Epson, 3LCD projektörler için 70 milyon HTPS-TFT panel sattı

3LCD üretiminde 20 yıldır pazar lideri olan ve ev sineması sektörünün yüzde 80’ine hakim olan Epson, Türkiye’de video projektör pazarında ise yılda yüzde 10 büyümeyi hedefliyor.

Seiko Epson Corporation, 3LCD projeksiyon sistemleri için 70 milyonuncu HTPS TFT (yüksek ısılı polisilikon, ince film transistörü) panel satışının yapıldığını duyurdu.  Epson’ın ulaştığı rakam HTPS TFT panellerinin dünyada 23 milyondan fazla projektörde kullanıldığını gösteriyor.

Dünya pazarındaki 3LCD üretiminde 20 yıldır en büyük tedarikçi olan Epson, sektörde faaliyet gösteren 20’nin üzerinde firmanın HTPS TFT panel ihtiyacını karşılıyor. Sadece kendi ürünleri için değil aynı zamanda iş ortaklarının da gelişmesine ve büyümesine  katkıda bulunan Epson’ın HTPS TFT panelini kullanan markaların pekçoğu Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Epson tarafından geliştirilen HTPS teknolojisinin kullanıldığı projektörler öncelikle iş dünyasında kullanılmaya başladı ve bunu eğitim kurumları ve ev sineması izledi. Ancak son zamanlarda, konser veya büyük salon uygulamaları için de proje geliştirmeye aralıksız devam eden Epson, çalışmaları ile VP (video projektör) pazarında yılda yaklaşık %10 büyümeyi hedefliyor.

“Ev sineması kategorisinde Türkiye pazarının yüzde 80’ine hakimiz”

Dünya 3LCD pazarının lider markası olan Epson’ın, son mali yıl verilerine göre Türkiye pazarında 20 bine ulaşan projeksiyon satışı ile 3LCD kategorisinde liderliğini koruduğunu söyleyen Epson Türkiye Projeksiyon ve Video Ürün Müdürü Mustafa Akmaz konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

Türkiye pazarında 2010 yılı sonuçlarına göre ortalama 150 bin projeksiyon satışının 3/1’ini 3LCD teknolojisini kullanan firmalar yaptı. Epson olarak bu sayının daha da artması için Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Lider 3LCD üreticisi olarak, müşteri ihtiyaçlarına ve piyasa koşullarına hızlı cevap veriyoruz. 2010 yılında, ev sineması kategorisinde 2,800 adede ulaşarak, Türkiye pazarının yüzde 80ine hakim konuma geldik. Gelecek dönemde de teknoloji ve tasarımımızı daha da ileriye taşıyarak konumumuzu daha da güçlendirmeye kararlıyız.

XGA kategorisinde Epson’ın 10,830 adetle Türkiye pazarının yakşalık yüzde 19’unu; 2000-3000 Ansi-lümen aralığındaki projeksiyon ürünleri pazarının ise yüzde 15’ini temsil ettiğini sözlerine ekleyen Akmaz; “Projektör satışlarının gerçekleştiği öncelikli sektörlerin başında devlet ve tüm özel kurumları kapsayan eğitim sektörü, diğer devlet kurumları ve şirketler geliyor. Son yılların yükselen trendi ise ev sineması ve eğlence (cafe, restoranlar vb.) sektöründe karşımıza çıkıyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir