Dünya Kupası’nda Siber Suçlulardan Gol Yemeyin

inf_fifa4-01

Kimlik Avcıları ve Dolandırıcılar da Boş Durmuyor. Onlar da Dünya Kupası’na Hazırlanıyor. Dikkat!

Brezilya; 12 Haziran günü başlayacak olan FIFA Dünya Kupası 2014’ün ev sahipliği için son hazırlıklarını gerçekleştirirken siber suçlular da boş durmuyor. Onlar da futbol seyircilerini hedef alan dolandırıcılık kampanyalarını hazırlamakla meşguller.

Dünyanın lider online güvenlik sağlayıcısı Kaspersky Lab, Dünya Kupası öncesi uyarıyor; siber suçlular bu büyük organizasyonda da boş durmayacaklar. Kaspersky Lab Dünya Kupası temalı kimlik avcılığı dolandırıcılıklarından ve zararlı yazılımlardan nasıl korunacağınız ve dünyanın en büyük spor etkinliğinden nasıl güven içinde keyif alacağınızla ilgili birkaç ipucuna sahip. Çevrimiçi dolandırıcılar, Dünya Kupasının ve tanınan markalar dahil olmak üzere sponsorlarının ve ortaklarının özgün etki alanlarını taklit eden karmaşık web siteleri oluşturmaya ve kullanıcıları kullanıcı adları, parolaları ve kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgilerini paylaşmaya teşvik etmeye aktif bir şekilde devam ediyor.

Sadece Brezilya’da değil tüm dünyada Kaspersky Lab Global Araştırma ve Analiz Ekibinin Başkanı Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Fabio Assolini konuyla ilgilişunları söylüyor; “Sadece Brezilya’da her gün, çoğu oldukça karmaşık ve son derece becerikli bir şekilde tasarlanmış 50-60 adet yeni kimlik avı etki alanı tespit ediyoruz. Aslında sıradan bir kullanıcı için sahte bir etki alanını gerçeğinden ayırt etmek son derece kolay.” Bazı kimlik avı web siteleri güvenli görünüyor. Örneğin URL’leri, ‘s’ harfinin güvenli anlamına geldiği ‘https’ ile başlar. Bu, siber suçluların sertifika yetkililerinden geçerli SSL sertifikaları satın almayı başardıkları anlamına geliyor. Ayrıca bazı kimlik avı etki alanlarının, akıllı telefon ve tablet kullanıcılarını hedefleyen özgün görünüşlü mobil sürümlerine rastlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir