HP ve Microsoft, Bulut Bilişim’de İşbirliğine Gidiyor

HP ve Microsoft şirketlerin bulut bilişimi altyapısına geçmelerini kolaylaştıracak işbirliğini duyurdu. 250 milyon dolarlık HP-Microsoft İşbirliği kapsamında HP;  donanım, ağ sistemleri, veri merkezi altyapı ve hizmetlerini sunarken, Microsoft da Azure Platformu  ile kurumsal yapılara sunulan katkıyı bir adım ileriye taşıyor.

HP ve Microsoft, Bulut Bilişim teknolojisinde kurumsal müşterilere yardımcı olmak için Microsoft Windows Azure platform uygulaması ile ilgili işbirliği yapacak. Microsoft Windows Azure, kurumsal müşterilerin değişen ihtiyaçlarına Bulut Bilişim teknolojisiyle cevap vermek üzere geliştiriliyor.

HP ile Microsoft, müşterilerin Windows Azure platformuna geçmesini kolaylaştırmak için tam kapsamlı bir donanım, yazılım, hizmet ve kaynaklandırma çözümü geliştirecekler. Müşteriler Azure platformunu HP’nin Birleşik Altyapılarıyla ofiste kullanabilecek veya ofis dışında HP veri depolama hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Microsoft Azure platformunun geliştirilmesinin nedeni, Bulut Bilişim’den yararlanan müşterilerin uygulama modernizasyon desteği, esnek kaynak yapılandırma seçenekleri ve optimize edilmiş bir altyapı platformuna ihtiyaç duyması. HP ve Microsoft, Azure platformu ile müşterilere kolaylıkla ölçeklenebilen, yeni çevrimiçi hizmetler sunan ve Windows ile .NET tabanlı uygulamaların Bulut Bilişim altyapısına taşınmasını kolaylaştıran bir çözüm geliştirecek. HP ve Microsoft bu işbirliği ile iki şirketin 2010 Ocak ayında duyurduğu 250 milyon dolarlık altyapı-uygulama ortaklığını da bir adım ileriye taşıyor olacak.

İşbirliği kapsamında HP Kurumsal Hizmetlerin sunduğu veri merkezi altyapı hizmetleri

Windows Azure kullanmak üzere optimize edilecek. Microsoft yılsonuna kadar HP veri merkezleriyle çalışmak üzere sınırlı sayıda Windows Azure platformu üretmeyi planlıyor. HP Birleşik Altyapıları, Microsoft Azure platformu ile HP ağ sistemlerini, ProLiant sunucularını ve performans açısından optimize edilen veri merkezlerini çalıştıracak.

HP Kurumsal Hizmetler Global Uygulamalar ve İş Süreçleri Dış Kaynak Başkan Yardımcısı Sean Kenny konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Müşteriler, kaynaklarını iş yönetimine yönlendirerek yazılım edinme ile bakım gibi BT süreçlerini de dış kaynak kullanımına aktarmak istiyor. HP, Windows Azure platformunu sektörün en iyi kadroları, süreçleri ve Birleşik Altyapı teknolojisiyle bütünleyerek uygulamaların bulut bilişime aktarılmasını basitleştirebilecek tek teknoloji şirketidir.” dedi.

Mircrosoft Corp. Sunucu ve Araçlar Başkanı Bob Muglia da HP işbirliğine yönelik açıklamasında, “Microsoft ile HP, kurumsal müşterilere istedikleri yer ve şekilde tam kapsamlı bulut bilişim hizmetlerini sunmak için gerekli teknolojileri sağlamak üzere mühendislik, satış ve profesyonel hizmetleri bir araya getirecek” dedi. Muglia, “Müşteriler, Windows Azure platform uygulaması sayesinde mevcut yatırımlarını ve bilgi birikimini birleştirecekleri ve bunun yanında kendini kanıtlamış bir bulut bilişim platformunu kullanacakları pratik bir yol seçmiş olacaklar. Windows Azure platform uygulaması, müşterilere uygulamaların hızla ölçeklendirilmesini gerektiren yeni iş senaryoları için anahtar teslim çözümler sağlayacak ve sonuçları öngörülebilir, hemen uygulanabilir ve daha az maliyetli hizmetler sunacak” şeklinde konuştu.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir