IE9’un Son Sürümü Yayında

İnternette gezinmeyi daha güvenli, hızlı ve keyifli hale getirmek için tasarlanmış olan Internet Explorer 9’un son sürümü, 40 dilde yayınlanarak web tutkunlarının kullanımına açıldı

Microsoft, bir yıldan az süredir ön izleme sürümü ile geliştirilme aşamasında olan Internet Explorer 9’un son versiyonunu kullanıcıların beğenisine sundu. 40 milyondan fazla yüklenme sayısıyla Microsoft’un tüm zamanlar içerisinde en çok yüklenen tarayıcısı olmayı başaran Internet Explorer 9, şimdiden Windows 7’ye göre yüzde 2’den fazla bir kullanım oranına ulaştı.

Son sürümü 40 dilde yayınlanan Internet Explorer 9, Windows 7 üzerinden daha kapsamlı ve daha güzel bir internet deneyimi yaşatmak için internet sitelerini öne çıkarmak amacıyla tasarlandı. Bu sayede tüm dünyada popüler olan 250’den fazla internet sitesi, hem Internet Explorer 9’un müşterilerine sunabildiği hem de http://www.BeautyoftheWeb.com sayfasında açıklanan özgün deneyimlerden yararlanabiliyor. Bu iş ortakları bir araya geldiğinde internet üzerindeki bir milyar aktif kullanıcıya ulaşılabiliyor.

Türkiye’de de hepsiburada.com, izlesene.com, tatilsepeti, msakademik, mackolik, yazgelistir.com, sporx Internet Explorer 9 ile sitelerini uyumlu hale getirdiler ve deneyimlerini http://www.webinguzelligi.com sayfasında paylaşan ilk iş ortakları oldular.

En Popüler Siteler ve Tasarımcıların Tercihi

Sabitlenmiş Siteler ve Atlama Listeleri sayesinde kullanıcılar internet sitelerini yerel uygulamalar gibi direkt olarak Windows 7 Görev Çubuğuna yerleştirebiliyor ve ardından hızlı ve kolayca gelen kutusunu kontrol etme, müzik istasyonunu değiştirme, bir arkadaşın davetini kabul etme veya son haberleri görme gibi o siteyle ilişkili görevleri yerine getirebiliyor.

250 popüler siteye ilave olarak binin üzerinde site ve tasarımcı Internet Explorer 9 ve Windows 7 ile birlikte gelen bu yeni özelliklerden yararlanıyor.

Donanımsal Hızlandırma ile Hem Güzel Hem de Seri

Internet Explorer’ın yeni sürümü, internette sörf performansını her açıdan daha da iyileştirmek için modern Windows bilgisayar donanımının gücünden yararlanıyor. Tamamen donanımsal olarak hızlandırılan HTML5 için tek tarayıcı olan Internet Explorer 9, Grafik İşlemci Biriminin (GPU) gücünden yararlanıyor ve daha önceki internet tarayıcıları tarafından kullanılamayan bilgisayar gücünün % 90’ınını kullanabiliyor. Microsoft, Internet Explorer 9’da Beta versiyonundan bu yana tarayıcının performansını artırabilmek amacıyla yaklaşık 2 bin iyileştirme yaptı.

Çevrimiçi Mahremiyet ve Güvenlik Ondan Sorulur

Internet Explorer 9, kullanıcıları çevrimiçi ortamda güven içerisinde tutmak için içerisinde yer alan güvenlik, gizlilik ve güvenirlik teknolojileriyle en güvenilir tarayıcı olmak üzere tasarlandı. Aralık ayında Microsoft, Internet Explorer 9’a İzlenme Koruması özelliğini ekledi; bu özellik hangi internet siteleriyle bilgi paylaşımı yapılmayacağının seçilmesine olanak tanıyarak internette gezinirken nelerin paylaşıldığına dair kontrolü kullanıcıların kontrolüne veriyor. Tüketiciler bu özellikten yararlanmak için Internet Explorer 9’a PrivacyChoice, TRUSTe, Abine ve Adblock Plus gibi İzlenme Koruma Listeleri ekleyebiliyor.

Diğer taraftan Internet Explorer 9, içerisinde SmartScreen filtresi bulunan İlk Yükleme Yöneticisi ile birlikte geliyor. Tarayıcıyla birlikte gelen bir başka özellik ise SmartScreen yükleme saygınlığı, bu çığır açan tarayıcı özelliği iyi bilinen dosyalarla ilişkili gereksiz uyarıları kaldırmak için saygınlık verilerini kullanıyor; bir yüklemenin zararlı olma riski daha fazlaysa bu durumda da daha güçlü uyarılarda bulunuyor. Araştırmalara göre Internet Explorer 9, sosyal olarak oluşturulmuş kötü niyetli saldırıların yüzde 99’unu engelleyebildiğini gösteriyor.

Windows Internet Explorer 9’da Neler Yeni?

Internet Explorer 9 bir taraftan internet sitelerinde gezinmeyi keyifli hale getiren yüksek bir performans sunarken diğer yandan da arabiriminde yapılan iyileştirmelerle kullanıcılara favori internet sitelerine odaklanmasına imkan tanıyor. Yeni tarayıcının öne çıkan diğer bir özelliği ise daha güvenli bir internet deneyimi sunması.

Internet Explorer 9 ile internet siteleri artık bilgisayarlardaki yerel uygulamalar gibi hissedilebiliyor. Bunun nedeni ise yeni tarayıcının üç ana konu üzerine odaklanılarak tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor.

 • Hızlı: Internet Explorer 9 her açıdan hızlı. Hız kavramının yeniden değerlendirilmesi, tarayıcının daha kapsamlı ve çekici internet deneyimleri sunmadaki rolünün yeniden tasarlanmasındaki parçalardan birisiydi. Bugün hız, çoğunlukla bir internet sayfasının yüklenme süresi ile dar bir bakış açısı kullanılarak açıklanıyor. Gelecekte ise bir internet tarayıcısı kullanıcıların grafiksel olarak zengin sitelerle ve uygulamalarla en yüksek hızda etkileşime girmesine imkân tanımıyorsa o tarayıcı hızlı olarak anılamayacaktır. Windows üzerinden donanımsal olarak eksiksiz bir şekilde hızlandırılan grafikler, metin, video ve ses, aynı işaretleme dilinin sadece tüm internette çalışabileceği anlamına gelmiyor. Bu aslında aynı zamanda daha hızlı çalışacağı ve daha zengin bir deneyim sunacağı anlamına geliyor. Windows ile bilgisayarınızın donanımından eksiksiz olarak yararlanacak şekilde tasarlanmış olan Internet Explorer 9 hızlı ve bilgisayarınıza kurulu yerel uygulamalar gibi tepki verebilen dinamik deneyimler sunuyor.
 • Temiz: Internet Explorer 9 sevdiğiniz internet sitelerine odaklanıyor ve size temiz bir deneyim sunuyor. Windows üzerinde Internet Explorer 9 ile tarayıcının rolü ve kullanıcıların internet siteleri ve uygulamaları ile nasıl etkileşime girdiği yeniden düşünüldü. Diğer tarayıcılar internet tarayıcısının kendisine odaklanırken Internet Explorer 9 tersine sitelere odaklanıyor.
 • Güvenilir: Internet Explorer 9, kullanıcıların kendilerini güvende ve kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmelerine yardımcı oluyor. İnternet günlük hayatımızın bir parçası haline gelmeye devam ettikçe çevrimiçi güvenlik ve tarayıcıya güven konuları daha da karmaşık hale geliyor. Doğru bir şekilde oluşturulduğunda güvenli bir tarayıcı, müşterilerin mahremiyet veya güvenlik konularındaki endişe yaşamadan internete bağlı olduklarını hissetmelerine yardımcı oluyor. Internet Explorer 9, internete bağlanmanın güvenilir bir yolu çünkü içerisinde neredeyse hiç kesintisiz bir internet deneyimi yaşamaya yardımcı olacak bir dizi güvenlik ve gizlilik teknolojisi barındırıyor.

Windows Internet Explorer 9 ile çok daha hızlı bir deneyim

Windows tabanlı bilgisayarların donanımından eksiksiz olarak yararlanacak şekilde tasarlanan Internet Explorer 9, geliştiricilerin bilgisayarlara kurulmuş olan uygulamalar kadar hızlı ve benzer şekilde tepki verebilen grafikleri zengin ve kapsamlı internet deneyimleri oluşturmasına imkân tanıyor. Bu yeni özellikler sayesinde Windows üzerindeki Internet Explorer 9 internet deneyimini tamamen hızlandırıyor.

 • Tam donanımsal hızlandırma. Donanımla hızlandırılan metin, video ve grafikler internet sitelerinizin direkt olarak Windows tabanlı bilgisayarınızda kurulu uygulamalar gibi performans gösterecek olması anlamına geliyor.
 • Yeni JavaScript motoru. Kısa bir süre önce optimize edilmiş JavaScript motoru Chakra, birden fazla işlemci çekirdeğinden yararlanarak kodları paralel olarak yorumlayabiliyor, toplayabiliyor ve çalıştırabiliyor.

Siteye özgü temiz tasarım ve Windows 7 ile kolay entegrasyon

Windows Internet Explorer 9, temiz görünümü ve daha fazla izleme alanı sayesinde bir yandan sevdiğiniz konulara daha çok odaklanmanıza imkân veriyor. Windows 7 ile kolay entegrasyon sayesinde favori siteleriniz tarayıcının kutusundan dışarı çıkıyor.

 • Temiz tarayıcı – kullanıcı arabirimi. Internet Explorer 9’un basitleştirilmiş kullanıcı arabirimi ve siteye özgü kullanıcı deneyimi her bir internet sitesinde içeriğe odaklanmanıza yardımcı oluyor. Bu, tarayıcının ekranınızdan daha az bir alan kullanması ve ziyaret ettiğiniz sitelerden daha iyi bir deneyim elde edebilmeniz anlamına geliyor.
 • Sabitlenmiş Siteler. Sabitlenmiş Siteler ile favori sitelerinizi direkt olarak Windows 7 görev çubuğundan öncelikle tarayıcınızı çalıştırmak zorunda kalmadan açabilirsiniz. Siteleri görev çubuğuna sabitlemek için sekmeyi veya URL’nin solundaki simgeyi görev çubuğuna sürüklemeniz yeterli, bunun ardından en çok ziyaret ettiğiniz bu siteleri bilgisayarınızda yüklü uygulamalar gibi kolayca bulabilir ve çalıştırabilirsiniz. Sabitlenmiş bir site görev çubuğundan çalıştırıldığında tarayıcı çerçevesi ve gezinti kontrolleri sitenin simgesi ve temel rengi ile entegre olarak siteyi vurguluyor ve bu sayede daha da siteye odaklı bir deneyim sunuyor.
 • Sıçrama Listeleri (Jump list) Sıçrama Listeleri özelliği sayesinde, öncelikle tarayıcıyı çalıştırmaya gerek kalmadan sıkça gerçekleştirilen bir internet sitesi görevine ulaşmak daha hızlı ve kolay. Geliştiricilerin Sıçrama Listeleri özellikleriyle donattığı sabitlenmiş sitelerde hızla yeni bir e-posta mesajı oluşturabilir, gelen kutunuzu kontrol edebilir, radyo istasyonunuzu değiştirebilir, bir arkadaşınızın talebini kabul edebilir veya son haberleri görüntüleyebilirsiniz.
 • İnternet siteleriniz için Windows Aero Snap. Bir görevi yerine getirmek için genellikle birden fazla internet sitesi veya sayfası kullanmak gerekiyor. Microsoft, Internet Explorer 9’da çerçeveyi küçülterek rakiplerinden daha fazla alan sunuyor. Ayrıca bir sekmeyi tarayıcıdan uzağa sürükleyip Windows Aero Snap özelliği ile içeriği belli bir alana sabitlemek iki siteyi veya sayfayı yan yana göstermenin harika bir yolu.
 • Tek Kutu. Tek Kutu kullanıcılara ister belli bir siteyi ziyaret etmek istesinler ister bir siteyi aramak istesinler başlamak için tek bir yer sunuyor. Internet Explorer 9 içerisinde yer alan Tek Kutu arama fonksiyonunu Adres Çubuğu içerisinde yer alıyor. Tek Kutu sayesinde belli bir siteye ulaşabilir, bir siteyi arayabilir, arama sağlayıcıları arasında geçiş yapabilir veya tarama geçmişinizi, sık kullanılanlarınızı veya arama sağlayıcılarının önerilerini görebilirsiniz.
 • One Box Top Result. Gezinti hızınızı daha da arttıran yeni bir başka özellik ise Adres Çubuğu Top Result. Adres Çubuğu Top Result, önce arama sonuçlarını göstermeden sizi direkt olarak arama sağlayıcınızda en yukarıda çıkan sonuçlara direkt olarak götürerek sıkça kullanılan internet sitelerinin internet adresini hatırlamanıza yardımcı oluyor.

Windows Internet Explorer 9’da kontrol kullanıcıda

Internet Explorer 9, internette sörf yapmanın güvenilir yolu, çünkü içerisinde gezinti deneyiminizi neredeyse tamamen kesintisiz hale getirebilecek ve sizi güvende tutacak bir dizi güvenlik, gizlilik ve güvenirlik teknolojisi barındırıyor. Bu yeni özellikler sayesinde çevrimiçi alanda daha güvende olduğunuzu hissedeceksiniz.

 • İzlenme Koruması. Bazı internet sitelerinde bulunan içerik siz internette dolaşırken aktivitelerinizi izlemek için kullanılabilir. İzlenme Koruması tarayıcınızın, İzleme Koruması Listesi ile belirlenen bazı internet siteleriyle iletişimini sınırlamanıza imkân sağlar ve bu sayede size özel bilgilerin gizli kalmasına yardımcı olur. Herkes İzleme Koruması Listesi oluşturabilir, bazıları bugün kullanılabilir durumdadır.
 • ActiveX Filtreleme. ActiveX, internet geliştiricilerinin sitelerinde etkileşimli içerik oluşturmasına imkân veren bir teknolojidir; fakat bu durum bir güvenlik riski de oluşturabilir. Internet Explorer 9 tüm siteler için ActiveX denetimlerini engellemenize ve ActiveX Filtreleme seçeneğiyle sadece güvendiğiniz siteler için bu özelliği tekrar açmanıza imkân sağlıyor.
 • Kilitlenme kurtarma. Internet Explorer 9’da yeni olan bu özellik kilitlenen bir sekmenin etkisini o sekme ile sınırlandırır bu sayede diğer sekmeler ve tarayıcı çalışmaya devam eder. Uzun bir kod yüzünden veya bir başka etki yüzünden bir internet sitesi kilitlenirse tarayıcınızın cevap vermesini engeller. Internet Explorer 9 ile gelen kilitlenme kurtarma özelliği sayesinde diğer sekmelerde çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu yeni özellik, gezintiye devam etmenize ve bilgi kaybını önlemeye yardımcı olan sekme yalıtımı ve otomatik kilitlenme kurtarma özelliklerini tamamlayıcıdır.
 • Uyumluluk Görünümü. En sevdiğiniz internet sitelerinin Internet Explorer’ın son sürümünde çalışmasından memnun olacaksınız. Internet Explorer 9’un bir web sitesinin istenilen gösterim modunu belirtmediğini fark etmesi durumunda Adres Çubuğu’nun üzerinde Yenile düğmesinin yanında Uyumluluk Görünümü düğmesi görüntülenir. Uyumluluk Görünümü düğmesine tıklamanız durumunda Internet Explorer 9 eski belge moduna geçer. Düğmenin durumu o internet sitesi için kaydedilir, daha sonraki bir tarihte aynı sayfaya döndüğünüzde aynı düğmeye tekrar tıklamanız gerekmez.
 • Otomatik güncellemeler. Son tarayıcı güncellemelerini almak zaman içerisinde korunmanıza da yardımcı olur. Önemli güncellemelerin çıkar çıkmaz otomatik olarak yüklenmesini de seçebilirsiniz. Otomatik olarak yapılan güncellemeler arasında Windows Update’ten gelen güvenlik güncellemeleri, kritik güncellemeler, tanımlama güncellemeleri, güncelleme paketleri ve hizmet paketleri bulunur.
 • Grup İlkesi desteği. Internet Explorer 9, BT profesyonelleri için mükemmel Grup İlkesi desteği sağlamaya devam eder. Internet Explorer 9’un özelliklerini destekleyen yeni ayarlar da dahil olmak üzere 1.500’ün üzerindeki Grup İlkesi sayesinde BT profesyonelleri dağıtımdan sonra Internet Explorer kurulumlarını yönetmek için gereken kontrole sahip olur.

HTML5 ve Windows Internet Explorer 9 ile karşılıklı çalışabilir biçimlendirme

HTML5, Ölçeklenebilir Vektör Grafiği (SVG), Geçişli Stil Sayfaları Seviye 3 (CSS3), ECMAScript5 ve DOM için geniş destek sayesinde geliştiriciler bir dizi biçimlendirme yazabiliyor ve modern tarayıcılarda aynı şekilde görüneceğinden ve çalışacağından emin oluyor. Internet Explorer 9, aynı biçimlendirmenin farklı tarayıcılarda aynı şekilde çalışması için sektör standartlarını desteklemek üzere tasarlandı.

İndirme Linkleri:

– Windows 7 (32 bit) Türkçe, İngilizce

– Windows 7 (64 bit) Türkçe, İngilizce

– Windows Vista (32 bit) Türkçe, İngilizce

– Windows Vista (64 bit) Türkçe, İngilizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir