“En İyi Hamle” sloganıyla düzenlenen SAP Forum 2011, Türk iş dünyasından 5.000’in üzerinde kişiyi ağırladı

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE YENİ TEKNOLOJİ VE STRATEJİLERİN TARTIŞILDIĞI SAP FORUM 2011 İLE TÜRK İŞ DÜNYASI 2015’E HAZIR.

Türk iş dünyasına, rekabette üstünlük sağlayacak yeni teknoloji ve stratejilerin açıklandığı SAP Forum 2011, ülkemizin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla 23 Eylül, Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. EMEA bölgesinin en büyük SAP etkinliği olan SAP Forum’a Mobilite, Bulut Bilişim ve Bellek-İçi Bilişim başlıkları damgasını vurdu. Satranç dünyasının efsane ismi Garry Kasparov’un strateji geliştirme ve rekabet üzerine yaptığı konuşma ile açılan etkinliği 5.000’in üzerindeki katılımcı büyük bir ilgiyle takip etti.

 

Dünyanın lider Kurumsal Uygulama Yazılımları sağlayıcısı SAP, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesindeki en büyük etkinliği olan SAP Forum 2011’i 23 Eylül 2011 Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirdi.  Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinlik, onlarca sektörden 5.000’in üzerinde yönetici, bürokrat, sivil toplum kuruluşu, medya temsilcisi ve teknoloji firmasını bir araya getirdi. “En İyi Hamle” sloganıyla rekabet ve strateji geliştirmeye vurgu yapan SAP Forum 2011’in içeriği de kurumları 2015 yılına taşıyacak yeniliklerle doluydu.

Bugün geldiğimiz noktada, gerek iş süreçlerinin karmaşıklığı, gerekse teknolojinin gelişimi nedeniyle insanlığın 6.000 yıllık yazılı tarihindeki üretmiş olduğu bilginin daha fazlasını önümüzdeki yıl içinde üreteceğiz. Dolayısıyla, bu yeni çağda şirketlerin yüklü verileri işleyecek altyapılara ihtiyacı var. SAP, rekabette öne geçmenin ve başarıya ulaşmanın yolunun şirket altyapısını “zamanla yarışabilecek” şekilde “mobilite” ve “bulut bilişime” uyarlayarak yenilemekten geçtiğine dikkat çekti. SAP, etkinlikte şirketlerin bu ağır veri yüküyle başa çıkmalarını sağlayan ve hatta bunların anlık analizini yapabilen çözümleri de iş dünyasıyla tanıştırdı. Düşünce gücünde analiz yapma imkanı veren “in-memory” (bellek içi) teknolojisiyle yazılım pazarında çığır açan SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance – Yüksek Performanslı Analitik Aracı) çözümü ise, tüm şirketleri 2015’e taşıyacak stratejik bir yenilik olarak etkinlikte öne çıktı.

Türk iş dünyası yeni TTK’ya SAP Forum’la hazırlandı

Farklı sektörlere yönelik mobil uygulamaların gelişimine odaklanan etkinlikte, ayrıca yeni Türk Ticaret Kanunu da masaya yatırıldı. 2012 Temmuz’una kadar gerekli yasal düzenlemeleri yapmakla yükümlü kurumlara rehberlik eden sunumlar katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Şirketlerin yasal düzenlemelere nasıl uyum sağlayacakları ve karlılık baskısını nasıl yöneteceklerinin anlatıldığı SAP Forum 2011’de ayrıca, üst düzey yöneticilerin iş dünyasındaki güncel gelişmeleri yorumladıkları ‘Patronlar Konuşuyor’ ve teknolojik gelişmelerin tartışıldığı ‘Projeler Mercek Altında’ gibi oturumlar da katılımcılara geniş bir vizyon sağlamayı amaçlıyordu.

Cem Yeker

2015’te yepyeni bir iş dünyası bizleri bekliyor

SAP Forum 2011’in açılışında bir konuşma yapan SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker, 2015 yılında 1 milyar kişinin hayatına SAP çözümleri ile dokunmayı hedeflediklerini ve bu hedefin gerçekleşmesinde bulut bilişim, mobilite ve bellek içi teknolojilerinin çok önemli rolü olacağını söyledi. Bugün, dünya çapında 5,2 milyar cep telefonu abonesinin SAP çözümleriyle iletişim kurduğuna ve dünya nüfusunun %74’ünün SAP çözümleri

üzerinden mesajlaştığına dikkat çeken Cem Yeker konuşmasına şöyle devam etti: ‘SAP olarak, bulut bilişim, mobil ve bellek içi teknolojilerin oyunun kurallarını değiştireceğine inanıyoruz ve iş dünyasında rekabet arttıkça biz de bu yeni teknolojilere odaklanıyoruz. Günümüzde şirketler başarıya ulaşabilmek için yüklü veriler ile başa çıkabilmek ve bu verilerden rakiplerinin önüne geçmelerini sağlayacak stratejiler geliştirmek gibi mucize gerektiren bir durumla karşı karşıya. İş dünyasında bilgiye hızlı erişim, yapılan her hareketi öngörebilmek ve en doğru stratejilerle en iyi hamleyi yapmak artık çok daha büyük önem taşıyor. Bu nedenle şirketleri 2015 yılına hazırlayacak en iyi hamleleri sunduğumuz SAP Forum 2011’in Türk iş dünyasını yeniden şekillendireceğine inanıyorum.”

SAP Forum 2011 bir günde tüm sektörleri aydınlattı

SAP CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) çözümleriyle satış, servis ve pazarlamanın nasıl daha verimli hale getirildiğinin anlatıldığı etkinlikte ayrıca, SAP’nin perakende ve lojistik sektöründe doğru stratejilerle karlılık artışı ve maliyet düşüşü sağlayan tedarik zinciri uygulamaları ve enerji, banka ve sigortacılık gibi farklı sektörlere yönelik yenilikçi çözümleri de başarı hikayeleriyle farklı salonlarda gün boyunca işlendi.

Kasparov’dan yöneticilere strateji tavsiyeleri

SAP Forum 2011’de strateji geliştirme üzerine bir açılış konuşması yapan, satranç dünyasının efsane ismi Garry Kasparov, büyük bir ilgiyle dinlendi. Konuşmasında, SAP’nin inovatif çözümler geliştirme konusundaki kararlılığıyla HANA gibi veri analizini saniyeler bazında gerçekleştiren ileri teknoloji çözümlere imza attığına da değinen Kasparov, kendisinin de saniyeler bazında veri analizi yapıp doğru hamleyi tespit ettiğine ve inovatif bir bakışla oyunu kazanacak hamleyi yaptığına dikkat çekti. SAP çözümlerinin düşünce hızına ulaşmasıyla teknoloji dünyasında yeni bir çağın başladığını söyleyen Kasparov, bu nedenle SAP çözümlerini kullanan kurumların rekabette diğer kurumların önüne geçeceklerine inandığını da söyledi.

Aygaz ve Halkbank SAP Forum’da ödül aldı

SAP Forum 2011’de “yılın en iyileri” de ödüllendirildi. Aygaz Grubu içindeki iş süreçleri yönetimini hızlandırmak ve çalışma yöntemlerini güncel standartlara taşımak amacıyla gerçekleştirilen proje “Yılın SAP Projesi” ödülünü aldı. Yöneticiler için karar alma sürecini yalınlaştırarak iş performansını artıran SAP Dashboard çözümüne yönelik düzenlenen Dashboard Tasarım Yarışması’nın sonuçları da yine SAP Forum 2011’de açıklandı. “En İyi Dashboard Tasarımı” ödülü Halkbank’ın oldu.

Dünya, SAP çözümleri ile dönüyor!

SAP çözümleri kullanılarak dünya genelindeki 9 milyon ton peynir ve sinema filmlerinin %52’si üretiliyor; global jean markalarının üretiminin yarısı ve TV üretiminin %65’i gerçekleşiyor; 1,1 milyar kişi uçakla yolculuk yapıyor, 5,2 milyar cep telefonu abonesi iletişim kuruyor ve dünya nüfusunun %74’ü mesajlaşıyor. Ayrıca SAP Ürün Güvenlik çözümleri kullanılan 800 milyon kişinin daha güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün oluyor. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan sürdürülebilir şirketlerin %95’i ise SAP ile işlerini çok daha etkin ve çevreye duyarlı bir şekilde yürütüyor.

SAP’nin kurumsal yazılımlar alanındaki en son yeniliklerini www.sap.com/turkey adresinden öğrenebilirsiniz.

SAP Hakkında

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, dünya çapında 53.000’den fazla çalışanı, önde gelen ürün ve servisleri ile müşterilerinin iş alanlarındaki inovasyonu artırmasına yardımcı oluyor. SAP çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’den fazla sektörde faaliyet gösteren farklı ölçeklerdeki 172.000’den fazla SAP müşterisinin (Sybase satınalması dahil) iş süreçlerine destek veriyor. Bunun sonucunda dünya genelinde yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor; 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor; 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor. SAP, uygulama ve çözümleri ile dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor. Almanya merkezli faaliyet gösteren SAP, New York ve Frankfurt’un da aralarında yer aldığı birçok borsada “SAP” sembolü ile işlem görüyor.

SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, SAP çözümleri ile kontrol ediyor. Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen on ürün bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 1.500’ün üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam imkanı sağlamış bulunuyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

Garry Kasparov Hakkında

Satranç dünyasının büyük ismi Garry Kasparov, 1963 Bakü doğumludur. Sadece 5 yaşındayken adım attığı satranç dünyasında, ilk şampiyonluğunu 12-13 yaşlarında Sovyet Küçükler Şampiyonası’nda elde eden Kasparov, sayısız şampiyonluğa imza atarak erken yaşlarda adından söz ettirdi. Dönemin satranç ustası Anatoli Karpov’u, 22 yaşındayken, 1985 yılında yapılan maçta yenerek elde ettiği dünya şampiyonluğunu 2000 yılına kadar korumuştur. Şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en yüksek ELO puanını (2851 puan) 1999 yılında gerçekleştiren büyük usta, 2005 yılında birincilikle tamamladığı Linares turnuvası ardından, aktif satrancı bıraktığını açıklamıştır.

Kasparov isminin satranç çevreleri dışında da dünya çapında bilinmesi ise Usta’nın 1996’da bilgisayara (IBM’in gelişirdiği Deep Blue adlı bilgisayar) karşı yarışmasıyla gerçekleşti. Kasparov, saniyede 50 milyon hamleyi hesaplayabilen bu bilgisayarı ilk karşılaşmada 4-2’lik bir sonuçla yenmeyi başardı. Bilgisayarın biraz daha geliştirilmesinin ardından, 1997 yılında bir rövanş maçı gerçekleştirildi ve bilgisayarın maçı 2,5’a karşı 3,5 puanla almasıyla beraberlik sağlanmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir