HP, 2010 yılı sunucu gelirleri ve sevkiyatında 1. oldu

HP, 2010 yılı sunucu gelirleri ve sevkiyatında 1. oldu

HP, akıllı soğutma sistemleriyle enerji tüketimini azaltan yeni teknolojileriyle x86 pazarındaki liderliğini sürdürüyor.

2 Mart 2011 – HP, 2010 yılında dünya sunucu gelirleri ve sevkiyatında 1. oldu. HP’nin birinciliği 28 Şubat 2011’de yayınlanan International Data Corporation (IDC) raporunda açıklandı.(1) HP’nin x86 sunucu gelirleri 2010 toplam pazar gelirinin yüzde 39’unu oluşturdu. Bu da IDC raporunda belirtildiği üzere, 2009’a göre yüzde 34’lük bir artışa karşılık geliyor. HP, ProLiant sunucuları ile yaklaşık 15 yıldır x86 sunucu pazarındaki birinciliğini koruyor.

Merden Kahvecioğlu

IDC’ye göre HP, EPIC/RISC Blade sunucu pazarında gelir payını artıran tek büyük sunucu satıcısı oldu. HP, 2010’un 4. çeyreğinde bu segmentteki payını geçen yıla göre yüzde 20,8 artırdı ve 2010 4. çeyreğinde pazar payını yüzde 62,3’e çıkardı.

HP Sunucular Satış Müdürü Merden Kahvecioğlu, konuyla ilgili açıklamasında, “Müşterilerimiz esnek olmayan BT silolarını daha çevik bir altyapıyla değiştirmek için özellikle HP’yi tercih ediyorlar. HP, müşterilerimizin BT performansını artırması ve enerji maliyetleri ile işletme giderlerini azaltmasını sağlayan yeni sunucularıyla pazardaki liderliğini sürdürüyor” dedi.

IDC raporunda HP’nin diğer başarıları şöyle sıralandı:

–         HP’nin 2010 yılı son çeyreğindeki x86 sunucuları geliri toplam piyasa gelirinin yüzde 38,5’ini oluşturdu.

–         2010 yılında, HP’nin x86 sunucu geliri geçen yıla göre yaklaşık yüzde 34 artarak, yüzde 29’luk genel piyasa büyüme oranını aştı.

 

1“Worldwide Quarterly Server Tracker,” International Data Corporation (IDC), 28 Şubat 2011.

HP Hakkında

HP, kullanıcılar, işletmeler, kamu kuruluşları ve toplum için anlamlı olabilecek yeni teknolojiler sağlamaktadır. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan HP, baskı sistemleri, kişisel bilgisayarlar, yazılım, hizmetler ve BT altyapısından oluşan ve müşterilerin sorunlarını çözmeye yönelik bir ürün ailesi sunmaktadır. HP (NYSE: HPQ) ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://www.hp.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir