HP ENVY TouchSmart 4-1110et Ultrabook İncelemesi

hpenvyts1110et (3)

Bu inceleme yazımızda sizlere bilgisayar konusunda uzman bir marka olan HP’nin bir ürünü olan HP Envy TouchSmart 4-1110et Ultrabook cihazını anlatmaya çalışacağım. Ürünün çıkış tarihinden itibaren oldukça zaman geçmesine rağmen şahsen bu ürünün hala geçerliliğini koruduğunu düşünyorum. Günümüzde ultrabooklar performans, düşük güç tüketimi, grafik performansları açısından tercih noktasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yazımda anlatacağım ürün performans bakımından oldukça başarılı, dokunmatik ekran özelliği kullanım alanında zenginlik katmakta. Bu ürünün piyasaya çıkış tarihi eski olduğundan cihaz hakkında size kısa bilgiler aktarmaya çalışacağım.

HP Envy TouchSmart 4-1110et  cihazını kutusundan çıkarttığınızda kalite sizi karşılıyor. Kasasında kullanılan alüminyum sayesinde ürünün tüm zarafeti  göze çarpıyor. Yazının başında şunu belirtmek isterim. Ultrabook cihazları genelde hafif olur fakat bu ürün 2.17kg ağırlığı ile beni şaşırttı. Buda sanırım uzun süreli mobil kullanımlarda oluşacak hasarları minimuma indirmek için tasarlanan alüminyum yapıdan kaynaklı.

hpenvyts1110et (4) hpenvyts1110et (5) hpenvyts1110et (6) hpenvyts1110et (7) hpenvyts1110et (13) hpenvyts1110et (18)

HP Envy TouchSmart 4-1110et’yi yapı ve tasarım olarak incelersek,

Daha öncede belirttiğim gibi kasa malzemesi oldukça kaliteli. Darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı malzeme kullanılmış. Ayrıca el izi veya lekelenme sorunu da oldukça az. Kapak kısmı siyah renkte ve HP logosu burada göze çarpıyor. Cihazın sol kısmında Ethernet , HDMI, 2 adet USB 2.0 ve SD/MMC kart giriş kısmı ve LED göstergeler bulunuyor. Sağ kısımda ise adaptör girişi, 1 adet USB 3.0, kulaklık ve mikrofon girişleri ve kilit ünitesi yer almakta. Cihazın arka kısmında herhangi bir giriş-çıkış bulunmamakla birlikte kasa rengine uyum sağlayan iki adet menteşe ve marka ismi bulunuyor. Cihazın alt kısmı yekpare biçimde oluşturulmuş olup herhangi bir donanım değişikliğine veya ilavesinde tümden alt kapağı açmak zorundasınız. Cihazın üst kısmında ise solda açma-kapama tuşu bulunmakta, klavye setinin hemen üst bölümünde ise “Beats Audio” ses sistemi bulunuyor. Klavye seti siyah renk ve çıkıntı şeklinde, ayrıca alttan beyaz led aydılatması mevcut. Bu durum cihazı gece kullanımlarında farklı kılıyor. Touchpad alanı ise kullanım olarak gayet yeterli ve ayrıca touchpadi devre dışı bırakmanız için sol kısımda bulunan minik kareye iki kez basmanız yeterli. Cihazın 14” olan ekranı parlak yapıda olup maalesef yansıtma özelliği bulunuyor. Bunun dışında dokunmatik olması artı bir taraf. Görsel performans olarak 1366×768 çözünürlük biraz düşük olsada LCD panel kalitesi bu durumu bir nebze kurtarıyor diyebiliriz. LCD ekranın yukarısında orta kısımda ise “TrueVision HD” bir webcam ve buna ait mikrofon girişleri mevcut. HP Envy TouchSmart  4-1110et yapı ve tasarım olarak gayet iyi dizayn edilmiş ve kullanılan malzemenin kalitesi gerçekten çok başarılı. Günümüzde bir çok üretici malumunuz cihazlarda çizilmeye ve kırılmaya son derece müsait sert plastik malzeme kullanmakta. Yazımın bundan sonraki kısmında cihazın donanım ve yazılım özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

hpenvyts1110et (8) hpenvyts1110et (9) hpenvyts1110et (11) hpenvyts1110et (12) hpenvyts1110et (21) hpenvyts1110et (19)

HP Envy TouchSmart  4-1110et’yi donanımsal olarak  incelersek,

Cihaz içerisinde 3. Nesil dört çekirdekli Core i5 1.7 GHz hızında bir işlemci kullanılmış. Bu işlemci ile ofis uygulamalarınızı rahatlıkla çalışabilir, üretkenlik isteyen uygulamaları çalıştırabilir ve piyasadaki bir çok güncel oyunları oynayabilirsiniz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İşlemci 16GB’a kadar arttırılabilen 8GB DDR3 bellek ile desteklenmiş olup bu durum cihazın genel başarı oranını yukarılara taşımakta. Depolama alanı olarak 500GB Sata disk ve ilave olarak 32GB SSD disk kullanılmış. SSD disk kullanımı da cihazın yanıt hızına önemli katkı sağlayan faktörlerden biridir. 14” arka aydınlatmalı  “BrightView” özelliğine sahip 1366×768 çözünürlüğe sahip bir ekran bulunmakta. Ekranın dokunmatik özelliğinin oldukça başarılı olduğunu belirteyim. Hassasiyet bakımından günümüzdeki cep telefonları kadar başarılı. Tek kusur uzun süreli dokunmatik ekran kullanımlarından dolayı ekranda oluşan parmak izi vs. durumları. Cihaz içerisinde grafik işlemci olarak tümleşik Intel HD Graphics 4000 yer alıyor. Bu ekran kartı ile daha öncede bahsettiğim gibi piyasada bulunan bir çok popler oyunu yüksek grafik seviyesinde olmasa bile rahatlıkla oynayabilirsiniz. Özellikle grafiker kullanıcılar bu farkı göreceklerdir. Cihaz ultrabook olduğundan dolayı optik medya sürücüsü bulunmuyor. Wlan ve Bluetooht standart olarak cihazda mevcut. Ses sistemi olarak Beats Audio 2 tane hoparlör bulunuyor. Orta kalitenin üzerinde bir webcam LCD panel üzernde mevcut. Pil ömrü olarak 3-4 saat ortalama bir ömre sahip. Bu durum kullancağınız uygulama yoğunluğuna bağlı olarak farklılıklar gösterecektir. Cihazın dikkat çeken bir yönü de kasa yapısında kullanılan alüminyum sayesinde uzun süreli kullanımlarda bile ısı seviyesi düşük hissedilebilir durumda.  HP Envy TouchSmart  4-1110et genel donanım özellikleri ve fiyat performans bakımından ele alındığında oldukça tatminkar bir içeriğe sahip.

hpenvyts1110et (31) hpenvyts1110et (30) hpenvyts1110et (29) hpenvyts1110et (27) hpenvyts1110et (24) hpenvyts1110et (25)

 

HP Envy TouchSmart  4-1110et’yi yazılımsal olarak  incelersek,

İşletim sistemi olarak dokunmatik özelliklerini rahatlıkla kullanabileceğiniz Windows 8 işletim mevcut. Bildiğiniz gibi bazı Windows 8 sürümlerinde başlat menüsünün olmayışı bir çok kullanıcıyı zorlayan bir durumdu. Dokunmatik ekran sayesinde metro ara yüzü kullanmak oldukça basit hale gelmiş durumda. Cihaz içerisinde ön yüklü olarak daha sonra lisans satın alınması gerektiren “Norton Internet Security” uygulaması mevcut. Dilerseniz bu ürün için lisans satın  alıp kullanmaya devam edersiniz dilerseniz de farklı bir ücretli veya ücretsiz güvenlik yazılımı kullanırsınız. Tavsiyem günümüzdeki güvenlik tehditleriniz göze aldığınızda bilgisayarınızı güvenlik programı olmadan kesinlikle internet ağına dahil etmemeniz olacaktır. HP’ye ait “HP Utility Center” uygulaması ile cihazınızın bir çok özelliği ve uygulamasını buradan kontrol edebilirsiniz. Cihaz içerisinde yine ön yüklü olarak “Microsoft Office 2010” yazılımı gelmektedir; ihtiyacınıza göre lisans satın alıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Cihaz içerisindeki yazılımlarda kısaca bu şekilde. Günlük kullanım için ihtiyacınız olacak bir çok uygulama hazır şekilde sunulmakta.

hpenvyts1110et (20) hpenvyts1110et (28) hpenvyts1110et (14) hpenvyts1110et (26) hpenvyts1110et (16) hpenvyts1110et (17)

 

Sonuç olarak,

HP Envy TouchSmart 4-1110et yi ürünün piyasaya çıkış tarihi biraz eski olduğundan açıkçası pek önermek istemiyorum. Fakat içerdiği donanım ve yazılım özelliklerini göz önünde bulundurursak bunun yanına da dokunmatik ekranın kullanım konforunu ve malzeme yapısındaki gerçek kaliteyi koyarsak piyada da hala iş yapabilecek bir cihaz olarak görmekteyim. En azından önünüze bu cihaz geldiği zaman denemenizi ve kullanmanızı tavsiye ederim. HP kalitesi sizi şaşırtmayacaktır. Cihazı kullanmış ve test etmiş biri olarak sizi fiyat performans bakımından pişman etmeyecek bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim…

hpenvyts1110et (22) hpenvyts1110et (23)

Teknik Özellikler
İşletim Sistemi: Windows 8
Ekran Teknolojisi: LED arka aydınlatmalı dokunmatik HD BrightView
Ekran Boyu: 14”
Çözünürlük: 1366 x 768
İşlemci: Dört çekirdekli 1,7GHz Intel Core i5-3317U
Grafik İşlemci: Intel HD Graphics 4000
RAM: 8GB DDR3 (16GB’a yükseltilebiliyor)
Depolama: 500GB SATA + 32GB mSATA SSD
Ön Kamera: TrueVision HD Webcam
Ses: 2 hoparlör ve Beats Audio özelliği
Bağlantı: 802.11b/g/n ve Bluetooth 4.0+HS
Ağırlık: 2,17kg
Kalınlık: 23mm

Cihaz içi yazılım görüntüleri:

HPENVY1 HPENVY2 HPENVY3 HPENVY4 HPENVY5 HPENVY6 HPENVY7 HPENVY8 HPENVY9 HPENVY10 HPENVY11 HPENVY12 HPENVY13 HPENVY14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir