IBM x86 Tabanlı Sunucularından Daha Gelişmiş Bir Alternatifi Piyasaya Sunuyor

IBM__Power_S824L

OpenPOWER Tabanlı Sistemler, x86 tabanlı sunuculara kıyasla yaklaşık %20 daha iyi fiyat/performans oranına sahip

IBM büyük hacimli bilgi işlem verilerini işleme kapasitesine sahip bir dizi yeni sistemi tanıttı. Bu sistemler kapalı, emtia-tabanlı (commodity-based) veri merkezi sunucularına oranla daha avantajlı bir alternatif olarak ortaya çıkıyor ve Intel Xeon v3 işlemci tabanlı sistemlere göre yaklaşık %20 daha iyi fiyat/performansına sahip.

Dünyada her gün 2,5 kentilyon bayt gibi çok büyük hacimlerde veri üretiliyor. Dolayısıyla kuruluşlar, bu verilerden eyleme dönüştürülebilir öngörüler elde etmek için güçlü teknoloji altyapıları oluşturma sırasında zorlanıyorlar. Günümüzde birçok kuruluş tarafından kullanılan ve patentli işlemci teknolojisine dayalı olan emtia-tabanlı sunucular, büyük veri, bulut ve mobil ihtiyaçlardan doğan iş yükleriyle sonuna kadar tüketilmektedir. Bu paralelde IBM, 2013’ün sonlarında IBM, Google, NVIDIA, Mellanox ve Tyan tarafından POWER mimarisi aracılığıyla açık bir ekosistem oluşturmak üzere kurulan OpenPOWER Foundation yaklaşımını bir adım ileri taşıyor. Üye sayısını kısa zaman içerisinde 5 kurucu üyeden 59’a çıkaran OpenPOWER Foundation üyelerinin tümü sektörde kapsamlı inovasyonlar elde etmek adına IBM POWER işlemcisinin açık mimarisinden yararlanmak için işbirliği yapıyor.

IBM_Power_E870

“Açık inovasyon iş modelimiz ve OpenPOWER yaklaşımımız bir şirketin duvarları içinde üretilen, kapalı, patentli çözümler sunan teknoloji sağlayıcılarını rahatsız edecektir” diye konuşan IBM Sistemler ve Teknoloji Grubu Ülke Müdürü Gürol Çolak ekliyor: “Yeni duyurularımızla müşterilere işleriyle ilgili karşılaştıkları sorunları çözmek için en hızlı ve kapsamlı öngörüleri elde etmelerine yardımcı olacak daha fazla seçenek sağlıyoruz.”

Yeni IBM Power S824L sunucuları, en zorlu büyük veri iş yükleri için optimize edilmiş dünyanın ilk işlemcisi olan IBM’in POWER8 üzerine inşa edildi. Yeni sistemler ilk kez NVIDIA GPU hızlandırıcı teknolojisi de dahil olmak üzere IBM ve diğer OpenPOWER Foundation üyelerinin teknolojilerini entegre ederek bankaların riskleri daha iyi analiz etmelerine, enerji şirketlerinin petrol rezervlerini daha doğru biçimde keşfetmelerine, bilim insanlarının hastalıklar için daha hızlı çözüm yolları üretmelerine yardımcı olacak eşsiz bir bilgi işlem performansı sunuyor.

IBM_Power_E880

OpenPOWER ürün grubu üzerinde Power S824L sistemleri, müşterilere POWER8 işlemcisi üzerinde veri yoğun görevleri gerçekleştirirken yoğun bilgi işlem kullanılan diğer büyük veri iş yüklerini, milyonlarca veri hesaplama işlemini paralel olarak yapabilen ve hesaplama yapan uygulamalara ciddi derecede ivme kazandırmak için tasarlanmış GPU hızlandırıcılarına aktarma yeteneği sağlıyor. OpenPOWER ürün grubunu temel alan Power S824L sistemleri, müşterilerin yoğun veriler içeren görevleri POWER8 işlemcisi üzerinde gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra yoğun işlemler içeren diğer büyük veri yüklerini, uygulamalara paralel olarak milyonlarca veri hesaplaması yürütebilen ve özellikle yoğun veri uygulamalarını hızlandırmak için tasarlanmış olan GPU hızlandırıcılara taşıyarak sistemi rahatlatıyor.

GPU ile hızlandırılan Power S824L ürününün yanı sıra ürün grubunu tamamlayan IBM’in POWER8 işlemcisi tabanlı Power Systems portföyüne yapılan diğer eklemeler ve çözümler de duyuruldu.

IBM Power Systems ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.ibm.com/systems/power/announcement.html adresini ve OpenPOWER Foundation hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.openpowerfoundation.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir