HP, Paul McCartney’nin Sanat Arşivini Özel Bulutla Dijital Ortama Aktarıyor!

Geliştirdiği Bulut Bilişim teknolojileri ile mobil iletişimde devrim yaratan HP bir kültür hizmetine daha imza atarak Paul McCartney’in şirketi MPL ile birlikte sanatçının dijital arşivini dünya çapındaki hayranlarıyla paylaşıyor.

HP, Beatles grubunun efsane müzisyeni Paul McCartney’nin sanat arşivini, kendi geliştirdiği Özel Bulut Bilişim teknolojisiyle dijital ortama aktarmak ve sanatçının hayranlarıyla paylaşmak için McCartney Productions Limited (MPL) şirketi ile anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Beatles grubu ile bir dönemin gençliğine yön veren ve süregelen çalışmalarıyla dünya çapında bir sanatçı olduğunu defalarca kanıtlayan McCartney’nin arşivinde şimdiye dek önemli bir kısmı gizli kalan çeşitli resimler, sanat eserleri, tablolar, filmler, videolar ve dünyanın gelmiş geçmiş en popüler bazı şarkılarının master’ları bulunuyor.Ayrıca, McCartney’in arşivinde sanatçının başarılı kariyeri boyunca elde ettiği ve toplumda iz bırakmış olan bazı ünlü görseller de yer alıyor. Bunlardan biri de McCartney’in Beatles sonrasında en çok satan albümü olan “Band on the Run”ın (Wings grubu) kapak görseli.

HP, MPL ile yakından işbirliği yaparak arşivdeki eserleri dijital ortama aktaracak ve McCartney hayranlarının bunlara internet üzerinden kolayca erişebilmesi için son teknoloji ürünü bir içerik yönetim sistemi tasarlayacak. Bunun ardından sanatçının arşivi özel bulut bilişim ortamına aktarılacak. Dijital arşiv kısmen hayranların erişimine sunulacak ve isteyen herkes McCartney’nin eserlerine kendi penceresini açarak Rock ‘n’ Roll’a bambaşka bir bakış açısı kazandırmış olacak.

McCartney dijital sanat arşiviyle ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Her zaman yaratıcı fikirlere ve insanlara ulaşmanın yeni yollarına ilgi duydum ve dolayısıyla bu benim için gerçekten heyecan verici bir girişim. Umarım arşivlerimizin bazı kısımlarına erişmek isteyip de erişemeyen kişilere bu olanak sağlanmış olur. Bu projede HP ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

HP’nin bir sanatçıyla bu alanda yaptığı ilk çalışma olan söz konusu işbirliği, sadece dijital arşive internet erişimiyle McCartney hayranlarının ikon algısında büyük bir değişiklik yapmakla kalmayacak, aynı zamanda dünyanın en sevilen sanatçılarından birinin kültürel mirasını da gelecek kuşaklara modern bir teknolojiyle taşıyacak.

HP Kurumsal İşletmeler Satış, Pazarlama ve Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Hogan, “Paul McCartney her zaman müzik sektörünün trend belirleyicilerinden biri ve HP de teknolojide inovasyonun öncülerinden olmuştur. Mirasını korumasına ve sektöre yeni bir vizyon kazandırmasına yardımcı olmak için güvenilir bir ortak olarak HP’ye başvurmuş olmasından gurur duyuyoruz.”

PaulMcCartney ve MPL ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.paulmccartney.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir