Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Nasıl Kapatırız ?

pcfcvd1

Geçtiğimiz aylarda Facebook altyapısında yapmış olduğu bir değişiklik ile haber akışında yer alan videoları otomatik olarak oynatmaya başladı. Oynayan video sessiz olarak hareket etse de bu durum bir çok kullanıcıyı rahatsız etti. Bunun temel nedeni şu. Bilgisayarlarından ve wifi ile internete bağlıyken bu durum sorun teşkil etmiyor. Fakat hareket halindeyken tablet, akıllı telefon ile 3G üzerinden internete bağlıyken internet kotasından sizin isteminiz dışında veri kaybı olması oldukça can sıkıcı. Facebook bu özelliği GSM operatörleri veya servis sağlayıcılarla anlaşıp mı çıkardı bilinmez ama bu durumun önüne geçmek için gerekli ayarları yapabilme imkanını da sunmuşlar. Yazımızda hem bilgisayar hem de iPhone ve Android cihazlarınız için “Facebook otomatik video oynatma” özelliğini nasıl kapatırsınız onu resimli olarak anlatacağım.

Bilgisayar üzerinden Facebook Otomatik Video Özelliğini Kapatmak:

1- Öncelikle Facebook hesabımıza giriş yapıyoruz. Sonra sağ üst köşede resimde işaretlenmiş olan “Gizlilik Kısayolları” menüsüne tıklıyoruz. Daha sonra hemen alt kısımda beliren “Diğer Ayarları Gör” kısmına tıklıyoruz.

pcfcvd1

2- Açılan menüde sol kısımda yer alan “Videolar” sekmesine tıklıyoruz.

pcfcvd2

3- Açılan menüde sağ kısımda yer alan “Videoları Otomatik Oynat” sekmesine basarak bilgisayarınızdaki durumu belirleyebilirsiniz.

pcfcvd3

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızda Facebook kullanırken “Haber Kaynağı” nızda yer alan videolar siz istemeden oynamayacaktır.

iPhone üzerinden Facebook Otomatik Video Özelliğini Kapatmak:

1- Ana ekranda yer alan “Ayarlar” menüsüne tıklıyoruz.

iphnfcvd1 (1)

2- Ayarlar menüsü açıldığında orta kısımda yer alan “Facebook” yazısına tıklıyoruz.

iphnfcvd1 (2)

3-Açılan “Facebook” menüsünün hemen altında yer alan “Ayarlar” kısmına tıklıyoruz.

iphnfcvd1 (3)

4-Bu kısımda yer alan “FACEBOOK AYARLARI / VIDEO” başlığının hemen altında yer alan “Auto-play” kısmına tıklıyoruz

iphnfcvd1 (4)

5-.Açılan menüde “Wi-fi only” sekmesine tıklayıp seçimimizi tamamlıyoruz.

iphnfcvd1 (5)

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra iPhone üzerinden 3G ile Facebook kullanırken “Haber Kaynağı” nızda yer alan videolar siz istemeden oynamayacaktır. Sadece iPhone cihazınız wi-fi ile internete bağlandığında videolar otomatik oynayacaktır. Tabi dilerseniz bu durum aynı yerde yer alan “Off” seçeneğini seçerek her iki durum için de kapatabilirsiniz.

Android cihaz üzerinden Facebook Otomatik Video Özelliğini Kapatmak:

1- Öncelikle cihazını üzerinden Facebook hesabınızı açınız.

andfcv1 (1)

2-Daha sonra cihazınızın “Ayarlar” menüsüne tıklayınız. Android cihazlarda genelde cihazın sol alt kısmında dokunmatik olarak yer almaktadır. Yalnız buraya Facebook açıkken bastığınızda sadece Facebook uygulamasına bağlı ayarlar çıkmaktadır. Uygulama kapalı durumdayken bastığınızda cihazın ayarlarına erişirsiniz. Bu ufak durumu karıştırmamakta fayda var.

andfcv1 (2)

3-Açılan menüde orta kısımda yer alan “Video Otomatik Oynatımı” sekmesine tıklıyoruz.

andfcv1 (3)

4-Açılan menüde “video oynatım” durumunu belirleyebiliyorsunuz.

andfcv1 (4)

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Android cihazı üzerinden 3G ile Facebook kullanırken “Haber Kaynağı” nızda yer alan videolar siz istemeden oynamayacaktır. Sadece Android cihazınız wi-fi ile internete bağlandığında videolar otomatik oynayacaktır. Tabi dilerseniz bu durum aynı yerde yer alan “Kapalı” seçeneğini seçerek her iki durum için de kapatabilirsiniz.

Yazımızda sizlere 3 farklı kullanım durumu için videolarınızın otomatik oynamaması için ve 3G internet kotanızın tatsız bir şekilde bitmemesi için yapmanız gereken işlemleri resimli bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

2 yorum

  1. Tuncay D. Yanıtla

    Merhaba,
    Vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. İnternet kotamın boşu boşuna tükenmesini engelledim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir