HTC ONE SV Akıllı Telefon İncelemesi

htconesvout (12)

Akıllı telefon piyasasındaki gelişmeler günümüzde neredeyse takip edilemeyecek seviyede hızlı ilerliyor. Piyasanın lokomotif olan markaları da ürün portföylerine neredeyse ayda bir model eklemekteler. Bu duru kullanıcı tarafında kafa karışıklığına neden olsa da üreticiler açısından kendi markası içinde bir Pazar oluşturma anlamında faydasını görmekteler. Örneğin bir ürünün X modeli peşinden kamerası 8 MP olan Xa modeli ardından da ses sistemi Beats Audio olan Xab modeli çıkıyor. Son kullanıcılarda bu modeller arasında bocalayıp duruyor ve sonunda belki de hiç kullanmayacağı özellikleri ihtiva eden bir cihazı da almış olabiliyor. Kişisel öngörüm markalar arasında model yelpazesinde daha az kafa karışıklığına yer veren markalar uzun vadede kazanacak. Akıllı telefon piyasası hakkında kişisel fikirlerimi aktardıktan sonra uzun süredir Türkiye pazarında olan HTC’nin bir modeli olan Android işletim sistemine sahip, zarif bir tasarımı olan ve orta segmente hitap eden HTC ONE SV modelini sizlere anlatmaya çalışacağım. Ürünün çıkış tarihi üzerinden oldukça vakit geçmiş olsa da bu modelin hala alıcı piyasası olduğuna inanıyorum. Neticede ülkemizde hala akıllı telefon kullanımına geçmemiş büyük bir müşteri potansiyeli mevcut.

htconesvout (1) htconesvout (2) htconesvout (3) htconesvout (4) htconesvout (5) htconesvout (6) htconesvout (7) htconesvout (8) htconesvout (9) htconesvout (10) htconesvout (11) htconesvout (13)

HTC ONE SV 128 x 66,9 x 9,20 mm boyutlarında, Qualcom S4 1.2GHz çift çekirdekli işlemcisi, 480X800 çözünürlükteki 4.3” ekranı ile kaliteli görüntü kalitesi ve 1.6MP ön ve 5MP arka kamera sistemi, 1080p video çekme özelliği,  gerçeğe yakın ses sistemi ve zarif tasarımı ile dikkat çekmekte. Micro SD depolama alanı ile geniş kapsamlı kayıtlar yapmaya olanak tanıyor. Yuvarlak köşeli ve çıkıntısı kamera yapısı , renkli kapakları ile HTC ONE SV orta segment piyasasında oldukça dikkat çeken bir ürün.

HTC ONE SV hakkında kısa bir ön bilgilendirme yaptıktan sonra sizlere cihazın yapısal olarak bir değerlendirmesini yapacağım. Ardından cihaz kurulumu ve içerdiği uygulamalar hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalışacağım.  HTC ONE SV yazının başında dediğim gibi renkli ve yuvarlak köşeli bir tasarıma sahip. Arka kapakları mavi, beyaz, gri, kırmızı, siyah gibi renklerde kullanmanız mümkün. Cihazın ön alt kısmında menü tuşları, yukarı kısımda ürün logosu, ahize ve çeşitli sensörler ve ledler konumlandırılmış. Arka kapak kısmında ortada yine ürün logosu alt kısımda “Beats Audio” hoparlör, yukarıda 5MP kamera ve buna ait flash bulunmakta. Cihazın sol kısmında her hangi bir tuş konumlandırılmamış. Alt kısmında ise şarj ve data aktarımı için giriş ünitesi ve mikrofon bulunuyor. Üst kısımda açma-kapama tuşu, kulaklık girişi ve yine bir adet alıcı mikrofon bulunuyor. Arka kapağı açmak birkaç tırnak hareketi ile mümkün. Kapağı açtıktan sonra orta kısımda çıkarılabilir ve yeniden şarj edilebilir 1800 mAh Li-ion pil, pilin üzerinde SIM Kart girişi ve onun yanında da micro SD kart girişi bulunmakta. Kart girişlerinin hemen yanında ise çıkıntısız olarak kamerayı görüyoruz. Burada SIM Kart ve micros SD kartı takmak için pili çıkarmanıza gerek olmaması gayet başarılı. Bazı cihazlarda malumunuz yerden tasarruf için bir kartı takmak için 50 tane takla atmanız gerekmektedir. Tasarımla birlikte cihazın kutusundan 1 adet kulaklık ve şarj cihazı da çıkmaktadır. HTC ONE SV yapı ve tasarım olarak oldukça sade olmasına rağmen kendine has bir duruşu olan bir cihaz diyebilirim. Yani masanızın üzerinde durduğunda dikkat çekeceğinden emin olabilirsiniz.

HTC ONE SV ‘yi yapı ve tasarım olarak kısaca anlatmaya çalıştım. Şimdi kafanızı fazla çalıştırmadan donanım özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.  Cihaz içerisinde hala güncelliğini koruyan Qaualcomun S4 1.2 GHz hızında bir işlemci bulunuyor. İşlemci 1GB RAM ile desteklenmiş durumda. Cihazınızla yoğun uygulamaları kullandığınız zaman işlemci ve bellek gücü sizi yarı yolda bırakmayacak seviyede. 480×800 çözünürlüğe sahip 4.3” lik ekranın görüntü kalitesi olarak tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Ekranın “Gorilla Glass” (darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı cam) olması sayesinde güvenli bir şekilde cihazınızı kullanabilirsiniz. 8GB dahili belleğe sahip ve içerisindeki micro SD genişleme yuvası sayesinde geniş boyutlu depolama alanına sahip olursunuz. Cihaz içerisinde G-Sensör ,Yakınlık sensörü, e-Pusula, Ortam ışık sensörü bulunuyor. Günümüzde tercih edilen popler ses ve video formatlarının bir çoğunu desteklemekte. Pil tüketimi yaklaşık olarak tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi bir gün ile sınırlı kalmakta. HTC ONE SV hakkında çok fazla teknik ayrıntıya girmek istemedim. Hem kafanızın karışmaması hem de cihazın piyasaya çıkma tarihinin üzerinden vakit geçtiği için bazı özellikler güncelliğini yitirmiş olabilir. Yazının bundan sonraki kısmında cihazın kurulumuna ve içerisinde bulunan yazılımların ne olduğuna yer vermeye çalışacağım.

htconesvin (1) htconesvin (2) htconesvin (3) htconesvin (4) htconesvin (5) htconesvin (6) htconesvin (7) htconesvin (8) htconesvin (9) htconesvin (10) htconesvin (11) htconesvin (12) htconesvin (13) htconesvin (14) htconesvin (15) htconesvin (16) htconesvin (17) htconesvin (18) htconesvin (19)

HTC ONE SV içerisinde Android 4.1.2 Jelly Bean sürümü ile gelmekte. HTC cihazlarına özel Sense arayüzünün 4+ versiyonu mevcut. Fener, Ayna, Araç, Friend Stream, FM Radyo, Notlar gibi uygulamalar ön yüklü olarak gelmektedir.  Ofis uygulamalarını açabilmeniz için “Polaris Office” uygulamasını kullanabilirsiniz. PDF dokümanlarını açabilmeniz için “PDF Görüntüleyici” adlı uygulamayı kullanmanız yeterli. Harita , Navigasyon gibi Google uygulamaları da ön yüklü olarak gelmektedir. Internet tarayıcı olarak yerleşik bir browser ile birlikte Google Chrome gelmektedir. HTC ONE SV kullanmaya başladığınız anda ihtiyacınız olan bir çok uygulama hazır olarak gelmektedir. Ekstra uygulamalar için “Google Play” marketini kullanabilirsiniz. Cihaz içerisinde yer alan uygulamalara kısaca değinmeye çalıştım. “Google Play” üzerinde binlerce uygulama mevcut. Kişisel kullanım ihtiyaçlarına göre buradan uygulama indirmeniz mümkün. Günümüzdeki güvenlik risklerini de göz önünde bulundurup uygulama tercihlerinizi de bu yönde yapmanızı tavsiye ederim. Kullandığımız her sistem ve aygıtın bir şekilde bir birine bağlantılı olduğu şu dönemde kullanmış olduğumuz cihazların birinde oluşacak bir riskin tüm hepsini etkileyebileceğini unutmayın. Yazımızın bundan sonraki kısmında cihazınızın kurulumundan bahsetmeye çalışacağım.

HTC ONE SV’yi kullanmaya başlamada önce 8 saatlik gibi bir şarj süresi gerekmektedir. Bu şarj süresi geçtikten sonra sağ üstte bulunan açma-kapama tuşuna basarak telefonumuzun ilk kurulum ekranına geçiyoruz.

htconesv1 (1) htconesv1 (4) htconesv1 (5) htconesv1 (6) htconesv1 (7) htconesv1 (8) htconesv1 (9) htconesv1 (10) htconesv1 (11) htconesv1 (12) htconesv1 (13) htconesv1 (14) htconesv1 (15) htconesv1 (16) htconesv1 (17) htconesv1 (18) htconesv1 (19) htconesv1 (20)

  • Bu kısımda kullanacağınız GSM şebekesini seçip “İleri” tuşuna basıyoruz.
  • Bu kısımda dil seçeneğimizi belirleyip “İleri” tuşuna basıyoruz.
  • Bu kısımda dilerseniz kurulum sonrası güncelleştirme veya uygulama indirebilmek adına bir internet bağlantısı seçebilir yada bu adımı atlayıp sonraki adıma geçebilirsiniz.
  • HTC hesabınız varsa oturum açabilir veya bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu hesap ile daha önceki uygulamalarınızı, rehberinizi bu cihazınıza yükleyebilirsiniz.
  • Drobbox hesabınıza oturum açabilir veya ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz.
  • Belirtilen uygulamalara ait hesaplar oluşturabilirsiniz. Facebook, Posta, Dropbox gibi.
  • Ekrana gelen yönergeleri kendi tercihlerinize göre belirledikten sonra son adımda yer alan “Programlı eşleştirme” kısmındaki “Son” butonuna bastıktan sonra akıllı telefonunuz kullanıma hazır hale gelecektir. Bundan sonraki adıma ekranda bilgilendirme amaçlı kısa yolların oluştuğunu göreceksiniz. Bunları kapattıktan sonra cihazınız iyi günlerde kullanım için hazır hale gelmiştir demektir.

HTC ONE SV akıllı telefonumuzun kurulumunu tamamlamak gayet basit. Akıllı telefonunuzu kullanmaya başladıktan sonra uygulama vs. indirmelerden ve çeşitli bazı kullanım hatalarından dolayı telefonunuz yavaşlayabilir veya yanıt hızlarında gecikmeler yaşanabilir. Bu durumda cihazın ayarlar menüsünden “Fabrika Ayarları”na getirmeniz mümkün. Bu durumda telefonunuzun içindeki tüm verilerin kaybolacağını unutmayın. Gmail hesabınız varsa rehberinizi ve resim,video gibi dosyalarınızı yedeklemeniz mümkün. Bunun için Dropbox hesabınızı da kullanabilirsiniz. Yeniden kurulum sonrası verilerinizi bu yedekleme birimlerinden geri atmanız mümkün. Tabi bu yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin yapılabilmesi için bir internet bağlantısına ihtiyaç olduğunu unutmamanız gerekiyor. Telefonun kurulumundan da kısaca bahsettikten sonra sizlere HTC ONE SV ile çekilmiş bazı resimlere yer vermek istiyorum. umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Cihaz hakkında sorularınız olursa yorum bölümünden belirtmeniz halinde sizlere kısa sürede dönüş yapacağımı bilmenizi isterim…

HTC ONE SV ile çekilmiş bazı resimler:

IMAG0016 IMAG0022 IMAG0023 IMAG0024 IMAG0025

TEKNIK ÖZELLIKLER

BOYUTLAR (UXGXK) 128 x 66,9 x 9,20 mm (5,04 x 2,63 x 0,36 inç)
EKRAN 480 X 800 çözünürlüklü 4,3 inç dokunmatik Süper LCD-2 ekran Gorilla Glass
AĞIRLIK Pil ile 117/122 gram (NAM-Cricket ve MPCS çeşitleri için 122 gr)
GÖRÜNTÜ 480 X 800
CPU HIZI Qualcomm S4 1,2 GHz, Çift Çekirdekli
PLATFORM Android™ ile HTC Sense™
SIM KART TIPI microSIM
BELLEK Toplam bellek: 8 GB, kullanıcı tarafından kullanılabilir kapasite değişkenlik gösterir1
Genişleme Kart Yuvası, ek depolama kapasitesi için microTM SD hafıza kartı kullanımını destekler (kart ürünle birlikte verilmez)
RAM: 1 GB DDR2
GSM/GPRS/EDGE:
850/900/1800/1900 MHz
HSPA/WCDMA:
850/900/1900/2100 MHz (Asya)
900/1900/2100 MHz (EMEA)
HSDPA 42
HSUPA 5,76 CDMA:
800/1900/AWS MHz (NAM-Cricket ve MPCS)
800/1900 MHz (NAM-SPCS Boost) LTE:
1800/2600 MHz (Asya)
1800/2600/800 MHz (EMEA)
700/AWS/1900 MHz (NAM-Cricket ve MPCS)
1900 MHz (NAM-SPCS Boost)
GPS Dahili GPS anteni
SENSÖRLER G-Sensör
Yakınlık sensörü
e-Pusula
Ortam ışık sensörü
BAĞLANTI · 3,5 mm stereo ses jakı
· Bluetooth, aptX™ destekli (Bluetooth® 4.0)
· Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n
SES ZENGINLEŞTIRME Dahili Beats Audio™ özelliği ile stüdyo kalitesinde ses
HTC IMAGESENSE  ILE KAMERA · Otomatik odaklamalı 5 megapiksel fotoğraf makinesi, LED flaş ve BSI sensörü (düşük ışıkta daha iyi çekim için)
· F2.0 apertür ve 28mm lensler
· 1080p video kaydetme özelliği
· 1,6 megapiksel ön kamera (720p video kayıt)
· Özel HTC ImageChip
· VideoPic: Aynı anda hem video hem de fotoğraf çekin
· Kesintisiz fotoğraf çekimi: Tek basışla 4 fps’de 60 kareye varan kesintisiz çekim
· Akıllı Flaş: Nesneye olan uzaklığa dayalı olarak otomatik ayarlanan beş flaş seviyesi
· Video dengeleme: Sorunsuz, profesyonel videolar için titremeleri ortadan kaldırır
· Yavaş çekim video çekimi ve oynatma
MULTIMEDYA Desteklenen ses formatları· Oynatma: .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9)
· Kayıt: .amr

Desteklenen video formatları

· Oynatma: .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP ve MP3)
· Kayıt: .mp4

PIL Çıkarılabilir ve yeniden şarj edilebilir Li-ion pil
Kapasite: 1800 mAh
AC ADAPTÖRÜ Voltaj aralığı/frekans: 100 ~ 240 V AC, 50/60 Hz;
DC çıkış: 5 V ve 1 A

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir