BlackBerry Torch 9800 İncelemesi

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda sizlere RIM’in diğer klasik kurumsal ürünlerinden farklı olarak bireysel kullanıcıları da hedefleyen çarpıcı tasarıma sahip, dokunmatik özelliği olan BlackBerry Torch 9800 ile ilgili kullanım deneyimlerimizi sizinle paylaşacağım. Çalıştığım firmada kurumsal olarak BlackBerry’nin bazı modellerini kullanmaktayız. Fakat bunların bir çoğu dokunmatik özelliğe sahip değildi. BlackBerry Torch  9800’ü elinize aldığınızda açılır kapanır klavye setini görünce ve aynı anda dokunmatik özelliğinin de keyfine varınca elinizden bırakamıyorsunuz.

  

  

BlackBerrry Torch 9800 klasik BlackBerry çizgilerini muhafaza etmiş durumda.  Yapısında kullanılan krom ağırlıklı malzeme oldukça başarılı görünüyor. Darbelere veya düşmeye karşı güçlendirilmiş durumda. QWERTY klavyenin bulunduğu kızak yapısı ise oldukça başarılı. Yalnız QWERTY klavye kullanmak için kızağı çektiğinizde cihaz boyutunun biraz büyüdüğünü söylememiz gerekir.  Ekran olarak 3.2 inç HVGA ekran tercih edilmiş. Dokunmatik ekran hassasiyeti piyasada bulunan diğer rakiplerine benzer özellikler taşıyor. Kısa süre içerisinde dokunmatik ekran ve kızakta bulunan fiziksel tuşları bir arada kullanma deneyimine alışıyorsunuz. Ekran renkleri oldukça canlı durumda. Mobil cihazlarda sorun olan gün ışığında kullanma sorununu BlackBerry Torch 9800’de minimum durumda. Tüm BlackBerry cihazlarında bulundan optik trackpad BlackBerry Torch 9800’da karşımıza çıkıyor. Trackpad’in cihaz kullanımını oldukça kolay hale getirdiğini söylememiz gerekiyor. Cihazın sol kısmında microUSB portu bulunmaktadır. Sağ kısımda da 3.5mm kulaklık girişi, ses açma-kapama düğmesi ve fotoğraf çekmemiz için bir düğme konumlandırılmış durumda. Üst kısımda ise kilit, ses kısma anahtarı ve hoparlör bulunmaktadır. Cihazın arka kısmında da 5MP kamera ve bu kameraya ait flash bulunmakta. Yine cihazın arka kısmında metal renkli BlackBerry logosu bulunmaktadır.

Arka tarafta ise cihazın tamamını kapsayan plastik bir kapak yer almakta. Kapağın altında üst kısımda batarya alt kısımda SIM Kart girişi ve, MicroSD kart yuvası bulunmakta. Burada yer alan ekipmanları takıp-çıkartmak oldukça kolay. Kapağın altındaki yapıya baktığımızda BlackBerry Torch 9800’ün kasa yapısının ne kadar sağlam olduğunu görmemiz mümkün. Alt kısımda bulunan QWERTY deki tuşlar geleneksek BlackBerry formlarında. Büyük parmaklı olan kullanıcılar biraz zorlanacak olsalar da zamanla burada yer alan tuşları kullanmak basitleşiyor. BlackBerry Torch 9800’un kızaklı QWERTY klavye sistemide oldukça kullanışlı. Bazı cihazlarda uzun süreli kullanımlarda kızaklı sistemlerde mekanik problem çıkabiliyor. Fakat bu üründe kullanılan malzeme yapısı nedeni ile BlackBerry Torch 9800’deki kızak yapısını güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca QWERTY klavyenin altında bulunan beyaz aydınlatmada her türlü ışık ortamında kullanıma olanak tanıyor.

BlackBerry Torch 9800’de işletim sistemi olarak BlackBerry OS 6 kullanılmış. Diğer sürümlerden pek bir farkı olmasa da kullanım performansı olarak oldukça başarılı. Android işlerim sistemine sahip cihazların esnekliğini göremesek te yinede kullandığı işlemci sayesinde belirgin tepki hızları olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamaların açılış hızları oldukça başarılı. Bu arada BlackBerry Torch 9800’de tüm kullanımı dokunmatik ekrandan yapamıyorsunuz. Bazı işlemlerde optik trackpadi kullanmanız gerekiyor. Trackpadi kullanarak ekranda yer alan Sık Kullanılanlar,  Medya, Yüklemeler, Favoriler ve Tümü gibi menülere ulaşmanız oldukça pratik.  Ana ekran bir bildirim ekranı bulunmakta. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan gelen bildirimleri, e-posta bildirimlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bu bildirimleri birbirinden ayırmanız için her uyarıda farklı bir ileti resmi görmektesiniz. Yine bu bildirim ekranında yer alan ses simgesine tıklayarak ses profillerini değiştirebilirsiniz. Sağ kısımda yer alan arama butonuna basaraktan bir arama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yine ana ekranda üst kısımda pil durum bilgisi, tarif/saat bilgileri, GSM bilgileri, eğer bağlıysanız wi-fi bilgisi, GSM operatörünün sağladığı 3G erişim bilgilerini ve çekim gücü bilgilerini de görmeniz mümkün. Kısacası BlackBerry Torch 9800 ana ekranında bir çok bilgilendirmeyi görmeniz mümkün. Cihaz kilitli durumdayken bir bildirim alırsanız ekranın üstünde kırmızı bir bildirim ledi yandığınız göreceksiniz. BlackBerry Torch 9800’de sosyal ağlardaki kişilerinizi cihazınızla senkronize etmek oldukça kolay. Senkronize işlemi sonrasında rehberinizde gezindiğinizde kişilerin hangi uygulamadan senkron edildiğiniz görmeniz mümkün. Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var. BlackBerry cihazınızdan 3G hizmeti almak istiyorsanız eğer kullandığınız GSM operatörü ile grüşüpBISservisini aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında cihazınızda internet kullanmak için bir wi-fi ağına bağlanmanız gerekmektedir. BlackBerry Desktop Software yazılımını kurarak bilgisayarınızdaki verileri cihazınızla eşitlemeniz mümkün. Örneğin bilgisayarınızda kurulu olan outlook hesabınızdaki kişileri veya takvimi tek tuşla senkronize etmeniz mümkün. Ayarlar kısmına girip cihazınıza bir exchange hesabı kurmanız, facebook ve twitter vs. gibi uygulamalarda oturum açmanız için bir kaç adımı geçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında buradan gelen tüm mesajları ana ekrandaki “mesaj         bildirim ekranından takip edebiliyorsunuz.

BlackBerry Torch 9800’de internette gezinmek oldukça keyifli. Üzerinde yer alan varsayılan webkit tarayıcı ile sayfaları açmanız ve görüntülemeniz olukça pratik. Sayfa boyutlandırmasını ekrana hafifçe çift tıklayarak yapabiliyorsunuz. Ayrıca cihazınızda flash uygulamalarını da rahatlıkla açabilir, izleyebilirsiniz. Ekran boyutu olarak şahsen büyük ekran sevdiğim için BlackBerry Torch 9800’ün ekranı biraz küçük geldi. Tabi her şeye rağmen bu modeldeki internet deneyimleri diğer model ve sürümlere göre oldukça başarılı diyebiliriz.

BlackBerry Torch 9800 kullanmış olduğu 5MP ve LED flash sayesinde ortalama bir kompakt fotoğraf makinesinin kalitesini sunuyor. Çekim tepki süresi oldukça hızlı. Karanlık veya az ışıklı ortamda diğer akıllı cihazlarda olan performans düşüklüğü maalesef bu cihazda da karşımıza çıkıyor. Video yakalama olarak VGA teknolojisini kullanmasına rağmen yine ortalamanın üzerinde kalitenin olduğunu söyleyebiliriz. Zaten mobil bir iletişim cihazdan da profesyonel fotoğraf ve video çekimleri beklememiz mantıksız olur. Son olarak BlackBerry Torch 9800’ün diğer BlackBerry cihazlarına göre daha yüksek bir fotoğraf ve video kalitesi sunduğunu söylememiz mümkün.

BlackBerry Torch 9800 içerisinde yer alan “müzik çalar” uygulaması ile seyahatlerinizde keyifli vakit geçirmenizi dağlıyor. Ses kalitesinin bazı mp3 çalarlardan daha iyi olduğunu söylemeliyim. Cihaz içerisinde sunulan 4Gb MicroSD genişleme kartı sayesinde yanınızda bir mp3 çalarınız olacak. Cihazla beraber verilen kulaklıkla hem dış ortamlarda konuşmalarınızı yapabilir hem de çalışırken veya seyahat halindeyken müziğinizi dinleyebilirsiniz.

BlackBerry Bold 9800 Torch içerisinde bir çok farklı uygulama ile sunulmuş durumda.  Bildiğiniz gibi son günlerde sosyal ağlarda sürekli online olmak trend durumda. Bu yüzden Facebook, Twitter gibi uygulamalar akıllı cihazların olmazsa olmazlarından. BlackBerry Torch 9800 içerisinde Facebook ve Twitter için bir yazılım mevcut. Ayrıca BlackBerry Messenger, MySpace gibi uygulamaları da bulmanız mümkün. Dilerseniz sosyal ağlarınızı tek bir uygulamadan da yönetebilirsiniz. Bunun için “Social Feeds” uygulamasını kullanmanız yeterli. Ayrıca “App Word” ile cihazınıza bir çok uygulamayı ücretli veya ücretsiz olarak indirmeniz mümkün.

BlackBerry Torch 9800 ile yaptığım telefon görüşmelerinde gözlemlediğim ses kalitesi oldukça iyi durumda. Tabi GSM şebekesine bağlı problemler yaşansada ortalama bir telefonun vereceği ses kalitesinden biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sesi hoparlöre verdiğimizde gayet net bir ses akışı olmakta, seste herhangi bir boğulma olmamakta. BlackBerry Torch 9800 oldukça uzun bir pil ömrüne sahip diyebilirim. Gün içerisinde sık görüşme yapıyorsanız ortalama 1-1.5 gün kadar şarj süresi bulunmakta. Bunun yanında 3G, wi-fi uygulamalarını da sık kullanıyorsanız bu sürenin daha düşük olacağını unutmayın. Eğer benim gibi çok fazla telefon görüşmesi yapmayan, sadece 3G veya wi-fi ile cihazınızı kullanıyorsanız şarj süresi 24 saati bulmayabilir, bilginiz olsun.

BlackBerry Masaüstü Yazılımı

BlackBerry Torch 9800 cihazınızı bilgisayarınıza bağlamak ve Outlook hesabınızı, resimlerinizi, videolarınızı, müziklerinizi senkronize etmek ayrıca cihazınızın yedeğini almak için öncelikle bilgisayarınıza “BlackBerry Masaüstü Yazılımı” nı kurmalısınız. “BlackBerry Masaüstü Yazılımı” nın kurulumunu aşağıdaki resimlerde kısaca anlatmaya çalıştım. Bu programı kurmanız cihazınızın içerisinde yer alan dosyalar ve uygulamalara erişiminizi kolaylaştırır. Herhangi bir teknik problem sonrasından cihazınızı yeniden kurmanızı sağlar. Bilgisayarınıza mutlaka kurunuz.

Resimler soldan başlayarak sıralı gitmektedir. Her resmin üzerine tıklayarak detayları görebilirsiniz.

  

  

  

  

 

BlackBerry Torch 9800 ile çekilmiş resimler:

Gündüz Çekimleri:

 

Gece Çekimleri:

 

 

Sonuç olarak,

RIM bugüne kadar alışılagelmiş tasarımının dışına çıkarak BlackBerry Torch 9800 ile oldukça iyi bir iş çıkarmış. Hem kurumsal hem de bireysel kullanıcıların rahatlıkla kullanabilecekleri sağlam, dayanıklı ve oldukça şık bir ürün. Piyasada 1200-1300 TL aralığında ürünü bulmanız mümkün.

Temel Özellikleri

 • Şebeke: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – HSDPA 850 / 1900 / 2100 /800
 • Boyutlar: 111 x 62 x 14.6 mm
 • Ağırlık: 161 gram
 • İşletim Sistemi: BlackBerry OS 6.0
 • İşlemci: 624 MHz
 • Ekran: 3.2 inç, 360 x 480 piksel,TFT, kapasitif, dokunmatik ve 16 Milyon renk desteği
 • Kamera: 5 MP, 2592х1944 piksel, otofokus, LED flaş, VGA@24fps video kaydı
 • Bellek: 4 GB dahili hafıza, 512 MBRAM, 512 MB ROM, 32 GB’a kadar microSD kart desteği, sınırsız arama ve rehber kaydı
 • Mesajlar: SMS,MMS, Email, Push Email, IM
 • Tarayıcı: HTML
 • Küresel Veri Aktarımı: GPRS,EDGE, 3G HSDPA; HSUPA
 • Yerel Veri Aktarımı: Bluetooth 2.1 + A2DP, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n – UMA teknolojisi
 • Müzik/Video: MP3/WMA/eAAC+/FlAC/OGG müzik çalar, DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 video oynatıcı
 • Diğer: QWERTY klavye, Optik trackpad, Multi-touch, Yakınlık sensörü, 3.5 mm jak girişi, A-GPS desteği, Java MIDP 2.0, Sosyal ağ entegrasyonu, Office belge görüntüleyici (Word, Excel, PowerPoint)
 • Batarya: Li-Ion 1300 mAh
 • Batarya Ömrü: 2G ile 432 saat, 3G ile 336 saat bekleme – 2G ile 5 saat 40 dakika, 3G ile 5 saat 30 dakika konuşma süresi, 30 saat müzik dinleme
 • Sar Değer: 0.86 W/kg

Kutu İçeriği:

 • BlackBerry Torch 9800
 • Eller-serbest kulaklık
 • Şarj aleti
 • 4 GB microSD kart
 • USB bağlantı kablosu
 • Temizlik bezi
 • BlackBerry Kullanıcı Araçları Cd’si
 • Hızlı Başlangıç Rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir