HP Pavilion dv6 1239et Notebook İnceleme

Merhaba sevgili okurlar;

Bu yazımızda sizlere kısaca HP’nin multimedya özellikleri ile öne çıkan bir ürünü olan ve eğlenceyi vaat eden  HP DV6 1239-et hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Her zaman günümüz teknolojisi ve algısını yakından takip eden HP bu cihazıda oldukça şık tasarlamış. Parlak kasa yapısı ve kapak ve zeminler üzerinde kullanılan desenler oldukça şık. Kasaya arkadan baktığımızda menteşeler iyi konumlandırıldığından iyi bir görüntü elde ediliyor. Kasanın sağ ve sol yanında ekran, usb, network vs. Girişleri konumlandırılmış durumda. Kasanın ön kısmında ise ses girişleri bulunmaktadır. Ayrıca yine ön kısımda bilgilendirme amaçlı ledler yer almaktadır. Görüntülü konuşma yapabilmeniz için kasa kapağında 1,3MP kamera bulunmaktadır. Kasa ağırlığı 2.88kg olmakla beraber mobil kullanım için son derece uygundur.

  

  

Bağlantı İmkanları

HP DV6 1239-et’da giriş-çıkış üniteleri olarak arka kısım hariç her yerden istifade edilmiş. Sol kısımda VGA, LAN, eSATA, 1394, USB, HDMI, Kart Okuyucu,Docking Station, Express Card giriş yerleri bulunmaktadır. Express Card giriş yerinde cihazınızın multimedya özelliklerini kullanabilmeniz için bir adet uzaktan kumanda bulunmaktadır. Ön sağ kısımda ses giriş-çıkış yerleri bulunmaktadır. Ön sağ kısımda gösterge ledleri yer almaktadır. Cihazın sağ kısmında adaptör girişi, kilit ünitesi, 2 adet USB girişi ve Lightscribe Super Multi DVD Yazıcı bulunmaktadır. Kasanın arka kısmında herhangi bir bağlantı olmadığından oldukça şık durmaktadır. Bağlantı noktalarında yer alan eSATA ile harici diskleriniz üzerindeki medyaları çok rahat değerlendirme imkanına sahipsiniz. Ayrıca ses girişinde bulunan iki adet kulaklık girişi de oldukça dikkat çekici. Kullanılan “Altec Lansing”ses sistemleri, uzaktan kumanda  ve üstün özellikleri ile HP Pavilion dv6 1239et size multimedyanın tüm özelliklerini yüksek kalitede sunmaktadır.

HP Pavilion dv6 1239et’da internet ve mobil cihazlar için bağlantı kurabilmeniz için bluetooht ve kablosuz bağdaştırıcı standart olarak bulunmaktadır.

Giriş Cihazları

HP DV6 1239-et’da standart boyutta ve standart siyah renkte bir klavye seti tercih edilmiş. Benim gibi blog yazarları için yazarken sorun teşkil etmeyen oldukça geniş bir yazım alanına sahip. Ayrıca yine klavye seti üzerinde bulunan harici nümerik kısımda oldukça etkileyici. Bu sayede yazı ve hesap işleri ile uğraşan kullanıcılar da unutulmamış oluyorlar.

Touchpad’da boyut olarak iyi tasarlanmış fakar kasanın genel yapısı ve modeli gereği uzun süreli kullanımlarda terlemeye bağlı olarak kullanımda zorluklar getirebilmekte. Ayrıca kasanın ve touchpadinizin kirlenmesini engellemek için notebook çantanızda mutlaka yumuşak bir bez bulundurmalısınız.

Ekran

HP DV6 1239-et’da 15,6 inç Diyagonal Yüksek Tanımlı HP Brightview Ekran (1366 x 768) tercih edilmiş. Kullanılan Ati Mobility Radeon HD 4530 ekran kartının sağlamış olduğu performans ile ekran kendisinden beklenen multimedya performansını iyi derecede sağlamaktadır. Parlak ekranlarda yaşanan yansıma sorunları maalesef bu modelde de mevcut. DVD filmleriniz izlerken, oyunlarınız oynarken HP DV6 1239-et sizi adeta eğlencenin içine çekiyor.

Performans ve Yazılım

HP DV6 1239-et eğlence ve multimedya için tasarlandığı için konfigürasyonu oldukça iyi yapılmış. Kullanılan ıntel 2,1 GHZ T4300 işlemci, ATI Mobility Radeon HD 4530 Ekran kartı, 250GB disk alanı , 3GB bellek ile (8GB a kadar çıkarılabilir) performansı ve eğlenceyi bir arada hissedeceksiniz. Son çıkan oyunları akışkan bir hızda oynayabilir, .mkv uzantılı bir filmi kesintisiz izleyebilirsiniz. HP Mobil uzaktan kumandası ile birlikte oturduğunuz yerden performans ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

HP DV6 1239-et’da varsayılan olarak Vista işletim sistemi gelmektedir. Cihazınızı Windows 7’ye rahatlıkla yükseltebilirsiniz. Bu yükseltme işleminden sonra performansınızın gözle görülür bir şekilde arttığını göreceksiniz. Cihaz içerisinde gelen yüklü yazılımlardan bazıları şunlar. Norton Internet Security, Cyberlink DVD Suite, Hp MediaSmart Suite, Microsoft Works.

Sonuç:

HP DV6 1239-et eğlence ve multimedya bilgisayarı olarak tasarlandığını düşündüğümüzde bunun hakkını veriyor diyebiliriz. Multimedyaya ve performansa önem veren ve aynı zamanda kalite ve güvenliğe önem veren kullanıcıların bu ürünü kullanması gerekmektedir.

 

Teknik Özellikler:
CPU: Intel Pentium T4300 2,10 GHz
Ekran: 15,6 inh Ultra BrightView (1366×768)
Ekran Kartı: ATI HD 4530
Bellek: 3GB DDR (Max 8GB)
Sabit Disk: 250GB 5400RPM
Optik Medya: Çift Katman desteğine sahip Lightscribe Super Multi DVD Yazıcı (+/-R +/-RW)
Bağlantılar:
1 adet HDMI ve VGA
4 adet USB 2.0
1 eSATA konnektörü
Ethernet
Bluetooht
Wi-Fi
2 kulaklık çıkışı, 1 mikrofon girişi
Ağırlık: 2.88 KG
Ebatlar: 5,8 cm (U) x 37,85 cm (G) x 3,4 cm (min. Y) / 4,2 cm (maks. Y)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir