Fortinet Yeni FortiGate-3810D İle Ağ Güvenliğinde Çıtayı Yükseltiyor

datacenter-diagram

Fortinet, 100GbE arayüzlere ve 300+Gbps veri hacmine sahip dünyanın ilk veri merkezi güvenlik duvarı FortiGate-3810D’yi piyasaya sürüyor.

Yenilikçi ve yüksek performanslı ağ güvenliğinde öncü firmalardan biri olan Fortinet®, büyük ölçekli işletmeler ve taşıyıcılar için özel olarak geliştirdiği yeni ürünü FortiGate-3810D ile ağ güvenliğinde yeni standartlar ortaya koyuyor. Yeni nesil, yüksek hızlı veri merkezlerinin üstün performans ve bağlantı gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanan FortiGate-3810D, dünyadaki 100GbE arayüzlere ve 300+Gbps işlem hacmine sahip ilk güvenlik duvarı.

Eskiden şaşi temelli sistemler ile birçok modül kullanılarak ulaşılabilen bu performans değerlerine, Fortinet’in FortiASIC Ağ İşlemcisi (Network Processor) 6 teknolojisi sayesinde artık tek bir cihaz üzerinde erişilebiliyor. FortiGate-3810D’nin 3U formu hem alandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcılarına, ağ üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan ağların bölümlendirilmesini sağlayan Sanal Sistem (Virtual Domain) gibi benzersiz özellikler sunuyor.

Geleceğin yeni nesil veri merkezlerine hazırlık

İşletmeler ve kurumlar, genel ve özel bulut altyapıları, Internet2, yazılım tanımlı ağlar (SDN), sanallaştırma sistemleri ve mobil platformların hızına yetişmek için veri merkezlerini ve kampüs ağlarını her geçen gün iyileştirme yoluna gidiyorlar. Günümüzde rutin işlerin bile bu teknolojilere artan düzeyde bel bağlaması, işletmeleri ve kurumları performanstan ve sorunsuz operasyon akışından ödün vermeden ağ trafiğindeki artışa ve geleceğin altyapılarına uyum sağlamak amacıyla daha yüksek hızdaki 40G/100G bağlantı noktaları için hazırlık yapmaya itiyor.

Büyük ölçekli işletmeler, taşıyıcılar, hizmet ve bulut sağlayıcılar için özel olarak geliştirilen FortiGate-3810D, 10x Veri Merkezi ve 5x Yeni Nesil Firewall performans sunabilen, ölçeklenebilir NP6 ASIC mimarisini de devreye sokuyor. Yeni FortiASIC ağ işlemcisi, gecikmeye ve düşük verimliliğe neden olan ağ trafiğindeki sorunları ortadan kaldırırken, aynı zamanda daha önce yalnızca yüksek maliyetli cihazlar ve şaşi çözümleriyle elde edilebilen yüksek performans aralığının üç katını sunuyor.

Özel ASIC mimarisi, ayrıca FortiGate ağ güvenlik araçlarının enerji tüketimini ve toplam sahip olma maliyetini azaltmaya da yarıyor.

İşletmelerin ve kurumların rekabet avantajı elde edebilmek ve her geçen gün karmaşık ve çok-katmanlı sistemlere uyum sağlayabilmek için daha yüksek iş hacmi performansı ve yüksek hıza sahip arayüz arayışına girdiklerini belirten Infonetics Research Güvenlik Analisti Jeff Wilson, “Artık birçok işletme, 100Gbps’nin üzerinde iş hacmi olan platformlara gereksinim duyuyor. Ek performans talebinin önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağını düşünüyoruz. Fortinet, yeni ürünü FortiGate-3810D ile işletmelerin bu yeni çağa sorunsuz ve pürüzsüz bir şekilde ayak uydurmasına yardımcı oluyor” diyor.

 

FortiGate-3810D: Yepyeni bir performans standardı

Fortinet’in yeni çözümü FortiGate-3810D, 300 Gbps’nin üzerinde gelişmiş iş hacmi sunabilen piyasadaki tek güvenlik cihazı. 100 GbE arayüz bağlantı noktaları ve IPv4’ten IPv6’ya geçişi destekleyen bu geleceğin teknolojisi, bugüne kadar yalnızca maliyetli cihazlar ile elde edilebilen ve rekor seviyeye ulaşabilen yüksek bağlantı hızlarına erişebiliyor. FortiGate-3810D, ayrıca sadelik, kullanım kolaylığı, esneklik ve maliyet açısından sayısız güvenlik modüllerinden oluşan şaşi temelli ve operatör seviyesindeki karmaşık çözümlerden farklılaşıyor. Bu avantajlı yazılım özellikleri, saldırı engelleme, uygulama denetimi, gelişmiş tehdit koruma ve web filtreleme gibi gelişmiş güvenlik işlevlerini de devreye sokarak entegre bir güvenlik ve koruma sistemi sunuyor.

Fortinet Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı John Maddison, “Veri merkezlerinin 1G’den 10G’ye çıkması 10 yıl sürdü. 100G’ye ulaşmak için artık bu kadar uzun süre beklemeyeceğiz. Güvenlik duvarları bugüne kadar hep daha büyük, yeni nesil veri merkezlerine geçiş sürecini yavaşlattı. Fakat FortiGate-3810D, bundan böyle Fortinet müşterilerinin yüksek hızda bağlantıda ve ana çekirdek güvenlik duvarında herhangi bir sorunla karşılaşmadan 100G veri merkezleri kurmalarına yardımcı olacak” diyor.

Ixia Extreme Internet2 için onaylanmış 100GbE Güvenlik

ABD’li araştırma ve eğitim uzmanlarının, kamu kurumları ve sektör oyuncuları ile birlikte öncülük ettiği, 60’tan fazla uluslararası ortaklığa sahip olan Internet2 Konsorsiyumu, geleceğin internet teknolojilerine yön verecek ağ sistemlerini bugünden uygulayabilmek için katılımcılarını, gelişmiş fiber optik ağ ile birbirine bağlıyor. Fortinet, bu amaçla, ağ sınama, denetleme, güvenlik geliştirme ve optimizasyon hizmetleri veren Ixia ile birlikte dünyanın en iddialı ağları üzerinde güvenlik duvarını test etti.

Güney California Üniversitesi Bilgi Sistemleri Güvenliği Bölümü Direktörü Robert Lau, “Internet2 üzerindeki 100G denemesi bizim veriyi kolaylıkla transfer etmemizi sağladı. Bu, büyük veri hacmi nedeniyle 10 Gig ile asla gerçekleştirilemezdi. Üniversitemizin Internet2 altyapısını güvence altına almak, değerli fikri mülkiyetleri, yeri doldurulamayacak araştırma verilerini, kişisel bilgileri ve sağlık ile ilgili hassas girdileri hırsızlığa veya olası bir kayba karşı korumak adına çok önemli” diyor.

Üniversitelerdeki kampüs ağlarının büyük bölümü bugüne kadar yüksek hız ve performansa sahip Internet2 ağ sistemlerini mevcut güvenlik duvarı sistemleriyle destekleyememiş, bu nedenle de en iyi güvenlik uygulamalarını kullanamadan bir kenara bırakmış durumda.

“Internet2 gibi 100G ağları kurarken ve test ederken en çok dikkat ettiğimiz şey performanstır” diyen Ixia Kurumsal Pazarlama Başkan Yardımcısı Fred Kost, yeni çözümün onay süreciyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Fakat ağ performansını ve güvenliğini ölçebileceğimiz uygun bir test ortamı yaratabilmek için gerçek dünyadaki uygulama trafiğini ve üretilen ağlardaki güvenlik saldırılarını birleştirmek ve tüm bu sistemi simüle etmek gerekiyor. Ixia PerfectStorm uygulaması ve güvenlik testi platformu, bu anlamda Fortinet’in 100GbE’yi destekleyebilen yeni nesil güvenlik duvarı çözümünü müşterilerine yüksek performans sunabilmek için test edip onaylamasını sağladı.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir