HP’den Bütünleşik Depolamada En Son Teknoloji “Federe Depolama”

Zeynep Keskin

HP’den Bütünleşik Depolamada En Son Teknoloji “Federe Depolama”

HP 3PAR Depolama Sistemleri için yeni Peer Motion depolama yazılımı, sanallaştırma ve bulut bilişim destekli yapılar kullanan kurumların uygulama iş yükünü diskler arasında taşımasını sağlıyor. IDC, 2012 yılında yeni uygulamaların yüzde 85’inin bulut bilişim destekleyeceğini öngörüyor.

5 Eylül 2011 – HP Bütünleşik Altyapılar portföyünü geliştirerek kurumların sanallaştırma ve bulut bilişim destekli yapılardaki iş yükünü diskler arasında paylaştırmasını sağlayan HP Peer Motion yazılımını duyurdu. Depolama birimlerinin birlikte uyum içinde çalışmasını sağlayan ve böylece işyerinde bir “federe depolama” kuran Peer Motion, kurumlara çeviklik kazandırarak performansı arttırıyor.

HP’nin federe depolama yaklaşımı sanallaştırma için gereksiz cihazlar ve yazılımlar kullanılmasını engelleyerek veri merkezlerini basitleştiriyor, endüstri standardı uygulamalarla maliyetleri düşürerek sistem arızalarına bağlı riskleri azaltıyor, hizmet şartlarının güvenle yerine getirilmesini kolaylaştırıyor. HP Peer Motion, HP’nin dinamik kaynak atama çözümü Thin Provisioning’in kapsamını depolama ağlarında genişleterek HP LeftHand ve HP P10000 3PAR Depolama Sistemlerini destekliyor. Federe Depolama teknolojisinde sanal depolama alanı ağı yazılımı kullanan cihazlardan orta ve büyük ölçekli depolama yapılarına kadar birçok sistemde konsolidasyon sağlanıyor. Az yatırımla yüksek yatırım getirisi garanti eden federe depolama gelecekte artacak iş yükünün ek sistem satın almadan karşılanmasına ve eski sistemlerdeki verilerin yeni altyapılara hizmetlerde aksama olmadan aktarılmasına imkan tanınıyor.

HP, Bütünleşik Altyapılar depolama portföyüne HP P10000 3PAR Depolama Sistemlerini de ekledi. HP’nin federe depolama yaklaşımına dayalı HP P10000 3PAR Depolama Sistemleri, “Hizmet olarak BT” modeli ile genel bulut ve özel bulut için yeni kurumsal BT çözümleri sunuyor. Bu yeni özellikler arasında uygulama iş yükü sanal diskler arasında dinamik olarak paylaştırılırken farklı kullanıcılarının erişim haklarını yöneten bir çözüm, depolama kaynaklarının ihtiyaca göre gerçek zamanlı olarak atama desteği ve sanallaştırma tabanlı iş yükü paylaşımını destekleyen kaynak atama ile önceliklendirme teknolojileri yer alıyor.

HP 3PAR V-Class V400 ve V800 ürünlerini içeren HP P10000 3PAR Depolama Sistemleri; önceki 3PAR ürünlerine göre bağlantı noktası sayısını ve disk kaynaklarını yüzde 150, veri analizi gibi ardışık iş yükü performansını ise 3 kat arttırıyor.(2) Diğer firmaların depolama çözümlerini kullanan kurumların yazılı veri kullanım oranının yüzde 10-20 düzeyinde olduğu hesaba katıldığında HP 3PAR V-Class, sanallaştırma desteği ile gereksiz disk alanı satın alınmasını da önlüyor. HP 3PAR V-Class, verilerin thin provisioning destekli sanal disklere aktarılmasında 3 kat bant genişliği sağlayarak gerçek kapasite kullanımını da arttırıyor.(3)

HP 3PAR V-Class ailesinin uzak veri kopyalama özelliği ise kullanılmayan disk alanlarını elimine ederek bant genişliği ve depolama ihtiyacını da azaltıyor. HP P10000 3PAR Depolama Sistemleri; yazılım, donanım ve hizmetleri entegre ederek açık karma bulut yapılarının kurulmasını sağlayan HP VirtualSystem ve HP CloudSystem portföyünün bir parçasını oluşturuyor.

HP Kurumsal Depolama, Sunucu ve Ağ Ürünleri Ülke Müdürü Zeynep Keskin, konuyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti: “20 yıl öncesinin mimarisiyle üretilen eski tip depolama sistemleri dinamik Hizmet Olarak BT dünyasına göre dizayn edilmemişti. HP Bütünleşik Depolama çözümlerindeki tam görev paylaşımlı federe depolama teknolojisi ise birden çok kullanıcıya erişim hakkı sağlanan her an aktif ortamlarda görülen beklenmedik talepleri karşılayabiliyor. HP’nin federe depolama konsepti böylece maliyetleri düşürüyor, yönetişimi kolaylaştırarak hizmet anlaşmalarını yerine getirmekte karşılaşılabilecek riskleri azaltıyor. HP’nin yeni açık sistemler mantığıyla geliştirilen 3PAR platformu, geleceğin 1 numaralı depolama çözümü olarak 7/24 Yaşayan Kurumlarının önünü açacaktır. HP olarak bugün duyurduğumuz yeni ürünlerimizle birlikte artık sektörün en kapsamlı uçtan uca depolama çözümlerini sunuyoruz.”

(1)       “Five Steps to Successful Integrated Cloud Management,” IDC White Paper sponsored by HP, IDC No. 228116, May 2011.

(2)       Eski ve yeni 3PAR modellerinin şirket içi karşılaştırması.

(3)       Müşteri kurulumlarında elde edilen performans verileri ve dokümantasyona göre.

HP Hakkında

HP, kullanıcılar, işletmeler, kamu kuruluşları ve toplum için anlamlı olabilecek yeni teknolojiler sağlamaktadır. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan HP, baskı sistemleri, kişisel bilgisayarlar, yazılım, hizmetler ve BT altyapısından oluşan ve müşterilerin sorunlarını çözmeye yönelik bir ürün ailesi sunmaktadır. HP (NYSE: HPQ) ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://www.hp.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir