Exper EasyPad P11MS İnceleme

Günümüzde firmalar Tablet PC’lerini bir bir ortaya çıkarmaya başladılar. Kullanım olarak rahatlığı, mobil özgürlüğün vermiş olduğu keyif, her yerden internete bağlanabilme ve dolayısla sosyal ağları kullanabilme, video ve fotoğrafları anında internet ortamına yükleyebilme, ofis programlarını kullanabilme, hareket halindeyken müzik dinleyebilme ve film izleyebilme gibi bir çok kolaylığı bir arada bulundurması açısından Tablet PC’ler kullanıcıların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. Tablet PC sayesinde çalışma hayatındaki kullanıcılar bir çok işini rahatlıkla yapabilmektedirler. Bu yazımızda size Exper firmasının çıkarmış olduğu Exper Easypad P11MS cihazından kısaca bahsetmeye çalışacağız. İnceleme sonunda en azından ürün hakkında genel bir fikir sahibi olacaksınız.

  

  

Exper yeniden yapılanma sürecinin ardından tasarladığı birbirinden çarpıcı masaüstü, dizüstü, Tablet PC cihazlarını biz kullanıcılarının beğenesine sunmakta.Bunlardan biride Exper Easypad P11MS. Öncelikle yerli bir firma olması açısından üretmiş olduğu bu cihaz için Exper firmasını kutluyorum. Zira çetin bir Pazar olan Tablet PC dünyasında kalıcı olarak yer alabilmek cidden güç. Gelişen teknoloji ve artan kullanıc ihtiyaçları göz önüne alındığında Exper’in tasarlamış olduğu bu cihaz orta derecede tatminkar duruyor. Bir iPad yada HTC Flyer olmasada yinede kullanışlı olduğunuz söyleyebiliriz. Bana göre eksik yan olarak bu modelde kullanılan işletim sistemi. Exper Easypad P11MS Microsoft Windows 7 Home Premium işletim sistemini tercih etmiş. Eğer Exper P10AN gibi Android işletim sistemi tercih edilseydi daha başarılı kullanım özelliği kazandırılabilirdi. Tabi buda bir satış stratejisi olarak düşünülürse normal. Çünkü Microsoft işletim sistemine dışında bir tercihi benimsemeyen kullanıcılar olduğunu düşünürsek gayet normal bir durum. Zaten Exper P10AN modelinide bu yüzden çıkardığını düşünüyorum. Neyse biz gelelim Exper Easypad P11MS ürünün genel özellerine. Makalemizde ürünü yakından tanıyabilmeniz açısından görsellerle zenginleştirdik. Umarım makale sonunda ürün hakkında genel bir algınız oluşur.

Exper Easypad P11MS Intel Atom N450  işlemcisini kullanmaktadır. Üzerinde Windows 7 Home Premium ile birlikte gelmekte. Windows 7 işletim sistemi yerine XP işletim sistemi olsaydı cihaz sanırım daha performanslı çalışabilirdi. Üzerinde dahili Intel 3150 grafik işlemcisi bulunmakta. Orta performans segmentindeki oyunları oynamanız mümkün. 1GB 667MHZ RAM ile birlikte 32 GB SSD depolama alanı mevcut. Depolama alanaı olarak zamanla harici bir diske ihtiyaç duyabilirsiniz. USB 2.0 desteği sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.  Ekran olarak 11.6” boyutunda , 1366*768 çözünürlüğe sahip. Wi-Fi, Bluetooht gibi kablosuz bağlantı özellikleride mevcut. Cihaz üzerinde dahili olarak 1,3MP bir web cam bulunmakta. Fakat web cam sabit olduğundan görüntülü görüşme yaparken cihazı sabitlemeniz gerekmektedir. Film, müzik ve diğer ses uygulamaları için dahili 1,5W hoparlör mevcut. Girş ünitesi olarak mini HDMI, 2 adet USB 2.0 girişi, kulaklık ve microfon girişleride bulunmakta. Exper Easypad P11Ms bir masaüstünde neye ihtiyacınız varsa  bunları mobil olarak karşılamanıza olan verecek şekilde tasarlanmış. Eksik olarak görülebilecek taraf optik medya okuyucunun bulunmaması. Bu durum zaten tüm tablet bilgisayarlar için söz konusu. Neticede Exper Easypad  P11MS bir tablet bilgisayardan beklenen bir çok özelliği size sağlıyor.

Exper Easypad P11MS kasa olarak siyah renk ve oval olarak tasarlanmış. Son derece şık çizgilere sahip. Darbelere ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı.Cihazın açma-kapama düğmesi arka kısımda konumlanmış ve mavi led ışığı ile desteklenmiş durumda. Cihazın sağ ve sol taraflarında SSD kart girişleri, USB ve ses girişleri bulunmaktadır.

Exper Easypad P11Ms bağlanabilirlik açısından gayet başarılı. Mini HDMI girişi ,USB 2.0, ses jack girişleri bulunmakta. Keşke cihaz üzerinde bir esata ve VGA girişide olsaydı. Ama bunların hepsi ekstra pil kullanımı demek. Cihazınızı farklı bir monitöre veya TV’ye aktarmak için HDMI girişini kullanabilirsiniz.

Exper Easypad P11MS kullanım açısında ilk başlarda zorlayıcı olsada zamanla pratik kazanıp kendinizi mobil dünyanın keyfine bırakıyorsunuz. İçerisinde bulunan dokunmatik klavye saysinde ofis dökümanlarınızı rahatlıkla düzenleyebilir, sosyal ortamlarda arkadaşlarınızla rahatlıkla yazışabilirsiniz. Cihaz ile verilen kullanım kitapçığını detaylı olarak okumanızı tavsiye ederim. Eğer cihazı dokunmatik olarak kullanmak sizi zorluyorsa USB girişlerini kullanarak harici klavye ve mouse takıp kullanabilirsiniz. Hatta aynı anda cihazı harici bir monitöre bağlayarak bu minik cihazı devasa görünümlü bir iş istasyonuna çevirmeniz mümkün.

Son olarak Exper firmasını bizlere kazandırdığı bu tablet bilgisayar için tebrik ediyoruz. Özellikle yerli bir firma olması açısından Tablet  PC pazarına girme cesareti gösterdiği için ayrıca tebtik etmtekte fayda var. Windows 7 yüklü olan bu tablet cihazın bana vermiş olduğu heyecanı sanırım Android işletim sistemine sahip Exper P10AN ürünü ile daha da fazla yaşayacağım.

EasyPad P11MS teknik özellikler:

Ekran: 11.6 inç çoklu dokunmatik HD Glare (1366 x 768 piksel çözünürlük)
İşlemci: Intel Atom N450 (1.6 GHz, 667 Mhz, 512 K 200 MHz)
Grafik: Intel Integrated Graphics Media Accelerator 500 3150
İşletim sistemi: Microsoft Windows 7 Home Premium
RAM: 1 GB 667Mhz DDR2 (2 GB’a kadar destekli)
Bellek: SSD 32 GB hafıza kartı (64 GB’a kadar destekli)
Bağlantılar: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 EDR, 1 mini-HDMI, 2 USB, kulaklık, mikrofon
Multimedya: 1.5W Stereo hoparlör, 1.3 megapiksel webcam
Boyutlar: 288 x 190 x 13 mm
Ağırlık: < 990 g

Bu ürünü piyasada 649 USD+KDV’ye bulmanız mümkün.

Ürün hakkında detaylı bilgi için tıklayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir