Hotspot Shield Programı İle Yasaklı Sitelere Erişim Resimli Anlatım

Merhaba sevgili okurlar;

Bu makalemizde size ücretisiz “yasaklı sitelere erişim” programlarından biri olan  “Hotspot Shield” programının resimli kurulum anlatımını ve programın basit kullanım şeklini anlatmaya çalışacağız. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan sansür olaylarından sonra bu tarz programlara eğilim önemli ölçüde arttı. Piyasada oldukça fazla program mevcut. Fakat bazı programlar kullanıcının zaaflarından faydalanarak bilgisayarlarına zarar vermektedir. Bu yüzden değerli kullanıcılarımız bu tarz program seçimlerinizi yaparken dikkatli olunuz. Programın araştırmasını yapmadan bilgisayarınıza yükleme yapmayınız. Zira programı kullanırken yasaklı siteye erişebilir veya internet üzerinden izlenebilen şifreli yayınlara erişebilirsiniz fakat beraberinde bilgisayarınızdaki kayıtlı parolalar, banka işlem bilgileri vs. önemli belgeleride kaybetme riskini almış olabilirsiniz. Bu yüzden kullanacağınız her program için bir ön araştırma yapınız, Türkçe kaynaktan bilgi alınız.“Hotspot Shield”  anlamı kalkan(koruma) anlamına gelir. Programın çalışma şekli şu şekildedir. Var olan internet bağlantınız üzerinden VPN arayüzü oluşturarak kendi sunucularına bağlanarak sizi kendi internet bulutuna dahil eder. Program çalıştığı müddetçe tüm bağlantılarınız bu VPN arayüzü ile gerçekleştirilir. Bu esnada tüm yasaklı sitelere erişebilir, IP numaranızı gizleyebilir, tüm web oturumu Güvenli ve gizlilik online sağlanır; şifreleriniz, kredi kartı numaralarınız ve tüm verileriniz “Hotspot Shield” ile sabitlenir. Bu program size yüksek bağlantı güvenliği sunmaktadır.  Eğer gizlilik düzeyi yüksek bir bağlantı kurmak yada işlem yapmak istiyorsanız işlemlere başlamadan önce programı çalıştırıp VPN arayüzüne erişmeniz yeterlidir. Geri kalan tüm gizlilik yöntemlerini “Hotspot Shield” sizin adınıza halledecektir. Normal bağlantıya dönmek için yapmanız gereken programı kapatmak olacaktır. Bu arada şunu unutmayın; programı açık-kapatma esnasında varolan indirme işlemleri, msn programları, canlı bağlantıların hepsi kesintiye uğrayacaktır!

“Hotspot Shield”  programı aşağıdaki işletim sistemlerini desteklemektedir:
Windows Vista
Windows XP Windows XP
Windows 2000 Windows 2000
Mac OS X (10.5 Leopard) Mac OS X (10.5 Leopard)
Mac OS X (10.4 Tiger) Mac OS X (10.4 Tiger)

“Hotspot Shield” programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

“Hotspot Shield” indir.
Programı indirdikten sonra kurulum aşamasına geçebiliriz:


Öncelikle indirdiğimiz “Setup” programını çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Run” a tıklayıp diğer adıma geçiyoruz.

Bu adımda dil seçenekleri mevcut. Kendinize uygun dil seçeneğini işaretleyip diğer adıma geçiyoruz.

Bu adımda “Next” tuşuna basarak diğer adıma geçiyoruz.


Karşımıza gelen sözleşme ekranında  “I agree” seçerek diğer adıma geçiyoruz.

Bu adımda “Next” tuşuna basarak diğer adıma geçiyoruz.

Bu kısımda kullandığımız tarayıcıya eklenti kurmak isteyecektir. Tavsiye edilen kutucuğun içini boş bırakıp diğer adıma geçmenizdir.

Bu adımda kurulumun yapılacağı yeri belirliyoruz. Varsayılan şekilde bırakıp “Install” tuşuna basıp kuruluma geçiyoruz.

Bu adımda kurulum otomatik olarak çalışacaktır. Bilgisayarınızın hızına bağlı olarak 1-2 dk sürecektir.

Bu kısımda tarayıcınıza eklenti kurmayı tekrar soracaktır. İsteğe bağlı olarak kurabilirsiniz. (Önerilen: Eklentiyi kurmamanızdır. Çünkü programı çalıştırdığınızda ; tarayıcınızı açtığınızda reklam pencereleri vs. karşınıza çıkabilir.)

Bu adımda “Next” tuşuna basarak diğer adıma geçiyoruz.

Program kurulduğunda “Görev Çubuğuna” resimde görünen şekilde bir simge yerleşecektir. Bu simge sayesinde programı hızlı bir şekilde başlatabilir veya kapatabilirsiniz. Program “off” durumda iken simgesi “kırmızı” “connect” durumunda ise simgesi “yeşil” renkte görünecektir.

Program kurulumu sonlanmıştır.  “Finish” butonuna bastığınız zaman program otomatik olarak çalışıp “VPN” bağlantısını kuracaktır.

Program bağlantı kurmaya çalıştığında varsayılan internet tarayıcınızı açarak yukarıdaki gibi bir bağlantı kurma yöntemi deneyecektir.

Program VPN bağlantısını kurduğunda ekrandaki gibi bir görüntü elde edilir. Artık bağlantınız program üzerinden olduğu için güvenli bir bağlantı kurmuş sayılırsınız. Erişemediğiniz sitelerin adreslerini yazaraktan bu sitelere giriş yapmanız mümkün olacaktır. Örneğin adres satırına “www.youtube.com” yazdığınızda VPN bağlantısı sayesinde hiçbir engelleme olmadan videoları rahatlıkla izleyebileceksiniz.

Programın nereye bağlandığını görmek için komut satırına şu komutu vermelisiniz.
başlat>cmd>enter>ipconfig
Aşağıdaki resimde örneğini görebilirsiniz.

Bu makale hakkındaki sorularınızı yorum kısmınan sorabilirsiniz.

Bu makalede yer alan yazıları ve görselleri kaynak göstermek şartı ile kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir