BlackBerry Bold Touch 9900 İncelemesi

Akıllı telefon pazarında geride kalmak istemeyen RIM farklı ürünleri piyasaya sunmaya devam ediyor. Bu yazımızda bahsedeceğimiz BlackBerry Bold 9900 modelinden genel olarak bahsedeceğiz. BlackBerry son dönemde yeni ürünü olan BlackBerry Z10’u tanıtmış olsa da yazımızda bahsedeceğimiz telefonu kullanan ve seven bir çok kullanıcının olduğuna eminim. BlackBerry Bold Touch 9900 ‘de BlackBerry 7 platformu yüklü olarak gelmektedir. Yazımızın bundan sonraki kısmında sizlere ürünün fiziki yapısından, donanım özelliklerinden ve içerisindeki yüklü yazılımlardan kısaca bahsetmeye çalışacağım. En azından ürünü satın almak isterseniz kafanızdaki bazı soru işaretlerinin yanıtını bulabilirsiniz.

BlackBerry Bold Touch 9900’ü donanımsal olarak incelersek;  115mm yükseklik, 66mm genişlik ve 10.5 mm derinliğe sahip. Ağırlık olarak da sadece 130g. Bu ağrılığın nedeni cihaz kasasında kullanılan çelik çerçeveler. Cihaz elinizden yere düştüğünce çelik çerçeve sayesinde hasar oranı minimuma iniyor. Bu yüzden cihazın ağır yapısı göz ardı edilebilir. BlackBerry Bold Touch 9900’de genel çizgiler korunmuş olsa da cihazı elinizde aldığınızda farkı hissediyorsunuz. Açıkçası bu model bana daha oturaklı geldi. Kurumsal firmalarda kullanıldığını düşündüğümüz zaman elinizde kaliteli bir ürünün olduğu çelik çerçeve ve aydınlatmalı tuş takımından anlaşılmakta.

bbbold9900kutu (1) bbbold9900kutu (2) bbbold9900kutu (3) bbboldcihaz (1) bbboldcihaz (2) bbboldcihaz (3) bbboldcihaz (4) bbboldcihaz (5)

BlackBerry Bold Touch 9900’ün etrafını parlak bir çelik metal sarmış durumda. Bu hem cihaza çarpma veya düşürme gibi durumlarda ekstra güvenlik hem de ayrı bir şıklık katıyor. Cihazın ön kısmında yukarıda ahize ve yanında bildirim ışığı bulunmakta. Tuş takımı ön alt kısımda yer almakta. Tuş takımının kullanımı eğer kalın bir parmağınız yoksa gayet kolay. Tuş takımının aydınlatması ise gece kullanımı için son derece başarılı diyebiliriz. Tabi gözünde sorun olanlar için tuş takımındaki harf ve karakterleri okumak sorun olabilir. Tuş takımın ortasında klasik BlackBerry iztopu bulunmakta. Bu tuşun aşırı hassas yapısı sayesinde menüler arasında kolayca geçiş yapıp komut edebiliyorsunuz.

BlackBerry Bold Touch 9900’ün sol kısmında 3.5 mm jack girişi ve hemen altında cihazı şarj etmek, bilgisayara bağlamak için kullanacağınız micro USB girişi yer almakta. Cihazın üst kısmında açma/kapama tuşu bulunmaktadır.  Cihazın arka kısmında 5MP, 720p kayıt yapma özelliğine sahip kamera ve flaş led bulunmaktadır. Ayrıca arka kısımda 1230 mAH gücünde pili bulunmaktadır. Cihazın sağ üst kısmında ses açma/kapama tuşu bulunmakta. Yine sağ alt kısımda ortak tuş bulunmaktadır. Bu tuşta varsayılan olan kamera gelse de değiştirme imkanınız mevcut.

bbboldcihaz (6) bbboldcihaz (7) bbboldcihaz (8) bbboldcihaz (9) bbboldcihaz (10) bbboldcihaz (11) bbboldcihaz (12) bbboldcihaz (13)

BlackBerry Bold Touch 9900’ün arka kapağını açtığımızda;  1230 mAH değerindeki  bataryanın hemen altında SIM kart girişi ve hemen üzerinde 32GB’a kadar desteklenen microSD kart girişi yer almaktadır. BlackBerry Bold Touch 9900 8GB dahili belleğe sahip. Micro SD kartla birlikte oldukça geniş bir depolama alanına sahip olacaksınız.  SIM kartı ve micro SD kartı yuvalarına takmak gayet kolay fakat her ikisini de takmak için pili mutlaka sökmelisiniz. Aslında bu durum daha pratik hale getirilseydi iyi olurdu.

BlackBerry Bold Touch 9900 2.8 inç 640×480 çözünürlükte kapasatif dokunmatik bir ekrana sahip. Ekran boyutları dokunmatik kullanımı zorlaştırıyor olsa da yine de bu özelliğin böyle bir cihazda olması artı bir durum.287dpi lik görüntü kalitesi olarak orta seviyenin üzerinde bir canlılığa sahip. Farklı açılaradan ve ışık şiddetlerinde ekran baktığınızda görüntü netliği bozlmuyor. BlackBerry Bold Touch 9900’ün QWERTY klavyesi mevcut. Tuş takımındaki dolgunluk ve bombeli yapı sayesinde uzun SMS veya mail yazışmalarında sıkıntı çekmiyorsunuz. Yazı yazarken ortada yer alan iztopu sayesinde satırlar arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Dokunmatik ekran ve basmatik tuş takımı ile birlikte BlackBerry Bold Touch 9900 bizlere enteresan bir kullanım deneyimi sunuyor.

BlackBerry Bold Touch 9900 içersinde bulunan Qualcomm’un 1.2 GHZ’lik tek çekirdekli işlemcisi ve 768 MB Ram ile size yeterli bir performans sunuyor. Bağlantı biçimleri olarak NFC, Bluetooht, wi-fi (2.4 + 5GHz), GPS bulunmaktadır.

bbboldcihaz (14) bbboldcihaz (15) bbboldcihaz (16) bbboldcihaz (17)

BlackBerry Bold 9900’ü yazılımsal olarak incelersek;  BlackBerry 7 işletim sistemi ile birlikte gelmektedir. BlackBerry 7’nin sağladığı en büyük yararlardan bir tanesi cihazınızı kişisel bir wi-fi noktası olarak kullanabiliyor ve son dönemde artan NFC (Yakın iletişim teknolojisi) sayesinde cihazlar arası data transferini güvenli bir biçimde yapabiliyorsunuz. BlackBerry 7’nin ana ekranında yer alan öğelerden ve içerisindeki uygulamalardan cihazın tarihi biraz eskide kaldığı ve artık 10 versiyonu çıktığı için fazla bahsetmeyeceğim. Ama ana ekran klasik BlackBerry öğeleri dizilimine sahip diyebiliriz. Zaten bu tarz uygulamalarda görünüm ve kullanımda yapılacak radikal değişiklikler kullanıcı kaybına neden olmaktadır. Birçok kullanıcı için hala popüler olan BlackBerry Messenger uygulaması yüklü olarak gelmektedir. BlackBerry App Word’e girip çeşitli uygulamaları cihazınıza yüklemeniz mümkün. Bu arada şunu belirtmem gerekiyor. iOS, Android platformları için oldukça fazla uygulama varken BlackBerry’nin bu konuda geri kalması beni şaşırttı. Eğer bu konuda ciddi adımlar atılıp, geliştirmeler yapılırsa inanıyorum rakipleri ile başa baş gelecek konumda olacaklardır. BlackBerry Bold Touch 9900’ün içerisinde yüklü kendie haritası bulunmaktadr. Harita kullanımı benzerleri ile aynı rahatlıkta ve güncellikte diyebiliriz. Denemiş olduğum GPS konumlandırması oldukça başarılı sonuçlar verdi diyebilirim. Bu arada BlackBerry cihazlarında internet erişimini kullanmak için bildiğiniz gibi hattınızın BIS özelliğini açtırmalısınız yada herhangi bir wi-fi bağlantısını kullanmalısınız. BlackBerry Bold Touch 9900 HTML5 tabanlı bir internet tarayıcısı kullanıyor. İçerisinde maalesef flaş desteği bulunmuyor. Günümüzde kullanılan sosyal medya ortamlarında bu durum biraz sıkıntı yaşatabiliyor açıkçası. Tarayıcının performanslı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ekranın boyutlarını göze alırsak internette sörf pek keyifli olmuyor. Bence BlackBerry’nin aşması gereken engellerden bir tanesi de ekran boyutlarıdır.

bbboldcihaz (18) bbboldcihaz (19) bbboldcihaz (20)

BlackBerry Bold Touch 9900 XviD, DivX formatlarını içerisinde yüklü gelen uygulama ile rahatlıkla açabiliyor. Ayrıca MP4,WMV, H.263 türlerini de desteklemektedir. Küçük bir ekranda video izlemek keyifli gelmeyebilir ama yüksek piksellerin sıklığını düşündüğümüzde kaliteli bir görüntü elde etmek mümkün. Müzik formatları olarak MP3, eAAC+ ve WMA formatlarını desteklemekte.

BlackBerry Bold Touch 9900 5MP bir kameraya sahip. Bu kamera ile 720p HD video çekmeniz mümkün. Bir akıllı telefona göre resim çekim kalitesinin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Makro çekimlerde başarı oranı düşük olsa da normal çekimlerde görüntü oldukça tatminkar. Yüz tanıma özelliği, flaş desteği sayesinde bir çok ortamda resim çekebilmeniz mümkün.  Cihaz içerisinde yüklü gelen Facebook, Twitter gibi sosyal medya uygulamaları sayesinde çektiğiniz video ve resimleri anında yüklemeniz ve arkadaşlarınızla paylaşmanız mümkün.

BlackBerry Bold Touch 9900 1230 mAH lityum pile sahip. 6,3 saate kadar konuşma süresi, 12,8 güne kadar bekleme süresi, ses dosyalarını 50 saate kadar çalabilme, video dosyalarını ise 7,4 saate kadar oynatabilme performansına sahip. Bu değerlere baktığımızda cihaz sizi yarı yolda bırakmaz. Cihaz ile birlikte verilen USB kablo ile birlikte bilgisayar bulunan her ortamda cihazınızı şarj etmeniz, senktronize etmeniz veya cihazı disk olarak kullanmanız mümkün.

Sonuç olarak,

BlackBerry Bold Touch 9900 rakiplerine oranla kısıtlı özelliklere sahip olsa da meraklıları için bir vazgeçilmez olacağa benziyor. Özellikle yapısal olarak sağlamlığı ve uygulamaların çalışmasındaki kararlılık  güvenli kullanımı seven kullanıcıların beğenisini kazanıyor.  Bu cihazın asıl hedef kitlesi kurumsal kullanıcıların oluşturacağı kanısındayım. Özellikle mail ile gelen ofis dökümanlarının otomatik olarak açılabilmesi tercih sebebinde en büyük etken olacağa benziyor. BlackBerry App Word mağazasındaki uygulamaların geliştirilmesi ile birlikte RIM akıllı cihaz alanında iyi yerlere gelebilir. BlackBerry Bold Touch 9900’ün  parakende satış fiyatı 1299TL civarında. Ürünü büyük teknoloji marketlerinde bulmanız mümkün.

Teknik Özellikler:

Marka / Model
Marka BlackBerry
Model Bold Touch 9900
Diğer model adı BlackBerry Touch 9900
Form faktör Candybar
Renk Black
Şebeke
GSM şebeke 3G, EDGE, GPRS, GSM, HSDPA, HSUPA
Servis 850, 900, 1800, 1900
Bağlantılar
Bluetooth v2.1 with A2DP
Kızılötesi Hayır
Wi-Fi(WLAN) Evet
USB EvetMicroUSB v2.0
Faks / Veri Evet
Ekran
Ana ekran Color TFT capacitive touchscreen
Renkli ekran Bilinmiyor
Boyutlar 71.1 mm mm.
Çözünürlük 640×480 piksel
Dış ekran Hayır
Bellek
Dahili bellek 8GB
Harici bellek 32GB
Bellek Kartı yuvaları 1
Bellek kartı tipleri MicroSD, MicroSDHC
Temel özellikler
Pil Standard battery, Li-Ion 1230 mAh
Bekleme süresi Bilinmiyor
Konuşma süresi Bilinmiyor
Arama
Tireşim Evet
Foto ID Evet
Melodiler MP3
Kamera
Kamera Evet
Megapiksel 5 megapiksel
Maks. fotoğraf çözünürlüğü 2592×1944 piksel
Dijital zum Yesx
Optik zum Hayır
Otomatik netleme Evet
Flaş Evet
Video kayıt Evet
İkinci (dahili) kamera Hayır
Mesaj
SMS Evet
MMS Evet
T9 metin girişi Evet
E-posta Evet
HTML tarayıcı Evet
Multimedya
FM radyo çalar Bilinmiyor
Java desteği Evet
Ses çalar WAV
Video oynatma H263, H264, MP4, WMV
Özellikler
Melodi ekleme Evet
Ajanda fonksiyonları Bilinmiyor
Görüntülü görüşme Evet
Diğer özellikler BlackBerry OS 7.0, 1.2GHz processor, NFC support, BlackBerry maps, Digital compass, Optical trackpad, Proximity & Accelerometer, 3.5 mm audio jack, Downloadable games
Format
Ağırlık 130 g.
Boyutlar (Y x G x D) 115x66x10.5 mm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir