HP’den MEMA Bölgesi’ne Türk Yönetici

3 yıldır HP Türkiye’de Yazılım ve Çözümler Grubu Ülke Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Tayfun Topkoç,  1 Ağustos 2010’dan itibaren HP Ortadoğu Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu Bölge Müdürü olarak Dubai’ye atandı. Atama ile HP Türkiye’nin yazılım alanında son 3 yılda göstermiş olduğu yüksek performans ve hızlı büyümenin Ortadoğu ülkelerine de yansıması hedefleniyor.

HP Türkiye’de 3 yıldır Yazılım ve Çözümler Grubu Ülke Müdürlüğü görevini yönetmekte olan Tayfun Topkoç’u 1 Ağustos 2010’dan itibaren HP Ortadoğu Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu Bölge Müdürü olarak Dubai’ye atayan HP, yazılım alanında Türkiye’nin elde ettiği üstün başarı ve pazar büyümesini Ortadoğu ülkelerine taşımaya hazırlanıyor.

Yeni görevinde satış ve pazarlama yönetimi, kanal yönetimi (iş ortakları) , danışmanlık ve destek hizmetlerinden sorumlu olacak Topkoç, toplam 12 (Mısır, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman, Bahreyn, Yemen, Irak, Suriye) ülkeden sorumlu olarak uluslararası bir ekibi yönetecek.

HP Ortadoğu Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu’nun bölgedeki büyüme hedefleri arasında Ortadoğu’yu HP stratejik iş ortakları ile HP’nin ürünleri için bir hizmet üssü haline getirme, üniversitelerle işbirliğini geliştirme ve bölgede HP ekosistemini pekiştirme bulunuyor.

2007’de devraldığı HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürlüğü görevinde yaratıcı ve çalışkan ekibiyle büyük başarı yakalayan Topkoç, Avrupa ve MEMA bölgesinde HP Türkiye’ye pek çok ödül getirdi. HP Türkiye Yazılım Ekibi 2009 yılında MEMA Bölgesi’nde “En İyi Yazılım Ekibi” olarak seçildi ve HP Türkiye bu ekibin başarısıyla 2008-2009 döneminde EMEA Bölgesi’nde “En Hızlı Büyüyen Ülke” olarak ödüllendirildi. 2007 yılında atılımına 2 kişilik çekirdek kadroyla başlayan HP Türkiye Yazılım Bölümü 3 yılda 6 kat büyüdü ve Türkiye’de faaliyet gösterdiği yazılım ürün kategorisinde pazar payını artırarak yüzde 11’den yüzde 38 düzeyine ulaşarak iş ortakları ile müşterilerine güven verdi. 

HP Türkiye yazılım grubu elde ettiği mali başarının yanı sıra Arge vizyonu ile de Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası firmalara örnek oldu ve İTÜ Maslak yerleşkesinde açılan HP Yazılım İnovasyon Merkezi, Türkiye’yi MEMA bölgesinin Arge üssü yapmak üzere harekete geçti. HP Yazılım ve İnovasyon Merkezi HP’nin dünyaca ünlü araştırma kolu HP Laboratuarları’nın uzun yıllara dayanan deneyimini yazılım ve uygulama geliştirmek üzere Türkiye’ye aktarıyor.

HP Ortadoğu Bölgesi Yazılım ve Çözümler Grubu Bölge Müdürü Tayfun Topkoç atamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’de edindiğim deneyimi Ortadoğu bölgesine taşımak üzere yeni görevime başlarken ülkemiz ekonomisinin kaldıracı olan yazılım ve hizmetlerin hızla gelişeceğine olan inancımla iş arkadaşlarımla müşterilerimize veda ediyor, HP ile başarılarının devamını diliyorum. HP Türkiye ülkemizde yeni atılımlar yaparak müşteri memnuniyetini artırmaya ve iş ortaklarımızla çok değerli müşterilerimize yeni çözümler ve hizmetler sunmaya kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi.

Elektrik ve Elektronik Yüksek Mühendisi olan Tayfun Topkoç, Koç üniversitesi Executive MBA mezunu. 2000-2003 yıllarında HP Türkiye Ülke Pazarlama Müdürlüğü görevinde bulundu. Topkoç 2003-2007 yıllarında HP Orta, Doğu Avrupa, Ortadoğu Afrika Bölgesi Telekom ve Enerji Sektöründen sorumlu Pazarlama Direktörü olarak çalıştı ve 2007-2010 yıllarında HP Türkiye Yazılım ve Çözümler Grubu Ülke Müdürü olarak hizmet verdi.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir