HP Network Pazar Payını Arttırdı

Sami Arbak

26 Eylül 2011 – HP Network, 2011’in ilk çeyreğinde tüm dünyada pazar payını arttırdığını duyurdu. Dell’Oro Group’un kısa bir süre önce yayınladığı rapora göre(1), HP Network global pazarlardan daha yüksek bir hızla büyüyerek sıkı rekabet ortamına rağmen gelir bazında pazar payını arttırdı.

Dell’Oro Group’un raporuna göre HP’nin gelir bazında pazar payı; 2. ve 3. katman Ethernet anahtarı pazarı için 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 2,5 arttı. Router gelir bazında pazar payını da yüzde 2,5 oranında arttıran HP, kablosuz yerel ağ (WLAN) gelir bazında pazar payını ise yüzde 2,2 arttırdı.

HP’nin başarısında sanallaştırma destekli esnek yerel ağlar; kapsamlı marka, üretici, yazılım ve donanım desteğinin büyük etkisi oldu. HP Network Grubu’nun sanal ağ teknolojileri, kurumsal firmalara sektörün en çevik mimarilerini sağlayarak kurumların performansını önemli ölçüde yükseltmesini sağladı. HP Network’ün başarısı, HP’nin global ölçekteki atılımlarıyla pazarda büyümeyi sürdüreceğinin bir göstergesi.

HP Network Ülke Müdürü Sami Arbak, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Sanallaştırma destekli ağ çözümleri, Bulut Bilişim ve Sanallaştırmanın gittikçe yaygınlaştığı 7/24 Yaşayan Kurumlar dünyasında büyük önem taşıyor. Artan veri trafiğini en iyi şekilde karşılayan sanal ağların iki yönlü olarak ölçeklendirilebilmesi hem kaynak atama, hem bakım süreçleri, hem de veri merkezi yatırımlarında işletmelere en uygun maliyetleri sağlıyor. Sanal ağlar aynı zamanda sistemlerin siber saldırılara karşı dinamik olarak yapılandırılmasına; BT altyapısına, iş ihtiyaçlarına ve kullanım alışkanlıklarına göre anında özelleştirilmesine izin veriyor.”

HP FlexNetwork mimarisi, çok sayıda tesisi bir arada barındıran kampüslerde ve şube düzeyinde veri merkezlerine tam destek veren ilk sektör çözümü olarak HP Network’ün başarısına önemli katkıda bulundu. HP Bütünleşik Altyapıların temel bileşeni HP FlexNetwork mimarisi, ağ silolarının, donanım/yazılım uyumluluğunu garanti eden iletişim protokolleri ile kurumsal ağlardaki tüm cihazlara sorunsuz bağlanmasını sağlıyor.

HP sanal ağ çözümleri kurumların bulut bilişim ve sanallaştırma talepleri bağlamında artan veri yüküne ek olarak iki yönlü ölçekleme gereksinimlerini karşılamak, böylece de kurumlara esneklik kazandırmak için veri merkezlerine modüler bir yaklaşım getiriyor. İhtiyaca göre sanal ortamda yazılım düzeyinde yapılandırılabilen sanal ağlar, işletmelerin yeri ürün ve hizmetler için veri merkezlerini geliştirmesini önemli ölçüde kolaylaştırarak yatırım, bakım ve onarım maliyetlerini düşürüyor. Bu da bulut bilişim gibi dinamik ortamlarda BT yönetimini kolaylaştırıyor.

Dell’Oro Group raporunun diğer bulguları şöyle:

—  HP, akıllı ağ anahtarları pazarında en yakın rakibinden yüzde 13 daha yüksek bir payla yüzde 34’lük bir pazar payına erişerek 1 numaralı konumunu korudu.(2)

—  HP Network, ağ anahtarı ve router pazarlarında gelir ve satılan adet bazında 2. sıradaki konumunu pekiştirdi. HP’nin ağ anahtarı bağlantı noktası adedi bazında pazar payı yüzde 20,2, gelir bazında pazar payı yüzde 12 oldu. Router’larda ise gelir bazında pazar payı yüzde 5,5, satış adedi bazında pazar payı yüzde 10,3 oldu.(1)

—  HP’nin gelir bazında pazar payı artışı Kuzey Amerika’da yüzde 1; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da yüzde 2; Asya-Pasifik ve Japonya’da yüzde 6 ve Güney Amerika’da yüzde 4 oldu.(1)

—  Bu dönemde Asya-Pasifik ve Japonya bölgesinde gelir bazında pazar payını pazarın büyüme hızından daha fazla arttıran HP’nin payı yüzde 20,1; Güney Amerika’da yüzde 16,1 oldu.(1)

—  HP, 2009’dan bu yana ağ anahtarı, router ve WLAN kategorilerinde pazardan daha hızlı büyüyor.(1)

(1)      “L2-3 Ethernet Vendor Table Q12011” ve “Routers Enterprise Vendor Tables Q12011,” Dell’Oro Group, Haziran 2011.

(2)      “Ethernet Switch Quarterly Report for Q12011,” Dell’Oro Group, Mayıs 2011.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir