IBM ve Intel İşbirliğiyle Bulut Ortamı İçin Yeni Güvenlik Özellikleri

ibm_watson_1

SoftLayer, mikroçip seviyesinde ilk kez sunulan ekstra güvenlik yetenekleri ile kurumların hibrit buluta geçişini hızlandırmayı hedefliyor.

IBM, yakın dönemde bünyesine kattığı, önde gelen bulut çözümleri şirketi SoftLayer’ın mikroçip seviyesinde izleme ve güvenlik sağlama amaçlı Intel Bulut Teknolojisi içeren fiziksel sunucu hizmeti sunacak ilk bulut platformu olacağını duyurdu.

Intel Trusted Execution Technology (kısa adıyla Intel TXT) işletmelere, SoftLayer altyapısındaki bir iş yükünün üzerinde çalıştığı donanımın güvenli olduğundan emin olunması için donanım izleme ve güvenlik denetimleri sunuyor. Güvenlik endişeleri kapsamlı bir kurumsal bulut yaklaşımının benimsenmesinde en büyük engel olmaya devam ederken, yeni yeteneklerle hassas ve iş açısından kritik operasyonlarını bulut ortamına taşıyan kuruluşlar, aradıkları ciddi seviyelerde güvenlik ortamını ve hatta uyumluluk sertifikasını karşılamayı başaracaklar.

Yeni güvenlik yetenekleri ile IBM, yönetişim, uyumluluk, denetim, uygulama güvenliği, gizlilik, kimlik ve erişim yönetimi ile olaylara yanıt verme gibi alanlarda çözüm geliştirilmesine yardımcı olan güvenlik inovasyonlarında lider konumunu pekiştiriyor. Bununla da kalmayarak IBM, müşterilerin bu yeni yetenekleri uygulamalarına ve platformlarına yerleştirmelerine yardımcı olacak hizmetler de sunuyor.

Intel TXT’yi sunan tek çıplak metal bulut platformu olma özelliğiyle SoftLayer, kurumların tamamen güvenebileceği hibrit ve bulut ortamı oluşturulması için sektörde öncü konumda bulunuyor. Intel TXT, özellikle sağlık hizmetleri, finansal hizmetler ve kamu kuruluşları gibi uyumluluk ve denetim mevzuatlarına tabi olan büyük kuruluşlar için ciddi avantajlar sunuyor ve güvenli kaynakların ilgili uyumluluk mevzuatlarıyla (HIPAA, PCI, FedRAMP, ISO, FISMA, SSAE16) entegre edilmesini, yönetilmesini ve raporlanmasını mümkün kılıyor. IBM’in bulut ve SoftLayer altyapısı ile kuruluşlar, yönetişim ve kurumsal risk, bilgi ve yaşam çevrimi yönetimi, uyumluluk ve denetim, uygulama güvenliği, kimlik ve erişim yönetimi ve olaylara müdahale gibi durumlara maruz olan iş yükleri için güvenli bir bulut bilişim havuzunun sağlandığından emin olacaklar.

Yeni duyurular, IBM’in yazılım ve hizmetler de dahil olmak üzere güvenlik ürünleri portföyü temel alınarak oluşturulmuştur ve IBM’in stratejik ve bütünsel olarak bilgi teknolojisi yönetimine ve uçtan uca operasyonel risk yönetimini tamamlar. IBM güvenlik portföyü kapsamında yer alan diğer alanlar şunlardır:

  • bilgi güvenliği
  • tehdit ve güvenlik açığı yönetimi
  • kimlik ve erişim yönetimi
  • uygulama güvenliği
  • fiziksel güvenlik

IBM SoftLayer Hakkında

Bir IBM şirketi olan SoftLayer, İnternet ortamı için oluşturulmuş genel bir bulut altyapısı ortamını işletir. Yönetimi altındaki 200.000 aygıt, ABD, Asya ve Avrupa’da 16 veri merkezi ve dünya genelindeki ağ noktalarıyla SoftLayer, başlangıç düzeyindeki Web kullanıcılarından küresel ölçekteki kuruluşlara kadar ileri düzeydeki müşteriler için Hizmet Olarak Sunulan Altyapı çözümü sağlar. SoftLayer’ın modüler mimarisi, sorunsuz bir biçimde fiziksel ve sanal aygıtlarda bulunabilen esnek ve birleşik bir platformu denetleyen kapsamlı otomasyon ve eksiksiz API özelliğiyle eşsiz performans ve denetim, güvenli ve düşük gecikme süreli iletişim için dünya genelinde bir ağ sağlar.

IBM Bulut Bilgi İşlem hakkında

IBM, bulut projeleri kapsamında 40.000 sektör uzmanıyla dünya genelinde 30.000’in üzerinde müşteriye yardımcı olmuştur. Günümüzde IBM’in dünya genelinde 40 veri merkezi ağı, müşterilerin dönüşümüne yardımcı olacak kapsamlı sektör bilgisine sahip binlerce uzmanı ve 100’ün üzerinde bulut Hizmet Olarak Sunulan Yazılım çözümü vardır. 2007’den bu yana IBM, bulut girişimlerini hızlandırmak ve yüksek değerde bir bulut portföyü oluşturmak için 17 satın alma sürecine 7 milyar ABD Dolarının üzerinde yatırım yapmıştır. IBM, inovasyon odaklı 1560 bulut patentine sahiptir ve 21 yıl boyunca üst üste ABD’nin patent liderleri listesinde birinci sırada yer almıştır. IBM, kendi genel bulut ortamı aracılığıyla günde 5,5 milyonun üzerinde müşteri işlemini yürütmektedir. IBM’in bulut ürünlerine ilişkin daha fazla bilgi için lütfen http://www.ibm.com/cloud adresini ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir