Çoğu Şirket Müşteri Uç Noktalarındaki Finansal İşlemleri Korumuyor

Kasperskylab

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından, Türkiye dahil dünyanın her yerinden 27 ülkede yapılan ankete göre, finans şirketlerinin sadece %52’si ve e-ticaret yapan şirketlerin %46’sı finans işlemlerini korumak için gelişmiş önlemler almaları gerektiğine inanıyor. Bu sektörlerde daha da az sayıda şirket müşterilerinin cihazları için koruma sağlıyor.

Finansal işlemlerin korunmasına en az odaklananlar e-ticaret şirketleri; %16’sı çevrimiçi dolandırıcılığa karşı özel güvenlik çözümleri kullanmakla ilgilenmediklerini ve sadece %38’i bu gibi araçlara yatırım yapmak istediklerini söyledi.

Toplamda İnternet üzerinden nakit akışıyla çalışan şirketlerin %30’u, her ne kadar güvenlik zincirindeki en zayıf halka olsa ve müşterilerinin para kaybetmesine ve şirketlerin karlılığı ve itibarının azalmasına neden olsa da müşterilerinin cihazlarına koruma sağlamıyor ve sağlamayı da planlamıyor. Şirketlerin %28’i müşterilerinin mobil cihazlarına dolandırıcılık önleme yazılımları yüklemeyi düşünmezken, %30’u kendi bilgi altyapılarını dolandırıcılığa karşı korumayı da planlamıyor. Ödemeleri korumaya karşılık bu kayıtsızlık, müşterilerden olumsuz geri bildirim almaya neden olabilir: kullanıcıların dörtte üçü finans şirketlerinin tüm cihazlarını korumak için sorumluluk almasını bekliyor ve ankete katılanların %40’ı kaybettikleri paranın şirket tarafından tazmin edileceğinden emin.

Bununla birlikte Kaspersky Lab istatistikleri bize, bireysel kullanıcıların finansal verilerini hedefleyen siber tehdit sayısının sürekli arttığını gösteriyor. Örneğin Kaspersky Security Network’e göre zararlı bankacılık yazılımları kullanılan saldırı sayısı 19 Mayıs – 19 Haziran arasındaki bir aylık dönemde, 19 Nisan – 19 Mayıs dönemine göre %15 artarak 1,4 milyona ulaşmıştır.

Kaspersky Lab Dolandırıcılık önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan konuyla ilgili şunları söyledi:

Günümüzde bankaya girip tavana ateş etmeden önce “Bu bir soygundur!”’şeklinde bağırarak banka soymaya kalkışan soyguncuların sayısı git gide azalmaktadır. Her geçen gün daha fazla suç, çevrimiçi dünyaya uyarlanıyor. Siber suçlular bankaları, zincirdeki en korumasız halkanın peşinden giderek soymaya çalışıyor vebu zayıf halka, müşterilerin cihazları ve bu cihazlarla gerçekleştirilen çevrimiçi finansal işlemler. Müşterileri ve paralarını, dolayısıyla itibarını korumak için finans kurumları, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve kullanıcı deneyimini optimum hale getirmek amacıyla proaktif dolandırıcılık koruması sağlayan entegre ve çok katmanlı çözümler kullanmaya teşvik ediliyor. Hem müşteri uç noktasında hem de bankanın ortamında koruma sağlayan birleşik bir platformun kullanılması, nokta çözümlerin sağlayamadığı bağlam odaklı, kapsamlı korumayı sağlayacaktır.”

Örneğin Kaspersky Fraud Prevention platformu özellikle bankalar, ödeme sistemleri ve e-ticaret şirketleri için tasarlandı. Finans şirketinin kullandığı sunucu koruması kendi tarafındaki işlemler için koruma ve kullanıcının cihazına yüklü uygulamalar çevrimiçi ödemeler için güvenli bir ortam sağlıyor. Çok bileşenli bir çözüm uygulamak işlemin tüm aşamalarını korumayı olanaklı hale getirirken, Kaspersky Fraud Prevention çözümünün ek hizmetleri bankayı güvenlik hizmetlerini yeni tehditlerle ilgili olarak uyarır ve güvenilir güvenlik ilkelerini uygulamaya almaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir