Digiturk Play Hizmeti Çöktü, Futbol Severler İsyan Etti

dplogo

Süper Toto Süper Lig maçlarını uzun bir süredir uydu yayını ile Digiturk platformu üzerinden veya Turksat 4a üzerinden izleyebiliyoruz. Gelişen teknoloji ve altyapıların geliştirilmesi ile birlikte TV yayıncılığı yavaş yavaş web platformu üzerine kaymaya başladı. Bunun en iyi ve başarılı örneğini TTNET firması Tivibu hizmeti ile vermeye başladı. Ardından diğer uydu platformundan yayın yapan Digiturk, Dsmart, Turksat Kablo gibi firmalar uydu üzerinden verdikleri kanal izleme hizmetlerini web üzerinden vermeye başladılar. Ne kadar başarılı oldukları günümüzde tartışılır durumda. Hem firmaların hem Türkiye’deki internet altyapısının web üzerinden TV yayıncılığını kaldıracak seviyede yeterli olduğunu düşünmüyorum. Düşüncemde haklı olduğumu 07 Şubat 2015 tarihinde Süper Toto Süper Ligde Fenerbahçe ve Trabzonspor takımları arasında saat 19:00’da oynan derbi maçında anladım. Yaklaşık 3 sezondur Digiturk maç yayınlarını Digiturk Play adını verdiği internet hizmeti üzerinden de vermekte. Yani web üzerinden, tabletinizden, cep telefonunuzdan maç yayınlarını veya Digiturk’e ait diğer kanalları aboneliğinizin kapsadığı şartlarda izlemeniz mümkün. Futbol severlerin bildiği gibi ligde 4 büyük olarak adlandırdığımız Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor takımlarının oynadığı maçlar ile ligdeki diğer takımların oynadığı maçların izlenme oranı arasında ciddi farklar var. Digiturk veya Digiturk Play platformuna abone olan kişiler genelde bu 4 takımın maçlarını izleyebilmek için abone olurlar. Bunun aksini söyleyecek çok az futbolsever vardır. 07 Şubat 2015 tarihinde saat 19:00’da yayınlanan Fenerbahçe – Trabzonspor derbisi için benim de dahil olduğum milyonlarca futbol sever maç saati geldiğince heyecanla tuşladıkları veya mobil cihazlarından açtıkları Digiturk Play uygulamasında tatsız bir sürprizle karşılaştı.

dp4

Web’den veya mobil cihazlardan maç yayını açılmıyordu. Maçın ilk dakikalarında bunun olağan ve geçici bir durum olacağını düşünen futbol severler ilerleyen dakikalara rağmen yayın gelmeyince çıldırma noktasına geldiler. Hem Digiturk Play platformuna abone olan kullanıcılar hem de maçı o gün satın almış kullanıcılar derbi maçını izleyemiyordu. Yani parasını verip derbi maçını satın alıyorsunuz ve 1 dakikasını dahi izleyemiyorsunuz. Maçın ilk yarısı bittiğinde tüm platformlardan yapılan denemelere rağmen maç yayınının gelmediğini gördük.

dp3

Maç yayını benim sahip olduğum cihazlardan yaptığım denemelerde 60-70 dakikalar arasında geldi. Tabi bu geçen zamanda diğer aboneler gibi maça dair tek kare görüntü alamadım. Yayın geldikten sonra maç bitimine kadar yayında herhangi bir problem olmadı. Peki bu 70 dakika içerisinde ne oldu ki hiçbir abone yayın alamadı? Digiturk’ün sunucularına bir saldırı, teknik arıza, deprem, yangın, sel vb. olmadığına göre futbolseverler paralarını peşin ödemelerine rağmen neden 70 dakika derbi maçını neden izleyemediler. Digiturk bu konuda www.digiturkplay.com.tr adresine girdiğinizde üst kısımda maç günü sistemlerinde problem yaşandığına bir açıklama yayınlamış. Bu size ne kadar inandırıcı geliyor bilmem ama bu kısa açıklama beni tatmin etmedi. Süper Toto Süper Lig maçlarının tüm yayın hakkını elinde bulunduran tek kuruluşsunuz ama bunu da doğru dürüst yapamıyorsunuz. Maç yayınları konusunda tekel olan bir firmanın maalesef bu kadar basit bir açıklama yapmaya ve futbolseverleri mağdur etmeye hakkı yok. Derbi günü bir yoğunluk olacağını, sunucuların kapasitesinin zorlanacağını vs. teknik konuları önceden kestirememek mantığa sığan bir durum değil. Uydu üzerinden hizmet verdiğiniz ve Digiturk Play ile internet üzerinden hizmet verdiğiniz müşteri sayısı bellidir. Digiturk olarak buna göre teknik hazırlığınızı yapmanız ve müşterileri mağdur etmemeniz gerekmekteydi. Maç bitmiş olanlar olmuş, insanların sinir katsayıları 10 ile çarpılmış ve sizin yaptığınız açıklamada şu yazıyor: “mağduriyetlerinin giderilmesi adına en kısa zamanda bilgi vereceğimizi iletmek isteriz”. Bu konuda ne yapacağınızı aboneniz olarak çok merak ediyorum. Maçı federasyona başvurup tekrar mı oynatacaksınız !!! Digiturk olarak vereceğiniz bilgiyi bu yazının içerisine açıklama olarak da ekleyeceğim. Bu arada maç yayını gelene kadar Digiturk Müşteri Hizmetlerinin telefonlarına ulaşmak da mümkün olmadı. Bu sayede ulaşılamayan müşteri hizmetlerini de bu ülkede görmüş olduk!!!

Beşiktaş taraftarı olarak Fenerbahçe-Trabzonspor maçını canlı olarak izleyememek benim sinirlerimi oldukça bozdu. Açıkçası iki takımın taraftarının maçı canlı olarak izleyemedikleri durumdaki hallerini çok merak ediyorum. İnsanlar maddi olarak bir çok şeyden feragat edip tuttukları takımın maçlarını izleyebilmek için maddi bedel ödüyorlar fakat gördükleri muamele işte bu acı tablo. Acaba bu tarz bir durum Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde de oluyor mudur? Bir hizmet için para ödüyorsunuz ve o hizmeti alamıyorsunuz. Hem maddi hem de manevi kayba uğruyorsunuz. Firmada size sadece web sitesinde yaklaşık 940×50 piksel boyutlarında bir yazı ile özür diliyor !!!

dp1

Digiturk Play yaşanan bu olaydan sonra açıkçası web üzerinden TV hizmeti verme konusunda sınıfta kalmıştır. Ülkemizdeki internet altyapısının yetersizliği yine ülkemizdeki kanunların gevşekliği ile birleşince maalesef hep üzülen , maddi ve manevi kayıplara uğrayan biz sade vatandaşlar oluyoruz. Digiturk Firması umarım bu yaşanan tatsız olaydan ders çıkartıp bir daha ki derbi maçında tüm teknik tedbirlerini alır ve abonelerine böyle tatsız bir anı yaşatmaz. Zaten bu durum bir daha tekrarlanacak olursa Digiturk Play platformu yayın hayatını bir fiyasko ile tamamlamış olacaktır. Biz izleyicilerden uyarması…

Dipnot olarak şunu da belirtelim. Digiturk Play üzerinden derbi maç yayının olmadığı anlarda “kaçak yayın” olarak tabir edilen; hapis ve para cezası olan yayınlar sosyal medya hesapları üzerinden peş peşe yayınlanmaya başladı. Legal olarak teknik sorunlardan dolayı yayınlanamadığı belirtilen bir futbol maçının illegal yayıncılar ile web üzerinden izleyiciye ulaştırılması da açıkçası garip bir durum ortaya çıkarttı. İnsanları bir şeyin kaçağına veya illegaline iten şey acaba orijinin yaptığı hatalar mıdır diye soruyor inan kendi kendine. Tabi bu illegaliteyi öneriyoruz anlamına gelmez. Kaliteli ve uygun fiyatlı olan her şey tüketicilerden kabul görür. Ama parasını verip alamadıkları hizmet sonrası maalesef kafalarda bir arayış başlar. Bu çizgiyi firmaların veya üreticilerin iyi koruması gerekmektedir.

Süper Toto Süper Lig’de şampiyonluk yarışında olan tüm takımlarımıza başarılar dilerken taraftarı olduğum Beşiktaş’a bir tık daha fazla başarılar diliyorum müsaadenizle…

 

Maç günü Twitter üzerinden yapılan şikayetlerden örnekler:

dp2

twitterdestek

 

 

Digitürk Play Hizmeti alan kullanıcılarına bu durum sonrası özür mahiyetinde yaptığı işlem aşağıdaki gibidir:

 

Degerli uyemiz,

7 Şubat 2015 Cumartesi günü oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşması sırasında, teknik bir aksaklıktan dolayı sitemize erişimlerde maç süresince problem yaşanmıştır. Yaşatmış olduğumuz bu durum sebebiyle siz değerli abonelerimizden özür dileriz.

Aşağıdaki promosyon kodu ile birlikte Spor Toto Süper Lig 2015-2016 sezonu paketlerinde 30 TL indirim alabilir, isterseniz önümüzdeki sezon içerisinde, dilediğiniz bir maçı, herhangi bir ek ücret ödemeden izleyebilirsiniz.

PROMOSYON KODU: xxxxx

Son Kullanım Tarihi: 31.05.2016

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Digiturk Play Musteri Hizmetleri

Türkiye +09 0212 473 73 73

Mailto: digiturkplay@digiturk.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir