HP’den yatırım maliyetlerini yarı yarıya azaltan esnek veri merkezleri

HP’nin veri merkezleri sağladığı esnekliğin yanı sıra düşük enerji tüketimi ile bir sera gazı olan karbondioksit gazı salımını da azaltarak küresel ısınmayı yavaşlatıyor.

HP bir yandan karbondioksit sera gazı salımını azaltarak küresel ısınmayı yavaşlatan, diğer yandan esnek yapısıyla ilk yatırım maliyetlerini yarı yarıya azaltan düşük enerji tüketimli veri merkezleri kurmaları için müşterilere avantajlı yollar gösteriyor.(1)

HP Esnek Veri Merkezi (HP Esnek VM), müşterilerin ihtiyaca göre genişleterek kaynak tasarrufu yapabilecekleri esnek veri merkezlerinin kurulumunda kullanılmak üzere standart bir modüler yaklaşım getiriyor. Geleneksel veri merkezlerini bu tür esnek bir veri merkezi ile değiştirmek ilk yatırım maliyetlerini de yarı yarıya azaltarak firmaların rekabet gücü kazandıran yenilikçi BT sistemlerinden yararlanmalarını kolaylaştırıyor.

Gartner Başkan Yardımcısı ve Araştırma Direktörü David J. Cappuccio, “Sermayeden ve işletim harcamalarından tasarruf etme baskısı bugün işletmelerin karşılaştığı en kritik sorunlardan biri. Müşterilerin yeni veri merkezleri kurarken iş geliştirmeyi desteklemenin yanı sıra zaman ve maliyetten tasarruf sağlayan seçenekleri değerlendirmeye ihtiyacı var” diyor.

Wells Fargo Kurumsal Mülkler Kıdemli Başkan Yardımcısı Bob Cashner da HP’nin esnek veri merkezleriyle ilgili olarak şunları ifade ediyor: “Mali kurumlar çok büyük miktarda veri üretiyor ve bu da işlerini kesintiye uğratmadan veri merkezlerinin kapasitesini hızla artırmaları gerektiği anlamına geliyor. HP Esnek VM kuruluşların büyük miktarda sermaye gerektiren veri merkezi maliyetlerini planlarken bilgiişlem taleplerini de karşılamaları için yeni bir yaklaşım sunuyor.”

HP Esnek VM’nin “kelebek” tasarımı

HP Esnek VM şematik olarak düşünüldüğünde merkezi bir yönetim bölümünden çıkan önceden yapılandırılmış dört modülden oluşan dört parçalı bir “kelebek” kanadı tasarımına dayanıyor. HP’nin esnek veri merkezi çözümü kullanıcılara maliyeti düşürerek farklı güç tüketimi ve soğutma seçenekleriyle kurulum sürecini basitleştiren bileşenler sunuyor.

Veri merkezleri için danışmanlık, tasarım mühendisliği ve mimari hizmetler sunan HP Kritik Tesis Hizmetleri, yeni veri merkezlerinin planlanması ve kurulması için müşterilerle işbirliği yapıyor. HP Teknoloji Hizmetleri Teknoloji Direktörü Kfir Godrich, HP Esnek VM’in faydalarını şöyle açıklıyor: “Mali hizmet sağlayıcıları, kamu kuruluşları, bulut bilişim ve ortak yerde barındırma hizmeti sağlayıcıları gibi müşteriler HP’nin Esnek VM’sinin ölçeklenebilir ve modüler yapısının çekici bir seçenek olduğunu görecekler. HP müşterilere kullanım ömrü boyunca daha fazla tasarruf sağlamaları için sıfırdan veri merkezi kurmaları ve işletmelerinde kullanılan yöntemi yenilemelerine yardımcı olabilir.”

HP Esnek VM şu özellikleri içeriyor:

—     Müşterilerin veri merkezi kurma süresini kısaltarak ilk yatırım maliyetlerini azaltan ve yatırım getirisi elde edilmesini hızlandıran hazır standart bileşenler.

—     Güvenilir ve hatalara dayanıklı bir sistemde esnek ölçeklenebilirlik getiren modüler tasarım.

—     Enerji ve su kullanımını azaltarak küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının atmosfere salımını önleyen ve soğutmayı optimize ederek maliyeti düşüren özel yapılandırmalar.

—     Soğutmada su kullanmayan ve enerji tüketimini azaltarak yılda milyonlarca litre su tasarrufu sağlayan hava soğutmalı mekanik sistemler.

HP Esnek VM, HP Kritik Tesis Hizmetleri tarafından sağlanıyor. HP Esnek VM ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.hp.com/services/flexdc adresini ziyaret edin.

HP Kritik Tesis Hizmetleri HP’nin kapsamlı veri merkezi altyapı hizmetleri portföyünün bir parçasını oluşturuyor. HP Kritik Tesis Hizmetleri iş kritik tesislerdeki hizmetlerin devamlılığının sağlanması için stratejik planlama ve tasarım çözümleri sunuyor. HP Kritik Tesis Hizmetleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.hp.com/go/cfs adresini ziyaret edin.

“Esnek VM – Sanayi Tipi BT’ye Yeni Bir Yaklaşım” başlıklı araştırmaya dayanarak, Jagger, 2010. Charlotte, N.C vakasına göre modellenmiştir. Sonuçlar farklı yer ve iklim kuşaklarında değişebilir.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir