HijackThis V2.0.2 Tanıtımı ve Resimli Anlatımı

HijackThis V2.0.2 Tanıtımı

HijackThis, temel işlevi ana sayfanızı ele geçiren zararlı araçları sistemden temizlemek olan bir güvenlik yazılımıdır. Kısa adı BHO olan (Browser Helper Objects) ve kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınızı istenmeyen sayfalara yönlendiren, girmiş olduğunuz sayfaların kaydını tutan, başlangıç sayfanızı değiştiren, tarayıcınızı kullandığınız sırada kendiliğinden çalışan zararlı araçlar sisteminize büyük zararlar verebilir.

Tarayıcınızın ana sayfasının bu korsan araçlarla ele geçirilip, zararlı bir sayfaya yönlendirilmeniz, tarayıcınızın her yerinden reklam pencerelerinin çıkması, girdiğiniz sayfaların kaydınının tutulup özel bilgilerinizin ele geçirilmesi gibi durumlar hiç de hoş değildir. HijackThis yazılımının amacı bu hoşnutsuzlukları engellemektir.

Her BHO zararlı mıdır? Bu sorunun yanıtı ‘kesinlikle hayır’dır. Çünkü bazı BHO’lar kötü niyetli değildir ve yasal olarak sizin izniniz dahilinde çalışırlar. Örneğin Microsoft firmasının İnternet Explorer kullanımı sırasında çalışan bazı araçları vardır ya da kullanmakta olduğunuz dosya innDirme yöneticisinin tarayıcınızla ilişkilendirmesini sağlayan BHO’lar olabilir.

HijackThis bilgisayar sistemi ve güvenlik konusunda yeterli bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından kullanılmamalıdır. Kullanılıyorsa da işlem yapılacak alanlarda bilgisi olan kişilerden ya da internet sitelerinden yardım alınarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde yapacağınız yanlış bir işlem sisteminizin çökmesine dahi neden olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmanız gerekmektedir ve bu çok önemli bir uyarıdır.

Ana sayfanızı istenmeyen bir sayfa ile değiştiren ‘hijacker’ adlı araçları, ‘Cool Web Search’ genel adını taşıyan truva atlarını, sistem açılışında kendiliğinden çalışan kötü niyetli uygulamaları, sistem kullanımı sırasında arka planda çalışan zararlı işlemleri yapmış olduğu derinlemesine sistem taraması ile ortaya çıkartan HijackThis yazılımının şimdi de kullanımına dair biraz bilgi vereyim:

HiJackThis_v2.zip adlı dosyayı bilgisayarınıza innDirdikten sonra mutlaka bir klasör içine ZiP dosyasını çıkarınız. Eğer klasöre çıkarmadan kullanırsanız yazılım yedek alamaz ve yanlış bir işlemin hiçbir biçimde telafisi yapamazsınız. Klasöre açtıktan sonra HijackThis uygulamasını başlatın. Ardından, şu an yazılımın resminden de görebileceğiniz ‘Do a system scan and save a log file’ yani “Sistemde tarama yap ve tutanak dosyasına kaydet” butonuna basınız. Bu işlem çok kısa sürede bitecek ve kendiliğinden size bir ‘log’ dosyası sunulacaktır. Bu noktada önemli olan şudur; eğer siz ‘profesyonel bir kullanıcıyım, güvenlik hakkında ayrıntılı bilgim var, tüm giriş çıkışların zararlı olup olmadığını ben anlarım’ diyorsanız zaten kendiniz işlem yapabilirsiniz. Lakin bu konuda bilginiz yoksa -ki büyük çoğunluğun bu denli ayrıntılı bilgisi yoktur- size vereceğim internet sitesinden yardım alabilirsiniz.

Karşınıza tarama işleminden sonra bir liste çıkmakta ve bu listedeki maddelerin her birinin başında bir madde kodu ve boş bir kutucuk bulunmaktadır. Bilgisi olan kullanıcılar zararlı olarak gördüğü alanların başındaki kutucukları işaretledikten sonra “Fix checked” butonuna basarak o zararlıları temizleyebilirler. Fakat yukarıda da bahsettiğim üzere, yeterli bilgi sahibi olmayan kullanıcılar kesinlikle yardım almadan bu işlemleri yapmamalı.

Yardım almak isteyen kullanıcılar, buraya tıkladıktan sonra, açılan sayfadaki boş kutucuğa, log dosyalarını kopyalayıp alttaki ‘submit’ butonuna basarak, online olarak destek alabilirler. ‘Submit’ butonuna bastıktan çok kısa bir süre sonra, size hangi kutucukları işaretleyeceğiniz, ne gibi işlemler yapacağınız konusunda tavsiye de bulunulacaktır. Bunları güvenle uygulayabilirsiniz.

HijackThis Visual Basic 6 ile yazılmış tamamen ücretsiz bir yazılımdır ve boyutu küçük ama işlevi çok büyüktür. Yardım alınarak kullanıldığında sisteminizdeki (eğer varsa) birçok zararlıdan kesin olarak kurtulmanızı sağlayacaktır.

NoT : Yazılımın kullanılabilmesi için bilgisayarınızda Visual Basic 6 yazılımının kurulu olması gerekmektedir.

Alıntıdır

Programı İndir

Trend Micro HijackThis 2.0.2

HijackThis V2.0.2 Resimli Kurulum Anlatımı

Web tarayıcısı olarak İnternet Explorer kullanıcıların birçoğunun başına gelen “Açlışı Sayfası Değiştirememe” problemini gideren ufak ama bir o kadar etkili olan Trend Micro Hijack programının kurulumunu anlatacağız ve program kullanımına dair basit bir iki bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Bu programı kurduktan ve bir iki basit ayar yaptıktan sonar canınızı sıkan IE probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün olacaktır. Bu program aslında sadece İnternet Explorer ile ilgili Fix işlemleri yapmıyor. Bunun dışında birçok registry giridisini rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz.  Bilgisayarınızda yüklü ve sorunlu olan programların bir kısmında buradan müdahele etmeniz mümkünüdr fakat burada yapılacak işlemler risk taşıdığından bilgi seviyenizin yeterki olduğundan emin iseniz işlem yapmayı tercih ediniz. Burada sileceğiniz bir kaç kayıt girdisi bilgisayarınızın sağlıklı çalışmasını etkileyebilir. Bizim şuanda bu programdan alacağımız yardım sadece İnternet Explorer açılış sayfamız ile sınırlı kalsınJ Açılış sayfamızı bildiğiniz gibi aşağıda resmi bulunan Start Page kısmından düzenleyebiliyoruz. Bilgisayarımıza bulaşan zararlı kod bu bölümde değişiklik yapmamıza olan vermeyip bu kısmı silik (inaktif) düzenlemez bir vaziyette karşımıza çıkarmaktadır. Şimdi geçelim Trend Micro Hijack programının resimli kurulum anlatımına;

Not: Program anlatımı ve link  MicrosoftTM WindowsTM XP işletim sistemi için anlatılmıştır.

Desteklenen tarayıcılar: Microsoft Internet Explorer 6.0 or 7.0, MozillaTM FirefoxTM 1.5 or 2.0

1)      İndirdiğimiz dosyay tıkladığımızda karşımıza gelen ekrana Run dedikten sonar ikinci adıma geçiyoruz.

2)      Bu adımda programın kurulacağı dizin sorulmaktadır. Ayarlarımızı değiştirmeden install tuşuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

3)      Burada karşımıza bir lisans sözleşmesi çıkıyor “I Accept” tuşuna basıp diğer adıma geçiyoruz.

4)      Bu adımda karşımıza programın ana menüsü gelmektedir. Tüm işlemlerimizi bu pencereden yapıyoruz.

5)      Bu sekmeye tıkladığınızda sisteminize ait log alır ve çalışan uygulamaları görüntüler.

6)      Bir önceki adımdaki sekmeye tıkladıktan sonra karşımıza bu ekran gelecektir. Açılış sayfamızdaki sorunu  burada yer alan seçeneklerden gideriyoruz. En üst kısımda yer alan sekmeyi işaretleyip sol alt kısımda yer alan “Fix Checked” kısmına tıklıyoruz. Bizden bu Registryden bu girdiyi slime işlemini onaylamamızı isteyecektir. Yes sekmesine bastıktan sonar açılış sayfamızda yer alan zararlı kodu sistemimizden temişlemiş oluyoruz. Açılış sayfamız yeniden İnternet Explorer için www.msn.com adresine dönüşecektir. İşte hepsi bu kadar. Artık başımız ağrıtan sorundan birkaç dakika içerisinde kurtulmuş olduk.:) Bu aşamadan sonraki adımlar programa ait basit kullanım anlatımları olacaktır.

7)      Bu kısımda programa ait bilgiler yer almaktadır. Programın ne şekilde ve nasıl başlayacağına dair. Daha sonra İnternet Explorer‘a ait varolan seçenekleri görebilirsiniz. Açılış sayfanızın eski düzenine döndüğünü görebilirsiniz.

8)      Backup kısmında ise sisteminizin sağlıklı bir yedeğini alabilirsiniz. Sistem derken varolan tüm dosyalarınız değil sadece kayıt girdilerine ait Backup söz konusudur.

9)      Misc Tools kısmında ise programa ait çeşitli araçlar mevcuttur. Örneğin “Generate StartupList Log” tuşuna bastığınız zaman msconfig de yer alan uygulamalara ait  log dosyasını  görebilirsiniz. “Open Process” sekmesine tıkladığımızda sistemimizde çalışan uygulamaları görebilir, uygulamayı sonlandırabilir, listenin kaydını alabilirsiniz.

Evet değerli kullanıcılarımız  Trend Micro Hijack programının kurulumunu, anlatımını, İnternet Explorer “başlangıç sayfası değiştirememe” problemini gidermeyi basit bir dille anlatmaya çalıştık. Bir çok kişinin sorunu olan problemi buradaki programı kullanarak ve anlatımda yazılanları uygulayarak çok rahatlıkla giderebilirsiniz. Bu program hakkında her türlü sorunuzu sayfanın alt kısmında yer alan “Yorum Yap” kısmından belirtiniz. Özel mail ile gelen soruların yanıtlanmayacağınız unutmayınız.

Burada yer alan yazı ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

6 yorum

 1. senol Yanıtla

  ben halen kuramadım herseyi yaptım ama google yazacagım yere halen birsey yazamıyorum…lütfen acil yardım bekliyorum..

  • ahm3t YazarYanıtla

   Merhaba Şenol;
   Başlar>Çalıştır>regedit yazıp çıkan ekranda ctrl+f ile arama yapınız. Arama yerine orda yazan sitenin ismini yazıp arama yapın. Karşınıza gelen ekranın sağında StartPage yazan kısıma sağ tıklayıp “Değiştir” e tıklayıp istediğiniz sitenin adını yazıp pencereyi kapatınız.

 2. Selim Yanıtla

  ahm3t Peki Neden Bu Yolu soyledin diye sorarim sana simdi ben ? explorer saga tikla ozelikler/Sonra yukardaki Bosluga yazilir normalde dimi ? Peki senin dedigin yolu uygulamak icin soyle bsiey olmasi lazim zararli bir yazilim girer pc ye ve explorer da Ozellikler kismindan onu yapmammiza izin vermez Soyle bir hata belirir en alta Sari Bir Arka pilanla….

  ( !Bagzi Ayarlar Sistem Yoneticiniz Tarafindan Yonetilir… ) Der Hayda Oysaki Biz Administratoruz Dimi ne ilginc ama 🙂

  Sonra Ya Ahmetin Yontemini kullaniriz Yada Direk Program yardimiyla duzeltiriz ama Benim dedigim Uyari Gitmez Neden Acaba ne Yapmak Lazim Ana Sayfamizi Exolorer in ozellikler kismindan ayarlamak icin ¿

  Site size Cozum : http://rapidshare.com/files/268986643/HomePageUnLockFree.reg.html

  Dosyayi indirin Calistirin size eklemek isteyip istemediginizi sorucak vermis oldugum dosyaya guvenmiyorsaniz eger File Scan yazin google ye ve tarama yaptirin katiyen virus degildir bu uygulamayi calistirdiktan sonra Hersey cozulmus olucaktir iyi gunler….

  Bilgi paylastikca buyur…!

 3. fahri Yanıtla

  paylaşım içim çok teşekkürler ama link kırık düzeltirsenzi sevinirim selametle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir