EMC, “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İş Yerleri” Arasında

ONDER SONMEZ - EMC TURKIYE
EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez

EMC; kariyer fırsatları, esnek çalışma ortamı ve işbirlikçi, sonuca odaklı kültürü ile  “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İş Yerleri” listesinde ilk kez yerini aldı. EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez ise, EMC Türkiye faaliyetleri hakkında değerlendirmede bulundu.

Dünyanın lider teknoloji şirketlerinden EMC “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İş Yerleri” listesinde 18. sırada gösterilerek, küresel saygınlığa sahip bu sıralamada ilk kez yer aldı. Uluslararası saygınlığa sahip küresel bir araştırma firması olan Great Place to Work Institute tarafından düzenlenen listede; güvenilirlik, saygı, adalet, gurur ve dostluk boyutları üzerinde gerçekleştirilen değerlendirmelerle iş yeri kültürü bakımından en iyi 25 küresel şirket sıralaması yapılıyor.

EMC, Great Place to Work Institute tarafından çok sayıda ülkede çalışanların verdiği notlarla güvene dayalı bir iş yerinin oluşturulması nedeniyle takdire layık görüldü.  Şirket, sürekli mesleki fırsatların ve kariyer gelişiminin sunulması; esnek ve dostane bir ortamın teşvik edilmesi, hedeflerin başarılması ve aşılmasına yönelik olarak çalışanların işbirliğiyle, enerjilerini birleştirerek çalışmasının ödüllendirilmesinden ötürü çalışanlardan yüksek notlar aldı.

Türkiye sonuçları dikkat çekici

Faaliyet gösterdiği ülkelerde başarılı sonuçlar elde eden EMC’nin Türkiye faaliyetleri konusunda değerlendirme yapan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez şunları söyledi: “Sektöründe liderliği üstlenen EMC’nin globalde elde ettiği bu başarı, kurum vizyonunu özetler nitelikte. EMC Türkiye olarak baktığımız ise bu yıl, Great Place To Work tarafından IT Sektörünün En İyi Şirketi seçilmemizin yanı sıra, bütün  sektörler 50-500 çalışan kategorisinde ise 3. sırada yer aldık. Türkiye’deki sonuçlarımıza göre; çalışanlarımızın %90’dan fazlası yaptığı işin müşterilerimize değer kattığını düşünüyor ve işinin bir anlam ifade ettiğine inanıyor. Şirket felsefesi olarak çalışanlarımıza kendilerini ifade edebilme ve kendileri gibi olabilmeleri için gereken özgür bir çalışma ortamı sunmayı benimsiyoruz. Çalışanlarımızın %90’dan fazlası kendisi gibi davranabildiğini söylemiş olması bu konuda başarıya ulaştığımızı gösteriyor.  Aynı zamanda yönetimle iletişimin kolay ve etkili olduğunu ve işten çıkarma ihtimalinin en son çare olacağını düşünenlerin oranıda %90 seviyesinde. EMC Türkiye olarak başarımız; işimizde benimsediğimiz şeffaflık ve güven duygusunu, önce kurum içinde uygulayabilmekten geçiyor.”

Daima bir bağlılık kültürü oluşturmak için planlama ve yatırım yapan EMC, güçlü bir kurumsal kültürünün desteklenmesi ve geliştirilmesi için aşağıda sıralanan pek çok girişimde bulunmaktadır:

  • EMC Yenilikçilik Yol Haritası: Yıllık rekabet, iş birimlerinin ve departmanların EMC’nin en önemli iş fırsatlarını temsil eden “görevleri” gerçekleştirmelerini sağlıyor. Rekabet, tüm çalışanları yenilikçi çözümler üretmeye teşvik ediyor. 2013 yılında 28 ülkeden toplam 4.400’ün üzerinde fikir iletildi.
  • EMC Geri Veriyor: 2014 yılında EMC, temiz suyun temin edilmesi ve açlığın azaltılmasına yönelik şirket çapında iki odaklandırılmış çalışma yürüterek gönüllüğü teşvik etme yönünde adım attı. Ayrıca EMC bünyesinde, çalışanlara seçtikleri bir yardım derneğinde gönüllü olarak çalışmaları için yılda üç gün ücretli izin verilmekte ve EMC artık, gönüllülüklerinin her yıldönümünde çalışanların seçtikleri yardım derneğine bağışta bulunuyor.
  • Öğrenim ve Gelişim: Çalışanların gelişimi EMC’nin sürekli yenilikçiliği için son derece önem teşkil ediyor. Şirket, özel olarak geliştirilmiş 8.000’den fazla kurs ve öğrenim fırsatıyla tüm çalışanlar için özelleştirilmiş bir öğrenim yolu sunuyor. 2013 yılında, çalışanların %78’i için bir Bağımsız Gelişim Planı uygulandı ve ortalama bir çalışan 50 saatten fazla eğitime katıldı.
  • Liderlik: Her yıl bu program yüksek potansiyele sahip kadınları üst düzey liderlik görevlerinde bulunanlara bağlıyor ve kariyer gelişimi için hızlandırılmış bir program sunuyor. Katılımcılara özelleştirilmiş 360 derece değerlendirme ve kişisel rehberlik sunuluyor. “Bu da EMC’nin üst yönetim mevkilerindeki mevcut ve gelecekteki iş ihtiyaçlarını karşılamak için yetenekli kadınlardan oluşan önemli bir iletişim hattı oluşturmaya yönelik hedefini destekliyor.
  • “EMC’yi Siz Tanımlayın”: 2014 yılında EMC, her bir çalışanın EMC’nin başarısına nasıl katkıda bulunduğunu vurgulayan dünya çapında bir girişim başlattı. Bu kişisel ve etkileşimli program şirketin küresel konumları arasındaki mesafeyi kısaltmayı ve dünya çapında EMC çalışanları arasındaki diyalogu ve bağlantıları güçlendirmeyi amaçlıyor.

EMC Bilişim Altyapısı CEO’su David Goulden ise sıralamayla ilgili şu yorumda bulundu: “Rekabetçi, hızla değişen sektörümüzde büyümek için, çalışanlarımıza EMC’yi teknoloji sektöründeki insanlara yönelik bir şirket olarak düşünmelerini söyledim. Ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve müşterilerimizdeki başarımızın tümü EMC çalışanlarının en iyi yaptıkları şeyi yapmalarıyla başlamaktadır.  İşbirliğine, takım çalışmasına ve güvene dayalı bir işyeri ortamını sürdüren ve kariyer gelişimi için fırsatlar sunan bir kazanma kültürü geliştirdik.  Dünyanın En İyi İşyerleri listesinde anılmaktan gurur duyuyoruz. Bu, birlikte tüm yaptıklarımızın ve yapmaya devam edeceklerimizin bir teyididir.”

EMC’nin derecesi; Avusturya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İtalya, Meksika, Hollanda, Polonya, Suudi Arabistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, BAE ve İngiltere’yi içerecek şekilde dünyanın her yerinden alınan; 17 listenin durumuna göre belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir