HP, Telekom Şirketlerinin Operasyonlarında Dönüşümü Sağlamasına ve Müşteri Deneyimini İyileştirmesine Yardımcı Olmak için Yazılım Tarafını Güçlendiriyor

HP, Brezilya, İtalya ve Pakistan’da Elde Ettiği Yeni Başarıları Duyurdu.

HP, bugün, hizmet sağlayıcılarının karmaşıklığı azaltmak, maliyetleri düşürmek ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak üzere şebeke operasyonlarında dönüşüm gerçekleştirmesini sağlamasına yardımcı olmak için tasarlanan genişletilmiş Telekom çözümlerini duyurdu.

HP, Management World’de, kısa bir süre önce HP Next Generation Operations Support Systems (HP NGOSS) portföyündeki çözümler arasından seçim yapan üç komünikasyon hizmeti sağlayıcısını (CSP) tanıttı. HP NGOSS yazılım çözümleri, CSP’lere işletme dönüşümünü başarıyla tamamlamaları için gereken gelişmiş ve üst düzeyde otomasyon sağlanmış bir OSS ortamı sunuyor. Otomasyon düzeyi arttıkça CSP’ler OSS’nin iki işlevsel segmentini, görev tamamlama ve güvence vermeyi basitleştirebiliyor.

CSP’ler hizmetlerin sipariş edilme, sağlanma, etkinleştirilme yöntemini ve müşteri beklentilerini karşılamak üzere yönetim yöntemini iyileştirerek maliyet ile karmaşıklığı azaltabiliyor, sonuç olarak da müşteri deneyimini iyileştirebiliyor.

HP, genişletilmiş portföyü ile CSP’lere görev tamamlama ve güvence verme aşamaları için tek bir kaynak sunarak OSS ortamlarını daha hızlı ve düşük maliyetli olarak dönüştürmelerini sağlıyor.

HP İletişim ve Medya Çözümleri Direktörü Philippe Leon, “CSP’lerin artık sınırlı seçeneği olan müşteriler için rekabet etmesi gerekiyor ve HP NGOSS çözümleri CSP’lerin müşteri kazanmalarını sağlayan bir deneyim sunmalarına yardımcı oluyor. HP, artık dünya çapındaki CSP’lere OSS ortamlarını modernize etmeleri için gereken dönüşüm uzmanlığıyla kanıtlanmış çözümleri sağlıyor” diyor.

HP NGOSS çözümleri danışmanlık, tedarik ve yönetim hizmetlerinden oluşan tam kapsamlı bir portföy tarafından destekleniyor.

Müşteriler işletmelerini HP NGOSS ile dönüştürüyor

Sabit ses ve veri hizmetleri sağlayan bir firma olan Pakistan Telecommunications Company Limited (PTCL), operasyonlarını tek bir merkezi ağ sistemleri operasyon merkezi ile üç bölge merkezinde birleştirmek için HP ve Huawei ile birlikte çalıştı. Huawei hata yönetimi, sorun etiketleme ve performans yönetimi için tüm HP ürünlerini kullanan bir anahtar teslim çözüm sağladı. Çözümler arasında: HP TeMIP, HP Service Activator, HP Performance Insight, HP Network Node Manager ve HP Service Desk yer alıyor.

PTCL Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Walid Irshaid, “HP, NGOSS operasyonlarımızın yönetiminde otomasyonu sağlayarak PCTL’nin maliyetleri düşürmesi ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunmasına yardımcı oluyor. Müşteri hizmetlerini iyileştirmenin PTCL’ye rekabet avantajı kazandırdığına inanıyoruz” diyor.

İtalya’nın en büyük ikinci CSP’si Wind de müşteri deneyiminde dönüşüm gerçekleştirmek için HP Operations Manager ve HP Network Node Manager’ı kurdu. Sorunlu alanları gösteren bir harita ekranından yararlanan Wind çağrı merkezi çalışanları sorun çözümünü hızlandırabiliyor ve müşterilere sorunlarının çözülmekte olduğuna dair güvence vermek üzere otomatik arama başlatabiliyor.

Brezilya’nın en büyük mobil operatörü Vivo, HP Unified Correlation Analyzer’ı kurdu ve sistemini HP TeMIP hata yönetimi ile yeniledi. Çoklu şebekeleri için tam kapsamlı güvence çözümünden yararlanan Vivo sorunları daha hızlı bir şekilde tanımlayıp çözerek müşteri deneyimini geliştirip hizmet kesintisi maliyetlerini azaltabiliyor.

Vivo Ağ Sistemleri Kalitesi Direktörü Atila Branco, “Vivo, müşterilerimize yüksek kaliteli hizmetler sağlamaya ve kalite yönetimindeki liderliğimizi sürdürmeye tümüyle odaklanmıştır. Hataları önlemek ve şebekede hizmet kesintisi süresini azaltmak için iş akışımızı iyileştirmek üzere sürekli yatırım yapıyoruz.”

HP yeni çağ için NGOSS portföyünü oluşturuyor

HP NGOSS portföyündeki yeni çözümler üç kategoriye ayrılıyor: müşteri deneyiminin yönetilmesi, dahili silo raflarının birleştirilmesi ile maliyetlerin düşürülmesi ve telekom, BT, IP (İnternet Protokolü) şebekelerinin birleştirilmesi.

HP NGOSS portföyündeki yeni çözümler HP Universal SLA Manager, HP Problem Management, HP Unified Topology Manager ve HP Performance Management’tan oluşuyor. Bu çözümler ana görev tamamlama ve güvence portföyündeki geliştirmelerle tamamlanıyor.

Buna ek olarak HP Başkan Yardımcısı ve İletişim ve Medya Çözümleri Genel Müdürü Erwan Menard, TM Forum tarafından forumun yönetim kuruluna seçildi. Dünya çapında 400’den fazla CSP, HP NGOSS çözümlerini kullanıyor. Portföyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.hp.com/go/ngoss adresini ziyaret edebilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir