HP’nin “Eğitim’de İnovasyon Fonu” Meyvelerini Veriyor

HP’nin nitelikli teknoloji profesyoneli yetiştirilmesine destek olma hedefiyle Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki üniversitelerde başlattığı “Eğitimde İnovasyon 2009 Fonu girişimleri, fondan yararlanan üniversitelerde sonuçlarını vermeye başladı.

Dünyada yüksek nitelikli teknoloji profesyonellerine olan talep gün geçtikçe artıyor. Öğrencileri ileri teknoloji alanında diploma alabilecekleri nitelikli programlara çekmek ve buralardan mezun etmek de zorlu bir görev haline geliyor. HP’nin nitelikli teknoloji profesyoneli yetiştirilmesini teşvik eden “Eğitimde İnovasyon 2009 Fonu” kapsamında geçtiğimiz sene, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nden başvuruda bulunan 50 eğitim kurumu içinden dört Türk üniversitesinin her biri 100 bin ABD Doları değerindeki fonu ve bir Türk akademisyen de HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü kazanmıştı. HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, bu dört üniversitede gerçekleştirilen eğitim projelerinin sonuçlarını görmek üzere üniversitelere ziyaretlerde bulunuyor.

Özellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanında uzman yetiştirilmesini destekleyen HP Eğitimde Inovasyon Fonu, eğitim ve öğrenim deneyimini etkin bir teknoloji kullanımıyla harmanlayarak öğrencilerin akademik başarısını olumlu yönde etkiliyor ve sonuçta aranan nitelikte teknoloji profesyonellerinin yetişmesine katkıda bulunuyor. 2009 yılında projeleriyle fondan yararlanmaya hak kazanan; Boğaziçi üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin projeleri de bu hedef doğrultusunda akademisyenler tarafından tasarlanan etkin eğitim modellerini kapsıyor.

Eğitime her zaman önem veren ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle eğitime katkıda bulunan HP Türkiye, geleceğe ışık tutan bu vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği “Eğitimde İnovasyon 2009” fonu girişiminin katettiği mesafeyi, basın mensuplarıyla paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya; HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran ile Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Eğitimde İnovasyon 2009 fonu girişimi kapsamında gerçekleştirdiği “Mühendislik Derslerinde Sınıfta Tasarım” projesi HP teknolojileriyle öğrenim ortamlarının sonuçlarını iyileştirdiğini ortaya koydu. Güçlü bir tasarım becerisi gerektiren mühendislik derslerinin sınıfiçi faaliyetlere katılımla etkin hale getirilmesini sağlayarak öğrencilerin tasarım becerilerini geliştirmelerini hedefleyen proje hakkında bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Suzan Üsküdarlı: “Bilgisayar Mühendisliği’ne gelen öğrencilerin bir çoğu daha önce programlama yapmamış oluyor. Bölümde her sene 350 öğrenciye verdiğimiz temel lisans dersi olan “Programlamaya Giriş” kapsamında öğrenciler, bilgisayar dillerini, programlamayı ve tasarım yapmayı aynı anda öğrenmek durumunda kalıyorlar. Teorik ders anlatım formunda öğrenciler derste öğrendiklerini uygulamaya geçiremedikleri için, öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadıklarını ölçümleyemiyorduk. Bu sene, HP Tablet PC’ler üzerinde öğrencilerle senkronize bir biçimde tasarım ve uygulamaları gerçekleştirerek hangi noktalarda hatalar yapıldığını sınıf içerisinde anlık olarak tespit edip eksikleri sınav öncesinde giderebilecek pilot bir çalışma yapılmıştır. Eğitim kalitesinin artması için mühendislik derslerinde kullanabileceğimiz açık kaynak kodlu uygulamaların artmasını arzu ediyoruz.”dedi. HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar “Mühendislik Derslerinde Sınıfta Tasarım” projesinin başarısını kutlayarak: “HP olarak, bu tür projeleri, teknoloji alanında uzman sayısının artmasına katkıda bulunacağı için desteklemeye devam ediyoruz, Türkiye’de dört üniversitede bu hedefimizin hayata geçmiş olmasından gurur duyuyoruz . Türkiye’yi EMEA Bölgesinde gerçekleştirilecek diğer eğitim ve inovasyon programlarına da dahil ederek, ülke ekonomisinin kalkınmasında kritik role sahip olan teknoloji profesyoneli sayısının artmasını sağlamak en büyük dileğimiz. HP kurum olarak tablet PC’leri eğitim ve sağlık sektöründeki kalitenin artırılması için konumlandırıyor, bu konuda da bölgesel olarak sonuç alıyor olmaktan da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

HP Eğitimde İnovasyon Fonu Hakkında

HP EMEA bölgesi inceleme komisyonu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda toplam 16 ülkeden 50 proje teklifi fondan yararlanmaya hak kazanmıştı. Hak kazanan proje teklifleri arasında Türkiye’den Boğaziçi, Selçuk, Pamukkale ve İnönü üniversitelerinden gönderilen 4 teklif de yer almıştı. Fondan yararlanma hakkını kazanan 50 eğitim kurumu içindeki bu dört Türk üniversitesinin her biri, toplam değeri yaklaşık 100.000 ABD doları (yaklaşık 75.500 Avro) olan fonun yanı sıra, projeye destek olarak kullanılmak üzere araştırma lideri için ayrılan 10,000 dolar tutarındaki nakit fon da gerektiği takdirde, ithalat masraf ve vergilerinin yanı sıra projeyle ilgili diğer harcamaları karşılamak üzere kullanılabiliyor.

HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü ve Yrd. Doç. Dr. Alper Şen
HP’nin Ekim 2008’de dünya çapında düzenlediği bir program kapsamında verdiği HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü’nü bir Türk profesör kazandı. 28 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ödül programına, 200 üniversiteden 450’yi aşkın teklif sunuldu. Yapılan değerlendirme sonucu, 34 üniversiteden 41 proje seçildi. Ülkemizden Yrd. Doç. Dr. Alper Şen de 41 araştırma ödülünden birini almaya hak kazandı.

Yaklaşık 3 yıl boyunca Palo Alto’daki HP Labs ile satınalma ihale süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi üzerine çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Alper Şen, EMEA bölgesinde sadece 7 ülkeden 41 kişiye verilen bu ödülün sahibi oldu. Ödül programı kapsamında “Satınalma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi” konulu ortak bir araştırma projesi yapan Alper Şen, HP ve diğer birçok organizasyonun satın alma kararlarını daha iyi verebilmesi için, satın alma sözleşmelerinin ve bu sözleşmeleri yüklenecek tedarikçilerin seçiminde kullanılan ihalelerin birlikte tasarımını amaçlayan matematiksel modeller geliştiriyor. Ayrıca projenin sonunda satın alma süreçlerini yöneten insanlara yardımcı olabilecek yönetimsel çıkarımlar bulmayı ve bu konudaki akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlıyor.

HP Hakkında

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan ve bu sene Türkiye’de 20. yılını kutlayan HP, kişisel bilgisayardan baskı ve görüntüleme çözümlerine, yazılımdan hizmetlere ve BT altyapısına kadar geniş bir portföyle tüketicilerin ve işletmelerin teknoloji deneyimlerini kolaylaştırıyor. HP (NYSE: HPQ) ve sunduğu çözümler hakkında ayrıntılı bilgi için www.hp.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir