HP ENVY 17 3D İnceleme

Merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımızda size test merkezimize gönderilen HP Envy 17 3D dizüstü bilgisayardan bahsetmeye çalışacağız. Ürünü kullanmaya başladığım andanitibaren farkını hissettirdiğini söylemeden geçemeyeceğim. HP Envy 17 3D alışılageldik HP ürünlerinden daha farklı bir ürün olduğu kesin. Active Shutter gözlüklerle birlikte, 1920 x 1080 pixel çözünürlükte 1080p Full HD özellikli 120Hz’lik Ultra BrightView  3D ekranı ile mükemmel görüntü kalitesi sunmaktadır. TurboBoost özelliği olan 4 çekirdekli Core i5 580M işlemcisi, 1GB DDR5 kapasiteli ATI HD 5850 ekran kartı, 6GB DDR3 RAM kapasitesi ve 1,5 TB depolama alanı  ile birlikte HP Envy 17 3D,  performans  ve görüntü kalitesinde mükemmelliğin sınırlarını zorluyor. Tüm bu üstün özelliklere sahip HP Envy 17 3D 3,4 kg ağırlığındadır.

HP Envy 17 3D’yi diğer dizüstü ailesinden ayıran en büyük özelliklerinden bir tanesi de kullanmış olduğu “Beats Audio “ ses sistemidir.  Hem sağlamış olduğu 3D imkanları hemde üzerindeki ses sistemi ile HP Envy 17 3D ile film izlemek, oyun oynamak inanılmaz bir keyif sunmaktadır. Bize gönderilen modelde 64Bit Windows 7 Professional işletim sistemi mevcuttu. Sanırım Türkiye pazarında satışa sunulacak modellerde Türkçe Windows 7 işletim sistemleri tercih edilecek.

  

  

İnceleme yazımızın bu bölümünden sonra sizlere HP Envy 17 3D dizüstü bilgisayarın genel görünüm ve teknik özelliklerinden biraz daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Ürünü anlamanızda ve tanımanızda yardımcı olacak bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Kutu İçeriği:

HP Envy 17 3D’nin özel tasarım siyah renk kutusu, cihazı saran yumuşak dokulu HP logolu siyah renk örtüsü ile cihazın sadece size özel olduğu izlenimi veriliyor. Kutu içeriğinde oldukça büyük sayılabilecek bir adaptör, Active Shutter özelliğie sahip 3D gözlük ve kullanım kitapçığı bulunmaktadır.

Kasa Yapısı

HP ENVY 17 3D notebook kasası tasarım olarak oldukça farklı. Lazerle işlenmiş hassas oyma , metal alaşımlı gövde ile zarif bir tasarıma sahip. Kasanın her yeri minik kare desenlerle süslenmiş. Üst kapağın parlak zemin olmaması çizilmelere karşı oldukça dayanıklı hale getiriryor; ayrıca kullanımdan dolayı doğacak olan lekeli görüntüleri de kasa rengi ve üzerindeki desenler sayesinde kamufle etmiş oluyorsunuz. HP Envy 17 3D 3,4 kg ağırlığa sahip. İlk bakışta mobil bir cihaz için ağır gibi görünsede cihazın performans ve kullanım özellikleri bu sıkıntıyı aşmanızda rol oynuyor. HP Envy’de pil durumunu görebilmeniz için hemen pil yuvasının yanında bir düğme bulunuyor. Buraya bastığınızda pil seviyesini gösteren ledler yanmaya başlıyor. Cihazını açmadan pil durumunu kontrol etmeniz mümkün.

Giriş – Çıkış Üniteleri

HP Envy düz bir zeminde durduğu zaman kullanmış olduğu 6hücreli pili nedeniyle biraz eğimli bir görüntü veriyor. Tabi bu kadar performanslı bir bilgisayarın enerji ihtiyacını karşılamk kolay değil. Yine HP Envy 17 3D kullanıcılarına sunmuş olduğu üstün özellikleri sayesinde bu eksi yönü artıya çevirmeyi bizim gözümüzde başarıyor. HP Envy 17 3D de klavye alanı oldukça sade bir tasarıma sahip ayrık klavye düzeni kullanılmış. Klavye gece kullanımı için aydınlatmalı olacak şekilde tasarlanmış.

Farklı uygulamalarda rakamlarla haşır neşir olan kullanıcılar için sağ kısımda numerik tuş takımına yer verilmiş. Cihaz oldukça geniş bir yapıya sahip olduğundan klavye kullanırken oldukça geniş bir açıyla ekranı ve parmaklarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Klavyedeki yardımcı tuşlarda oldukça anlaşılır bir şekilde resimlendirilmiş. Touchpad kullanımıda oldukça rahat. Elinizi cihazın üzerinden kaldırmadan hareketlerinizi son derece rahat yapabiliyorsunuz. Terleme vs. sonrası yaşanan kullanım zorlukları HP Envy 17 3D de kesinlike bulunmuyor.

Görüntü

HP ENVY 17 3D; 1920 x 1080 pixel çözünürlükte 1080p Full HD özellikli 120Hz’lik Ultra BrightView  3D bir ekrana sahip .Ekran üzerinde orta kısımda düşük ışıklı çekim yapabilen HD bir webcam mevcut. Ekranın alt kısmında ise HP marka logosunu görmeniz mümkün.

HP ENVY 17 3D kullanmış olduğu  1GB DDR5 ATI HD 5850 ekran kartı ile birlikte 3D filmlerde ve oyunlarınızda size müthiş bir görsellik sunuyor. Görüntü konusunda piyasadaki rakiplerine bariz fark attığını söyleyebiliriz. LCD kapak 170 derecelik bir açıya kadar açılmakta. Kutu içeriğinden çıkan Active Shutter özellikli gözlük 3D mükemmelliğini tamamlıyor.

Yazılım

HP ENVY 17 3D içerisinde bir takım yerleşik yazılımla birlikte gelmekte. Test merkezime gönderilen ürün Windows 7 Eng. Professional (Media Center Uygulaması ile birlikte) ürünü ile geldi. Türkiye pazarına girdiği zaman farklı seçeneklerde bulunaağı kesin. Cihaz içerisinde aktif edilmeyi bekleyen “Microsoft Office 2010” bulunmakta. Cihazı hakkında bilgi sahip olmak için oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm “HP Support Assistant” adında bir yazılım mevcut. DVD tasarlamanız için “DVD Suite Premium”adlı programda kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuş. Fotoğraf ve Video görüntüleme, DVD oynatma ve müzik dinleme gibi uygulamalar için geliştirilmiş “HP MediaSmart” programı kurulu olarak gelmekte. Adobe Photoshop Elements 8.0 ve Premiere Elements 8.0 programları da yine ücretsiz olarak sunulmuş.

HP Envy 17 3D üzerinde güvenlik yazılımı olarak Microsoft Security Essentials bulunmakta. Benzer antivirüs programlarına nazarn oldukça kullanışlı. Çalıştığı zaman sistemi fazla yormuyor. Bilgisayarınızı internette sörf yaparken sizin adınıza koruyor. Zararlı içerik bulunduran bir internet sitesine girdiğiniz zaman Microsoft Security Essentials size uyarı mesajı göndererek yapılması gereken işlemleri belirlemenize yardımcı olur. Güncelleme özelliğininde sıklıkla çalışıyor olması oldukça iyi. Hp Envy 17 3D üzerindeki 1,5TB disk kapasitesi ile oyun ve program kurarken yer sıkıntısı çekmeyeceğiniz kesin. Depolama alanının bu kadar geniş olması işletims siteminizinde daha performasnlı çalışmasına olumlu yönde etkisi olacağı kesin.

Teknik Özellikler:

CPU: Intel Core i5 M580 2,67 GHz
Ekran: 17.3 inh Ultra BrightView
Ekran Kartı: ATI HD 5850 DDR5 1GB
Bellek: 6GB DDR
Sabit Disk: 1.5TB 7200RPM – Toshiba
Optik Medya: Blu-Ray Kombo
Bağlantılar:
1 adet HDMI ve VGA
1 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0
Ethernet
Bluetooht
Wi-Fi
Ağırlık: 3.4 KG
Ebatlar: 27.5 x 41.6 x 3.17 cm

Sonuç olarak;
HP ENVY 17 3D; kullanıcılarına mükemmel bir performans ve 3D görüntü kalitesi sunmakta. Bunun yanında HP markasının vermiş olduğu güven ve huzuru kullanıcıların sonuna kadar hissedeceği kesin. Yaklaşık 1600$ fiyatı cihazın teknik özellikleri göz önüne alındığında oldukça makul. Yagın servis ağı ve kalitesi ile düşünüldüğünde HP ENVY 17 3D görselliğe ve performansa önem veren ; ayrıca notebook ile sık sık film izleyip müzik dinleyen kullanıcılaın kaçırmaması gereken bir ürün.

 

 

HP ENVY içerisinden çıkan 3D gözlük hakkında kısa bir bilgiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

Active Shutter Nedir:

Active shutter gözlük görüntülerin sıralı olarak gösterilmesi esasına dayanıyor. Sağ ve sol göz için ayrı ayrı gönderilen görüntüleri active shutter gözlük senkronize hale getiriyor. Sol ya da sağ göz görüntüsü gösterildiğinde gözlüğün zıt tarafta kalan tarafı kapanıyor ve bu saniyede yaklaşık 120 kereye kadar gerçekleşebiliyor. Bu hız sayesinde de canlı, net Full HD 3D görüntüler oluşmuş oluyor. Active shutter gözlüklerin 3D sinemalarda yaygın olarak kullanılan polarize ve pasif gözlüklerden farkı da işte bu net görüntülerde ve teknolojilerde yatıyor. Active shutter gözlükler evde Full HD çözünürlükte 3D deneyimini en yüksek kalitede yaşatıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir