DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR ?

paz1

Pazarlama kısaca yapmış olduğunuz ürünü müşteriye ulaştırma sanatıdır. Dijital Pazarlama ise internet, sosyal medya, mobil ve alternatif dijital platformlar üzerinden gerçekleştiren şeklidir.

Hayatımıza internet ve sosyal medya girmeden önce kurumlar kendilerini ve ürünlerini tv,radyo,gazete gibi görsel ve sesli medya vasıtası ile kullanıcılara anlatıyor ve tanıtıyorlardı. Günümüzde ise insanların bir çoğu artık klasik mecralardan daha daha çok internet ortamında vakit geçiriyorlar. Kullanıcıların bir çoğunun davranış biçimleri artık sosyal medya üzerinde şekillenmeye başlıyor. Bir çoğumuz alışverişimizi internet üzerinden yapıyor, bankacılık işlemlerimizi bir banka şubesine gitmeden hallediyor ve günün sonundaki yorgunluğumuzu internet üzerinden sipariş ettiğimiz yiyeceği tüketerek atabiliyoruz. Bunun anlamı şu: “İnsanlar offline/online dünyayı bir arada yaşamaya başladılar”. Bu doğrultuda yeni ve hızlı gelişen dünyayı gelişmeleri kurumların iyi anlayabilmesi, ayak uydurabilmek için adapte olabilmesi, kullanıcılarını dinlemesi, onların duygu seviyelerine inebilmesi kaçınılmaz olmuştur. Aşağıdaki grafikte Türkiye’deki internet kullanım oranlarını ve bu kullanıcıların sosyal medya mecralarındaki dağılımını görmekteyiz. Rakamlar her sene hızlı bir ivme ile yukarı doğru gitmektedir. Bunu bir trene benzetirsek firmaların bu treni kaçırma lüksü asla yok. Ya o trende olacaklar yada rakip firmaların yükselen baskısı altında varlıkları son bulacaktır.

Türkiye’deki İnternet Kullanım Oranları

Digital_Age_SDTT

Günümüzde gelişen teknolojiler ve internet altyapısının güçlenmesi sayesinde adeta “Erişimde Evrim” yaşanmaktadır.  Aşağıda bazı rakamlar yer almaktadır. Bu rakamlara bakarak gelişen yeni dünyada dijital dünyanın ve bu dünyada markaların kendine iyi bir konum belirlemelerinin ne kadar önemli olduğu görülecektir. İlerleyen günlerde sadece offline pazarlama tekniklerini kullanan markaların veya offline/online dengesini iyi kuramamış markaların (Nokia, Kodak,Sony) gibi firmaların kan kaybettiğini ve kapanma noktasına geldiklerini hep birlikte göreceğiz.

Kullanıcıya erişim için geçen zaman örnekleri:

Telefon: 75 Yıl

Radyo: 38 Yıl

TV: 13 Yıl

Angry Bird: 35 Gün J

Türkiye’deki Dijital Dünya’ya Ait Rakamlar

wearesoc (1)

wearesoc (2)

wearesoc (3)

wearesoc (4)

wearesoc (5)

wearesoc (6)

Yukarıda ki rakamları çeşitlendirmemiz mümkün. Facebook’un günümüzdeki kullanıcı sayısının 1.39 milyar, yaklaşık 300 milyon aktif Twitter ve Instagram kullanıcısı olduğunu düşünürsek artık kullanıcıların büyük bir kısmı hayatlarını bu ve benzeri dijital dünyalarda geçirmekteler. Firmalarda kullanıcıların bu deneyimlerinden hareketler ellerindeki dataları ve yukarıda yer alan grafik verilerini iyi okumalı ve yorumlamalıdırlar. Kurumlar bu hedef kitleye ulaşmadan önce kendilerini bu dijital dönüşüme mutlaka adapte etmeli, bir kurumsal dijital kimlik stratejisi belirlemeli ve bunu yönetebilen zihniyetleri etrafında toplamayı başarmalıdır.

Bir firma müşterisine erişmek için öncelikle büyük resmi iyi görmelidir. Gelişen teknolojiyi takip etmeli, sürdürülebilir olmalı, erişilebilir olmalı, şeffaf olmalı, güven vermelidir. Bunların bütününü sağladıktan sonra kendisine bir hikaye belirlemelidir. Müşteri ile arasında bu hikaye vasıtası ile bir duygusal bağ oluşturmalıdır. Günlük olayları iyi takip etmeli,  Dünya’daki ve konumlanmış olduğu ülkedeki toplumsal olaylar ve siyasi hareketleri iyi gözlemlemeli ve toplumun bir çok kısmının hassas olduğu değer yargılarına (din siyaset, kadın istismarı vb) dokunmadan yani  “Değerlere dokunmadan Değer yaratma” felsefesini başarabilmelidir.

Dijital Pazarlama’nın bazı ana unsurları mevcuttur. Öncelikle bir müşteriyi elde etmelisiniz, daha sonra kazandığınız müşteriyi kişisel veya kurum kazancınıza dönüştürmeli ,sonrasında bu müşterinin markanızla yaşamış olduğu deneyimi iyi ölçümlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bu müşteriyi elinizde tutmayı başarıp portföyünüzü arttırmanız temel olarak pazarlamanın adımlarını oluşturmaktadır. Dijital pazarlamada ise en çok kullanacağımız araçlar Sosyal Medya Platformları (Daha çok Facebook, Twitter gibi), e-mail marketing (Toplu mail gönderimi ile ürün bilgilendirmesi gibi), e-ticaret, Dijital Reklamcılık gibi araçları kullanabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız unsurlardan bir kaçına değinecek olursak;

Müşteri Elde Etme:

Bir kurum ve işletmeler mutlaka müşteri odaklı olmak zorundadır. Unutmayınız ki müşteri  varsa siz varsınız! Günümüzde rekabetin kıyasıya yaşandığı dünyada farkındalık yaratmak, önde olabilmeniz için müşteriyi dinleyebilmek, onu anlayabilmek ve onu kendinize çekebilmek  için mutlaka dijital dönüşümü iyi takip etmek, bloğunuzda veya kurumsal sayfanızda müşterileriniz konuşturabileceğiniz alanlar oluşturmak gerekmektedir. Ayrıca internet üzerinde yapılan kurumunuzun icra alanın ile ilgili arama sonuçlarında başarı yakalamak için iyi bir SEO optimizasyonu yapmanız gerekmektedir. Kurumsal sitenizde kullanıcı etkileşimi yaratmak zordur. Bu yüzden firmaların kurumlarına ait blog yayınlamaları müşteriyi konuşturma ve merak uyandırma konusunda etkili olabilir. Bu konuda iyi örneklerden biri Turkcell Blog gösterilebilir. Müşteriyi elde etmek adına kullanılan en büyük unsurlardan biri de reklamdır. Dijital dünyada ise bunun başarılı veya tepki çeken bir çok örneği mevcuttur. Dijital reklamınızı hem gerçek hem de viral olarak yapabilirsiniz. Fakat iki reklam türünde de mutlaka bir hikayeniz olmalı. Aşağıda iki farklı firmaya ait kadın temalı reklam mevcut.  Bu reklamlardan biri başarılı olurken diğeri ise büyük tepki alarak yayından kaldırılmak zorunda kalmıştır. Dijital Pazarlama’da eğer dijital reklam unsurlarını kullanacaksanız kullanmış olduğunuz üsluba çok dikkat etmelisiniz. Müşteriyi kazanıp kazanmama onu anlayabilmek ve dinleyebilmekle ve onu kendinizle konuşturabilmekle mümkündür.

Kurumsal Blog Örnekleri:

Turkcell Blog – http://blog.turkcell.com.tr/

kurblog (1)

Microsoft Blog – https://blog.microsoft.com.tr/

kurblog (2)

Google Blog – http://google-tr.blogspot.com.tr/

kurblog (3)

Başarılı bir müşteri elde etme ve duygusal bağ kurma imkanı sunan reklam – Orkid #KızGibi

Başarısız ve öngörüsü olmayan ve kadınların tepkisini alıp yayından kalkan reklam Kadınlar Ne İster Doğadan Yeşil Çay Reklamı

Müşteriyi Kazanma:

Bir müşteri kurumsal sitenizi veya bloğunuzu ziyaret ettiği zaman onun satın alma yapmak isteyen bir müşteri mi yoksa sadece ziyaretçi mi olduğunu ölçümlemeniz gerekmektedir. Siteniz veya bloğunuza yerleştireceğiniz çeşitli araçlarla bunu ölçümlemeniz mümkün. Google Analytics gibi araçlar kullanarak sitenizdeki kullanıcıların anlık ziyaret izlenimlerini ve yönelimleriniz izlemeniz mümkün. Örneğin satın almanın son aşamasında bir ürün bırakmış kullanıcıya cep telefonundan veya mail yolu ile ulaşıp sepetinde neden ürün bıraktığına dair ulaşmanız onu mutlu hissettirecek ve önemsendiği duygusunu yerleştirecektir. Müşteriyi kazanmanızın yöntemlerinden biri de onlara deneyim yaşatmanız olacaktır. Sitenizde veya çıkarttığınız bir uygulama ile müşteriye deneyimleme imkanı sunarsanız marka ile kullanıcı arasında duygusal bir bağ oluşma imkanı doğacaktır. Bu sayede kullanıcı olumlu deneyimlerini bloğunuzda, sosyal medyada yer alan mecralarınızda paylaşacak ve spontane bir pazarlama başlangıcı yapmış olacaktır. Unutmayın ki müşteriler firmaların ne söylediklerinden daha çok ürünü kullanan ve deneyim yaşayan müşterilerin dediklerin daha çok önem verirler.

Canlı Destek Uygulaması:

cdestek

Kişiselleştirilmiş Ürün Sunma:

kisurunl

SEO Optimizasyon Örneği:

seooptmzsyn

Müşteri Deneyimi Yaşatma:

Elde Tutma ve Portföy Arttırma:

Elde ettiğiniz ve kazanca dönüştürdüğünüz müşterileri kişiselleştirip onlara daha iyi hizmet sunmanız mümkün.  Müşteri sitenize girdiği zaman alışkanlıklarına ve kullanım deneyimlerine uygun ürünler karşısına çıkartarak ürün odaklı çalışmalar veya çarpraz veya üst satışlar yapmanız mümkün olacaktır.

Dijital Dünya’da bir evrim yaşanırken; bu dünyayı iyi anlayabilenlerin, büyük resmi iyi görebilen firmaların , adaptasyon sürecini başarı ile tamamlayan kişi ve kurumların , sürdürülebilir politikalar izleyen firmaların ayakta kalabildiği bir zaman dilimine doğru hızla girmekteyiz. Hem kurumlar hem müşteriler dijitalleşmektedirler. Dijital Dünya’nın da kendine özgü hukuk, güvenlik hak ve sorumlulukları, etik kuralları yerleşmektedir. Dijital Kurum ve Dijital Vatandaş tanımlamalarının yaşanacağı bir dünyada eğer bir ürün satmak, tanıtmak veya müşteri ile iletişime geçmek istiyorsak oyunu Dijital Dünya yani Yeni Dünya düzenine göre oynamak değil “Kurmak Zorundayız”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir