HTC Windows Phone 8S İncelemesi

htc8schz (23)

Akıllı telefon piyasası bildiğiniz gibi son günlerde oldukça hareketli bir durumda. Büyük markalar ardı ardına yeni ürünlerinin tanıtımlarını yapıp pazara sunmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi piyasada en yaygın kullanılan akıllı telefon işletim sistemleri Android ve İOS. Microsoft firması bu zincire dahil olabilmek adına HTC ile güçlü bir işbirliğine gidip piyasaya en son işletim sistemi olan Windows Phone 8 işletim sistemini çıkardı. HTC’de buna paralel olarak Windows Phone 8X by HTC ve Windows Phone 8S by HTC modellerini sundu. Live Tiles (Canli Kutucuklar) temelini esas alan bu cihazlar yek pare ve sade yapısı, içerisinde standart olarak yer alan “Beats Audio” teknolojisi  ve farklı renk seçenekleri sayesinde akıllı telefon pazarında müşterilerini etkilemeyi başarıyor. HTC’nin akıllı telefon pazarındaki ve bilinilirliği oldukça yüksek. Bunun yanına Microsoft’un yazılımsal desteğini ve kalitesini eklediğimiz zaman “Windows Phone 8S by HTC” cihazlarının çok yakında bir çok kullanıcının vazgeçilmezi olacağı kesin. Şahsen HTC’nin Android işletim sahibine cihazlarını da kullanmış biri olarak belirtmeliyim ki; “Windows Phone 8” tahminimden de başarılı. Tabi stabilite ve mağaza uygulamalarında ufak tefek problemler bulunsa da HTC ve Microsoft ikilisi bunlarında rahatlıkla üstesinden geleceklerdir. Bana göre mağaza uygulamalarındaki içerik zenginliğini rakiplerinin ölçülerine çekebilirlerse “Windows Phone” işletim sistemine sahip cihazlar piyasa da sıklıkla görünmeye başlayacaklardır.

HTC Windows Phone 8S; 1Ghz Dual Core işlemcisi ,512 RAM ve  4GB dahili hafızası ile orta segment kullanıcısını hedefleyen bir cihaz. Ağabeyi sayılan 8X’e benzeyen özelliklerinin dışında ufak tefek farkları mevcut. Örneğin alt kısımda yer alan renkli kısım değişebilmektedir. Günlük durumunuza göre farklı renkler seçmeniz mümkün. Dilerseniz bu minik ama şık ürünü yakından tanıyalım.

htc8schz (22) htc8schz (9) htc8schz (10) htc8schz (11) htc8schz (12) htc8schz (13) htc8schz (14) htc8schz (15)

htc8schz (17) htc8schz (18)

htc8schz (19) htc8schz (20)

htc8schz (16) htc8schz (21)

Windows Phone 8S by HTC’ yi tasarım olarak incelersek;

Cihazı kutusundan çıkardığınız zaman tasarımdaki farkı rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Bana gönderilen cihaz mavi renkliydi ve oldukça şık görünümdeydi. 120,5 x 63 x 10,28 mm boyutlarındaki yapısı ve 113 gr ağırlığı ve polikarbondan yapılmış kasası ile şıklık tamamlanmış durumda. 8X’de yer alan yekpare tasarımın aksine 8S modelinde alt kısımda yer alan kapak çıkıyor ve gündelik zevkinize göre farklı renkleri tercih edebiliyorsunuz. Cihazın sağında solunda ne var sorusuna gelirsek.

Ön kısımda üst tarafta ahize yer alıyor. Ahizenin çerçevesi cihazla aynı renge sahip ve oldukça farklı bir tat katmakta.Ahizenin hemen altında marka adı yer almakta. Ön alt kısımda ise men tuşları bulunmakta. Alt kısım yine mavi renkte. Ayrıca ön panelde sensörler ve uyarı ledleri bulunmaktadır. 4 inç super LCD Gorilla Glass ekranda dokunmatik kullanım ve görme alanı olarak oldukça yeterli seviyede. Zaten orta segment cihazların ekran boyutları birbirine benzer durumdadır. Arka kısımda üst tarafta otomatik odaklama ve LED flaş özelliklerine sahip ve 720p video çekme özelliğine sahip 5 megapiksel kamera ve hemen yanında led flaş bulunmaktadır. Orta kısımda artık HTC cihazlarda sabit hale geldiğini söyleyebileceğimiz marka logosu bulunmakta. Alt kısımda ise “Beats Audio” teknolojini ihtiva eden hoparlör sistemi bulunmakta. Alt kısımda ise kasadan ayrılan kapak bulunmakta. Kapağı açmak için birkaç basit tırnak hareketi yapmanız yeterli. Kapağı çıkarttığınız zaman önden baktığınız zaman belli olmayabilir ama arka tarafta baktığınızda kapağın çıktığı yerde “microSD” kart girişi ve “microSIM” kart girişi bulunmakta. Kartları takmak ilk başta zor gibi görünse de 1-2 denemeden sonra ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Üst kısımda ise 3,5 mm stero kulaklık girişi ve açma kapama tuşu yer almaktadır. Alt kısımda ise şarj ve bilgisayar senkronizasyonu için gerekli olan “microUSB” girişi ve mikrofon yer almaktadır. Sağ kısımda ise ses açma/kapama tuşu ve hızlı tuş (atamalı) bulunmakta. Sol kısımda ise herhangi bir tuş vb. bulunmamaktadır. Size cihazı satın almadan önce tasarımsal olarak bilgiler vermeye çalıştım. Görselleri inceleyerek cihazın genel görünümünü rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gerçi ne kadar yazsak çizsekte eğer bir akıllı telefon alacaksanız mutlaka mağazada cihazı elinize alın ve test edin. Zira birçok internet sitesinde yer alan ürünler gerçeğinden biraz farklı olarak resimlendirilebiliyor.

htc8schz (1) htc8schz (2) htc8schz (3) htc8schz (4)

htc8schz (5) htc8schz (7)

htc8schz (8) htc8schz (9)

Windows Phone 8S by HTC cihaz kurulumu:

HTC Windows Phone 8S’nin kurulum işlemi gayet basit. Kutudan çıkarttıktan sonra içerisinde bir miktar şarj olmasına rağmen siz yine de adaptör kullanarak işlemi yapın. İlk ekranda “get started” kısmına tıklayıp kullanmak istediğimiz dili seçip “next” tuşuna basıyoruz ve cihazı yeniden başlatıyoruz. Gelen ekranda “ileri” tuşuna basıp devam ediyoruz. “Windows Phone Kullanım Koşulları” kısmını “Kabul Et” diyerek devam ediyoruz. Sonraki ekranda cihazınızı özelleştirebilirsiniz. “Önerilen” kısmını seçip devam etmeniz faydalı olacaktır. Sonraki ekranda bölge ve zaman seçeneklerini belirliyorsunuz. Sonraki ekran mağaza uygulamalarında ürün satın alma, skydrive üzerinde dosya depola vb. işlemler için oturum açma ekranıdır. Oturum açma ekranında gerekli ayarlamaları yaptıktan sonraki adımda telefonunuz otomatik olarak yapılandırılıp size tüm işlemlerin bittiğini ve cihazın kullanıma hazır hale geldiğini belirten bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda “Tamam” butonuna bastıktan sonra size ücretsiz bilgilendirme SMS’i gelecektir. Bu adımdanlardan sonra cihaz kurulumunuz başarı ile tamamlanmış olacaktır.

wp_ss_20130520_0001 wp_ss_20130520_0002 wp_ss_20130520_0003 wp_ss_20130520_0004 wp_ss_20130520_0005 wp_ss_20130520_0006 wp_ss_20130520_0007 wp_ss_20130520_0008 wp_ss_20130520_0009 wp_ss_20130520_0010

“Windows Phone 8S by HTC”’yi donanım olarak incelersek;

HTC Windows Phone 8S 4inç büyüklüğünde ve 4800×800 çözünürlüğe sahip. Resim ve video kalitesi olarak tatminkar görüntüler elde edebilirsiniz. Cihaz içerisinde 1 GHz çift çekirdekli Snapdragon S4 işlemci yer alıyor. Bu işlemci 512MB Ram ile desteklenmiş durumda. 4GB dahili hafızası ve ekstra genişleme yuvası ile birlikte 32GB’a kadar genişleme alanına sahip. Bu özellikleri ile birlikte hem uygulamaları çalıştırmakta ve “Google Play” üzerinden yapacağınız indirme işlemlerinde sıkıntı yaşamıyorsunuz. HTC ve Windows’un birlikteliği performans ve kullanılabilirliği de beraberinde getirmiş durumda. Arka kısımda yer alan 5MP kamera ile gündelik yaşamınızda birçok anınızı ölümsüzleştirebilir ve albümler oluşturabilirsiniz. Kamera 5MP olmasına rağmen oldukça tatminkar görüntüler elde ettiğimizi söylememiz gerekir. Video olarak 720p HD videolar oluşturabilirsiniz. HTC 8S kablosuz bağlantı teknolojilerinden  Bluetooth® 3.1, Wi-Fi®: IEEE 802.11 a/b/g/n, GPS, HSPA, HSDPA standartlarını destekliyor. Dahili “Beats Audio” özelliği sayesinde HTC 8S sizlere müzik dinlemenin veya film izlemenin keyfini sonuna kadar yaşatıyor. HTC 8S içerisinde 1700 mAh Li-on pil bulunmaktadır. Tam dolu haldeyken yaklaşık olarak 24 saat kullanma imkanı sunmakta. Bu durum zaten birçok akıllı cihazda standart durumda maalesef.

Windows Phone 8S by HTC’ yi yazılım olarak incelersek;

Cihazın adından da anlaşılacağı üzere içerisinde “Windows Phone 8” işletim sistemi bulunmakta. Bir önceki versiyona göre daha geliştirilmiş özelliklere sahip bu sistemin en göze çarpan yanı “Live Tile” (Canlı kutucuklar) denen özellik. Bu özellik sayesinde ana ekranınızda yer alan uygulamaları boyutlandırabilir, taşıyabilir veya ana ekrandan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken parmağınızı ilgili ikonun üzerinde basılı tutmak olacaktır. Ayarlar kısmında bulunan mağazadan indirdiğiniz uygulamayı ana ekrana taşımak için üzerine bastığınızda açılan menüden seçimi yapabilirsiniz. Burada yer alan “Derecelendir ve Değerlendir” kısmı mağazadaki uygulamaların zenginleştirilmesi ve geliştirilmesi açısında oldukça önemli. Ana ekrandan ayarlar kısmına geçmek için ekranı sola doğru çekebilir veya alt kısımda bulunan ok yardımıyla bu menüye geçebilirsiniz.

Telefonunuz ilk açtığınızda öncelikle dil seçiminizi yapmanız gerekiyor. Eğer SIM kart takılı değil veya hatalı takıldıysa bu durumu gösteren bir ikaz yazısı belirecektir. Kurulum bir kaç basit adımdan oluşmakta. Cihaz kullanım koşullarını içeren sözleşmeyi onayladıktan sonra bölgesel ayarlarınızı yapıyorsunuz daha sonra mağazadan uygulama indirmek için bir microsoft hesabı ile oturum açmanız gerekmektedir. Bu adımları geçtikten sonra cihaz yeniden başlayıp seçtiğiniz dil tercihi ile karşınıza gelip ayrıca bir bilgilendirme mesajı alacaksınız.

Cihazın ilk kurulumundan sonra ekranınıza telefon, SMS, Internet Exploer, Mail, Mağaza, Müzik, Oyun, Office, One Note, HTC (Hava durumu, borsa, haberler gibi hazır uygulamalar), Takvim, Çocuk Odası, Fotoğraflar,Ben (Hesaplarınıza bağlı hareketleri izleyebildiğiniz bir ekran) gibi menüler  “Live Tile” olarak karşımıza gelmektedir. Daha sonra wifi veya 3G bağlantısı ile mağazadan farklı uygulamalar indirip telefonunuzu geliştirmeniz mümkün. Bu arada mağaza hızlı gelişiyor olsa da hala daha rakiplerinin gerisinde kaldığını söyleyebilirim. Ama sık kullanılan uygulamalardan Facebook, Twitter, Mail gibi özelliklerdeki başarı bu durumu bir nebze kotarıyor.

Ana ekrandaki renk seçeneklerini ayarlar kısmındaki “Tema” kısmından belirleyebiliyoruz. Oldukça fazla renk seçeneğinin mevcut olduğu tema uygulaması sayesinde günlük psikolojik durumunuza göre telefonunuzu görsel açıdan değiştirebilirsiniz. Windows Phone 8X’te ana ekranın kilit seçenek kısmı da oldukça kullanışlı hale getirilmiş. Ayarlar kısmında “Kilit Ekranı” menüsüne girip buradan arka planda çalışacak uygulamalardan fotoğraflar, Bing, HTC, Facebook gibi farklı uygulamaları seçmeniz mümkün. Kilit ekranını açmanı için ana ekrandaki görüntüyü parmağınızla hafifçe yukarı kaydırmanız yeterlidir. Ana ekranda size gelen mesaj veya bildirimleri görmek için ekranın üzerinde beliren kutucuğa tıklamanız yeterli. Bu durum Facebook ve Twitter gibi sık kullanılan sosyal medya uygulamalarında etkileşim halinde olduğunuz kişilerden gelen bildirimleri anında görmenize olanak tanıyor. Tabi bunun için ilgili uygulamanın özelliklerini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Windows Phone 8’de dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de ana ekranda bulunan “Çocuk Odası” uygulaması. Bu uygulama sayesinde özellikle küçük yaşta çocuk sahibi olan aileler telefonları güvenle çocuklarına teslim edebilirler. Bir kaç basit adımda aktif hale getirilebilen bu uygulama sayesinde çocuğunuz sadece sizin belirlediğiniz uygulamaları kullanabilecek, telefon araması yapamayacak ve mağazadan uygulama satın alamayacaklardır. “Çocuk Odası” nı aktif hale getirmek için ana ekranda parmağınızı sola doğru kaydırmanız yeterlidir. Bu uygulamayı aktif hale getirmeden önce mutlaka parola belirleyin. Zira telefonu güç düğmesinden kapadığınızda ilk açılan ekran sizin ekranınız olup tüm uygulamalara erişim olacaktır.

Windows Phone 8’in “Ayarlar” kısmı da oldukça basit ve kullanışlı. Daha önceden de dediğimiz gibi ayarlara ulaşmak için ana ekranda ekranı sola çekmeniz veya en altta bulunan oka tıklayıp bu ekrana ulaşabilirsiniz. Bu kısımda yine kolaylık olması açısından “Sistem” ve “Uygulamalar” ile ilgili iki başlık oluşturulmuş. Türkçe dil desteği olduğundan bu kısımda telefonunuzu performans ve görsellik özellikleri açısından kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre ayarlamanız son derece basit. Ayarlar kısmında yer alan “Hakkında” menüsü ile telefonunuzun detaylı yazılım bilgilerine ulaşabilir, telefonunuzdaki tüm içeriği sıfırlayabilirsiniz.  Bu durumda cihaz içerisindeki tüm verilerin kaybolacağını unutmayın.

HTC Windows Phone 8S’de kullanmış olduğunuz internet bağlantınızı paylaştırmanız mümkün. Telefonunuzu kablosuz modem olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmına girip “İnternet paylaşımı” kısmına girip durumu aktif hale getirdiğinizde alt kısımda cihazın yayın adı ve parolası görünecektir. Bu adı ve parolayı arkadaşınıza verdiğinizde bağlantı kurduğu anda yine aynı pencereden cihazınıza bağlı kullanıcıları görebilirsiniz. Bağlanabilecek maksimum konuk sayısı 8 olarak belirlenmiştir.

HTC Windows Phone 8S’de tarayıcı olarak internet explorer 10 yüklü olarak gelmektedir. Girdiğiniz web sitelerinin hem masaüstü hem de mobil versiyonlarını görebilme imkanınız mevcut. Performans olarak masaüstü tarayıcılarından daha performanslı olduğunu söyleyebilirim. Flash desteğinin bulunmadığını hemen belirtelim. Fakat bu durum son dönemlerde flash alternatifi (html5) artması sayesinde geçiştirilebilen bir sorun oluyor. IE10 içerisindeki ayarlardan sekmelere göz atabilir, gezdiğiniz sayfası sosyal medyada link olarak paylaşabilir, beğendiğiniz sayfayı sık kullanılanlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Sayfaları yatay veya dikey konumda görüntülemeniz mümkün. HTC Windows Phone 8S video formatları olarak 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (sürüm 9 ve 10), .avi  formatlarına dosyaları oynatabiliyor ve kayıtları da .mp4 formatında yapmakta. .mkv formatında dosyaları açacak yerleşik bir uygulama bulunmuyor, bunun için mağazadan uygulama aramanız gerekmekte. HTC Windows Phone 8S ses formatı olarak aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (sürüm 9 ve 10) dosyaları açabiliyor kayıt yaparken de dosyaları .amr formatında saklıyor. Eğer bu dosyaları bilgisayarınızda dinlemek isterseniz bir player indirmeniz gerekmektedir. Cihazınızdaki müzikleri dinlerken kulaklığı taktığınızda Beats Audio ses desteği devreye girip size inanılmaz bir müzik ziyafeti yaşatıyor. Cihaz kutusundan çıkan kulaklığın başarısı da orta seviyede sayılır. Piyasada “Beats Audio” desteğine sahip kaliteli kulaklıklar bulmak mümkün. HTC Windows Phone 8S’i içerisinde olan bu üstün ses teknolojisi sayesinde bir dj kabinine dönüştürmeniz mümkün.

HTC Windows Phone 8S’’ı bilgisayarınıza kutu içerisinden çıkan USB kablo ile bağlayabilir ve “Windows Phone” uygulaması ile dosyalarınızı eşitleyebilir, cihazınızı yedekleyebilir ve bir çok transfer işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda sizi ilgili uygulama sayfasına yönlendirip bazı uygulamaları indirmenizi isteyebilir.

Sonuç olarak;

HTC Windows Phone 8S tasarım ve kalite bakımından piyasada yer alan segmentlerinden oldukça farklı ve kullanılabilir. Android işletim sistemine aşina kullanıcılar açısından kullanımı biraz farklı gibi görünse de zamanla kullanım deneyiminiz gelişiyor ve komutları hızlı bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz. Piyasada bulunan “Windows Phone” içeren cihazlar arasında HTC bu ürünü ile benzersiz bir kalite yakalamış durumda. “Windows Phone” ve “Andorid” işletim sistemlerine ait cihazları üreten ve her türden kullanıcı segmentine yönelik ürünler çıkartan “HTC” akıllı telefon pazarının liderliğine doğru hızla ilerlemekte. Yazılımın dışında da ürünlerindeki malzeme kalitesi ve tasarım şıklığı bunu kanıtlar durumda. HTC Windows Phone 8S ürününü siz değerli okurlarımıza rahatlıkla tavsiye ediyorum. Bu ürünü piyasada 700-800TL fiyat aralığında bulmanız mümkün. Şimdiden size güle güle kullanın diyorum…Umarım bu anlatımdan sonra cihaz hakkında yeterli bilgiye sahip olmuşsunuzdur.

Teknik Özellikler:

İşletim Sistemi
• Windows Phone 8

İşlemci / Grafik İşlemci
• Snapdragon S4 chipsetli
• Çift çekirdekli 1 GHz Krait
• Adreno 305

Bellek
• 512 MB RAM
• 4 GB dahili hafıza

Ekran
• 4 inç S-LCD
• 480×800 piksel (~233 ppi)

Kamera
• 5 MP, otofokuslu, LED flaşlı arka kamera
• Ön kamera yok
• 720p @30fps video kayıt

Bağlantılar
• Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS,
• micro-USB, kulaklık

Pil
• 1.700 mAh

Boyutlar / Ağırlık
• 120,5 x 63 x 10,3 mm
• 113 gram

Windows Phone 8S by HTC ile çekilen resimler:

WP_20130420_001 WP_20130501_001 WP_20130501_007 WP_20130501_016 WP_20130501_018

HTC WINDOWS PHONE 8S DEĞERLENDİRME NOTU:

htc8sdegerlendirmelogo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir