Farklı yorumlar ve sansür ilişkisi

bilgisayar-destek olarak internet üzerinde yer alan  sansür olayını doğru bulmuyoruz.  Bazı durumlarda sansür kabul edilebilir (local sansür) ama geneli etkilediği zaman bunun adına sansür değil resmen yasak denir. Türkiye vatandaşı olarak sansüre oldukça alıştık dersek yeridir. Bu yüzden beyinlerimiz o kadar hızlı çalışır oldu ki;  artık ben etrafımda Youtube’a yada herhangi bir kapalı siteye giremeyene rastlamıyorum. Yani son kapatma olayları artık o kadar gereksiz bir durum halini almaya başladı. Telekom yetkilileri de sanırım bunun farkındalar olayı akışına bıraktılar. Bilinmelidir ki bir bilgi varsa asla saklanamaz, saklansa da belirli bir çözüm süresi vardır. Bu süre sonunda bilgi mutlaka erişilebilir hale gelir (hack edilebilir) Bunu bir gıda malzemesinin son kullanma tarihi gibi düşünün. Veri üzerindeki kriptolama yöntemleri belirli zaman aralıklarında düzenli ve sistemli olarak değiştirilmediği zaman; saklanan verinin güvenliksiz olma yolunda olduğu kesindir.

Neyse ben konu dışına fazla çıkmadan size asıl aktarmam gerekenleri söyleyeyim. Sitemiz her türlü yoruma açıktır. Kullanıcılarımızın 2 adet onaylanan yorumu varsa bundan sonra yapacağı tüm yorumlar açık hale getirilir. Tabi kullanıcı amaç dışı yorumlar yapmaya çalıştığı zaman (reklam, küfür, eşe dosta selam gibi) bu kullanıcı bloklanır,  spam grubuna dahil edilir. Bazı yorumlarıda hangi kategoriye taşıyacağımı bende bilemiyorum bazen:) Aşağıdaki kullanıcımızın yorumu tamamen buna örnektir. Kullanıcılarımız bilmelidir ki yaptıkları her yorumun IP adresi tespit edilmektedir. IP bazlı olarak ta yaklaşık konum bulunabilir(eğer gizlenme tekniklerini kullanmıyorsa). Bu yüzden bir siteye yorum yazarken palas pandıras yorum yapmamaya dikkat ediniz. Aşağıdaki yorumu özellikle yayımlamak istedim. Çünkü okurken inanın hem güldüm hem üzüldüm. İnternet hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamaya başladıkça bizlere getirdikleri yanında götürdüğü de oldukça fazla şey var sanırım. Bunlardan bir kaçının da dilimiz olduğunu, ahlakımız olduğunu, düşünce gücümüz olduğunu, saygı olduğunu…düşünmekteyim. Bu konuda bana katılanlarınız olacağını biliyorum. Lafı fazla uzatmadan size sitemize gelen yorumu aynen aktarmak istiyorum. Yorumu siz değerli kullanıcılarımıza bırakıyoruzr.

Ramize Merhume Kuşbaşıdöner rumuzu ile yapılan yorum:

yani şimcik bu aypot nana çok fazlacasına hoştirik etti beni yani ne deyeyim deyecek bişeyler bulamıyom kendi içimden bu aypot nanayı yapana çok mersi diyorum icabında elinize yüzünüze sağlık babam bana bunu alacak biz şimdi karsta oturuyoz ve babam bana kızım sana bunu alacam dedi ve o herzaman sözünde duran bir fadırdır(engilizcesi kısaca tarz yaptım süperim yani babadır) babamı seviyom ve buradan tüm yengemgillere dayımgillere ve teyzemgillere çok hürmet duyuyom hepinizi seviyom ay lav yu(tarz yaptım buda engilişcesi süperim çok tarzım hadi baybaybay öpüyorum ve bu sitenin bütün üyelerine benden sucuk üreünleri hediye artı sizi bigünlük bize bekliyom anamgil size işkembe yapar beraber hoşur hoşur zevkle içeriz hadi gorüşuruk beni arayın nömrom= her yerin bi kulağı var benimde kulağım var ben yermiyim yemem pışık pişik bebeğin altına krem sür melhem sür hahaahahah ahh ahh benn çok tarzım bee

Eğer bu yorumumu yapan kullanıcımız bu haberimizi okuyor ise kendi hakkında yorum yaparsa mutlu oluruz:). Bu haberi yayımlamak kişilik hakları açısından doğru mu bilmiyorum ama; kullanıcı bu yorumu yapma yetkisini kendisinde buluyorsa bize de sanırım cevap hakkı olarak bu yorumu yayımlamak düşüyor.

Sevgi, saygı, doğruluk ve güven anlayışı ile devam ediyoruz. Beklediğimiz karşılık sadece ilginizdir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir