Doğuş Yayın Grubu ve D-Smart Yeni HD Televizyon Kanalını Sunar: HD-en

NTV, NTV Spor, CNBC-e ve e2 programları, yüksek çözünürlük farkıyla sadece D-Smart HD’de izlenebilen HD-en kanalında! 

Doğuş Yayın Grubu’nun yeni HD kanalı HD-en, D-Smart HD’de yayına başladı. 

NTV, NTV Spor, CNBC-e ve e2 kanallarından seçilmiş en güzel programlarla eş zamanlı yayın yapacak olan “HD-en” izleyicilere D-Smart HD 116. kanal üzerinden sunulacak. HD-en dünyaca ünlü dizilerin, belgesellerin, basketbol ve futbol maçlarının evlerde yüksek kaliteyle izlenmesine olanak sağlayacak. Spor tutkunları için A Milli Futbol Takımı’nın Avrupa ve Dünya Kupası ön eleme maçları; Dünya Basketbol Şampiyonası ve NBA Basketbol Ligi HD olarak yalnızca HD-en’de yer alacak.

HD-en bununla kalmıyor, üstün görüntü kalitesiyle hayatı, hayvanlar âlemini, doğa belgesellerini ve şehir hayatını çarpıcı ve net görüntülerle ayağınıza taşıyor. “Hayat”ı sıra dışı bir görüntü kalitesi, sıra dışı hayvanlar ve sıra dışı yaşam formları ile yeniden keşfetmeye hazır mısınız? “Hayat/Life“ belgeseli HD olarak sadece HD-en’de!

Dedikoduyu seviyorsanız, moda benim hayatım diyorsanız, Desperate Housewives ve Gossip Girl’ü HD kalitesinde HD-en’den izleyerek farklı bir dünyaya adım atacaksınız. Yine Heroes, 24, Pasific, Mad Men, Nip/Tuck, Tudors, Chuck, Dexter gibi dünyaca ünlü diziler HD olarak HD-en de yer alacak.

  

Cem Aydın & Murat Saygı

Yapılan imza töreni sonrasında, D-Smart ve smile adsl Şirketleri Grubu Yayın Grup Başkanı Murat Saygı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Doğuş Grubu ile D-Smart platformunda yaptığımız işbirliğinden büyük bir mutluluk duyuyorum. Butik işlere odaklanan Doğuş Grubu’nun en iyi belgesel, dizi ve spor yayınlarının izleyiciyle buluşacağı HD-en kanalının, D-Smart olarak Türkiye’nin en çeşitli HD kanallarının yer aldığı dijital yayın platformu hizmetlerimizde büyük bir fark yaratacağına inanıyorum. Bu dönem HD seyredenler ile HD seyrettiğini zannedenlerin ayrıştığı bir dönem olacak. Doğuş Grubuna bu konuda bize verdikleri destek için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Cem Aydın & Murat Saygı

Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “HD-en bizim ilk HD kanalımız. D-Smart’la yapacağımız işbirliği sonucunda Doğuş Yayın Grubu’nun en gözde markaları HD formatında, HD-en kanalında olacak. Bu inisiyatif kapsamında Dünya Basketbol Şampiyonası’nı beyaz cama taşıyacağız. Bunun ardından milli takımımızın Avrupa ve Dünya Kupası elemeleri gelecek. CNBC-E’de izlediğimiz CSI, 24, Pacific gibi dizilerimiz ile e2 kanalında yayınlanan diziler ve Life gibi seçkin NTV belgeselleri de HD-en’de izleyiciye HD olarak sunulacak. İleride sadece HD-en’de yayınlanacak HD formatında programlarımız da olacak. Bu işbirliğine katkılarından dolayı D-Smart’a teşekkürlerimi iletiyorum.”

2005 yılında dünyadaki HD TV sayısı 10 milyon iken 2010 yılında bu sayı sadece Türkiye’de yaklaşık 1,4 milyona ulaştı ve gelecek 5 yıl içinde de 7 ila 10 milyona ulaşması bekleniyor. 10 HD kanal ile Türkiye’nin en zengin HD içeriğine sahip platform olan D-Smart HD’nin Discovery HD, Animal Planet HD, Eurosport HD, HDTV Smart, Kanal D HD, StarTVHD, SinemaTV HD1 ve SinemaTV HD2, PenthouseHD kanallarına şimdi de HD-en katılıyor.

HD (High Definition) nedir?

HD yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi anlamına geliyor. Standart Definition’da görüntü 576 eşit satıra bölünüyor. Ekrana her resim basımında bu 576 satırın yarısı kullanılıyor (576 interlaced). Ancak, bu satırlar arası değişim gözün algılama hızından çok daha hızlı olduğu için gözümüz bunu bulanık bir görüntü olarak algılıyor.
High Definition’da ise iki çeşit görüntü modu var. Düşük kalitedeki HD görüntüde resim 720 satıra bölünüyor ve bir resim gösterme süresinde 720 satırın tümü kullanılıyor (720 progressive). DVB standartlarına göre günümüz teknolojisinde üretilen en kaliteli HD görüntü ise 1080 interlaced olarak adlandırılıyor. HD çözünürlük olarak 1080p (progressive) de bulunuyor, ancak şu an için sadece Blue Ray DVD’lerde kullanılıyor.

D-Smart hakkında:

D-Smart, 2007 Şubat ayında pazara girmiş olan bir dijital yayın platformudur. Dizi, film, belgesel, spor, eğlence, moda, çocuk ve haber olmak üzere farklı temalarda yayın yapan birçok TV ve radyo kanalı bulunmaktadır. D-Smart, sektördeki en fazla sayıda HD kanalı sahipliği ile, televizyon seyretmenin keyfini abonelerine yaşatıyor. Daha fazla bilgi için www.dsmart.com.tr adresini ziyaret edebilir, (0212) 444 55 65 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir