarınızı kontrol etmek, youtube üzerindne video izlemek, facebook ile arkadaşlarınızla video paylaşıp sohbet etmek, twitter üzerinden anlık bildirimlerde bulunmak çok kolay. Yapmanız gereken sadece şık taşarlanmış BlackBerry Bold 9870 üzerindeki optik trackpadi hareket ettirmek. BlackBerry Bold 9870 cihazını gelişmiş uygulamalarla kullanmanız mümkün. Bunun için BlackBerry App World’e girip 1000 lerce uygulamadan dilediğinizi indirip kurmanız yeterli. BlackBerry Bold 9870 iş yerinizdeki en büyük yardımcınız olacağı kesin. 10 adet e-mail hesabını tanımlamanız mümkün. Bu sayede ofis dışındayken işiniz veye sosyal hayatınızla ilgili gelişmleri içeren maillerinizi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Geliştirilmiş multimedya özellikleri sayesinde BlackBerry Bold 9870 ofis dışındayken elinizden düşüremeyeceğiniz bir cihaz olacak.

Blackbery Desktop Manager kullanımı:

Cihaz ile ilgili genel bilgileri aktardıktan sonra dilerseniz cihazı bilgisayarla senkronize etmemize yarayan BlackBerry® Masaüstü Yazılımı hakkında kısa bilgiler aktaralım. Öncelike buradan gerekli programı indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Daha sonra cihazımıla verilen USB kablo ile birlikte bilgisayar bağlantımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu ekranda cihazımız hakkında yazılım bilgileri mevcuttur. Dilerseniz cihaza ait yazılımları güncelleyebilir veya cihazınızın yedeğini alabilirsiniz. İlk kurulumdan ve aktarımlardan sonra yedek almanız faydanıza olavaktır. Bunu bir nevi işletim sistemi formatlama gibi düşünün. Pratik olarak tüm bilgilerinizi geri yükleyebilirsiniz. Ana ekranda gerekli seçimleri yaparak cihazınızdaki tüm içeriği kontrol etmeniz mümkün.

Bu kısımda cihazınızı USB kablo ile bilgisayarınıza eşitlemek için bağladığınızda yapılması gereken işlemleri belirleyebilir, güncellemeler çıktığında hatırlatma maili almanızı sağlayabilirsiniz.

Uygulamalar ekranında BlackBerry App World ile cihaza yüklenmiş bütün uygulamaları yönetebilirsiniz. Dilediğiniz uygulamayı tek tıklamayla kaldırmanız mümkün.

Bu ekranda ajanda verilerinizi senkronize etmeye yarayacak bazı seçenekler mevcut. Her defasında zaman sorunu yaşamamk için bazı seçenekleri işaretlemeyebilirsiniz.

Cihaz içerisindeki müzikleri kontrol edebilirsiniz.

Cihaz içerisindeki resimleri kontrol edebilirsiniz.

Cihaz içerisindeki videoları kontrol edebilirsiniz.

Cihaza ait teknik ve ugulama bilgilerini görebilirsiniz.

Bu kısımda cihaz yedeklemesi ile bilgiayardaki dosya konumunu belirleyebilirsiniz. Yedekleme harici tutulacak verileri belirleyebilirsiniz. Ayrıca yedeklenen veri güvenliği açısından şifreli yedekleme dosyaları oluşturulabilir.

Bu menüde cihaz içerisindeki verileri silebilirsiniz. Dilerseniz tüm verileri, dilerseniz seçiminize bağlı verileri silebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce cihaz yedeğini almanızı öneririm. Silme işlemi ekrandaki gibi gerçekleşmektedir.

Bu menüde bilgisayara bağlı olan aktif Blackberry cihazları görüntülenir.

Yukarıda sizlere Blackberry cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp nasıl kullanacağınızı kısaca anlatmaya çalıştık. Bundan sonraki kısımda da görsellerle zenginleştirmiş olduğumuz BlackBerry Bold 9870 cihazın genel görünüm ve kullanım özelliklerindne bahsetmeye çalışacağız.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu cihaz için iki renk seçeneği mevcut; bana gönderilen model ise siyah parlak renk. BlackBerry Bold 9870 109mm uzunluk, 60mm genişlkik, 14mm derinliğe sahip ve  122g ağırlığında. Ekran olarak yüksek çözünürlüklü 480×360 piksel renkli ekran mevcut. 1500 mAHr lityum-iyon batarya kullanılmakta. 6 saatlik konuşma süresi oldukça dikkat çekici. Dokunmatik özellikli telefonların en büyük sorunlarından biride biliyorsunuz batarya sorunuz. Bekeleme anında bile 2 gün dayanmayan dokunmatik telefonların yanında BlackBerry Bold 9870’in 22 günlük süresi oldukça şaşırtıcı bir durum.

Birazda cihazın sağında, solunda, altında, üstünde neler var, hangi tuş nerede konumlandırılmış bunlardan bahsetmek istiyorum. Bu sayede BlackBerry Bold 9870 cihazını elinize aldığınızda bu makaleden aldığınız bilgiler doğrultusunda en azından kullanma esnasında zorluk çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

Cihazın sağ üst kısmında ses açma kapama tuşları mevcut. Onun hemen altında ise kamerayı aktif hale getiren bir tuş mevcut. Sağ alt köşede ise darbelere bağlı kırılmaları önlemek adına çelik minik bir destek menteşesi mevcut. Küçük olduğuna aldanmayın şahsen bir çok Blackberry cihazını kırılmaktan kurtardığını gördüm. Cihazın sağ üst kısmında açma-kapama tuşu mevcut. Sol üst tarafta ise cihazı tuş kilidine almaya yarayan düğme mevcut. Cihazın ön kısmında üst tarafta ise marka logosu ve onun hemen üzerinde ahize konumlandırılmış durumda. Cihazın ön alt kısmına ise kullanımı gayet pratik olan Qwerty klavye konumlandırılmış. Cihazın alt sol kısmında ise konuşmaların aktarıldığı bir mikrofon mevcut. Cihazın sol üst tarafına 3.5mm stero jack girişi var hemen altında ise şarj girişi mevcut. Sol alt kısımda yine sağ kısımda yer alan çelik menteşe bulunuyor.

Cihazın arka kısmında sol tarafta 5MP video kamera hemen yanında cihaz modeliniz belirten bir yazı ve onun yanında da video kameraya ait Flash bulunmakta. Cihazın pil kapağında ise Blackberry markasına ait logo bulunuyor. Cihazın arka kapağını açtığımızda karşımıza oldukça büyük boyutta bir batarya çıkıyor. Pil yuvasının hemen üzerinde 2GB lık mini SD girişi mevcut. Pil takılı durumdayken hafıza kartını çıkartmanız mümkün. SIM kart girişi pilin hemen altında bulunuyor. SIM kartı takıp-çıkartmanız oldukça kolay. Bazı cihazlarda SIM kart yerleştirirken kart yuvasının kırılması gibi oldukça tatsız kazalar başa gelmiştir.

Cihazınızı kurmaya başlarken karşınızdaki gibi bir ilerleme ekranı çıkacaktır. Kurulum işlemi otomatik olarak devam eder. “Güvenlik Yazılımı Doğrulanıyor”, “Güvenlik Testleri Geçildi” yazılarını geçtikten sonra BlackBerry Bold 9870 kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu kısımda size menüleri görmeniz açısında bir iki görsel sunmaya çalıştım. Bu arada cihazı incelerken çay saati olduğu için sizlere çok sevdiğim çayın resminide sunmaya çalıştım.

Son olarak kurumsal anlamda başarı ve kalitesini kanıtlamış olan Blackberry cihazları son kullanıcılar açısından oldukça cazip. Kullanıcı burada şuna karar vermesi gerekiyor. İşlerimi yaparken dokunmatik bir telefona mı ihtiyaçım var? Yoksa işlerimi yaparken kullanışlı ve son derece güvenlikli bir cihaza mı? Bu sorunun cevabına göre tercihinizi yapmalısınız. Ben her iki telefonu da kullanmış biri olarak BlackBerry Bold 9870 cihazını siz değerli okurlarımıza rahatlıkla tavsiye edebilirim.

BlackBerry Bold 9870 hakkında geniş bilgi için Tıklayın.

Makalenin hazırlanmasında ürün desteğini sağlayan Gül Hanım’a teşekkür ederim.

3 yorum

  1. Geri bildirim: BlackBerry Bold - LATEST PHONES – LATEST PHONES

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir