IBM Bulutta İnovasyonu Hızlandıran Yeni “Girişimci Programı”nı Duyurdu

ibm_bulut_bilisim

IBM Küresel Girişimci Programı girişimci ve inovatif bulut şirketlerini, kurumsal müşterilerle ve küresel inovasyon ağı ile bağlantıya geçiriyor.

IBM, yeni kurulan inovatif bulut şirketleri için IBM Küresel Girişimci Programını (IBM Global Entrepreneur Program for Cloud Startups) başlattığını duyurdu. Bu program, genç inovatif şirketlerin ve girişimcilerin IBM’in bulut hizmetlerinden yararlanmalarını, inovasyon, ölçekleme ve büyüme işlemlerini hızla gerçekleştirmelerini sağlamak için IBM’in kurumsal müşterilerinden, danışmanlarından ve inovasyon merkezlerinden oluşan geniş küresel ağına dahil olmalarını sağlayacak.

Dünyadan 300’ün üzerinde risk sermayedarı, özel sermaye şirketi ve büyüme sermayesi yatırımcısı (özellikle bulut ve mobil alanda olmak üzere) katıldıkları ankette, teknoloji şirketlerine yatırım yaptıklarını söylüyorlar (kaynak: 2014 Global Venture Capital Confidence Survey). Bu alandaki canlanma devam ederken IBM, girişimci inovatif şirketlere yeni nesil bulut uygulamaları oluşturmaları için gerek duydukları araçları sağlamak adına yoğun olarak çalışıyor.

Girişimci inovatif şirketler IBM’in uçtan uça ve hızla büyüyen kurumsal bulut portföyüne ve açık API’lerle (Uygulama Programlama Arayüzü) oluşturulan 3’üncü parti bulut hizmetlerine erişim sağlayarak artık daha kolay çözümler oluşturabilecek ve fayda sağlayabilecekler. Bu program kuruluşlara küresel bir yol açarak, girişimci inovatif bulut şirketlerinin pazara ulaşma ve ölçekleme hızını artıracak.

Bu küresel program aracılığıyla, yetkinliğini kanıtlayan girişimci inovatif şirketler, IBM’in bulut hizmetini kullanmak için 120.000 dolara kadar kredi alabilecekler. Bu fırsat onlara işletme kurmak için gereken altyapıyı anında sağlayacak ve kaynaklarını kodlama, oluşturma, ölçekleme ve pazara inovasyonlar kazandırma gibi alanlarda değerlendirmelerini sağlayacak. Aynı zamanda başlangıç aşamasındaki şirketlere IBM’in kurumsal müşteri tabanıyla kapsamlı ve değerli bağlantılar kurma fırsatı da yaratacak.

Girişimciler, bir IBM şirketi olan SoftLayer’ın bulut altyapısını temel alan tüm IBM bulut portföyüne erişebilecek (IaaS, Infrastructure-as-a-Service). Yine bu portföyde yer alan IBM Bluemix, genç yenilikçi şirketlerin, büyüyen mobil ve sosyal ağlar, IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarındaki büyük verileri yakalamalarına ve bunlardan faydalanmalarına yardımcı olacak 75’ten fazla çalıştırılabilir kod ve hizmeti içeren, IBM’in uygulama geliştirmeye yönelik bulut platformudur (PaaS, Platform-as-a-Service).

IBM, etkinlikler, CIO ve girişimci toplantıları yaparak, gelişmekte olan teknoloji şirketlerine büyüme sürecinin ilk aşamalarında çok önemli olan bağlantılar ve ortaklıklar sağlayacak. Bu şirketler ürünlerini geliştirip ölçekleme sürecinde ilerledikçe, girişimcilere 40’ın üzerinde inovasyon merkezinden oluşan IBM’in fiziksel ve küresel ağı, New York’taki Silikon Geçidi (Silicon Alley) bölgesindeki yeni inkübatör alanı, San Francisco’daki Galvanize Girişimci Merkezi, Bluemix Garage aracılığıyla teknik destek ve danışmanlık da verilecek.

IBM Türk Ekosistem Geliştirme Müdürü Jale Akyel bu konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: “IBM bulutu kullanan ortakların, yeteneklerin ve hizmetlerin kapsamı ve sayısı genişlemeye devam ettikçe dünya genelinde daha ilk aşamalarında olan girişimci inovatif şirketlere bulutu daha erişilebilir kılmak, çeşitli sektörlerdeki inovasyonlara hız kazandırmak da büyük önem kazanıyor. Teknoloji sektörünün bulut ile büyük veri, analitik ve kavramsal hesaplamalarda yapabilecekleri sınır tanımaz. Bu da büyük kuruluşların müşterileri için düşündüğü ve talep ettiği en büyük zorluklardan bazılarını çözmeye yardımcı olacaktır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir