İdefix Türkiye’yi e-kitap ile buluşturuyor!

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı İdefix.com, ülkemizdeki kitapseverleri e-kitapla buluşturuyor. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile TÜBİTAK’ın desteği ve Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen proje sayesinde, kullanıcılar istedikleri kitapları elektronik ortamda okuyup saklayabilecekler. İdefix.com ve Can Yayınları işbirliği ile düzenlenen e-kitap açılış kampanyası kapsamında Can Yayınları’na ait 25 adet e-kitap, kitapseverlere hediye edilecek! Diğer e-kitaplar ise, 15 Nisan 2010 tarihinden itibaren İdefix.com üzerinden satılmaya başlanacak.

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı olan İdefix.com, bir ilke imza attı ve Türk kitapseverleri e-kitap ile buluşturdu. 13 Nisan 2010 tarihinde düzenlenen toplantıyla duyurusu yapılan e-kitaplar 15 Nisan’dan itibaren site üzerinden satışta olacak. Dahası e-kitap açılış kapsamında işbirliği yapan İdefix.com ve Can Yayınları, yayınevinin 25 kitabını kitapseverlere e-kitap olarak hediye edecek. Okuma alışkanlıklarını değiştirmeye ve yayıncılık dünyasında pek çok taşı yerinden oynatmaya aday olan projeye, April, Aras, Ataç, Denizler, Helikopter, İthaki, İz, Kabalcı, Kırmızı Kedi, Kitap, Kurtuba, Notos, Oğlak, Optimist, Özgür, Pan, Sel, Siren, Şema, Versus, Yeditepe ve Yordam Yayınevi gibi Türkiye’nin önde gelen yayınevleri de katılıyor. Okuyucuya sağladığı fiyat avantajı, binlerce kitabı taşıma ve arşivleme konusundaki pratikliği, basımı tükenmiş kitaplara anında erişim sağlaması gibi özellikler, e-kitabı okuyucular için cazip kılan hususlar arasında yer alıyor.

e-Kitap Cihazları Can Yayınları Kitaplarıyla dolu!

İki ay sürecek açılış kampanyası kapsamında, İdefix.com ve Can Yayınları işbirliğiyle, piyasa değerleri 267 TL’yi bulan 25 kitap da ücretsiz olarak e-kitap cihazı satın alan kullanıcılarla bulışacak. Sitede nisan ayı başından beri satışta olan e-kitap cihazlarının fiyat aralığı ise 550 – 600 TL civarında.  Türkiye’yi e-kitapla buluşturmada öncülük eden Can Yayınları yazarları ise şöyle: Ahmet Cemal, Ayfer Tunç, Faik Baysal, Hasan Özkılıç, Çetin Öner, Yekta Kopan, Faruk Duman, Murat Gülsoy, İnan Çetin, Mehmet Anıl, Osman Şahin ve Peride Celal. İdefix.com üzerinden satılacak olan bu e-kitapları yalnızca bu e-kitap cihazı üzerinde değil, mobil cihazlar, bilgisayarlar ve diğer e-kitap cihazlarında da kullanıp saklamak mümkün.

İdefix.com Genel Müdürü Mehmet İnhan, e-kitap projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “1999 yılında Türkiye’nin en büyük online kütüphanesi olma ilkesiyle yola çıkmış bir marka olarak, 11. yılımızda bu devrime öncülük etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İdefix.com olarak, bir yılı aşkın bir süredir elektronik kitap yayın ve dağıtım platformunu oluşturmak için çalışıyoruz. Projemiz yayınevlerinin yanı sıra TTGV ve TÜBİTAK tarafından da büyük bir destek gördü. Yayınevleriyle işbirliği içinde sürdürülen çalışmaların, cihazların Türkiye pazarına ve Türkçe’ye uyumlarının sağlanmasının, yazar, yayınevi ve okurun haklarının korunması için gerekli altyapının tamamlanmasının ardından artık her şey hazır. Şu anda projemizin ilk fazını faaliyete geçirmiş bulunuyoruz. Bundan sonra da e-kitap okuma deneyimini zenginleştirecek yenilik ve geliştirme faaliyetlerine devam edeceğiz. Unutmamak gerekir ki her şey ne kadar hazır olursa olsun bu işin en önemli parçalarından biri de yayınevleri. Bu bağlamda, konuyla en başından beri hassasiyetle ilgilenen ve e-kitabın okuyucularla buluşması için hiçbir özveriden kaçınmayan Can Yayınları olmak üzere, projeye katılan tüm yayınevlerine sonsuz teşekkür ediyoruz.”

Ülkemizde birçok yayıncının e-kitap konusunda çekimser kaldığını söyleyen Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “E-kitap okumak isteyen, ancak cihazların çok pahalı olduğunu düşünen okurlar için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Hiçbir kazanç sağlamayarak yaptığımız bu anlaşma sayesinde, cihazlar okurlar için artık daha ulaşılır. Kitabın daha ucuz ve kolay dağıtılması, daha çok kitap okunması demek. Türkiye’nin zaman içinde fiyatları daha da düşecek olan e-kitapları çabuk benimsemesini diliyorum. Ayrıca yazarlarımıza, bu projeye katkıda bulundukları için çok teşekkür ederim. Diğer yayıncı dostlarımızın da, aynı yazarlarımız gibi, bu dönüşüm sürecine karşı durmayıp, bizler gibi katkıda bulunacaklarını umuyorum.”

Okuyucu Cihazların İçinde Ücretsiz Olarak Dağıtılacak Can Yayınları Kitapları Şunlar:

DOKUNMAK AHMET CEMAL
GİDERAYAK AHMET CEMAL
OYNAMAK VARKEN AHMET CEMAL
ŞU BİZİM ÇERKESLER ÇETİN ÖNER
ELLERİ SESİNİN RENGİNDEYDİ FAİK BAYSAL
KEDER ATLISI FARUK DUMAN
KIRK FARUK DUMAN
NAR KİTABI FARUK DUMAN
SESLERDE BAŞKA SESLER FARUK DUMAN
AV DÖNÜŞLERİ FARUK DUMAN
PİRİ FARUK DUMAN
ORADA YOLLARDA HASAN ÖZKILIÇ
ŞERULDA BEKLEMEK HASAN ÖZKILIÇ
BİN YAPRAKLI LOTUS İNAN ÇETİN
İBLİSNAME İNAN ÇETİN
İÇİMİZDEKİ ŞATO İNAN ÇETİN
BİTİK MEHMET ANIL
GENİŞ BİR NEHRİN AKIŞI OSMAN ŞAHİN
MAHŞER OSMAN ŞAHİN
MEKTUP PERİDE CELAL
GECENİN UCUNDA PERİDE CELAL
JAGUAR PERİDE CELAL
İÇİMDE KİM VAR YEKTA KOPAN
OYSA HERKES KENDİSİYLE MEŞKUL MURAT GÜLSOY
EVVEL OTEL AYFER TUNÇ

EBİ ve İdefix

Elektronik Kitap Yayıncılığı ve Sektörü Hakkında Bilgiler

Türkiye’de Kitap Pazarı

Türkiye ISBN ajansının verdiği bilgiler doğrultusunda Türkiye’de 15 binin üzerinde farklı yayınevi, üniversite, vakıf, dernek, şahıs ve kurum kitap yayınlamak için ISBN başvurusunda bulunmaktadır. Yayıncılar Birliği’nden alınan verilere göre Türkiye’de yayıncılık sektöründe 1.724 yayınevi, 6.000 kitabevi ve 150  dağıtım şirketi faaliyet göstermektedir. Yılda baskıya giren eser sayısı (eğitim, akademik ve ithal yayınlar hariç) 32.000 civarındadır.

Ancak, sektöre ilişkin veriler ne yazık ki yeterli ve sağlıklı değildir. Kültür Bakanlığı, sadece verilen ISBN numaraları ve bandrol adetlerini yayınlamaktadır. Ancak, bir yayıncının ISBN başvurusu yapmış olması kitabı basacağı anlamına gelmediği gibi, alınan ISBN numaraları ile bandrol numaralarının bir eşleştirilmesi de yapılmadığı için bir eserden kaç adet basıldığı, kaçıncı baskıyı yaptığı gibi veriler elde edilememektedir. Bunun yanı sıra, giderek yaygınlaşan korsan yayıncılıkta farklı amaçlar için alınan bandroller korsan kitaplara basılmaktadır. Bu da gerçek rakamlara ulaşmayı iyiden iyiye zorlaştırmaktadır.

Bu konuya çözüm getirmek amacıyla Yayıncılar Birliği ve Yayıncılar Meslek Birliği, Kültür Bakanlığı ile birlikte yeni bir ISBN sistemi üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışma kapsamında gerekli olan geriye dönük veriler de işletmemiz olan idefix.com tarafından sağlanacaktır.

E-kitap projesinin faaliyete geçmesiyle birlikte, satışı yapılan e-kitapların tüm bilgileri idefix tarafından tutulacağı için hem Türkiye’deki yayıncılık sektörünün hem de okur profillerinin analizleri daha doğru verilerle yapılabilecektir.

Türkiye’de Kitap Pazarı İş Hacmi

Türkiye’de kitap pazarının hacmine ilişkin kesin bir kaynak bulunmamaktadır. Yaklaşık büyüklükler, Kültür Bakanlığı bandrol ve ISBN adetleri, Yayıncılar Birliği ve Yayıncılar Meslek Birliğinden elde edilen verilerin yanısıra, yayınevlerinden alınan bilgilerin bütünleştirilmesiyle ulaşılabilmektedir.

Aşağıda, böyle bir çalışmanın ürünü olan ve durumu özetleyen bir tablo yer almaktadır.

Türkiye’de Kitap Pazarı (*) 2008
Toplam Korsan Yasal
Satılan adet (000) 113.398 50.303 63.094
Yardımcı Ders Kitapları 39.583 15.625 23.958
Kültür Yayınları 57.692 23.077 34.615
Akademik yayınlar 11.029 8.824 2.206
İthal Kitaplar 5.093 2.778 2.315
Ortalama Fiyat (TL) 13,67 14,16 13,27
Yardımcı Ders Kitapları 12,00 4,00 12,00
Kültür Yayınları 13,00 4,33 13,00
Akademik yayınlar 17,00 5,67 17,00
İthal Kitaplar 27,00 9,00 27,00
İş Hacmi ( 000 TL ) 1.550.000 712.500 837.500
Yardımcı Ders Kitapları 475.000 187.500 287.500
Kültür Yayınları 750.000 300.000 450.000
Akademik yayınlar 187.500 150.000 37.500
İthal Kitaplar 137.500 75.000 62.500

Buradan da anlaşılacağı üzere sektörün en önemli sorunlarından birini korsan yayınlar oluşturuyor.

Korsan yayınların kayıtlı yayınlara oranı her geçen sene artmaktadır. Bu soruna çözüm için öngörülen caydırıcı önlemler ise yeterli olmamaktadır. Korsan faaliyetler tamamen ortadan kaldırılamasa da teknolojik gelişmenin, özellikle e-kitap uygulamasının korsan faaliyetleri asgari düzeye indirecek koşulları sağlayacağına inanıyoruz.

Türkiyede yayıncılık sektörü büyümemektedir. Daha doğrusu, aşağıda detaylandırılacak sorunlardan ötürü büyüyememektedir. Yukarda zikredilen iş hacmi 2007 yılında da yaklaşık aynı düzeyde olup 2009 yılı için tahminler küçülme gerçekleşeceği yönündedir.

E-kitap Uygulamasının Getireceği Avantajlar

E-kitap uygulamasının yukarıda özetlenen sorunlara köklü ve kalıcı çözümler getirmesi beklenmektedir. E-kitabın ne baskı, ne stok nede raf maliyeti bulunmaktadır. Bu nedenle de dağıtım ve kitabevi darboğazlarına takılmadan kitapların uygun fiyatlarla okuyucuya ulaşması sağlanacaktır. Tasarlanacak olan online ödeme ve satış takip sistemi ile, yayıncılar, yazarlar ve diğer hak sahipleri e-kitapların satışını online olarak takip edebilecekler, ödemelerini de satış işleminin tamamlanmasıyla banka üzerinden gecikmesiz alabileceklerdir.

E-kitap, mevcut pazardan çok uygun fiyatlandırma nedeniyle korsan pazarın sektörden aldığı payı hedefleyecek ve yayınevlerine korsanla kaybettikleri pazarı geri kazandıracaktır. Basılı kitabın alıcısı büyük oranda tüketim davranışını sürdürecektir çünkü bu tüketici segmenti kitabı bir arşiv belgesi olarak da kullanmak eğilimindedir. Öte yandan fiyata hassas tüketiciye korsan kitap yerine e-kitap alternatifi sunulabilecektir.

Buna ek olarak e-kitap uygulaması, baskısı tükenmiş olan ve yayınevleri açısından tekrar basılması ticari açıdan rantabl olmayan kitapların tekrar satışa geçirilebilmesi olanağını sağlayacaktır. Halen idefix veri tabanında kayıtlı olan kitapların %40 kadarının baskısı tükenmiştir. Bu potansiyel tekrar sektörün ticari hacmine dahil edilecektir.

Uzun Kuyruk Fenomeni

Online pazarlarda iş hacminin ağırlıklı bölümü, çok satan az sayıda kalemden değil, “Uzun kuyruk” tabir edilen ve satış frekansı düşük olmasına rağmen sayıca çok olan kitap spektrumundan sağlanmaktadır. Bu kitaplar ayda bir veya iki adet satmasına rağmen mutlaka talep görmeye devam etmektedir. Bu nitelikteki kitapların adedi de yüzbinleri bulmaktadır. E-kitap uygulamasıyla bu potansiyelde kayda değer artış hedeflenmektedir. Uzun Kuyruk fenomenini ilk kez Chris Anderson Wired dergisinin Ekim 2004 sayısında ele almış daha sonra da bu konuda bir kitap yazmıştır.

İdefix’in geçmiş 1 senelik satış rakamlarına baktığımız zaman 1.000 adet üzeri satmış 10 adet “çok satan” kitabın toplam ürün dağılımı içerisinde sadece %2,35’lik bir paya sahip olduğunu görüyoruz.

Çok satan kitaplar dışında uzun kuyrukta yer alan ürünlerin ise toplam satış adetlerinin %97,65’ini oluşturduğunu görüyoruz.

Ciro açısından bakılınca aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere, idefix’te şu ana kadar yılda 1 ila 5 adet arası satmış kitapların cirodaki oranı %56’dır.

Chris Anderson’a göre uzun kuyruk işi yapmak için 3 kural vardır:.

1) Çeşitleri bulundur: İdefix 1997 yılından beri yayınlanan kitapların hemen hepsinin kaydını tutmaya çalıştı. Dolayısıyla mevcut veritabanında şu anda piyasada bulunmayan birçok kitabın bilgileri bulunuyor. İdefix’in e-kitap pazarına girmesiyle piyasada az bulunan ve belki uzun bir zamandır basımı yapılmamış kitapların okuyucularla hızla paylaşılması sağlanacaktır. Böylece unutulmaya yüz tutmuş birçok eser tekrar hayat bulacak ve ticari olarak gündeme gelecektir.

2) Fiyatları düşür: Baskı maliyeti, dağıtım, belirli bir miktarın üzeri basılma zorunluluğu gibi etmenler e-kitapların ortaya çıkmasıyla kalmayacak. Okuyucular çok daha ucuza e-kitaplarla buluşacak. Okur oranı ve buna bağlı olarak kültür seviyesi artacak.

3) Bulmama yardımcı ol: İdefix ayrıca gerçekleştirdiği Arama Motoru Optimizasyonu ve Gelişmiş Dahili Arama Motoru çalışmaları yoluyla piyasada az bulunan kitapların dahi arayan kullanıcılar tarafından kolayca bulunabilmesini sağlayacak çalışmalar yapıyor. Özellikle Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde aradıkları kitabı bulmakta zorluk çeken okuyuculara, çok daha ucuza birçok kitap ulaşmış olacak.

Online Kitap Pazarı ve Büyüme Öngörüleri

Türkiye’de online kitap pazarı sektörün sadece kültür ürünleri kısmının (korsan hariç) %3’ünü oluşturuyor. Oysa Amerika’da online kitap pazarı tüm sektörün %21‘ine sahip durumda.

Mevcut durumda, Türkiye’deki online kitap pazarı her sene iş hacmini minimum %30’u oranında arttırmaktadır. Türkiye’de kitap pazarının 2009’da kriz nedeniyle en az %2 daralacağı, takip eden yıllarda da %5 büyümeye devam edeceği varsayımıyla, online pazarın toplam kitap pazarı içindeki payının ancak 2014 yılında %13’lere ulaşacağı görülmektedir.

Türkiye’de düşük olan okuma oranının artış potansiyeli, internet kullanımının her geçen gün artması ve online kitap satışının avantajları önümüzdeki yıllarda Amerika’daki oranlara yaklaşma beklentisini güçlendirmektedir.

Türkiye’de Online Kitap Pazarı 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Satılan adet 688.166 899.676 1.041.769 1.354.299 1.760.589 2.288.766 2.975.396 3.868.014
Online Pazarın Büyüme Oranı 30% 30% 30% 30% 30%
İdefix 340.642 485.825 625.061 771.951 1.056.354 1.419.035 1.934.007 2.514.209
(İdefix Online Pazar Payı) 50% 54% 54% 57% 60% 62% 65% 65%
Diğer 347.524 413.851 416.707 582.349 704.236 869.731 1.041.389 1.353.805
Ortalama

Fiyat (TL)

14,24 15,84 15,50 16,12 16,76 17,44 18,13 18,86
İş Hacmi

(000 TL)

14.251 16.147 21.831 29.516 39.906 53.952 72.943
İdefix 4.852 7.695 9.688 12.444 17.710 24.741 35.069 47.413
Diğer 4.950 6.555 6.459 9.387 11.806 15.164 18.883 25.530
Online Pazar payı 3,14% 3,73% 4,81% 6,19% 7,97% 10,26% 13,21%

Dünyada E-Kitap Pazarı

İnternet üzerinde, e-kitap ve benzeri dökümanlar özellikle pdf formatında herhangi bir standarda veya DRM teknolojisine bağlı olmadan uzun süredir paylaşımda ve kullanımdaydı. E-kitabın ticari olarak bir pazar oluşturması, ünlü online kitap perakendecisi Amazon’un çıkardığı “Kindle” e-kitap okuma cihazı ile patlama yaşadı.

Amazon Kindle

Amazon.com tarafından geliştirilen kitap, gazete ve blog okuma cihazı Kindle, ilk defa 19 Kasım 2007’de Amerika’da satışa sunuldu.

359 USD’den piyasaya sunulan ve e-ink teknolojisini kullanan Kindle sayesinde Amazon.com’un listesindeki kitap, gazete ve dergiler, ayrıca bir bilgisayara ihtiyaç duyulmadan okunabiliyor. Amazon’un Kindle kullanıcılarına özel Whispernet adındaki kablosuz ağı sayesinde, Amerika’nın herhangi bir bölgesinden azw formatındaki kitaplar kolaylıkla indirilebiliyor. Şarjlı pili bulunan ve bilinen resim formatlarını da açabilen Kindle, SD-RAM ile 4 GB’a kadar artırılabilen hafızası sayesinde 1500 kitap saklayabiliyor.

9 Şubat 2009’da 359 USD’den piyasaya sunulan Kindle 2 ise Kindle 1 ‘den farklı olarak, mp3 uzantılı müzik dosyalarını çalıyor, şarjı Kindle 1’e göre iki kat daha uzun süre dayanıyor ve sayfaları %20 daha hızlı döndürüyor.

10 Haziran 2009’da 489 USD’den piyasaya sunulan Kindle DX, 9.7 inç’lik ekranıyla daha geniş bir yer kaplıyor. Kindle 1 ve 2’den farklı olarak PDF dosyalarını herhangi bir dönüştürücü yardımı olmadan gösterebilen Kindle DX, içinde resim bulunmayan 3.500 kitabı hafızasında saklayabiliyor.

Amazon’un e-book alanında Sony ve Irex firmaları başta olmak üzere birçok rakibi bulunuyor. Amerika dışına sipariş edilemeyen Kindle’ın azw formatındaki kitaplarını okumak için, kapsama alanı sadece Amerika’daki eyaletlerle sınırlı Whispernet’e bağlanmak gerekiyor. Dolayısıyla Kindle’ın Türkiye ve Avrupa ülkelerinde satılma şansı bulunmuyor.

Kindle Satış Öngörüleri

Amerikan orijinli yatırım firması Piper Jaffray’e göre, Amazon’un Kindle gelirleri 2009 sonu itibariyle 405 milyona yükselecek ve 2010 sonunda ise 1 milyar USD’yi bulacak.

Citigroup’un deneyimli analisti Mark Mahaney’in tahminlerine göre 2009’un ilk çeyreğinde Kuzey Amerika’da satılan kitapların %10’unu Kindle’ın e-kitapları oluşturuyordu. Amazon kullandığı 3G Whispernet ağından alınan bilgiler doğrultusunda, 2008 yılında 500.000 adet Kindle satıldığı tahmin ediliyor. Mahaney, Apple’ın ipod’uyla benzer şekilde yayılacağını düşündüğü Kindle gelirlerinin 2010 sonunda 1,2 milyar USD’yi bulacağını ve cihazı satın alan herkesin en azından ayda bir defa e-kitap indireceğini düşünüyor.

Kindle sahiplerinin %30’u Kindle üzerinden sunulan herhangi bir servisin aboneliğine sahip. Bu oranın Amazon’un sunacağı servislerin artmasıyla birlikte 2012 itibariyle %75’e yükseleceği öngörülüyor.

Araştırma firması In-stat’ın Kindle üzerinden yürüttüğü tahminlere göre 2013’de dünya çapında 9 milyar dolarlık e-kitap satılmış olacak. 2013 sonu itibariyle 30 milyon adet satması planlanan e-kitap cihazlarının üretim maliyetlerinde de %23’lük bir düşüşün olacağı tahmin ediliyor.

Goldman Sach’sın bir iştiraki olan isuppli firmasının e-book ve benzeri cihazlar için üretilecek LCD harici ekran adetlerine göre yaptığı tahminlere göre 2012 yılında bu ekranlara duyulacak talep 4,2 kat artacak.

Kindle ve E-kitap Satış Öngörüleri (000) 2008 2009 2010
Kindle Satış Adedi 500 1.027 3.533
Ort. Fiyat 350 298 253
Gelir 175.000 306.046 893.849
E-Kitap Satış Gelirleri 65.934 189.099 612.611
Kaynak: Citi Investment Research

E-kitap fiyatlarında, basılı etiket fiyatlarından yaklaşık yarı yarıya düşük gerçekleşmeyi Amazon örneğinde gözlemek mümkündür.

Kindle E-kitap fiyatlarıyla Basılı (Paperback) fiyatları, Amazon’da en çok satan kitaplar için aşağıdaki tabloda karşılaştırılmaktadır:

Kindle
Best
Sellers
Kitabın adı Kindle
fiyatı
Paperback
fiyatı
1 Paranoia 0 6,99
2 My soul to loose 0 1247
3 The Case Against an Out-Of-Control Government 6,59 6,59
4 Finger Lickin’ Fifteen 9,99 16,77
5 Darkfever 0 6,99
6 The Adventure of Sherlock Holmes 0 4,99
7 The Art of War 0 8,95
8 Black Hills 9,95 16,17
9 Swimsuit 9,99 16,79
10 The Help 9,99 13,72
11 Manifold: Time 0 7,83
12 Pride and Prejudice 0 6,99
13 Family, The [Sharlet] 8,79 8,79
14 The Notebooks of Leonardo Da Vinci Complete 0 8,54
15 The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society 7,7 7,7

Son olarak, Forrester Research firmasının, okuyucu cihazlar ve E-kitap pazarının büyümesine etkide bulunacak faktörleri ve ABD’deki tüketici hacminin gelişimini öngören grafik şemasını incelemekte fayda vardır:

Buna göre, E-kitap içeriği ve adedi arttıkça, yeni cihaz markaları pazara girecek, cihazların görsel kapasitesi ve renk özellikleri gelişecek, wireless iletişim olanakları ve bant kapasitesi artacak, fiyatlar 100$ kritik eşiğini aşağı kıracak ve tüketici adedi 14 milyon seviyelerine ulaşacaktır.

Türkiye’de E-Kitap Pazar Öngörüleri

İdefix’in oluşturmayı hedeflediği E-kitap platformu, E-kitapların Kindle benzeri E-kitap cihazlarına, PC’ye yüklenen bir yazılım aracılığıyla PC ve laptoplara ve mobil cihazlara (iPhone v.b.) indirilebilmesini sağlayacaktır.

Bunun yanısıra geliştirilecek API yazılımyla iş ortaklarının kendi sitelerinden kolaylıkla E-kitap satışı yapmasına da olanak verilecektir. Bu yolla yayınevlerinin korunması sağlanırken öte yandan pazarın çeşitli cihazlar ve çeşitli siteler üzerinden yayılmasına olanak sağlamak hedeflenmektedir.

Dolayısıyla, Türkiye’de E-kitap satış öngörülerinin türetilmesinde E-kitap cihazlarının penetrasyonu tahminleri belirleyici olmaktadır. Bu tahminleri yürütürken olabildiğince temkinli varsayımlarda bulunduk. Cihaz modellerinin çeşitleneceği ve bunların teknoloji marketlerinde satılacağını düşünecek olursak öngördüğümüz rakamların kolaylıkla aşılabileceğini beklemek lazımdır.

Bunun yanısıra, cihaz fiyatlarında da zaman içerisinde düşüş beklenmektedir. Halen çok düşük enerji sarfiyatı olan ve mekanik aksamı minimum olan bu cihazların en yüksek maliyet kalemi e-ink ekranlarıdır. Mevcut koşullarda bu teknolojinin tekelini elinde bulunduran firmaya bağımlı olan cihaz üretiminde Sony, Fujitsu ve benzeri firmaların Ar-Ge çalışmaları sonuçlanıp alternatif e-ink ekran rekabeti başlayınca fiyatların düşmesi beklenmektedir.

E-kitap Satış Öngörüleri 2010 2011 2012 2013 2014
E-kitap Cihazlarından 129.600 252.000 324.000 372.000 432.000
PC’lerden 150.000 202.500 273.375 369.056 498.226
Mobil Cihazlardan 12.900 17.415 23.510 31.739
Toplam adet 279.600 467.400 614.790 764.567 961.965
Ortalama Fiyat 6,45 6,71 6,97 7,25 7,54
Toplam İş Hacmi (TL) 1.802.861 3.134.347 4.287.642 5.545.495 7.256.339

Basın bülteninden derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir