FIFA 2014 Dünya Kupası’nı İzleyeyim Derken Kendi Kalenize Gol Atmayın

TM_racetosecurity

Siber güvenlikte dünya lideri Trend Micro siber suçluların yeni bir yöntemini daha ortaya çıkarttı. FIFA 2014 Dünya Kupası’nı aldatmaca olarak kullanan bilgisayar korsanları sosyal mühendislik yöntemleriyle kişisel verileri çalmanın yanında kullanıcıların cüzdanlarına da göz dikiyor.

Dünyanın bir numaralı siber güvenlik markası Trend Micro, futbolseverleri siber tehlikelerden korumak için alarma geçti. Heyecanla takip edilen FIFA 2014 Dünya Kupasıyla beraber siber suçluları yakın takibe alan Trend Micro, insanların futbol heyecanı ve hevesinin kötüye kullanılmasını engellemek için önlemler alıyor.

Dünya Kupası izleyicileri Trend Micro’nun Türkçe yayınladığı “Önemli Spor Etkinliklerine Yönelik Trend Micro Güvenlik Kılavuzu” sitesi ile etkinlik boyunca karşılaşabilecekleri bütün çevrimiçi tehditlerle ilgili bilgi edinebilecekler. Konuyla ilgili bilgi veren Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Pınar Uylum Terzioğlu şunları söyledi: “Tüm dünyayı ilgilendiren Dünya Kupası gibi büyük etkinlikler süresince sanal dünyadaki tehdit yoğunluğu oldukça artıyor. Bizim amacımız, tehdit önleme teknolojimiz ve araştırmalarımızla tüm futbolseverleri her türlü çevrimiçi dolandırıcılığa karşı bilinçlendirip korumak. Trend Micro olarak Dünya Kupası’na özel hazırladığımız çevrimiçi kaynakta bu organizasyonu aldatmaca olarak kullanan bütün tehditler gözlemleniyor.”

TrendMicroFIFADunyaKupasi

Trend Micro’nun Dünya Kupası’na özel “Güvenliğe Uzanan Yarış – Önemli Spor Etkinliklerine Yönelik Trend Micro Güvenlik Kılavuzu” futbolseverleri veri güvenliği hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Siber suçlular Dünya Kupası’nı yerinden izleme şansı olmayanları da hedef alıyor

Trend Micro, siber korsanların özellikle organizasyonu yerinden takip etme şansı bulamayan futbolseverlere yönelik sosyal mühendislik yöntemleri içeren çeşitli siber saldırılar yaptığını ortaya çıkardı. İlgi çekici konu içeren ya da tanıdığı birisinden gelmiş gibi yazılmış e-postalarla kullanıcıların kendi istekleriyle kişisel bilgilerini vermelerini hedefleyen sosyal mühendislik yöntemleri siber suçluların favorileri arasında görülüyor. Trend Micro uzmanlarının belirlediği en son tehditlerden bir tanesi ise Dünya Kupası konulu e-postalarla yayılan zararlı yazılımlar. Siber suçlular Dünya Kupası’nı ilgi çekici unsur olarak kullanarak yolladıkları e-postaların içinde organizasyonla ilgili çeşitli video ve canlı izleme programlarının bulunduğunu iddia ediyorlar. E-postalarda bulunan “Jsc Sport Live + Brazil World Cup 2014 HD.rar” ve “Brazil World Cup Streaming 2014.exe” isimli dosyalarla BKDR_BLADABIN.AB adı verilen bir zararlı yazılımın yayılmasına neden oluyorlar. Bu zararlı yazılım korsanların uzak bağlantı ile bilgisayarları ele geçirebilmesine ve bilgisayardan ekran görüntüsü alabilmelerine imkan veriyor.

Paravan sitelerde satılan sahte final biletlerinin fiyatı 3 bin 900 dolara kadar çıkıyor

Trend Micro uzmanlarının belirttiğine göre siber korsanların en son numarası, sahte FIFA siteleri üzerinden sahte Dünya Kupası biletleri satmak. Siber korsanlar değişik ülke alan adları üzerinden kurdukları sahte FIFA siteleriyle bugüne kadar binlerce dolar değerinde sahte bilet sattı. Brezilya üzerinden yayınlanan sahte sitede satılan final karşılaşması biletlerinin 3 bin 900 dolardan alıcı bulduğu ortaya çıkartıldı. Bu FIFA’nın web sitesindeki gerçek final biletleriyle karşılaştırıldığında yüzde 4000’lik bir fark anlamına geliyor.

Trend Micro Güvenliğe Uzanan Yarış – Önemli Spor Etkinliklerine Yönelik Trend Micro Güvenlik Kılavuzu:

 http://about-threats.trendmicro.com/race-to-security/tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir